Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.06.2012, 18:44:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation Un preot a fost înjunghiat mortal la Focsani !

Un preot din Focșani a fost înjunghiat chiar în biserică. Agresorul a fugit de la fața locului, iar oamenii care au observat scena spun că individul ar putea avea probleme psihice. Preotul nu a mai putut fi salvat. Lumea este în stare de șoc. UPDATE: Reprezentanții poliției au declarat că arma crimei a fost găsită și este în prezent si analizată. Crima a avut loc în Biserica "Nașterea Sf. Ioan Botezătorul" din centrul Focșaniului

Tudor Marin, un preot din Focșani, în vârstă de 69 de ani, a fost înjunghiat în Biserică. Agresorul a fugit de la fața locului. Oamenii care au observat scena spun că individul ar putea avea probleme psihice.
Agresorul a fugit de la fața locului
Din primele informații, se pare că agresorul ar fi fugit în zona gării. Medicii au încearcat să salveze viața preotului, însă acesta nu a putut fi resuscitat. Potrivit Ziarul de Vrancea, bărbatul a intrat în biserică și l-a înjunghiat cu un cuțit în zona toracelui pe preotul Marin, imediat după săvarșirea sfintei slujbe, în biserica Sfântul Ioan Botezătorul. Se pare că atacatorul i-ar fi cerut preotului să-i citească ceva din Biblie și a profitat de moment pentru a-l ataca pe slujitor. Acesta dorea lămuriri asupra unor citate din Biblie.
Preotul a fost găsit de femeia de serviciu
Preotul Marin a fost găsit de femeia de serviciu de la biserică, care a alertat gardienii. Agresorul nu a fost încă prins. La intrarea în Biserică se văd încă urme de sânge. Femeia care l-a găsit a declarat că preotul a fost înjughiat în timp ce stătea pe scaun și că în acel moment a strigat "Hoții". Femeia a mărturisit că nu l-a mai văzut pe agresor niciodată și că acesta era îmbrăcat cu o cămașă neagră.
Cine este preotul care a căzut victimă atacatorului de la Focșani

Preotul, înjughiat de un psihotic cu delir religios
Psihologii spun că agresorul ar putea fi psihotic cu delir religios. Mihaela Săhlean, psiholog, a declarat pentru REALITATEA TV că lipsa tratamentului duce la aceste acte de violență. Oamenii s-au adunat în număr mare în Piața Unirii din Focșani și sunt îngroziți de această crimă. Bogdan Toader, purtătorul de cuvânt al IPJ Vrancea a spus că momentan agresorul nu a fost prins însă există informații cu privire la identitatea acestuia.
Plagă în zona inimii
Medicul Simona Ionescu de la Ambulanță a declarat că la venirea echipajului părintele era în stop cardio-respirator și prezenta o plagă înjunghiată în zona inimii. Aceasta a spus că i s-au făcut manevre de resuscitare timp de 50 de minute. Trupul preotului va fi dus la Serviciul de Medicină Legală pentru necropsie.
Agresorul a mai abordat doi preoți: Dorea interpretarea pasajelor legate de RĂZBUNARE și PĂCAT
Potrivit anchetatorilor agresorul a mai abordat doi preoți cu aceleași pasaje din Biblie. Acesta le-a cerut să interpreteze pasaje care făceau referire la răzbunare, pedeapsă, dar și la păcat. Ceilalți doi preoți l-au refuzat.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.06.2012, 18:45:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Reactia Patriarhiei

Biroul de Presă al Patriarhiei Române ne informează:

Patriarhia Română a aflat cu profundă uimire și durere de uciderea preotului Tudor Marin în biserica Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul din municipiul Focșani, județul Vrancea, astăzi, 16 iunie 2012.

Este regretabil faptul că tocmai în biserică, unde preotul predică pacea și iubirea față de semeni, un preot pașnic și venerabil este ucis cu cruzime. Această crimă oribilă arată starea alarmantă de degradare, de violență și de nesiguranță din societatea românească de azi. Prin urmare, este nevoie ca și bisericile, fiind spații de utilitate publică religioasă a comunităților locale, să fie mai bine păzite și protejate.


