Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.08.2010, 00:23:53
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

De ce e totusi fumatul un pacat?
De ce mai mult ca altele ?
Fumatul are cred vreo 400 de ani de cand a fost adus in Europa.
Iar dependente intalnim de tot felul in lumea de azi,calculator,televizor,coca-cola etc.
As vrea sa zic adica,ca nu fumatul in mod special,ci cam toata viata care o aducem e plina de viciu,patima,moarte sufleteasca ,distrugere si auto-distrugere.Asa ca de ce neaparat se insista pe fumat ?E un pacat la fel ca tot ce ne inconjoara si ne produce zilnic placere (mersul cu masina de exemplu), uitand ca sensul omului nu e placerea.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.08.2010, 00:30:02
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Da, e trist. De fapt, nici n-am citit cartea. Cineva mi-a recomandat-o, am dat un google dupa autor si am descoperit aceast informatie, ca autorul celei mai vandute si laudate carti despre cum sa nu mai fumezi a facut cancer la plamani....

Pe de alta parte, daca cineva se lasa de fumat cu ajutorul acestei carti, foarte bine.
Situatia e in felul urmator: daca un fumator citeste cartea asta nu poate ajunge mai rau decat este, in cel mai rau caz poate sa continue sa fumeze.Nu prea are de pierdut.
Daca imi aduc bine aminte parca am vazut cu mai mult timp in urma un post pe acest forum in care persoana in cauza spunea ca s-a lasat de fumat datorita cartii.
Si totusi sa nu facem reclama negativa la ce nu cunoastem.
Doamne ajuta!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.08.2010, 00:30:15
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
De ce e totusi fumatul un pacat?
De ce mai mult ca altele ?
Fumatul are cred vreo 400 de ani de cand a fost adus in Europa.
Iar dependente intalnim de tot felul in lumea de azi,calculator,televizor,coca-cola etc.
As vrea sa zic adica,ca nu fumatul in mod special,ci cam toata viata care o aducem e plina de viciu,patima,moarte sufleteasca ,distrugere si auto-distrugere.Asa ca de ce neaparat se insista pe fumat ?E un pacat la fel ca tot ce ne inconjoara si ne produce zilnic placere (mersul cu masina de exemplu), uitand ca sensul omului nu e placerea.
Eu cred că e un păcat asemenea curviei, în trup, după cum spune Sf. Pavel "Orice păcat pe care-l va săvârși omul este în afară de trup. Cine se dedă însă desfrânării păcătuiește în însuși trupul său". Fumatul este o spurcare a trupului, a templului Duhului Sfânt care suntem noi.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.08.2010, 00:33:54
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
De ce e totusi fumatul un pacat?
De ce mai mult ca altele ?
Fumatul are cred vreo 400 de ani de cand a fost adus in Europa.
Iar dependente intalnim de tot felul in lumea de azi,calculator,televizor,coca-cola etc.
As vrea sa zic adica,ca nu fumatul in mod special,ci cam toata viata care o aducem e plina de viciu,patima,moarte sufleteasca ,distrugere si auto-distrugere.Asa ca de ce neaparat se insista pe fumat ?E un pacat la fel ca tot ce ne inconjoara si ne produce zilnic placere (mersul cu masina de exemplu), uitand ca sensul omului nu e placerea.
1. Fumatul inseamna sinucidere lenta.
2. Suntem calatori pe acest pamant si misiunea noastra aici e sa scapam de vicii(patimi) sau macar sa incercam SĂ NE LUPTĂM CU ELE.
Se insista pe fumat pentru ca despre asta e topicul.
Sa nu ne furam singuri caciula.
Doamne ajuta!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.08.2010, 00:45:37
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

E bine sa te lasi de fumat ,atat pentru corp cat si pentru suflet
Dar cel mai bine e sa umbli la radacina.Sa te lasi adica de lacomie,de mandrie,de rautate si de orice patima care iti intuneca sufletul.Sa iti iei smerenia ca arma,si suferinta ca placere.
Cine 'umbla' la mecanismul sau interior,si duce adevarata lupta duhovniceasca,nu ii va mai arde de fumat.
Adica zic eu,sa incepem cu cauza,si nu cu multiplele si variatele (d)efecte
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.08.2010, 01:16:20
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Singura problema reala pe care o ridica cartea lui este faptul ca, dupa ce s-a lasat de fumat, dupa ce a scris cartea, dupa ce s-a umplut de bani din vanzarea ei, a murit.... de cancer la plamani.... La aproape 20 de ani dupa ce se lasase de fumat....
da f incurajant
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.08.2010, 10:20:34
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
E bine sa te lasi de fumat ,atat pentru corp cat si pentru suflet
Dar cel mai bine e sa umbli la radacina.Sa te lasi adica de lacomie,de mandrie,de rautate si de orice patima care iti intuneca sufletul.Sa iti iei smerenia ca arma,si suferinta ca placere.
