Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 20.10.2010, 19:29:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DAMIAN Vezi mesajul
Am ingradit mult relatia cu Dumnezeu: prin prin Fecioara Maria
Uite aici e textul tau , poate nu-ti aduci aminte . Opreste-ti putin masina de copiat si te rog sa raspunzi ! Multumesc !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #102  
Vechi 20.10.2010, 19:30:56
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Uite aici e textul tau , poate nu-ti aduci aminte . Opreste-ti putin masina de copiat si te rog sa raspunzi ! Multumesc !
Cinstit este sa raspunzi , Damian!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #103  
Vechi 20.10.2010, 19:33:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation Revenind

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Uite aici e textul tau , poate nu-ti aduci aminte . Opreste-ti putin masina de copiat si te rog sa raspunzi ! Multumesc !
Uite , eu ma opresc putin , ca si asa am intarziat la rugaciune , si revin putin mai tarziu ! Da ? O mica curiozitate , ca spui ca eti << calugar adevarat >> ( asa scrie in pagina ta ) , voi aveti program de voie non stop ? Pe curand ( cam intr o ora , o ora si ) !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #104  
Vechi 20.10.2010, 19:37:57
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

frate DAMIAN ..tu chiar ne crezi tampi?...stim si noi sa intram in internet sa citim tot ce postezi tu...
nu am descoperit internetul acum 3 zile ..

aici este F O R U M ...o platforma de discutii...
Reply With Quote
  #105  
Vechi 20.10.2010, 19:51:16
coldworld coldworld is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 84
Implicit

cand ne rugam, trebuie sa ne asteptam ca Dumnezeu sa ne raspunda, altfel eu nu vad sensul rugaciunii.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 20.10.2010, 21:24:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coldworld Vezi mesajul
cand ne rugam, trebuie sa ne asteptam ca Dumnezeu sa ne raspunda, altfel eu nu vad sensul rugaciunii.
Sensul rugăciunii este permanența legăturii noastre cu Dumnezeu . Apoi rugăciunea este și de mulțumire , și de laudă , de Slăvire , nu numai de cerere . Fi sigur că El ne răspunde , dar răspunsul este dat după adevărata nevoie a noastră, după nevoința noastră, după faptele noastre. Pedagogia Lui , de multe ori ni se pare nedreaptă , dar oare cât de drepți suntem noi și oare cât efort facem noi pentru îndreptarea noastră ? Cerem mult, dar dăm atât de puțin ! Fie voia mea după Voia Ta Doamne , nu după mintea mea strâmbă și iubitoare de păcat ! Apoi, hai să fim sinceri , de câte ori ne-am pus întrebarea sincer : am făcut milostenie de câte ori am putut , necăutând la față , mi-am urât păcatul din tot sufletul, m-am căit suficient pentru păcatele mele , m-am Spovedit la timp , am fost la Sf.Biserică lăsând lenevia și uitarea deoparte . . . ? ? ? Mă rog doar din interes și numai la necaz ? Iubesc prea mult cele lumești , lipindu-mi sufletul doar de cele materiale ? Aștept să mi se dea cât mai repede și cât mai mult din cele cerute de mine ? . . . Cu un ochi privesc la rugăciune și cu unul la păcat ? Gândul e la desfrânare, iar gura la rugăciune ? Dumnezeu trebuie să fie cel drept, iar noi doar facultativ ? N întrebări , dar noi așteptăm răspuns doar de la El, și nu oricum, rapid și la obiect, căci ce sens ar mai avea rugăciunea ! Noi cerem , vrem dialog , dar să cerem numai noi și El doar să se supună ! Cam greu și cam nedrept frate ! Nu crezi ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #107  
Vechi 20.10.2010, 21:40:27
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit este mai tarziu decat crezi...

