Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.07.2011, 21:45:36
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Dar în ce fel de trup a fost? A fost într-un "trup viu"? Asta ar presupune că a înviat (ante festum)...
Ori ați vrut să spuneți că a fost într-un "trup spiritual"? În acest caz ne încurcăm mai rău
Trupul lui Iisus a ramas in mormant, insa in tot acest rastimp El a continuat sa fie unit ipostatic cu sufletul (de natura divina), legatura dintre trup si suflet s-a pastrat, chiar daca pentru un timp cele doua elemente componente ale Persoanei Lui Hristos se aflau separate. Ceea ce tine de natura umana, trupul, era neinsufletit, natura divina a lui Hristos era vie, deci nu putem spune ca El ,ca si om era viu, El a inviat ca si om a 3-a zi, cand cele doua naturi s-au contopit din nou.

Citat:
Căci se pare că în teologia ortodoxă "sufletele" celor decedați sunt conștiente și au caracteristici trupești..
Prin suflet trupesc se intelege sufletul care pastreaza legaturi cu viata trupeasca , adica pastreaza constiinta de sine a omului . Pentru ortodocsi moartea e o trecere spre o alta stare de existenta, sufletul se desparte de trupul inert/mort, ce ramane in tarana si se descompune, in timp ce sufletul e viu, constient.

Last edited by ioanna; 20.07.2011 at 21:59:08.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.07.2011, 21:59:42
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Prin suflet trupesc se intelege sufletul care pastreaza legaturi cu viata trupeasca , adica pastreaza constiinta de sine a omului . Pentru ortodocsi moartea e o trecere spre o alta stare de existenta, sufletul se desparte de trupul inert/mort, ce ramane in tarana si se descompune, in timp ce sufletul e viu, constient.
Interesantă perspectivă, n-am idee dacă este și întrutotul ortodoxă... anyway pentru mine e clar că nu e biblică. Iar pe dumneavoastră n-ar trebui să vă deranjeze opinia mea deoarece oricum nu vă ghidați după conceptul Sola Scriptura.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.07.2011, 22:27:12
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Biblia sustine ca exista viata vesnica dupa moarte. Despre “sufletul dupa moarte” aflam din profetiile Sfintilor Parinti. Nu doar ortodocsii cred in viata dupa moarte, intr-o judecata particulara a lui Hristos, cand se decide soarta sufletului pana la judecata universala, cand “cei drepti vor invia” trupeste. La fel cred si catolicii.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.07.2011, 22:31:26
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Userul "delia31" aducea in discutie versetul din Ioan 11:25 (http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=132) pe un topic inchis.

In acel verset, Mantuitorul spune:
"Eu sunt invierea si viata; cel ce crede în Mine, chiar daca va muri, va trai."

La ce credeti ca face referire acest verset (si altele asemanatoare, care vorbesc despre inviere si viata)? La viata celor inviati din morti sau la viata celor morti (neinviati)?

Eu cred ca Mantuitorul ne vorbeste despre invierea mortilor si mostenirea vietii vesnice. Gresesc?
1.Viata , la viata din timpul mortiii ... Chiar daca va muri va trai..
2.Invierea, la reintoarcerea,restaurarea totala in fiinta.. se seamana trup firesc si invie trup duvonicesc..

loveste-te un pic de zid :

Facerea 37:35 După aceea s-au adunat toți feciorii lui și toate fetele lui și au venit să-l mângâie; dar el nu voia să se mângâie, ci zicea: "Plângând, mă voi pogorî în locuința morților la fiul meu!" Și-l plângea astfel tatăl său.