Cine 'umbla' la mecanismul sau interior,si duce adevarata lupta duhovniceasca,nu ii va mai arde de fumat.
Adica zic eu,sa incepem cu cauza,si nu cu multiplele si variatele (d)efecte
Toate patimile au o singura radacina: mandria daca o luam asa. Nu cred ca poate cineva sa invinga direct patima asta fara sa invinga pe rand celelalte "subpatimi"....
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.08.2010, 11:53:23
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Pentru cei care conștientizează că este un păcat foarte grav și au fumat cândva cum au reșit să se lase?
Niște experiențe subiective mărturisite de cei care au fost în această situație ar fi de un real folos în lupta împotriva acestui flagel.
Cum poate fi convins un fumător care, totuși, este sau vrea să fie pe calea credinței, să renunțe la acest obicei?
Eu am fumat timp de 25 de ani (aprox.). In ultimul timp fumam mai mult de 10 tigari pe zi. Am avut nenumarate tentative de renuntare dar nereusite. De fiecare data cand reluam fumatul aveam, vezi doamne, circumstante atenuante. Reluam tigara, ori de nervi, ori de suparare, sau de bucurie... de fiecare data aveam un motiv "greu" (din prostie!)
De cate ori imi puneam in gand sa renunt ma gandeam fie la banii cheltuiti, fie la sanatate si cea mai "tare" motivatie a fost ca sunt urata cand fumez (si era adevarat). Dar nici unul din aceste motive nu a tinut. Am reluat fumatul cu si mai mare pofta
Intr-o perioada ff grea din viata mea, de "boala grea" in care fumatul era cel mai mic rau pe care-l faceam, am fost trimisa la "DOCTOR -Doctorul sufletelor si al trupurilor". Si am ajuns la EL prin duhovnic. Bun duhovnic! Dumnezeu sa-i sporeasca harul!
Si printre altele, acesta mi-a dat canon sa renunt la fumat, neaparat, pt ca fumatul este jertfa ce o aducem satanei. Trebuie sa ma hotarasc cui aduc jertfe, cui vreau sa slujesc. Si nu-mi este permisa Sfanta Impartasanie daca fumez. Cum sa iau Trupul lui Hristos cu buzele in care am tinut tigara aprinsa? Cum sa-mi fac semnul Sfintei Cruci cu degetele in care tin tigarea aprinsa? ... "O poti face, evident, ca vor fi preoti care sunt mai indulgenti, dar sa nu te miri de cate ti se vor mai intampla..."
Pentru mine aceste argumente au fos covarsitoare.
Am inceput lupta. Strategia mea a fost ca am tot redus nr. de tigari. La inceput mi-am propus sa fumez doar 10, apoi dupa o perioada doar 8, apoi 6 si tot asa pana cand am le-am redus la 0. (poate ca metoda asta nu "tine" la toati "pacientii"... Fiecare gaseste o metoda potrivita lui...)
Nu a fost usor. Dar teama ca nu ma pot impartasi sau ca pangaresc semnul Crucii m-a tinut departe de tigari. Acum, sunt aproape 4 ani de cand am izbutit sa ma las. Evident ca si acum "dau tarcoale" cate unei tigari dar Bunul Dumnezeu ma vede si nu as vrea sub nici o forma sa-L supar, sa-L dezamagesc. I-am promis in rugaciunile mele ca-I voi aduce doar Lui jertfe si El m-a ajutat enorm, mai mult decat meritam...
Doamne ajuta-ne pe toti sa invingem ispitele!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.08.2010, 12:44:29
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxy Vezi mesajul
Am fumat timp de 9 ani, cel putin un pachet pe zi. Cu timpul am inceput sa postesc, iar cei din jurul meu imi spuneau ca e mare pacat sa postesc si sa fumez in acelasi timp si ca postul meu nu-si are rostul. Mi-aduc aminte ca mergeam la spovedit si spuneam asta preotului: "Parinte am postit, dar fumez". Niciodata nu m-a mustrat parintele, dar incepea sa-mi explice, pe un ton foarte calm si cald, toate dezavantajele fumatului. Nu mi-a impus direct sa ma las de fumat, dar ceva in mine a lucrat. Dupa a treia spovedanie am hotarat sa nu mai fumez; intr-o zi de vara, am spus stop tutunului. Nu stiu daca Dumnezeu m-a scos din aceasta ispita sau a fost vointa mea. Cert e ca au trecut ceva ani de atunci si cu toate ca in jurul meu se fumeaza, nu-mi mai trebui ...cate zile voi avea.
Chiar si cand m-am lasat de fumat imi spuneau prietenii ca nu voi rezista prea mult fara tigara si ca e in zadar. Asta cred ca m-a ambitionat si mai tare.
