Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.12.2007, 14:00:42
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

o femeie ,este ortodoxa dar nu merge la biserica apoape niciodata.nu stiu eu cat de mult il cauta pe Dumnezeu si nici cum Il intelege ea pe Dumnezeu.stiu doar,si asta ma procupa pt ca este o persoana apropiata ca ea zice mereu ca aduna informatii si alege ce e bine sau ce i se pare ei bine de la toti cei de alte religii,in special martorii lui iehova.acum cateva zile a venit la usa o femeie si i-a dat 2 carticile de ale lor si ea le-a primit.a inceput sa citeasca din ele.chiar sa ii place pt ca ce scrie acolo se bazeaza pe biblie.in fine.azi a venit iar la ea si i-a lasat alta carte si o intreaba ca pot discuta 10 min?ramane sa vina la ea alta data.in fine...ce ma ingrijoreaza pe mine este ...cum o pot face sa inteleaga ca nu e bine ceea ce face...este si o fire f incapatanata si nu intelege niciodata cand ii spui ceva,ea intelege mereu inversul....
va multumesc
^^ FARA MINE NU PUTETI FACE NIMIC!^^
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.12.2007, 14:25:35
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Rabdaree, RabdarIK, RabdarOI (K citit ca)... ca bine a zis parintere Arsenie Papacioc vorbind succint despre
Rabdare
Rabdare
Rabdare
cineva a amintit pe undeva pe forum, shi asha este, are mare dreptate in acest cuvant Monahul Parinte...

dar samantza (Verbul) a fost aruncata(asha cum se seamana) peste tot shi o parte a cazut acolo, shi alta acolo shi alta dincolo... shi una a adus roada atata shi alta atata, shi cealalta atata... Dar batrana face foarte bine luand ce e bun de unde gaseshte ea ca este bun shi nu de unde ii spui tu draga Dulcineea, dar totushi cred ca faci bine daca o atentzionezi ca nu e voie de citit cartzi eretice ca asha suna una din poruncile Bisericeshti (ortodocse).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.12.2007, 14:34:59
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Rabdaree, RabdarIK, RabdarOI (K citit ca)... ca bine a zis parintere Arsenie Papacioc vorbind succint despre
Rabdare
Rabdare
Rabdare
cineva a amintit pe undeva pe forum, shi asha este, are mare dreptate in acest cuvant Monahul Parinte...

dar samantza (Verbul) a fost aruncata(asha cum se seamana) peste tot shi o parte a cazut acolo, shi alta acolo shi alta dincolo... shi una a adus roada atata shi alta atata, shi cealalta atata... Dar batrana face foarte bine luand ce e bun de unde gaseshte ea ca este bun shi nu de unde ii spui tu draga Dulcineea, dar totushi cred ca faci bine daca o atentzionezi ca nu e voie de citit cartzi eretice ca asha suna una din poruncile Bisericeshti (ortodocse).
ea ia ce este bun dar nu stie ca ce e scris acolo e si minciuna ,schimbat de ei...pentru ca nu cunoaste nici biblia,dupa cum am precizat.mie una nu mi se pare absolut deloc corect.de ce sa-l cautam pe dumnezeu in alta parte nestiind ca tu il ai in casa,sa zic asa.pe mine asta ma preocupa...nu stiu daca gresesc e doar o framantare de a mea interioara.vroiam sa stiu si alte pareri..


iar partea alarmanta este ca i-am dat cele 4 volume ale sf paisie si mi-a zis ca nu sunt de ea,dupa ce a citit 2 capitole.asta de ce ?¿pentru sf paisie ne invata smerenia ,dragostea de aproapele. de fapt ce ma ami mir atat ..ca nu e vb de ea e vb de demonul care o stapaneste....:((
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.12.2007, 14:58:02
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Ea isi face voia ,ia din credinta ce ii este comod.
Cel mai bine e sa ii spui ce o asteapta pe cealalata lume daca se leapada de botezul crestin ortodox.
Si vezi ca scrie la un topic despre secte , o poveste cu un tinar care a vrut sa se boteze la sectanti si datorita rugaciunilor mamei a renuntat ,dar a vazut un caine negru etc,copiaza de acolo si da-i sa citeasca.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bine de stiut camy_d Biserica Romano-Catolica 18 20.03.2012 18:27:44
Cat de des e bine sa ne spovedim ? Diaaana Pocainta 50 27.05.2011 00:08:02
Cum e mai bine? Thheo Generalitati 9 20.11.2008 21:27:35
e bine? mina94 Generalitati 5 23.09.2008 16:20:47