7. Descoperi-vei tu care este firea lui Dumnezeu? Urca-vei tu până la desăvârșirea Celui Atotputernic?
8. Ea este mai înaltă decât cerurile. Și ce vei face tu? Ea este mai adâncă decât împărăția morții. Cum vei pătrunde-o tu? Iov 11

9. Șeolul (iadul) se mișcă în adâncurile sale, ca să iasă întru întâmpinarea ta. Pentru tine el deșteaptă umbrele, pe toți stăpânitorii pământului; el ridică de pe jilțurile lor pe toți împărații pământului. Isaia 14

13. Nu cruța pe feciorul tău de pedeapsă; chiar dacă îl lovești cu varga, nu moare.
14. Tu îl bați cu toiagul, dar scapi sufletul lui din împărăția morții. Pilde 23

2. Dacă se vor strecura în locuința morților, de acolo mâna Mea îi va apuca, și de se vor sui în cer, îi voi da jos de acolo; Amos 9:2
19. Precum seceta și arșița sorb apele zăpezilor topite, tot astfel soarbe locuința morților pe păcătoși. Iov 24

12. Să-i înghițim de vii ca locuința morților, și întregi, ca pe cei ce se coboară în mormânt. Pilde 1

14. Din stăpânirea locuinței morților îi voi izbăvi și de moarte îi voi mântui. Unde este, moarte, biruința ta? Unde-ți sunt chinurile tale? Mila stă ascunsă departe de ochii Mei!... Osea 13

14. De aceea și iadul și-a mărit de două ori lăcomia lui, căscat-a gura sa peste măsură; acolo se vor coborî mărirea Sionului și gloatele sale, chiotele de veselie... Isaia 5

11. "Cere un semn de la Domnul Dumnezeul tău, în adâncurile iadului sau în înălțimile cele de sus". Isaia 7

15. Și acum, tu te pogori în iad, în cele mai de jos ale adâncului! Isaia 14

24. Înțeleptul merge pe cărarea vieții ce duce în sus, ca să ocolească drumul iadului care merge în jos. Pilde 15

17. Să se întoarcă păcătoșii în iad; toate neamurile care uită pe Dumnezeu. Psalmi 9

10. Că nu vei lăsa sufletul meu în iad, nici nu vei da pe cel cuvios al Tău să vadă stricăciunea. Psalmi 15

15. Și-i vor stăpâni pe ei cei drepți și ajutorul ce-l nădăjduiau din slava lor, se va învechi în iad.

16. Dar Dumnezeu va izbăvi sufletul meu din mâna iadului, când mă va apuca. Psalmi 48

16. Să vină moartea peste ei și să se coboare în iad de vii, Psalmi 54

47. Cine este omul ca să trăiască și să nu vadă moartea și să-și izbăvească sufletul său din mâna iadului? Psalmi 88

David: De mă voi sui în cer, Tu acolo ești. De mă voi coborî în iad, de față ești. Psalmi 138:8

Solomon: Iadul și adâncul sunt cunoscute Domnului, cu atât mai vârtos inimile fiilor oamenilor. Pilde 15:11
Iadul și adâncul nu se pot sătura, tot așa și inima omului e de nesăturat. Pilde 27:20
Locuința morților, pântecele sterp, pământul care nu e sătul de apă și focul care nu zice niciodată: "Destul!" Pilde 30:16
Și omul nu știe că acolo sunt numai umbre, iar cei pe care îi poftește nebunia se află de mult în adâncurile șeolului (locuința morților). Pilde 9:18

NT :Fapte 2:27,31 Căci nu vei lăsa sufletul meu în iad, nici nu vei da pe cel sfânt al Tău să vadă stricăciune.Mai înainte văzând, a vorbit despre învierea lui Hristos: că n-a fost lăsat în iad sufletul Lui și nici trupul Lui n-a văzut putreziciunea.

8. Pentru aceea zice: "Suindu-Se la înălțime, a robit robime și a dat daruri oamenilor".
9. Iar aceea că "S-a suit" - ce înseamnă decât că S-a pogorât în părțile cele mai de jos ale pământului? Efeseni 4

18. Pentru că și Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul,
19. Cu care S-a coborât și a propovăduit și duhurilor ținute în închisoare, 1Petru 3

1Petru 4:
5. Ei își vor da seama înaintea Celui ce este gata să judece viii și morții.
6. Că spre aceasta s-a binevestit morților, ca să fie judecați ca oameni, după trup, dar să vieze, după Dumnezeu cu duhul.