Familiei îndurerate a Părintelui Tudor Marin și parohiei îndoliate din Focșani Patriarhia Română le adresează condoleanțe și se roagă Domnului Iisus Hristos să odihnească sufletul preotului Tudor Marin în ceata drepților.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.06.2012, 03:38:36
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Biroul de Presă al Patriarhiei Române ne informează:

[b]Patriarhia Română a aflat cu profundă uimire și durere de uciderea preotului Tudor Marin în biserica Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul din municipiul Focșani, județul Vrancea, astăzi, 16 iunie 2012.

Este regretabil faptul că tocmai în biserică, unde preotul predică pacea și iubirea față de semeni, un preot pașnic și venerabil este ucis cu cruzime. Această crimă oribilă arată starea alarmantă de degradare, de violență și de nesiguranță din societatea românească de azi. Prin urmare, este nevoie ca și bisericile, fiind spații de utilitate publică religioasă a comunităților locale, să fie mai bine păzite și protejate.

Familiei îndurerate a Părintelui Tudor Marin și parohiei îndoliate din Focșani Patriarhia Română le adresează condoleanțe și se roagă Domnului Iisus Hristos să odihnească sufletul preotului Tudor Marin în ceata drepților.
Cam mare densitatea de stiri despre crime in ultimele zile pe Forum, imi pare... Parca nu era asa, de obicei...
Si nu orice crime, ci omorarea unor crestini - soldatul rus in Cecenia, tunisianul decapitat, iar acum un preot roman ucis chiar in Biserica.
Him... Cum vi se pare asta? Se aduna miros de sange in jurul nostru. Sange de crestini.
Oare ce urmeaza, Doamne?

Pe de alta parte, citesc si recitesc comunicatul Patriarhiei si ma tot minunez: vom intra cu gardieni la slujba? Ne vom inarma cu topoare pentru Spovedanie, Nunta si Botez?
Asa era in Biserica Apostolilor? Mergeau Pavel si Petru cu soldati protectori imprejur? (de mers mergeau, ca si Mantuitorul, dar nu inconjurati cu soldati protectori, ci la moarte martirica, iar nu la slujbele sfinte) Avea garda de corp Mantuitorul? Eu stiam ca soldatii l-au inconjurat pentru altceva...
A ajuns armata si politia sa protejeze pe crestinii dreptmaritori care merg la inchinaciune? Dupa ce considerente duhovnicesti? In acord cu ce hotarari sinodale? In continuitatea carei Sfinte Traditii?

Fratilor, ce este asta???
Ce traim noi de fapt???

Nu, nu imi place deloc comunicatul Patriarhiei.
Am subliniat cu bold pasajul pe care eu nu il pot considera decat o gluma sinistra in ton cu vremurile mizere pe care le traim. Are oare, impresia, patriarhatul nostru, ca se poate revitaliza cu injectii armate un cadavru moral?
Biserica e atat de neputincioasa si inspaimantata de moarte, azi, dupa multiplele fortificari/cadouri primite din partea societatii/lumii, incat sa apeleze si la paza fizica?

Iata starea institutiei noastre bisericesti. M-ati certat cand am adus o critica punct cu punct a unor stari de lucruri anormale. V-ati ferit ca de un ratacit sa comentati, ca de un ciumat. Foarte bine, prieteni: refuzati mai departe, simulind smerenia si ascultarea, refuzati sa marturisiti ce vedeti, ce ganditi si ce simtiti. Si veti merge intre baionete la Sfanta Liturghie, intr-o zi, ca sa nu ne atace huliganii cu pietre sau cu sisuri...

Nu, Biserica lui Hristos nu are nevoie de paza si protectie de la firmele de bodyguarzi ai borfasilor Capitalei. Nu este cazul sa acceptam si aceasta incredibila insulta. Nu suntem, inca, atat de necredinciosi, de fara de nadejde in Dumnezeu. Nu facem in pantaloni de frica tocmai in drum spre Casa Domnului. Cine se teme, de fapt, si de ce?

Mergem la Sfanta Biserica asa cum a mers si Domnul nostru in Templu: pe jos, pe picioarele noastre, fara paza si protectie. Nu avem nevoie de paza lumii, a lumescului. Suntem ocrotiti de Insusi Dumnezeu si de credinta noastra in Pronia si Dreptatea Lui!
Iar de vom fi ucisi in Biserica, acesta "sfarsit crestinesc al vietii noastre" se va chema.
Dumnezeu sa ne ocroteasca!

