Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 29.03.2012, 10:20:36
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Atat de religioase ca-ti cer si taxa ca sa intri in biserica. Super tare! Nah,ca nu m-am putut abtine,sa nu se interpreteze ca judec acele lacasuri doar ca nu sunt sub nicio forma deacord,efectiv depaseste cu mult puterea mea de intelegere.

Doamne-ajuta!
asta e o gluma nu?
  #92  
Vechi 29.03.2012, 14:43:57
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu stiu daca e cel mai potrivit thread unde sa scriu cele ce urmeaza.
Ma intrebam de multe ori cum au aflat/gasit oamenii moaste? cum au stiut ale cui sunt? cine a fost acel om care s-a invrednicit sa ajunga in randul Sfintilor lui Dumnezeu? de unde au stiut oamenii pana si cum il cheama? cum i s-a cunoscut viata? faptele? cum i s-a cunoscut sfarsitul mucenicesc? (atata timp cat, in anii de inceput ai crestinismului, sau chiar si mai tarziu, de foarte multe ori, nu exista nici o dovada scrisa a vietii acestuia)...

Mi-a cazut in mana o carte, la Manastirea Techirghiol, si am inteles.
Se numeste Karyes, Colina Sfintilor Rafail, Irina, Nicolae.
Se citeste foarte usor, cat face trenul de la Constanta la Cluj, fara intarziere

http://www.librarie.net/carti/45077/...asiliki-Rallis

http://www.crestinortodox.ro/pelerin...os-120762.html
  #93  
Vechi 29.03.2012, 15:22:03
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
asta e o gluma nu?
Ce gluma,crezi ca-mi arde de asa ceva,si mai ales cu lucruri sfinte? E 10 ron intrarea pentru adulti si 8 sau 5 ron pentru copii,nu mai stiu. Parca 5 ron pentru copii,si 8 sau 12 ron taxa de fotografiere... Sa-mi fie cu iertare,nu am retinut bine,s-or mai si modificat de atunci. Daca nu platesti ramai la poarta manastirii,e simplu. Vrei sa intri,dai banu,si e totul in regula. Dai si alti bani,poti sa si fotografiezi etc.


Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Ma intrebam de multe ori cum au aflat/gasit oamenii moaste?
Simplu,au sapat in locul unde banuiau ca se afla acele moaste (dupa multa rugaciune),sau in locuri aratate de Dumnezeu etc.

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
cum au stiut ale cui sunt? de unde au stiut oamenii pana si cum il cheama?
Caramida care se pune sub capul fiecaruia la inmormantare,dupa randuiala,si care contine scris numele respectivului,nu ti se pare un argument suficient de solid?

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
cum i s-a cunoscut viata? faptele?
Sunt scrieri,relatari,traditia etc.

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
cum i s-a cunoscut sfarsitul mucenicesc? (atata timp cat, in anii de inceput ai crestinismului, sau chiar si mai tarziu, de foarte multe ori, nu exista nici o dovada scrisa a vietii acestuia)...
Dar nici nu scrie ca toti sfintii sunt cunoscuti si ca li s-a acordat acest statut. Sunt muuulti,asa cum spui tu,despre care nu se stie nimic. Cei cunoscuti sunt cei despre care s-au putut culege cateva date.[/quote]

Last edited by Raoul; 29.03.2012 at 15:32:07.
  #94  
Vechi 29.03.2012, 15:23:10
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Nu stiu daca e cel mai potrivit thread unde sa scriu cele ce urmeaza.
Ma intrebam de multe ori cum au aflat/gasit oamenii moaste? cum au stiut ale cui sunt? cine a fost acel om care s-a invrednicit sa ajunga in randul Sfintilor lui Dumnezeu? de unde au stiut oamenii pana si cum il cheama? cum i s-a cunoscut viata? faptele? cum i s-a cunoscut sfarsitul mucenicesc? (atata timp cat, in anii de inceput ai crestinismului, sau chiar si mai tarziu, de foarte multe ori, nu exista nici o dovada scrisa a vietii acestuia)...

Mi-a cazut in mana o carte, la Manastirea Techirghiol, si am inteles.
Se numeste Karyes, Colina Sfintilor Rafail, Irina, Nicolae.
Se citeste foarte usor, cat face trenul de la Constanta la Cluj, fara intarziere

http://www.librarie.net/carti/45077/...asiliki-Rallis

http://www.crestinortodox.ro/pelerin...os-120762.html
Daca ai inteles,inseamna ca ne poti lamuri si pe noi in legatura cu Arsenie Boca!
  #95  
Vechi 29.03.2012, 15:31:49
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Am gasit un mesaj mai vechi,pe un alt site:

eliza, on August 9th, 2010 at 1:02 am Said:
Am batut atata drum pana acolo sa vad albastrul de voronet, si am stat la poarta, nu ca nu as fi avut 13 lei sa intru, dar m-a revoltat faptul ca trebuie sa platesti sa vezi ceva ce apartine romanilor, un lacas de cult… imi venea sa dau cu pumnii in porti, sa spun cuiva ca nu e drept sa platesti. MUltumesc acestui site ca are poze, eu nu am intrat sa vad si nici sa fotografiez. sa le fie rusine, au facut o afacere din Biserica si Dumnezeu… Inteleg cu Dracula, turism cultural !, dar cu Dumnezeu?? trebuie sa scoatem bani, nu? crestinii sunt destul de prosti incat sa dea bani,de frica DOmnului sau a Staretilor?