9. Și când a deschis pecetea a cincea, am văzut, sub jertfelnic, sufletele celor înjunghiați pentru cuvântul lui Dumnezeu și pentru mărturia pe care au dat-o.
10. Și strigau cu glas mare și ziceau: Până când, Stăpâne sfinte și adevărate, nu vei judeca și nu vei răzbuna sângele nostru, față de cei ce locuiesc pe pământ? Apocalipsa 6

19. Era un om bogat care se îmbrăca în porfiră și în vison, veselindu-se în toate zilele în chip strălucit.
20. Iar un sărac, anume Lazăr, zăcea înaintea porții lui, plin de bube,
21. Poftind să se sature din cele ce cădeau de la masa bogatului; dar și câinii venind, lingeau bubele lui.
22. Și a murit săracul și a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit și bogatul și a fost înmormântat.
23. Și în iad, ridicându-și ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam și pe Lazăr în sânul lui.
24. Și el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ți milă de mine și trimite pe Lazăr să-și ude vârful degetului în apă și să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ți aminte că ai primit cele bune ale tale în viața ta, și Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuiești.
26. Și peste toate acestea, între noi și voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiți în casa tatălui meu,
28. Căci am cinci frați, să le spună lor acestea, ca să nu vină și ei în acest loc de chin.
29. Și i-a zis Avraam: Au pe Moise și pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morți se va duce la ei, se vor pocăi.
31. Și i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise și de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți. Luca 16

Solomon : Mai de preț este un nume bun decât untdelemnul cel binemirositor și ziua morții decât ziua nașterii. Eccl7:1

Pavel : Căci pentru mine viață este Hristos și moartea un câștig.Sunt strâns din două părți: doresc să mă despart de trup și să fiu împreună cu Hristos, și aceasta e cu mult mai bine; Filipeni 1:21,23.


Ia vezi cum rezolvi versetele astea.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.07.2011, 23:13:23
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Cât de cinică poate fi viața! Luat strict cazul lui Lazăr la care cu atâta patos faceți trimitere în a ne demonstra veșnicia și nemurirea mortului, este un exemplu clasic de cât de vremelnici și muritori suntem... Lazăr a murit -o spune Însuși Hristos (Ioan 11,14), a fost înviat și apoi iar a murit după ce au expirat zilele/anii destinați de Domnul pentru el.


In traducere adventista: ,,cat de cinic poate fi Hristos! ne-a spus atunci la invierea lui Lazar ca ,, oricine crede in Mine, in veac nu va muri,,! Cu toate astea, Lazar moare din nou dupa viata lui postmortem.,,

Si ne mai si provoaca cu intrebari metafizice: ,,crezi tu aceasta? ,,

Tricessimus, ori de cate ori a venit vorba pe aici de nemurirea sufletului, ai sustinut cu vehementa ca nu exista in Scriptura expresia asta, sfidandu-L cu un tupeu de-a dreptul infricosator pe Insusi Hristos, Cel care a zis: ,,Cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi. Și oricine trăiește și crede în Mine, nu va muri în veac. Crezi tu aceasta?,,


Nu e prima oara cand, pus fiind in fata unei evidente peremptorii , ai de ales intre 2 optiuni: fie o accepti, admitand ca oricui i se poate intampla sa fie in eroare, fie lupti impotriva ei. Fie incepi sa-ti pui sincer si metafizic problema, fie – varianta mai comoda si deja tipica- sa izbesti cu piciorul in tepusa.