Last edited by ioan cezar; 17.06.2012 at 03:49:49.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.06.2012, 06:37:19
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Pe de alta parte, citesc si recitesc comunicatul Patriarhiei si ma tot minunez: vom intra cu gardieni la slujba? Ne vom inarma cu topoare pentru Spovedanie, Nunta si Botez?

Am subliniat cu bold pasajul pe care eu nu il pot considera decat o gluma sinistra in ton cu vremurile mizere pe care le traim. Are oare, impresia, patriarhatul nostru, ca se poate revitaliza cu injectii armate un cadavru moral?
Comunicatul e pripit, o reactie emotionala ce nu are de a face cu realitatea. E regretabil ce s-a intamplat, dar nu trebuie facuta din moartea unui preot in biserica un fenomen generalizat ce a cuprins Romania, inducand sentimentul de panica. Cat de sec a putut suna "institutie religioasa de utilitate publica" , eliminandu-l total pe Domnul. Daca Dumnezeu a ingaduit sa se intample o nenorocire in casa Sa, este pentru a ne intari in bine, nu pentru a ne prabusi in rau. Comunicatul e o cadere, transforma preotii in securisti ce raporteaza orice miscare, iar oamenii in jandarmi cu urechile ciulite la ce se intampla in jur, nu la rugaciune. Mai bine ar fi spus ca isi vor intensifica activitatile catehetice pentru adulti.

Poate cer eu prea mult de la Patriarhie, dar m-as fi asteptat la:

Patriarhia Română a aflat cu profundă uimire și durere de uciderea preotului Tudor Marin în biserica Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul din municipiul Focșani, județul Vrancea, astăzi, 16 iunie 2012. Este regretabil faptul că tocmai în biserică, unde preotul predică pacea și iubirea față de semeni, un preot pașnic și venerabil este ucis. Aceasta nenorocire arata o decadenta spirituala si psihica a omului, drept urmare Biserica isi va intesifica efortul ca mesajul ei sa fie inteles, pentru a ajuta cat mai multi oameni sa-si refaca echilibrul in fiinta lor, patrunzand in tainele vietii. Familiei îndurerate a Părintelui Tudor Marin și parohiei îndoliate din Focșani Patriarhia Română le adresează condoleanțe și se roagă Domnului Iisus Hristos să odihnească sufletul preotului Tudor Marin în ceata drepților.



UPDATE:
"Motivația crimei este una cu caracter religios. O să vedem ce spun și specialiștii. Avem îndoieli cu privire la starea psihică a acestuia, pentru că în ultimele luni, cât a fost plecat în Italia, comportamentul său s-a schimbat foarte mult. Și-a făcut rost de cărți de religie și nu a găsit răspunsuri în aceste cărți, iar ieri, când a mers la biserică, nu a primit explicațiile pe care le dorea și l-a lovit pe preot de două ori, o dată în cap și apoi cu cuțitul în inimă", a declarat primul procuror Ioan Lefter într-o miniconferință de presă făcută la ora 2.30, imediat după audierea suspectului.
Film conferinta:http://www.youtube.com/watch?v=W0nz0...yer_embedded#!

Last edited by ioanna; 17.06.2012 at 07:44:59.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.06.2012, 08:35:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
Pe de alta parte, citesc si recitesc comunicatul Patriarhiei si ma tot minunez: vom intra cu gardieni la slujba? (...)
(...)
Are oare, impresia, patriarhatul nostru, ca se poate revitaliza cu injectii armate un cadavru moral?
Eu nu citesc cuvântul "poliție" în comunicatul Patriarhiei. Nici alte cuvinte, precum "armată", "bodyguarzi", "gardieni", etc. Nu credeți că sunt interpretările dv ?