Last edited by Raoul; 29.03.2012 at 15:39:18.
  #96  
Vechi 29.03.2012, 15:38:42
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Daca ai inteles,inseamna ca ne poti lamuri si pe noi in legatura cu Arsenie Boca!
Legatura...nu prea este.....decat faptul ca, printre altele, se discuta de propusa canonizare....

Nu am dorit sa lansez un alt thread pentru subiectul postat de mine si am precizat:
Nu stiu daca e cel mai potrivit thread unde sa scriu cele ce urmeaza.
"Ma intrebam de multe ori cum... si am inteles".
Cum?.... Citind cartea, pe care am recomandat-o si altora interesati

Last edited by Adriana Cluj; 29.03.2012 at 15:41:46.
  #97  
Vechi 29.03.2012, 15:44:09
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Am gasit un mesaj mai vechi,pe un alt site:

[b]eliza, on August 9th, 2010 at 1:02 am Said:
Bla, bla.
Câtă vreme mănăstirile respective sunt ajutate așa cum sunt cu bani de la comunitățile locale, pe mine nu mă deranjează să dau 13 lei la intrare. Cu atât mai mult cu cât dacă spui că n-ai, intri lejer. Și asta chiar la Voroneț, văzută de mine anul trecut.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #98  
Vechi 29.03.2012, 15:46:30
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Caramida care se pune sub capul fiecaruia la inmormantare,dupa randuiala,si care contine scris numele respectivului,nu ti se pare un argument suficient de solid?
unii dintre ei nu au apucat sa aibe un mormant asa cum il descrii tu..........ucisi fiind de navalitori, etc
iar daca de la moartea lor au trecut 800-900 de ani, fara sa existe nici macar o litera scrisa undeva despre ei, despre viata lor, absolut nimic.... orice relatare din om in om, traditie, se poate uita, estompa, modifica, pierde..

Tocmai asta am vrut sa evidentiez, ca lectura acelei carti m-a lamurit.

Last edited by Adriana Cluj; 29.03.2012 at 18:11:59.
  #99  
Vechi 29.03.2012, 15:51:20
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
unii dintre ei nu au apucat sa aibe un mormant asa cum il descrii tu..........ucisi fiind de navalitori, etc
Deci au fost ucisi de navalitori. Inseamna ca se stie totusi ceva despre ei,vezi? :)

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Bla, bla.
Câtă vreme mănăstirile respective sunt ajutate așa cum sunt cu bani de la comunitățile locale, pe mine nu mă deranjează să dau 13 lei la intrare. Cu atât mai mult cu cât dacă spui că n-ai, intri lejer. Și asta chiar la Voroneț, văzută de mine anul trecut.
Am fost si eu si imediat i-au sarit lu' tata in cap ca de ce a facut o poza cu telefonu! Primu lucru care l-au intrebat a fost: "Ati platit?"

Ceee?? De cand primeaza banul in viata si trairea monahala? Nu ma deranjeaza sa dau bani unei biserici/manastiri,dar sa NU fiu obligat! Efectiv mi se ridica parul pe mine cand primul lucru care il vad la poarta unei manastiri sa fie tabelul cu taxele aferente!
  #100  
Vechi 29.03.2012, 18:08:43
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Deci au fost ucisi de navalitori. Inseamna ca se stie totusi ceva despre ei,vezi? :)
N-am combatut pe nimeni, n-am dat cu paru' scriind despre acea carte, am relatat doar cum m-am lamurit eu... nu inteleg de ce vrei o discutie in contradictoriu... nu e cazul.........
Da, atunci cand li s-au descoperit moastele, atunci s-a aflat si modul in care au sfarsit, fiind ucisi de turcii navalitori. Simplu.
Citeste mai bine cartea. S-ar putea sa-ti placa
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 16:57:10
mari duhovnici romani de ieri si de azi monicutza Mari Duhovnici si predicile lor 27 02.10.2010 21:40:29
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 22:22:55
Mari duhovnici si sfaturile lor Iubirea Mari Duhovnici si predicile lor 2 26.07.2010 22:42:27