Tu chiar nu-ti dai seama cand sustii ca nu exista nemurirea sufletului ca-L sfidezi in fata tocmai pe Hristos, tagaduind tocmai cuvintele lui Dumnezeu – ,,oricine crede in Mine, nu va muri in veac ,,? Nu e aici vorba de a nu muri? De ne-murire?
Chiar nu sesizezi ca errare humanum est, sed perseverare diabolicum?

Poti sa vorbesti de cinism si la Hristos cand incearca ,,cu patos sa demonstreze ,,nemurirea mortului,, atunci cand zice ,,cel ce crede in Mine (oricine, nu doar Lazar), chiar de va muri (cu trupul), NU VA MURI SUFLETESTE IN VEAC ? Nu e sufletul creat dupa chipul lui Dumnezeu? Nu are sufletul omului drept una din trasaturi constiinta de sine?

E cinic Hristos? se joaca cu cuvintele? Ori mortul e mort si cu trupul si cu sufletul si atunci Hristos a vorbit aiurea, ori noi suntem aia limitati in intelegere si nu operam distinctia dintre moartea trupului (in limba originala nekrotes, ca despartire a sufletului de trupul in care a vietuit, despartire provocata de degradare, boala, imbatranire) si moartea sufletului (in greaca Scripturii thanatos, adica despartirea sufletului de Dumnezeu provocata de pacat ).

Sa nu zici ca desi Hristos a zis ca cel credincios nu va muri in veac ( nu e vorba de moartea trupului), de fapt a vrut sa spuna exact contrariul, ca totusi va muri, ba mai rau, se va neantiza, va intra in nefiinta, va fi ca si cum nici macar nu ar fi existat vreodata.

Ce iti scapa tie Tricessimus, e ca cei care Il au pe Cel-Viu in fiinta lor (trup si suflet) nu pot fi, la randul lor, decat vii sufleteste, chiar daca biologic, trupul li se degradeaza si se face una cu tarana.
Ce iti scapa tie, Tricessimus, e ca Viata vesnica aceasta este: sa Il cunoasca omul PE Hristos in Persoana, nu doar sa stie lucruri DESPRE El, incepand inca de aici si acum cu continuare in vesnicie. Crezi tu aceasta?

Nu stiu cum intelegi tu mantuirea si viata vesnica dar pt. ortodocsi e o chestiune de relatie, de adancire treptata in relatia de iubire cu Hristos, de alipire definitiva de El.
Cred ca ti-am mai zis candva ca relatia omului credincios cu Hristos-Dumnezeu s-ar asemana, metaforic vorbind, cu ,,relatia,, dintre o bucata de fier si focul in care este tinuta indelung.
Dupa cum fierul tinut mult timp in foc, se uneste cu focul si devine incandescent, dobandind calitatile focului (adica arde la fel ca focul si lumineaza), fara sa se confunde cu focul, tot asa si omul care inca de aici vietuieste in Hristos, se alipeste de El, incepe si el incet-incet sa dobandeasca in faptura lui calitatile Lui, fara se se confunde cu Dumnezeu. Adancirea in relatia asta de iubire se continua la nesfarsit in vesnicie, fara nici o intermitenta, fara sincope, fara pauze de somn, fara neantizari. Problema noastra e sa punem macar inceput inca de aici si acum cand sufletul ne vietuieste in trup si sa nu ne prinda moartea biologica in afara relatiei cu Hristos.

Atata timp cat bucata de fier ramane in foc, ea devine din ce in ce mai incandescenta. Doar daca e scoasa afara, se raceste si revine iar un simplu fier.

Atata timp cat omul credincios, dupa ce s-a cait de rele si s-a alipit de Hristos, ramane in Hristos si nu se rupe de El prin pacat, nu are cum sa fie mort, inconstient, adormit, anesteziat. Nimeni nu poate ramane rece in mijlocul focului dumnezeiesc.
Iar moartea trupului nu inseamna nimic si nu impiedica cu nimic (ba din contra), ca sufletul iubitor de Hristos sa se lipeasca si mai strans de Cel iubit.