Interpretarea mea este că e vorba de un apel pentru ca oamenii să se păzească singuri. Prea am ajuns paternaliști, așteptând ca toate să vină de la Culte, de la primar sau de la marinar. Parohiile sunt (sau ar trebui să fie) capabile să aibă voluntarii lor. Este o misiune a laicatului. Dacă eu și cei din Consiliul Parohial am depune azi cerere ca biserica să fie deschisă permanent, prima întrebare a preotului este cine asigură paza bisericii și cine face de jurnă la Preasfântul Sacrament. Putem face noi, sau putem bugeta paznic pentru exterior, dar în interior tot cel puțin unul dintre noi va trebui să stăm în fiecare moment. Ce frumos să asemănăm biserica cu o corabie! Dar corabia noastră are nevoie de mateloți, care să facă de cart. Dacă suntem capabili să facem și să semnăm o listă cu Ionescu de pază de la 2 la 3 dimineața și Popescu de pază de la 3 la 4, cererea are șanse. Dacă nu, biserica va sta încuiată. Același laicat este chemat să asigure ordinea și buna desfășurare în caz de procesiuni, de expuneri de relicve, de pelerinaje de grup.

Creștinii s-au păzit mereu. Sf Petru este de obicei pictat cu sabie la brâu. Cheile sunt în mână, dar și sabia e la vedere. Chiar și Sf Pavel este pictat, de multe ori, cu sabie. Indiferent că unii țin în mână cheile, alții pergamentele desfășurate ale Corpului Paulin, toți au sabie sau junghere, spre a-L păzi pe Domnul, a păzi biserica sau a se păzi pe ei înșiși.

Prin urmare, decât să cârtim, ar fi mai nimerit să ne întrebăm ce am putea face noi (și mai ales noi, bărbații) pentru ca misiunea Bisericii, adică a noastră, să se desfășoare în mai bună siguranță. Episcopii noștri au datoria de a ne îndruma. Eventual de a ne păzi sufletele. De păzit trupurile, asta trebuie să organizăm noi înșine.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 17.06.2012 at 08:40:40.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.06.2012, 23:24:40
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu nu citesc cuvântul "poliție" în comunicatul Patriarhiei. Nici alte cuvinte, precum "armată", "bodyguarzi", "gardieni", etc. Nu credeți că sunt interpretările dv ?

Interpretarea mea este că e vorba de un apel pentru ca oamenii să se păzească singuri. Prea am ajuns paternaliști, așteptând ca toate să vină de la Culte, de la primar sau de la marinar. Parohiile sunt (sau ar trebui să fie) capabile să aibă voluntarii lor. Este o misiune a laicatului. Dacă eu și cei din Consiliul Parohial am depune azi cerere ca biserica să fie deschisă permanent, prima întrebare a preotului este cine asigură paza bisericii și cine face de jurnă la Preasfântul Sacrament. Putem face noi, sau putem bugeta paznic pentru exterior, dar în interior tot cel puțin unul dintre noi va trebui să stăm în fiecare moment. Ce frumos să asemănăm biserica cu o corabie! Dar corabia noastră are nevoie de mateloți, care să facă de cart. Dacă suntem capabili să facem și să semnăm o listă cu Ionescu de pază de la 2 la 3 dimineața și Popescu de pază de la 3 la 4, cererea are șanse. Dacă nu, biserica va sta încuiată. Același laicat este chemat să asigure ordinea și buna desfășurare în caz de procesiuni, de expuneri de relicve, de pelerinaje de grup.

Creștinii s-au păzit mereu. Sf Petru este de obicei pictat cu sabie la brâu. Cheile sunt în mână, dar și sabia e la vedere. Chiar și Sf Pavel este pictat, de multe ori, cu sabie. Indiferent că unii țin în mână cheile, alții pergamentele desfășurate ale Corpului Paulin, toți au sabie sau junghere, spre a-L păzi pe Domnul, a păzi biserica sau a se păzi pe ei înșiși.

