Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.08.2007, 04:43:18
service_sad service_sad is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2007
Mesaje: 3
Implicit

salutare

dupa cum am scris in titlu caut ajutor (ca multi dealtfel)...am mai multe dureri sufletesti si as vrea sa fiu sfatuit ce rugaciuni sa spun.
cea mai mare durere vine din partea tatalui meu care bea si o supara pe mama... si asta de multi ani.
am fost casatorit iar fosta sotie a cerut divortul pt ca s-a indragostit de cel mai bun prieten al meu care ne era si nas de cununie( din cate am auzit el e divortat si sta impreuna cu fost mea sotia). imi e greu pt ca ma apasa inca (am divortat acum 8 luni dupa o casnicie de 2 ani) si de mule ori gandul imi fuge la razbunare ...as vrea sa ma pot elibera de gandurile negre ce imi trec prin minte si sa ma eliberez de ea-la care inca ma mai gandesc
acum sunt plecat din tara (de 8 luni ) dar nu-mi gasesc locul si ma simt tare chinui...am cu mine cele 2 surori ale mele si prietenul uneia dintre ele...cu ei nu pot vb despre problemele ce ma apasa pt ca nu vreau sa-i demoralizez...

astept ajutorul vostru. multumesc

ps daca are cineva nr de telefon de la Sf Manastire Nicula....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.08.2007, 05:40:40
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de service_sad
salutare

dupa cum am scris in titlu caut ajutor (ca multi dealtfel)...am mai multe dureri sufletesti si as vrea sa fiu sfatuit ce rugaciuni sa spun.
cea mai mare durere vine din partea tatalui meu care bea si o supara pe mama... si asta de multi ani.
am fost casatorit iar fosta sotie a cerut divortul pt ca s-a indragostit de cel mai bun prieten al meu care ne era si nas de cununie( din cate am auzit el e divortat si sta impreuna cu fost mea sotia). imi e greu pt ca ma apasa inca (am divortat acum 8 luni dupa o casnicie de 2 ani) si de mule ori gandul imi fuge la razbunare ...as vrea sa ma pot elibera de gandurile negre ce imi trec prin minte si sa ma eliberez de ea-la care inca ma mai gandesc
acum sunt plecat din tara (de 8 luni ) dar nu-mi gasesc locul si ma simt tare chinui...am cu mine cele 2 surori ale mele si prietenul uneia dintre ele...cu ei nu pot vb despre problemele ce ma apasa pt ca nu vreau sa-i demoralizez...

astept ajutorul vostru. multumesc

ps daca are cineva nr de telefon de la Sf Manastire Nicula....
Salutare
Totdeauna raul vine cu un bine.Te-ai scapat de dracu. Sa stea cu nasu;) poi tu nu realizezi ca satana isi bate joc de ei.
Eu zic ca sa uiti pe cineva care ai iubit si mai ales daca te-a ranit sa-ti cauti pe alcineva dar urgent nu pierde timpul sta in casa si plinge iesi in lume si o sa te minunezi cite fete sint care merita iubite .
Ea se simte bine mersi si tu plingi.??ha ha
Roaga-te la Maica Domnului.

Sa auzim de bine:)


Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.08.2007, 23:43:45
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

poate nu sunt cea mai in masura sa dau astfel de sfaturi dar eu una stiam ca in astfel de cazuri si pt familia ta si pt fosta sotie chiar daca e dureros trebuie sa te rogi pt ei si mai ales pt fosta sotie si nasul tau iar pt asta vrajmasul va pieri pt ca nu sufera treburile astea.mie duhovnicul mereu imi spune cd ma cert cu cineva mai putin rau sau f rau sa ma rog pt acela de aceea te sfatuiesc sa faci si tu acelasi lucru.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.08.2007, 21:30:21
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rugaciune si iertare. Daca urasti frate, nu esti cu nimic mai bun decat cei care te-au tradat. Cearta-i cu iubirea ta, loveste-i cu rugaciunea SI pedepseste-i cu iertarea:)
A iubi inseamna A IERTA:rolleyes:
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.08.2007, 19:41:27
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

SFATUL MEU este sa te spovedesti la un duhovnic si dc nu il ai inca sa te rogi la MAICA DOMNULUI sa te indrume.Sa citesti in fiecare seara AL DOILEA PARACLIS AL MAICII DOMNULUI care se citeste in vreme de necaz de ispita,deci excat in perioada cum esti acuma,dar e bine citit acest paraclis intotdeauna,adica in fiecare seara.Dumnezeu sa iti ajute!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.08.2007, 21:53:08
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