Poate crezi macar cuvintele Apostolului Pavel care isi dorea din iubire ca sufletul sa i se desparta mai repede de trup pt. ca sa fie doar cu Hristos:
,,Căci pentru mine viață este Hristos și moartea (moartea biologica a trupului) un câștig. Sunt strâns din două părți: doresc să mă despart de trup și să fiu împreună cu Hristos, și aceasta e cu mult mai bine;
Dar este mai de folos pentru voi să zăbovesc în trup.,, Filipeni 1, 21-24

,, Crezi tu aceasta,, 100-1?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.07.2011, 23:28:10
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu mie îmi era adresată întrebarea. Anyway, era o întrebare capcana...



sigur ca da, Hristos ne intreaba in Evanghelie pe toti cu exceptia lui Tricessimus care isi permite sa sfideze intrebarile capcana ale INTREBATORULUI.
,,oricine crede in Mine, IN VEAC NU VA MURI. CREZI TU ACEASTA,,?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.07.2011, 23:33:41
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
E cinic Hristos? se joaca cu cuvintele?
Nu e cinic, în schimb cu cuvintele te joci tu Delia, fără a-ți da seama că adaugi (sau scoți după caz) la Scriptură cuvinte pe care El nu le-a rostit niciodată. Și asta nu dă bine unui creștin. Iartă-mă că ți-o zic pe șleau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.07.2011, 00:08:50
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu e cinic, în schimb cu cuvintele te joci tu Delia, fără a-ți da seama că adaugi (sau scoți după caz) la Scriptură cuvinte pe care El nu le-a rostit niciodată. Și asta nu dă bine unui creștin. Iartă-mă că ți-o zic pe șleau.


Si apostolul Pavel se joaca cu cuvintele cand spune ca doreste sa moara mai repede pt. A FI cat mai curand cu Hristos?
,,doresc să mă despart de trup și să fiu împreună cu Hristos,, Filipeni 1, 21

Crezi tu ca A FI CU HRISTOS inseamna altceva decat a fi viu sufleteste, constient de sine, treaz, in deplina cunostinta?

Crezi tu ca A FI CU HRISTOS inseamna a fi altundeva, in vreo alta sfera, in stare de anestezie si nesimtire? Crezi tu ca apostolul Pavel pt. asta era asa nerabdator sa se dezbrace de vesmantul trupesc?

Crezi tu ca Dumnezeu ne-a facut pt. a fi in relatie vesnica(fara intermitente) cu El sau crezi ca atunci cand e sa treaca omul dincolo, tocmai atunci, i se da o doza mare de diazepam ca sa nu mai simta nimic pana la a doua venire?
Ce noroc pe pacatosi sa se neantizeze, sa nu simta nimic ca si cum nici nu s-au nascut vreodata dupa ce o viata traita in trup au facut doar rele!
A, am uitat, in conceptia AZ7, Dumnezeu ii va recrea pe cei rai, la a doua venire pt. a-i pedepsi! Ciudat dumnezeu aveti voi AZ7!

Crezi tu ca cel ce crede ca Hristos e Dumnezeul care a luat fire de om pt. a ne-o ,,transfera,, noua fara fisura mortii, crezi tu ca acela in VEAC, niciodata, never, ever, jamais, nunca jamas, ton eona, in aeternum nu va muri?

,, Crezi tu aceasta,, 100-1?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.07.2011, 08:09:55
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Nu stiu daca omiti intentionat, dar era vorba si de versetul imediat urmator, in special cuvintele lui Hristos ,, in veac nu va muri,,. Nu stiu ce inseamna pt. AZ7 cuvintele ,,in veac,,, dar pt. ortodocsi si oricine altcineva, inseamna ,,niciodata,,. Desigur, Hristos nu se refera la moartea biologica a trupului, ci la despartirea sufletului de Dumnezeu, caci asta inseamna moartea.

