Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Istoria bisericii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 22.09.2012, 23:02:04
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Intrebare 3-in-1 :

Care este anul nasterii in ortodoxie a vecinilor nostri de la sud, care este considerat cel mai mare sfant bulgar, si care este cea mai mare biserica ortodoxa din Bulgaria?
Nu se încumetă nimeni să răspundă ?
Reply With Quote
  #142  
Vechi 24.09.2012, 01:16:24
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Bine, am să pun eu o întrebare atunci. :) Dar îmi trebuie ceva timp de gândire...

Intrebare 3-in-1 :

Care este anul nasterii in ortodoxie a vecinilor nostri de la sud, care este considerat cel mai mare sfant bulgar, si care este cea mai mare biserica ortodoxa din Bulgaria?

PS: Vedeți că nu știu răspunsul (încă), așa că aveți grijă ce răspundeți ! :) I need help with evaluation, please.
Cred ca cel mai mare Sfant bulgar este Sfantul Ioan de Rila, el fiind si ctitorul celei mai mari biserici ortodoxe din Bulgaria, intalnita la Manastirea Rila (Sofia). Sfantul Ioan de Rila este considerat ocrotitorul poporului bulgar, fiind printre primii Sfinti canonizati dupa increstinarea bulgarilor din anul 864, sub tarul Boris Mihail I.

Reply With Quote
  #143  
Vechi 25.09.2012, 04:25:30
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Super răspunsul, Ekaterina! Așteptăm să continui jocul întrebărilor..
Reply With Quote
  #144  
Vechi 25.09.2012, 07:45:42
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

O corectură mică: mănăstirea Sfântului nu este la Sofia ci la cca 50km spre granița cu Grecia (cam la 30km de Kulata, pe șoseaua spre graniță, se face stânga și se mai merge încă vreo 30km fără abatere stânga/dreapta până se ajunge-n mănăstire).
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 25.09.2012 at 10:17:12.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 25.09.2012, 18:16:43
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Mulțumim de corectură, și de poza asta superbă. Ferice de cei care au ajuns acolo!
Reply With Quote
  #146  
Vechi 26.09.2012, 01:27:15
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Sfant roman, domn al Tarii Romanesti, ctitor al multor biserici din tara, milostiv fata de nenumarate manastiri din tara si din afara ei. A lasat in urma o adevarata capodopera a literaturii romanesti, lucrarea avand un continut moral-crestin, fiind dedicata fiului sau. Este un Sfant canonizat in urma cu 4 ani, praznuit in luna septembrie. Cine este Sfantul?
Reply With Quote
  #147  
Vechi 26.09.2012, 01:28:47
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Sfant roman, domn al Tarii Romanesti, ctitor al multor biserici din tara, milostiv fata de nenumarate manastiri din tara si din afara ei. A lasat in urma o adevarata capodopera a literaturii romanesti, lucrarea avand un continut moral-crestin, fiind dedicata fiului sau. Este un Sfant canonizat in urma cu 4 ani, praznuit in luna septembrie. Cine este Sfantul?
Sfantul Neagoe Basarab.

Si intrebarea mea: cand si in ce context s-a reglementat cultul Sfintelor Moaste?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 26.09.2012 at 01:32:57.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 26.09.2012, 01:49:59
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Foarte rapida ai fost Glykys, felicitari!
Maine il vom praznui pe Sfantul Domnitor Neagoe Basarab si cu ocazia acestui antrenant joculet am dorit sa il aduc in atentia noastra.

"Iubitu mieu fiiu, mai nainte de toate sa cade sa cinstesti si sa lauzi neincetat pre Dumnezeu cel mare si bun si milostiv si ziditorul nostru cel intelept, si zioa si noaptea si in tot ceasul si in tot locul. Si sa foarte cuvine sa-l slavesti si sa-l maresti neincetat, cu glas necurmat si cu cantari neparasite, ca pre cela ce ne-au facut si ne-au scos din-tunérec la lumina si den nefiinta in fiinta. O, cata iaste de multa mila ta, Doamne, si gandul si cugetul tau, care ai spre noi oamenii! O, mare taina si minunata! O, cine va putea spune toate puterile tale si lauda slavei tale!"
Fragment din cartea Invataturile lui Neagoe Basarab catre fiul sau Teodosie.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 14.10.2012, 23:11:12
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sfantul Neagoe Basarab.

Si intrebarea mea: cand si in ce context s-a reglementat cultul Sfintelor Moaste?
Sa readucem acest topic la viata, mai ales ca este o intrebare la care e bine sa stim raspunsul, atunci cand cinstim Sfintele Moaste.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 15.10.2012, 07:18:30
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si intrebarea mea: cand si in ce context s-a reglementat cultul Sfintelor Moaste?
Cultul sfintelor moaste a aparut o data cu cinstirea trupurilor martirilor. Din primele secole, Biserica a cinstit sfintele moaste prin zidirea de lacasuri de inchinare pe mormintele sfintilor, astfel, inca din secolul I, s-au zidit biserici pe moastele Sf. Ignatie (104) si pe cele ale Sf. Policarp (166); a randuit zile de praznuire in amintirea aflarii sau stramutarii sfintelor moaste (pe 27 ianuarie se cinsteste aducerea moastelor Sf. Ioan Gură de Aur; 29 ianuarie, aducerea moastelor Sf. Ignatie Teoforul), a randuit si a organizat pelerinaje la mormintele sfintilor, cinstind astfel ramasitele lor pamantesti, a statornicit si a propovaduit cinstirea sfintelor moaste, aparand cultul lor impotriva ereziilor. Parintii Bisericii, adunati la Sinodul VII Ecumenic, au stabilit cu privire la cinstirea sfintelor moaste: „Domnul nostru Iisus Hristos ne-a dăruit nouă moaștele sfinților, ca pe niște izvoare mântuitoare, care revarsă în multe feluri binefaceri peste cei neputincioși“.

La acelasi sinod s-a consfintit practica veche a Bisericii de a pune sfinte moaste în masa sfantului altar si în antimise (canonul 7).

[Sper ca am inteles corect intrebarea.]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria Romanilor!!!:) AndruscaCIM Generalitati 2 15.05.2012 23:18:38
de ce se falsifica istoria? camidece Generalitati 6 29.09.2009 22:45:37
Istoria altfel camidece Generalitati 3 29.09.2009 22:06:08
istoria bisericii ortodoxe romane panaghia Despre Biserica Ortodoxa in general 3 11.08.2008 13:34:07
100 de ani de istoria religiilor odin Generalitati 0 09.03.2007 18:47:32