Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 14.04.2012, 11:35:06
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Cum zicea si gomtoo mai sus, eu cred ca cei din inregistrare fie o luasera razna, fie inregistrarea e trucata.
Zic asta pentru ca nu poti sa-ti permiti ca preot sa barfesti cu nerusinare. In tonul discutiei resimt tonul ala de mahala specific situatiilor in care se barfeste.

Parintele Arsenie sunt convins ca se roaga pentru noi :)
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!

Last edited by Nicador; 14.04.2012 at 11:41:46.
  #132  
Vechi 15.04.2012, 15:06:33
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicador Vezi mesajul
Cum zicea si gomtoo mai sus, eu cred ca cei din inregistrare fie o luasera razna, fie inregistrarea e trucata.
Zic asta pentru ca nu poti sa-ti permiti ca preot sa barfesti cu nerusinare. In tonul discutiei resimt tonul ala de mahala specific situatiilor in care se barfeste.

Parintele Arsenie sunt convins ca se roaga pentru noi :)
vorbesti de parca dumneata, n-ai "barfit" de cand esti !!!
sau, ridicand discutia la un nivel mai elevat, n-ai "criticat" pe nimeni !!!

oamenii nu sunt pietre de moara,si trebuie sa distingem foarte nuantat, cand "barfa",asa cum zici dumneata, sau "critica" asa cum zic eu,se face pe de o parte, de la egal la egal (si personajele implicate erau la acelasi nivel,cel al monahismului !!!),si pe de alta parte,cand critica ,nu e facuta cu rautate (si nu am remarcat spirit de rautate,in vorbele celor doi critici ai monahului Arsenie Boca,ci dimportiva, o simpatie si o buna-cuviinta colegiale !!!)ci e o critica ce urmareste surprinderea duhului adevarului (adica o critica bine-intentionata)chiar daca uneori si critica se inseala,si e neadevarata !
In final, concluzia e una limpede : critica intre egali, si nu o barfa babeasca rautacioasa !!!
  #133  
Vechi 15.04.2012, 15:14:45
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
vorbesti de parca dumneata, n-ai "barfit" de cand esti !!!
sau, ridicand discutia la un nivel mai elevat, n-ai "criticat" pe nimeni !!!

oamenii nu sunt pietre de moara,si trebuie sa distingem foarte nuantat, cand "barfa",asa cum zici dumneata, sau "critica" asa cum zic eu,se face pe de o parte, de la egal la egal (si personajele implicate erau la acelasi nivel,cel al monahismului !!!),si pe de alta parte,cand critica ,nu e facuta cu rautate (si nu am remarcat spirit de rautate,in vorbele celor doi critici ai monahului Arsenie Boca,ci dimportiva, o simpatie si o buna-cuviinta colegiale !!!)ci e o critica ce urmareste surprinderea duhului adevarului (adica o critica bine-intentionata)chiar daca uneori si critica se inseala,si e neadevarata !
In final, concluzia e una limpede : critica intre egali, si nu o barfa babeasca rautacioasa !!!
N-am zis ca n-am barfit. Am barfit, barfesc si probabil ca voi mai barfi (uneori probabil ca nici nu-mi dau seama ca fac asta).

Concluzia ta de la final e ce ai reusit tu sa percepi din acel clip. Eu am alta parere (am zis-o mai sus).


HRISTOS A INVIAT!
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
  #134  
Vechi 15.04.2012, 21:16:10
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation

Acum, pe Antena 3, la In Premiera, documentar despre Parintele Arsenie Boca, uitati-va cei care puteti sa ne povestiti si noua

Last edited by Adriana Cluj; 15.04.2012 at 21:19:05.
  #135  
Vechi 15.04.2012, 23:17:15
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Acum, pe Antena 3, la In Premiera, documentar despre Parintele Arsenie Boca, uitati-va cei care puteti sa ne povestiti si noua
A fost frumos documentarul...nimic nou pentru mine. Un documentar despre viața părintelui și câteva relatări ale celor care l-au cunoscut. Ceea ce m-a surprins în mod plăcut este că a apărut pe un post televiziune mai cunoscut.
  #136  
Vechi 15.04.2012, 23:25:20
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Apropo, mai potrivit era să discutăm acest aspect pe A inceput campania oficiala de canonizare a Parintelui Arsenie Boca. Tot aici găsești chiar în ultima postare ultima înregistare Radio Trinitas cu părintele Colțea despre canonizarea părintelui Arsenie.
  #137  
Vechi 16.04.2012, 08:51:13
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Apropo, mai potrivit era să discutăm acest aspect pe A inceput campania oficiala de canonizare a Parintelui Arsenie Boca. Tot aici găsești chiar în ultima postare ultima înregistare Radio Trinitas cu părintele Colțea despre canonizarea părintelui Arsenie.
Asa este, numai ca m-am grabit foarte tare sa scriu si nu aveam timp sa caut threadul.... Putem muta...
  #138  
Vechi 16.04.2012, 11:39:54
mbarboi mbarboi is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.09.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

A fost un curent mai demult
legat puteri ultra sfinte dumnezeiestii pe care le-ar avea
anumiti sfinti preoti ai Biseriici... printre care inainte-vederea, proorocia si alte "mari" asemenea !

Oamenii din popor au tendinta de supra-califica
parintii bisericii cu daruri pe care parintii ei insusi
n-au spus vreodata ca le-ar avea ...