Ioan 11, 26 Biblia ortodoxa- editia sinodala
,,Și oricine trăiește și crede în Mine nu va muri în veac. Crezi tu aceasta?,,

Pt. ortodocsi asta inseamna - oricine va crede ca Hristos e Dumnezeul care si-a luat fire de om pt. a ne ,,transfera,, noua fiecaruia in parte firea asta umana refacuta, reparata, restaurata, fara ruptura creata de pacat, deci oricine va face ce a zis Hristos prin toate cuvintele Lui, in special, prin ,, oricine mananca Trupul Meu, are viata vesnica si de nu veti manca Trupul Meu nu veti avea VIATA in voi,, , deci oricine Il ia in fiinta lui (atat in trup cat si in suflet) pe CEL-CE-ESTE-VESNIC-VIU si va trece dincolo, avandu-si pacatele marturisite si caite, acela are in el Viata (nu biologica, ci cea izvorata din El), adica pe Insusi Hristos si nu mai are cum sa fie in afara Vietii si sa mai moara sufleteste (moartea sufletului e despartirea de Dumnezeu cauzata DOAR de pacatele necaite si ramase neiertate).

Biblia Ortodoxa –versiunea anania,,tot cel ce trăiește și crede întru Mine, în veac nu va muri! Crezi tu aceasta?“

Biblia- traducerea cornilescu
Si oricine traieste si crede in Mine nu va muri niciodata. Crezi lucrul acesta?"

Biblia Sacra Vulgataet omnis qui vivit et credit in me non morietur in aeternum credis hoc


New American Standard Bible
and everyone who lives and believes in Me will never die. Do you believe this?"

King James Bible
And whosoever liveth and believeth in me shall never die. Believest thou this?

American King James Version
And whoever lives and believes in me shall never die. Believe you this?

American Standard Version
and whosoever liveth and believeth on me shall never die. Believest thou this?

Douay-Rheims Bible
And every one that liveth, and believeth in me, shall not die for ever. Believest thou this?

Darby Bible Translation
and every one who lives and believes on me shall never die. Believest thou this?

English Revised Version
and whosoever liveth and believeth on me shall never die. Believest thou this?

Webster's Bible Translation
And whoever liveth, and believeth in me, shall never die. Believest thou this?

World English Bible
Whoever lives and believes in me will never die. Do you believe this?"

Young's Literal Translation
and every one who is living and believing in me shall not die -- to the age;

ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗΝ 11:26 Greek NT: Tischendorf 8th Ed. with Diacritics
καὶ πᾶς ὁ ζῶν καὶ πιστεύων εἰς ἐμὲ οὐ μὴ ἀποθάνῃ εἰς τὸν αἰῶνα• πιστεύεις τοῦτο;

ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗΝ 11:26 Greek NT: Greek Orthodox Church
ὁ πιστεύων εἰς ἐμὲ, κἂν ἀποθάνῃ, ζήσεται• καὶ πᾶς ὁ ζῶν καὶ πιστεύων εἰς ἐμὲ οὐ μὴ ἀποθάνῃ εἰς τὸν αἰῶνα. πιστεύεις τοῦτο;

ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗΝ 11:26 Greek NT: Stephanus Textus Receptus (1550, with accents)
καὶ πᾶς ὁ ζῶν καὶ πιστεύων εἰς ἐμὲ οὐ μὴ ἀποθάνῃ εἰς τὸν αἰῶνα• πιστεύεις τοῦτο

ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗΝ 11:26 Greek NT: Westcott/Hort with Diacritics
καὶ πᾶς ὁ ζῶν καὶ πιστεύων εἰς ἐμὲ οὐ μὴ ἀποθάνῃ εἰς τὸν αἰῶνα. πιστεύεις τοῦτο;

ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗΝ 11:26 Greek NT: Tischendorf 8th Ed.
και πας ο ζων και πιστευων εις εμε ου μη αποθανη εις τον αιωνα πιστευεις τουτο

ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗΝ 11:26 Greek NT: Byzantine/Majority Text (2000)
και πας ο ζων και πιστευων εις εμε ου μη αποθανη εις τον αιωνα πιστευεις τουτο

ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗΝ 11:26 Greek NT: Textus Receptus (1550)
και πας ο ζων και πιστευων εις εμε ου μη αποθανη εις τον αιωνα πιστευεις τουτο

ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗΝ 11:26 Greek NT: Textus Receptus (1894)
και πας ο ζων και πιστευων εις εμε ου μη αποθανη εις τον αιωνα πιστευεις τουτο

ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗΝ 11:26 Greek NT: Westcott/Hort
και πας ο ζων και πιστευων εις εμε ου μη αποθανη εις τον αιωνα πιστευεις τουτο

John 11:26 Hebrew Bible
וכל החי אשר יאמין בי לא ימות לעולם התאמיני זאת׃

Latin: Biblia Sacra Vulgata
et omnis qui vivit et credit in me non morietur in aeternum credis hoc

Juan 11:26 Spanish: La Biblia de las Américas (©1997)
y todo el que vive y cree en mí, no morirá jamás. Crees esto?

Juan 11:26 Spanish: La Nueva Biblia de los Hispanos (©2005)
y todo el que vive y cree en Mí, no morirá jamás. Crees esto?"

Juan 11:26 Spanish: Reina Valera (1909)
Y todo aquel que vive y cree en mí, no morirá eternamente. Crees esto?

Juan 11:26 Spanish: Sagradas Escrituras (1569)
Y todo aquel que vive y cree en mí, no morirá eternamente. Crees esto?

Juan 11:26 Spanish: ModernY todo aquel que vive y cree en mí no morirá para siempre. Crees esto?

Jean 11:26 French: Louis Segond (1910)
et quiconque vit et croit en moi ne mourra jamais. Crois-tu cela?

Jean 11:26 French: Darbyet quiconque vit, et croit en moi, ne mourra point, jamais. Crois-tu cela?

Jean 11:26 French: Martin (1744)
Et quiconque vit, et croit en moi, ne mourra jamais; crois-tu cela?

Jean 11:26 French: Ostervald (1744)
Et quiconque vit et croit en moi, ne mourra jamais. Crois-tu cela?

Johannes 11:26 German: Luther (1912)
und wer da lebet und glaubet an mich, der wird nimmermehr sterben. Glaubst du das?
Johannes 11:26 German: Luther (1545)
und wer da lebet und glaubet an mich, der wird nimmermehr sterben. Glaubest du das?



Prin urmare, orice discutie pe tema asta, daca se doreste a fi constructiva si nu doar un dialog al surzilor, trebuie musai sa porneasca de la intrebarea lui Hristos ,,oricine crede in Mine, NU VA MURI IN VEAC. CREZI TU ACEASTA?,,

Cred adventistii in cuvintele lui Hristos ca cei ce mananca real (nu simbolic) Trupul lui Hristos au VIATA in ei, prin urmare, doar daca savarsesc iar pacate si nu primesc iertarea pana la sfarsitul vietii trupului, se rup de Cel-ce-este-Viata?

Cred adventistii in cuvintele lui Hristos: ,,cel ce crede în Cel ce M-a trimis are viață vesnica (vesnic insemnand incepand inca de aici nedeplin si continuand dincolo, fara intermitente, fara pauze de somn, inconstienta sau anestezie totala)?
Cred adventistii ca pt. cei ce Il au inca de aici si acum pe Hristos, moartea trupului nu inseamna nimic, ci ei se muta de la moartea cauzata de ruptura pacatului la Viață,, Ioan 5, 24 ?
Se pare ca nu ati inteles intrebarea (despre inviere) si ati demonstrat ceva de care nici un crestin (indiferent de confesiune) nu se indoieste (viata vesnica).