Prin urmare, decât să cârtim, ar fi mai nimerit să ne întrebăm ce am putea face noi (și mai ales noi, bărbații) pentru ca misiunea Bisericii, adică a noastră, să se desfășoare în mai bună siguranță. Episcopii noștri au datoria de a ne îndruma. Eventual de a ne păzi sufletele. De păzit trupurile, asta trebuie să organizăm noi înșine.
Da, Mihnea, intru totul de acord cu majoritatea precizarilor tale. Eu, insa, sper sa intelegi, imi fac griji un pic aparte pentru B.O.R. Eu traiesc in B.O.R. si, ca membru in aceasta familie, am desigur recunostinta pentru sprijinul tau colateral. Insa te rog sa imi ingadui sa vad Comunicatul ca un fiu al BOR, asa cum sunt eu; desigur, subiectiv si interpretativ. Cu starea de fapt din BC imi permit sa fiu, poate, un pic mai calm/detasat si, din aceasta pricina, cine stie, poate chiar util pe ici pe colo...
Domnul sa ne ocroteasca!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.06.2012, 01:30:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Cam mare densitatea de stiri despre crime in ultimele zile pe Forum, imi pare... Parca nu era asa, de obicei...
Si nu orice crime, ci omorarea unor crestini - soldatul rus in Cecenia, tunisianul decapitat, iar acum un preot roman ucis chiar in Biserica.
Him... Cum vi se pare asta? Se aduna miros de sange in jurul nostru. Sange de crestini.
Oare ce urmeaza, Doamne?
Exagerezi.

E o crima intamplatoare, opera unui lunatec.
In loc de un preot putea sa-l injunghie pe taicasu si atunci trecea aproape neobservat printre stirile de la ora 5.

Se incearca inclusiv prezentarea cazului ca un mare act de martiraj.

Individul in cauza putea sa intre intr-o adunare penticostala si sa omoare un pastor de acolo - atunci ce s-ar fi spus? Ca o merita, atragandu-si mania divina?

Au fost cazuri de genul asta prin toate confesiunile, relativ nu de mult chiar un preot catolic a patit-o (google).

Daca ar fi fost ucisi N preoti ortodocsi in orase diverse de indivizi diferiti ar fi fost poate un caz-problema, in rest e o chestiun mediatizata de asa natura incat sa starneasca si sa astampare pofta de senzational si cancan.

Si dupa cele 3 topicuri deschise chiar aici, pe tema asta, se pare ca s-a si reusit si inca cu "crema" dreptcredinciosilor care totusi mai frecventeaza biserica.

Asta e destul de ingrijorator as zice - suferim de boli grele.

Last edited by AlinB; 18.06.2012 at 01:36:10.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.06.2012, 03:18:48
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Este evident ca sunt probleme psihice la mijloc...mi-a atras atentia insa modul in care vrajmasul a lucrat la savarsirea acestei fapte ingrozitoare...in vis.

"Florentin Pușcoiu a primit mandat de arestare preventivă pentru 29 de zile. Avocatul tânărul a a explicat că acesta avea discernământ în momentul în care a comis crima. "Mi-a spus că în Biblie era vorba de anumiți preoți cu chip de diavol. Cu o săptămână în urmă i s-au arătat în vis. Tot în vis i-ar fi apărut Dumnezeu care l-ar fi îndemnat să-l omoare pe preotul cu acest chip de diavol (...) Din câte știu eu mai fusese în acestă biserică acum două săptămâni, când a avut acest vis, și mi-a spus că chipul preotului ucis semăna cu chipul preotului din vis cu chip de diavol", a declarat avocatul."
http://www.evz.ro/detalii/stiri/cazu...-inc-9872.html
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.06.2012, 11:11:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Stiu o poveste asemanatoare cu un om, care avea tot asa un fond psihic, si povestea cum visase(in situatii de genul asta visul si realitea se confunda f. usor) ca cineva ii spunea sa-si omoare fratele pentru ca fratele are de gand sa-l omoare pe el.

Asta arata ca exista o legatura intre acest gen de "fond psihic" si vulnerabilitatea fata de ispite, probabil si ca o consecinta a pacatului.

Pacat insa, ca din ce zic ziaristii pe acolo se pare ca a fost (intr-un fel) om credincios si frecventa (probabil, cat de cat) biserica.

Last edited by AlinB; 18.06.2012 at 11:20:31.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.06.2012, 19:23:44
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

am si eu o nelamurire... parintele Tudor Marin era preot ortodox?

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un preot din Focsani a fost injunghiat Simply_me Preotul 23 19.06.2012 17:54:57
Cristian Florea fost preot ortodox Raul Ortodox Secte si culte 207 30.07.2010 16:08:09
Invitatie la Focsani pe 27 Mai (Praznuirea Sfantului Ioan Rusul) eduardd Pelerinaje la locuri Sfinte 3 25.05.2010 18:53:51
PREOT alexandra Preotul 24 20.01.2007 23:47:25