Ma regasesc in ceea ce ai povestit. Nici pe mine nu m-a mustrat parintele duhovnicesc, dar la fel mi-a explicat si mie faptul ca pacatul fumatului consta in faptul ca noi suntem chemati ca sa avem stapinire asupra lucrurilor si nu sa fim noi robii ai lor. La fel si la mine ceva a lucrat si devin pe zi ce trece tot mai hotarata ca sa renunt la acest viciu/dependenta care ma tiraniseste de fapt! Vreau sa specific ca eu am reusit sa ma las de fumat si am revenit dupa 2 luni si jumatate la acest obicei. Eu cred ca secretul consta sa intelegi si sa vrei cu adevarat. Daca nu vrei cu adevarat, desi iti tot spui ca te vei lasa, nu reusesti. Iar ,,lovitura de gratie'' o da intr-adevar duhovnicul. O data ce iti spune duhovnicul fa asta sau nu fa asta, acest fapt lucreaza in noi si v-a aduce roade.
Cum sa convingi pe cineva sa isi doreasca sa renunte nu stiu. Asi vrea sa stiu si eu. Poate doar rugandu-ne sa-i dea Dumnezeu gandul cel bun!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.08.2010, 12:51:15
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costache marilena Vezi mesajul
Eu am fumat timp de 25 de ani (aprox.). In ultimul timp fumam mai mult de 10 tigari pe zi. Am avut nenumarate tentative de renuntare dar nereusite. De fiecare data cand reluam fumatul aveam, vezi doamne, circumstante atenuante. Reluam tigara, ori de nervi, ori de suparare, sau de bucurie... de fiecare data aveam un motiv "greu" (din prostie!)
De cate ori imi puneam in gand sa renunt ma gandeam fie la banii cheltuiti, fie la sanatate si cea mai "tare" motivatie a fost ca sunt urata cand fumez (si era adevarat). Dar nici unul din aceste motive nu a tinut. Am reluat fumatul cu si mai mare pofta
Intr-o perioada ff grea din viata mea, de "boala grea" in care fumatul era cel mai mic rau pe care-l faceam, am fost trimisa la "DOCTOR -Doctorul sufletelor si al trupurilor". Si am ajuns la EL prin duhovnic. Bun duhovnic! Dumnezeu sa-i sporeasca harul!
Si printre altele, acesta mi-a dat canon sa renunt la fumat, neaparat, pt ca fumatul este jertfa ce o aducem satanei. Trebuie sa ma hotarasc cui aduc jertfe, cui vreau sa slujesc. Si nu-mi este permisa Sfanta Impartasanie daca fumez. Cum sa iau Trupul lui Hristos cu buzele in care am tinut tigara aprinsa? Cum sa-mi fac semnul Sfintei Cruci cu degetele in care tin tigarea aprinsa? ... "O poti face, evident, ca vor fi preoti care sunt mai indulgenti, dar sa nu te miri de cate ti se vor mai intampla..."
Pentru mine aceste argumente au fos covarsitoare.
Am inceput lupta. Strategia mea a fost ca am tot redus nr. de tigari. La inceput mi-am propus sa fumez doar 10, apoi dupa o perioada doar 8, apoi 6 si tot asa pana cand am le-am redus la 0. (poate ca metoda asta nu "tine" la toati "pacientii"... Fiecare gaseste o metoda potrivita lui...)
Nu a fost usor. Dar teama ca nu ma pot impartasi sau ca pangaresc semnul Crucii m-a tinut departe de tigari. Acum, sunt aproape 4 ani de cand am izbutit sa ma las. Evident ca si acum "dau tarcoale" cate unei tigari dar Bunul Dumnezeu ma vede si nu as vrea sub nici o forma sa-L supar, sa-L dezamagesc. I-am promis in rugaciunile mele ca-I voi aduce doar Lui jertfe si El m-a ajutat enorm, mai mult decat meritam...
Doamne ajuta-ne pe toti sa invingem ispitele!
Dumnezeu sa te binecuvanteze pentru cat de frumos ai scris despre lupta ta, in special pentru faptul ca nu vrei sa Il superi si sa-L dezamagesti pe Dumnezeu! M-ai uns la sulet. Daca luam exemplul tau sigur lupta va fi mai usoara pentru ca si motivatia este extraordinara. Iti multumesc!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fumatul si Impartasania Don_Juan Impartasania (Taina Euharistiei) 194 29.04.2012 14:58:35
Fumatul din narghilea e pacat? Stefan500 Generalitati 36 28.08.2011 15:01:30
fumatul marius.b. Generalitati 29 17.08.2011 20:08:11
Fumatul CojocariPavel Intrebari utilizatori 16 18.03.2010 17:49:57
epilepsia: o boala obisnuita sau o boala demonica? pacifistul Generalitati 4 18.05.2008 21:24:49