Domnul Iisus spune: "Eu sunt invierea si viata. Si oricine traieste si crede în Mine nu va muri în veac.". In alta parte spune: "Voia Tatalui Meu este ca cine vede pe Fiul si crede in El, sa aiba viata vesnica, si Eu il voi invia in ziua de apoi" (Ioan 6:40).

Despre viata vesnica nu se indoieste nimeni. Dar, Domnul leaga mostenirea vietii vesnice de INVIERE. Despre asta nu ne-ati spus nimic.

Ce se intampla cu credinciosii care au murit? Cum vor mosteni viata vesnica? Vor fi inviati pentru a trai vesnic ("nu va muri in veac")? Sau exista o alta modalitate de mostenire a vietii vesnice, fara sa fie necesara INVIEREA?

Eu vad mostenirea vietii vesnice, a celor morti in credinta, in stransa legatura cu INVIEREA. Asa am inteles din invataturile Mantuitorului si ale Sfintilor Sai Apostoli. Din postarea dvs., am inteles ca mortii pot mosteni viata vesnica fara inviere. Nu ati pomenit nimic de INVIERE. De ce?

Last edited by grasu77; 21.07.2011 at 08:14:00.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.07.2011, 08:27:52
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Si apostolul Pavel se joaca cu cuvintele cand spune ca doreste sa moara mai repede pt. A FI cat mai curand cu Hristos?
,,doresc să mă despart de trup și să fiu împreună cu Hristos,, Filipeni 1, 21

Crezi tu ca A FI CU HRISTOS inseamna altceva decat a fi viu sufleteste, constient de sine, treaz, in deplina cunostinta?

Crezi tu ca A FI CU HRISTOS inseamna a fi altundeva, in vreo alta sfera, in stare de anestezie si nesimtire? Crezi tu ca apostolul Pavel pt. asta era asa nerabdator sa se dezbrace de vesmantul trupesc?
Faceti, din nou, o nefericita disociere intre mostenirea vietii vesnice si INVIEREA care va fi la revenirea Domnului Iisus. Ca sa intelegeti corect ce a vrut sa spuna Sfantul Apostol Pavel in Filipeni 1:21, trebuie sa luati in considerare si alte invataturi ale sale, referitoare la acelasi subiect: a fi in prezenta lui Hristos. Cititi, spre exemplu si 1 Corinteni cap. 15 sau 1 Tesaloniceni 4:13-18. In 1 Tesaloniceni, Sfantul Apostol Pavel descrie, clar si in detaliu, ce se intampla cu cei morti ("nu voim fratilor sa fiti in necunostinta despre cei care au adormit" - 1 Tesaloniceni 4:13). Mai departe, Sfantul Apostol ne vorbeste despre adevarata si singura nadejde a celor adormiti: REVENIREA DOMNULUI si INVIEREA. Apoi, concluzioneaza: "Si astfel vom fi totdeauna cu Domnul" (1 Tesaloniceni 4:17).

Credeti ca Sfantul Apostol Pavel vorbeste de una in Filipeni 1:21 (despre nemurirea mortului) si despre alta in 1 Tesaloniceni 4 (despre revenirea Domnului si inviere)? Nicidecum. Vorbeste despre aceeasi nadejde, in toate epistolele sale: adica, nadejdea revenirii Domnului si a invierii, pentru a mosteni viata vesnica si " a fi totdeauna cu Domnul".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Nu mancarurile sunt rele, ci lacomia pantecelui" cristiboss56 Din Vechiul Testament 55 08.08.2013 14:11:31
Care sunt "gaurile" stiintei? Bast-et Teologie si Stiinta 28 19.09.2010 10:30:28
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
"Viata in Hristos" de Sfantul Cabasila a aparut la EIBMBOR mihailt Stiri, actualitati, anunturi 0 02.04.2009 00:19:20
"Este religia o parte importanta din viata ta de zi cu zi ? " cristiboss56 Generalitati 22 15.02.2009 23:49:08