Ca exemple sunt :
-cartea despre viata parintelui Cleopa scrisa nu de clerici ci de
oameni simpli, in care se vorbeste despre darul inainte-vederii
parintelui Cleopa, depre proorociriile parintelui Cleopa, lucrurii
care Parintele Cleopa n-ar fi spus ca le-ar fi avut ci dimpotriva
Parintele Cleopa are si o carte "Despre Vise si Vedenii" in care
vorbeste foarte clar despre "asemenea" daruri ...ratacite.

-din alta categorie pot fi aduse drept marturie si unele postarile de pe
acest forum care vorbesc despre daruri de proorocii/inainte-vederi ale
diversilor parintii preoti ai Bisericii, dar pe care daruri acei parintii preotii
n-au marturisit vreodata ca le-ar avea !
Toate lumea ii apreciaza pe sfintii parinti care au suferit in perioada comunista ... si sunt demnii de cinstea noastra, mai ales ca au avut si o viata morala demna de urmat si au fost intotdeauna bunii povatuitorii.

Chiar daca ii iubim mult ... dar trebuie sa traim in adevar ... si nu intr-o iubire ultra care ne face sa asociem daruri ultra proorocesti/inainte-vazatoare celor a caror viata o apreciem mult !

Daca sfitii puteau prin experienta acumulata, prin experienta varstei, sa spuna celor tineri sa nu faca cutare sau cutare lucru pt ca o sa dea de cutare necaz, este pt ca stiu din experienta ca cutare lucru o sa ii aduca cutare problema ... Aceasta nu este inainte-vedere ....[inaintevedere : adica un dar care il face pe posesorul lui sa vada ca prin vedenie viitorul unei persoane, a unei comunitati, a unui popoar ... si asa mai departe ...]

Ca recomandare personala, v-as recomanda sa fiti mai cumpatati, sa nu credeti in superstitii, si sa intreba-ti duhovnonicul dvstra din parohie despre aceste lucrurii ... pt ca e o moda ca duhovnicul de parohie sa fie
hulit ... ca el nu stie ca el nu poata si asa mai departe .... si oamenii alerga dupa tot felul de ...... rataciti superstitiosi gnostici.

Asta e totusi o parere personala si trebuie tratata ca atare.
Sunt ortodox de 28 de ani, adica din nastere, si nu vreau sa primesc
reply cu "tu esti crestin cu adevarat ?!daca esti ortodox citeste cutare si cutare" pt ca consider aceste reply ca venind de la o persoana care momentan are unele probleme de care nu e constient. Ii inteleg, le urez sanatate trupeasca si sufleteasca multa bucurie si Hristos a inviat.
Daca considera sa raman cu parerile lor... atunci le spun ca este loc pe pamant pt toata lumea daca ne purtam cu dragoste unii fata de altii ... altminterea tot universul nu-i de ajuns pt o singura persoana ...
  #139  
Vechi 16.04.2012, 15:07:14
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking mai mult respect,mai multa decenta!.

o data o tinara se duce la parintele cleopa pentru spovedania generala,si marturisindu-si pacatele din tinara pruncie,la un moment dat o intrerupe parintele si i se adreseaza: dar cutare si cutare lucru de ce nu marturisesti[facu-se ceva rele cuiva]
sfintii nu prea isi recunosc darurile ce le-au primit de la Dumnezeu fiind-ca ei cunosc ceia ce se numeste "smerenia sfintilor"
acuma eu invit pe unii useri ce nu cunosc nici macar smerenia personala,sa cugete adinc prin "smerita cugetare" inainte de asi afisa indrazneala de ai critica nu doar pe alti useri, ci chear pe sfinti,ca nu este dat lor a o face, fiind pe o treapta spiritual indoielnica.
eu ii inteleg si pe ei intr-un fel: fiind la un nivel spiritual mititel,nu pot sa priceapa un nivel muuuult prea superior lor+lipa smereniei.
  #140  
Vechi 16.04.2012, 15:57:12
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
A fost un curent mai demult
legat puteri ultra sfinte dumnezeiestii pe care le-ar avea
anumiti sfinti preoti ai Biseriici... printre care inainte-vederea, proorocia si alte "mari" asemenea !

Oamenii din popor au tendinta de supra-califica
parintii bisericii cu daruri pe care parintii ei insusi
n-au spus vreodata ca le-ar avea ...
.....
-din alta categorie pot fi aduse drept marturie si unele postarile de pe
acest forum care vorbesc despre daruri de proorocii/inainte-vederi ale
diversilor parintii preoti ai Bisericii, dar pe care daruri acei parintii preotii
n-au marturisit vreodata ca le-ar avea !
Toate lumea ii apreciaza pe sfintii parinti care au suferit in perioada comunista ... si sunt demnii de cinstea noastra, mai ales ca au avut si o viata morala demna de urmat si au fost intotdeauna bunii povatuitorii.
Dacă faci cumva referire la părintele Arsenie Boca...te înșeli. Îți aduc un simplu argument: Pictura bisericii de la Draganescu. De alte daruri pe care le-a avut părintele cred că le știi și tu și nu are sens să le mai repetăm.

Nu ai să vezi Sfinți Părinți care au aceste daruri ale înainte-vederii sau tămăduitori scriindu-și mare pe frunte ca au aceste daruri. Logica ta e un pic cam trunchiată.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 16:57:10
mari duhovnici romani de ieri si de azi monicutza Mari Duhovnici si predicile lor 27 02.10.2010 21:40:29
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 22:22:55
Mari duhovnici si sfaturile lor Iubirea Mari Duhovnici si predicile lor 2 26.07.2010 22:42:27