Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.03.2010, 20:20:31
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
n-ar mai fi zis ca fericiti cei ce n-au vazut si au crezut.
Pe asta nu o sa o inteleg IN VECI.

Eu unul sunt CONVINS ca PASAJUL ASTA este o facatura mincinoasa adaugata(stim clar cu ce scop) din primele secole

In lumea unde MINCIUNA DOMINA, sa adopti o asemenea atitudine...pardon! poate proshtii!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.03.2010, 20:22:20
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Bine, frate.
Eu mai inapoiata cum sunt, o sa cred ca a zis-o El si-o sa incerc sa cred si-asa (cred, Doamne, ajuta necredintei mele, vorba aceea). :)
Si-apoi Toma a fost singurul, dar restul ucenicilor au crezut si au fost mai fericiti decat Toma. Deci se poate.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.03.2010, 20:23:18
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Pai si eu ce ziceam? Roaga-te ca sa le vezi. Dar nu asa cu 'fitze'
Serios, si care sunt minunile vazute de tine PERSONAL?...sau tu esti cea fericita :)))
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.03.2010, 20:26:58
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Si-apoi Toma a fost singurul, dar restul ucenicilor au crezut si au fost mai fericiti decat Toma. Deci se poate.
ASta cu ucenicii care au crezut dinnou este o aiureala.
Uite-te in icoane si ai sa vezi cu cita curiozitate CERCETEAZA CU TOTII ranile Mintuitorului.

Apostolii NU AU AVUT CURAJUL SA CEARA cercetarea ranilor. Asa se intimpla si in realitate la sedinte. Cei mai curajosi SPUN ceea ce ABSOLUT TOTI au pe suflet.
De aceea trebuie sa cunosti ceva PSIHOLOGIE sa intelegi Scripturile!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.03.2010, 20:30:33
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Serios, si care sunt minunile vazute de tine PERSONAL?...sau tu esti cea fericita :)))
Eu nu vreau minuni. Si chiar daca as fi avut parte de ele si le-as spune, nu ma crede nimeni. Asa ca... fiecare cu 'ciolanul' lui.
Dar eu iti zic ca daca iti doresti cu adevarat si fara 'fitze' o sa vezi si tu 'lucruri minunate'.
"Cere si ti se va da"
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.03.2010, 20:32:47
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Editat ca nu are rost :)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 06.03.2010 at 20:36:06.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.03.2010, 20:37:45
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul

Asta cred eu. Daca gresesc, c'est la vie, de mi-ar fi barem singurul pacat..
si daca acest pacat al minciunii de sine este tocmai acel pacat care iti VA inclina balanta catre rau, ce te faci?

Tot c'est la vie vei cinta?

De ce lumina nu vine i vazul TUTUROR? te-ai intrebat asta vreodata?..asa ca pe vremea marilor Proorocilor
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.03.2010, 20:39:05
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Editat ca nu are rost :)
exact :))....
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.03.2010, 21:43:36
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Prefer INTRUTOTUL varianta asta, sa ne CLARIFICE INSUSI DUMNEZEU CE SI CUM nu preotii, adica oamenii cu inchipuirile si fabulatiile lor.
Asa ca asteptam comunicari CLARE, nu abureli. Dupa clarificari o sa avem grija sa URMAM ceea ce VINE DE LA EL nu din fantezia noastra.

PREFER SA CRED DUPA CE VAD!!!...lasati textele astea adaugate
Toti oamenii trebuie sa fie precum Toma necredinciosul...de fapt asa si sunt insa nu recunosc din cauza MINCIUNII DE SINE!..si a "politicii"
Daca oamenii l-ar vedea pe Dumnezeu mereu, ar crede din frica, nu din dragoste.
Daca oamenii l-ar vedea pe Dumnezeu ar ajuta saracii din teama pedepsei eterne, nu de dragul lor.
Daca oamenii l-ar vedea pe Dumnezeu toti ar merge la Biserica precum robotii.
Daca oamenii l-ar vedea pe Dumnezeu nu am mai putea alege decat ceea ce vrea Dumnezeu. Nu ar mai exista liberul arbitru.

Zice-se prin unele interpretari ale Apocalipsei ca dupa ce va invinge pe Antihrist, Hristos va lega pe Satana vreme de mii de ani si va face pe Pamant o Imparatie a Pacii. Oamenii vor vedea, si totusi, cand Intunecimea sa va fi deslegat, pe multi va atrage de partea sa....

Multi vor atunci, "nu ne trebuie Dumnezeu, ne-am saturat de tiranie ! Vrem tigari, vrem droguri, ce atatea restrictii, vrem libertate, nu mai vrem sa fim sclavii nimanui !" Fraza din urma, sub forma asta sau sub forme mai elaborate e folosita frecvent in retorica grupurilor sataniste.

Pe Dumnezeu puteti sa il gasiti prin stiinta si ratiune. E drept, putina stiinta s-ar putea sa va impinga in ateism (cum se intampla de atatea si atatea ori), dar mai multa stiinta duce eventual la Deism.

Last edited by Zalmoxis_Nemuritorul; 06.03.2010 at 21:46:16.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.03.2010, 21:52:10
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Mereu mi-am pus aceasta intrebare, nu ptr ca nu cred si am nevoie de dovezi ci din pura curiozitate. Ce bine ar fi daca ar mai vorbi cu noi din cand in cand sa ne dea curaj cand ne credem invinsi, sa ne certe cand gresim, sa ne tina in brate cand ne simtim singuri si parasiti, sa putem sa avem un dialog si nu monolog atunci cand nu avem raspunsuri la intrebari.
Pe Dumnezeu il vedem in fiecare zi,SE manifesta prin tot ce este frumos in jurul nostru,trebuie doar sa ne deschidem sufletul si sa-L primim.Licean fiind,ma plimbam intr-o dupa-amiaza pe bulevard(in C.de Arges) si ma tot gandeam la extraterestri.La un moment dat vad o fata ce privea florile teilor(pt.cei care nu stiu,de-a lungul bulevardului,pe ambele parti sunt tei)si se bucura ca un copil.Am realizat cad de "sec"treceam prin viata,ani de zile "batusem"bulevardul fara sa vad ce era mai frumos,fara sa-l vad intreg,in toata splendoarea.Deci Frumosul este peste tot,trebuie doar sa-L vedem cu ochii mintii si mai ales ai inimii.Cand nu ai raspuns la o intrebare,roagate cu credinta,EL este mereu prezent si vei primi cu siguranta raspunsul.Raspunsul adevarat ese cel ce,la primire,te inunda de o bucurie linistita,tainica.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
M-am saturat ca Dzeu sa nu auda si sa nu vada! FireSpirit Generalitati 128 23.09.2011 12:45:46
diavolul cica cere permisiunea lui Dzeu annajanette Generalitati 24 18.05.2011 23:11:46
l-am iubit pe dzeu dar acum simt manie ingerul_pazitor Generalitati 106 07.12.2010 20:47:20
Daca fumezi, Dzeu nu te ajuta? annajanette Generalitati 12 22.06.2010 02:16:23
Minunile facute de Dzeu annajanette Generalitati 58 18.02.2010 21:43:57