Acum ceva vreme, in cadrul unui pelerinaj pe la manastiri, am intalnit icoana unui sfant roman, daca nu ma insel, pe care am citit un cuvant unic. Sfantul tinea in mana un sul de hartie, pe care erau scrise cuvintele: "Este mai tarziu decat crezi..." Cuvintele sfantului au fost atat de zguduitoare inimii mele, incat nici pana astazi nu le-am uitat. Din pacate insa, acestea imi vin in minte numai din cand in cand, iar nu neincetat.
[COLOR=#0000ff]Sfintii Parinti[/COLOR] rostesc, in unanimitate: "Pururi de vei vedea moartea in fata ta, nu vei mai gresi." Asa am inteles si eu cuvintele sfantului din icoana, ca pe un semnal de alarma, tras pentru trezirea omului din lene si [COLOR=#0000ff]nepasare[/COLOR], din impietrire si amanare. Gata oricand pentru plecarea din aceasta lume, omul va cadea cu mult mai greu in ispitele celui viclean.
Cuvantul atat de cunoscut - "Mai bine mai tarziu, decat niciodata." - nu este unul pe care sa ne putem baza, in cele ce priveste [COLOR=#0000ff]viata duhovniceasca[/COLOR]. Daca pe acest gand nu ne putem baza nici macar in cele lumesti, in afaceri si alte munci, cu atat mai mult nu o putem face in cele ce priveste viata cea vesnica.
A spune "mai bine mai tarziu, decat niciodata" inseamna a amana pentru mai tarziu infaptuirea gandului celui bun primit in prezent, fie direct de la Dumnezeu, fie prin vreun om de aproape. [COLOR=#0000ff]Amanarea[/COLOR] este insa totuna cu lipsa desavarsita a faptei celei bune si cu ispitirea lui Dumnezeu, caci prin amanarea lucrului celui bun se profita de bunatatea lui Dumnezeu, crezand ca nu ni se va ingadui sa murim inainte de vreme.
A hrani [COLOR=#0000ff]nadejdea[/COLOR] ca vom trai ani indelungati si in putere, ba inca si ca vom lucra toate cele bune, dar mai tarziu, este o nadejde neintemeiata, caci vedem cum oameni de peste tot mor in floarea varstei, ori chiar din copilarie, fie de boala, fie in accidente.
In fiecare [COLOR=#0000ff]seara[/COLOR], rostind si noi rugaciunea Sfantului Ioan Damaschin, spunem: "Stapane, Iubitorule de oameni, au doara nu-mi va fi mie acest pat groapa? Sau inca vei mai lumina cu ziua ticalosul meu suflet? Iata groapa imi zace inainte si iata moartea imi sta inainte."
Oare cati dintre crestini constientizeaza faptul ca in fiecare noaptea, suflelul le poate fi luat din trup?! Cunoastem inca si pilda cu [COLOR=#0000ff]bogatul cel lacom[/COLOR], caruia i s-a zis: "Nebune! In aceasta noapte vor cere de la tine sufletul tau. Si cele ce ai pregatit ale cui vor fi?" (Luca 12, 20) Sa luam deci aminte la indelunga bunatatea lui Dumnezeu, insa fara a profita de ea.
Tinand cont ca nici un om nu stie ceasul in care sufletul sau se va desparti de trup, se cade ca omul sa fie gata oricand spre a se infatisa inaintea Dreptului Judecator, avand haina vietii curata si impobodita cu fapte bune, iar candela sufletului aprinsa.
"Astazi" este vremea de a incepe o viata duhovniceasca si a lucra virtutile, iar nu "mai incolo", ori "maine".
Drept aceea, decat sa spunem "mai bine mai tarziu, decat niciodata", mai bine spunem:
"Mai bine mai devreme, decat prea tarziu."
Reply With Quote
  #108  
Vechi 22.10.2010, 20:37:50
sidonia.saceanu sidonia.saceanu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Mesaje: 2
Implicit rugaciune

Buna seara
Nu stiu daca scriu bine aici dar sper sa ma ajutati cu un sfat.Sunt plecata in Italia pentru o perioada de 4 luni si mi-am inchiriat un apartament.Problema este ca nu stiu unde este estul si nici busola nu am gasit.Nici nu am cautat pentru ca nu stiu sa ma descurc cu ea.
Cum as putea acum sa ma rog? In ce parte sa stau?
Va multumesc mult!
Reply With Quote
  #109  
Vechi 22.10.2010, 20:50:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sa stai alaturi de RUGACIUNEA ORTODOXA

Citat:
În prealabil postat de sidonia.saceanu Vezi mesajul
Buna seara
Nu stiu daca scriu bine aici dar sper sa ma ajutati cu un sfat.Sunt plecata in Italia pentru o perioada de 4 luni si mi-am inchiriat un apartament.Problema este ca nu stiu unde este estul si nici busola nu am gasit.Nici nu am cautat pentru ca nu stiu sa ma descurc cu ea.
Cum as putea acum sa ma rog? In ce parte sa stau?
Va multumesc mult!
Sa te rogi ori de cate ori poti , unde poti , cum poti , dar sa o faci cu sinceritate , dragoste si convingere in cadrul Bisericii lui Hristos , cea ORTODOXA !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #110  
Vechi 25.10.2010, 23:11:09
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sidonia.saceanu Vezi mesajul
Buna seara
Nu stiu daca scriu bine aici dar sper sa ma ajutati cu un sfat.Sunt plecata in Italia pentru o perioada de 4 luni si mi-am inchiriat un apartament.Problema este ca nu stiu unde este estul si nici busola nu am gasit.Nici nu am cautat pentru ca nu stiu sa ma descurc cu ea.
Cum as putea acum sa ma rog? In ce parte sa stau?
Va multumesc mult!
Estul este acolo unde este fatza ta .
Caci Domnul atunci te vede,cand te rogi Lui,asa cum l-a vazut pe Nataniel sub smochin.
Oare Cel ce a facut urechea sa nu auda?
Deci ori unde iti vei intoarce fatza cu credinta si unde vor lumina ochii tai cu nadejde,acolo va fi si Rasaritul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare Importanta ggmarius Generalitati 5 19.07.2011 10:26:09
puterea rugaciunii mihaisepo Rugaciuni 5 24.02.2011 15:11:06
Puterea rugaciunii Rodica50 Generalitati 20 02.02.2011 11:19:37
o nelamurire importanta padrevicentiu Generalitati 5 12.09.2007 10:07:11