draga prietene e dur ceeea ce ne-ai impartasit aici.tot ce poti sa faci e sa te rogi bunului dumnezeu si maicii domnului.doar ei si sfintii ne pot ajuta.roaga-te mult la maica domnului ,fa zilnic acatistul Acoperamantului Maicii Domnuluicere-i cere-i mereu linistea sufleteasca si citeste psalmii 3 19 30 31- in caz de ispita.
si nu uita roaga-te mereu si cu cuvintele tale si cel mai mult invinuieste-te pentru toate cele rele care ti se intampla pentru pacatele tale,pentru ca daca treci pe pamant prin aceste lucruri este pentru ca dumnezeu te iubeste si te vrea langa el.
dumnezeu sa te ajute ,sa te lumineze si sa te intareasca.
doamne ajuta
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.09.2007, 18:10:28
drosida drosida is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2007
Mesaje: 28
Implicit

draguta,lasa ura ca nu merita atita efort.Iti spun din exp.daca nu ai un preot prin apropiere,dute si la unu catolic si stai de vb cu el.Daca te rogi pt ei vei scapa in timp de aceste sentimente care te seaca.
multa liniste sufleteasca!
:D
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.09.2007, 20:37:05
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Frate draga,iarta,uita si roaga-te lui Dumnezeu sa-ti lumineze calea.Daca esti(si sper ca da}ortodox mergi si te marturiseste si primeste sfat de la un preot ortodox chiar daca este mai departe.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.08.2009, 01:03:51
c_reion c_reion is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2008
Mesaje: 3
Implicit

In privinta sotiei
Fi fericit ca s-a intamplat asa si acum,
faptul ca esti plecat inseamna ca iti deschizi si alte orizonturi,
peste ceva timp o sa vezi ca iti va parea rau ca te-ai oprit sa te gandesti la razbunare.
Ii dau acest sfat ca si cum ai fi un prieten, cu toate ca nu ne cunoastem, la altceva nu ma pricep.
Pentru a putea ierta mie mi-a trebuit ceva timp (nu am fost in aceeasi situatie) dar acum imi dau seama ca nu mi-a folosit la nimic sa ma gandesc la razbunare ba chiar mi-a facut rau si mie si celor din jur.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.08.2009, 08:36:09
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de service_sad Vezi mesajul
salutare

dupa cum am scris in titlu caut ajutor (ca multi dealtfel)...am mai multe dureri sufletesti si as vrea sa fiu sfatuit ce rugaciuni sa spun.
cea mai mare durere vine din partea tatalui meu care bea si o supara pe mama... si asta de multi ani.
am fost casatorit iar fosta sotie a cerut divortul pt ca s-a indragostit de cel mai bun prieten al meu care ne era si nas de cununie( din cate am auzit el e divortat si sta impreuna cu fost mea sotia). imi e greu pt ca ma apasa inca (am divortat acum 8 luni dupa o casnicie de 2 ani) si de mule ori gandul imi fuge la razbunare ...as vrea sa ma pot elibera de gandurile negre ce imi trec prin minte si sa ma eliberez de ea-la care inca ma mai gandesc
acum sunt plecat din tara (de 8 luni ) dar nu-mi gasesc locul si ma simt tare chinui...am cu mine cele 2 surori ale mele si prietenul uneia dintre ele...cu ei nu pot vb despre problemele ce ma apasa pt ca nu vreau sa-i demoralizez...

astept ajutorul vostru. multumesc

ps daca are cineva nr de telefon de la Sf Manastire Nicula....
Tu ai cerut doua lucruri aici. Voi incepe cu a doua cerere a ta:

Manastirea Nicula contact:
[SIZE=1]Telefon:
+40(264)244901
+40(264)241835[/SIZE]

Adresa:
[SIZE=1]Sat Nicula, Fizesu Gherlii, 407275.
Jud. Cluj


Prima cerere de lamurire a situatiei tale:

A avea ganduri negative, dupa o experienta trista, sa stii ca este in firescul mintii umane. Nefiresc ar fii sa nu-ti pese de fel.
Problema se pune totusi in alt mod: tu trebuie sa treci peste asta, deoarece in viata avem multe lovituri, multe " sub centura", dar daca nu se trece peste ele, atunci ne pierdem din pacate.
Ai facut pasul potrivit, bun, a pleca din tara, deoarece ai suferit acolo.
In strainatete, totusi sintem singuri, mult mai singuri decit acasa, e greu sa-ti faci prieteni, e greu sa-i mentii, nu este absolut nimic ca si in tara.
Nu stiu unde esti plecat, am vazut ca ai un nick-name in engleza...oricum, cauta sa-ti tii mintea ocupata, sa iti faci prieteni noi, sa te rogi, sa citesti rugaciuni, scrie sau suna si la Manastirea Nicula.
Gasesc ca timpul vindeca rana, daca noi permitem aceasta.
[/SIZE]
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Caut un preot? grgsc_mrs Generalitati 21 15.07.2011 14:00:37
Ajutor, caut o icoana sa cumpar si nu o gasesc anirod Generalitati 4 21.09.2010 18:01:52
Caut Ajutor c_reion Generalitati 9 27.08.2009 00:37:35
Caut o carte Florin-Ionut Generalitati 10 25.05.2009 15:47:48
Caut o carte! victoritaa Generalitati 11 14.06.2008 19:44:55