Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.10.2010, 15:57:34
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit l-am iubit pe dzeu dar acum simt manie

Imi pare rau ca incep asa acest thread dar cer ajutorul vostru si simt nevoia sa ma confesez.
Dragii mei, toata viata l-am iubit pe Dzeu dar de cand am niste prob de sanatate care dureaza de 5 ani si care m-au chinuit destul ----------------zic eu, desi m-am spovedit de n... ori si impartasit si am plans de nu mai am lacrimi am ajuns sa nu mai am incredere in El deloc.
Imi trebuie sa va scriu un roman ca sa va fac sa intelegeti dc simt acum ce simt.
Concluzia este, ca nu ma impac cu o idee deloc. Eu sunt convinsa ca El m-a imbolnavit ok din cz pacatelor mele desi m-am declarat vinovata si i-am promis ca voi fi un om mult mai bun numai sa ma ajute si acum imi zice hai descurata-te si desi am incercat sa nu il consider razbunator totusi nu imi iese, nu vreau sa imi spuneti ca sunt ispite de la satana ca daca Dzeu ii ingaduie sa faca asta, atunci as putea zice ca sunt mana in mana si tot la concluzia ca El poate face ceva dar nu vrea.

Ce parere aveti ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.10.2010, 16:13:23
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citeste cu mare atentie Cartea Iov, din Vechiul Testament, cautand si interpretarile Sfintilor Parinti la aceasta.

Iti mai recomand si cuvantul Parintelui Porfirie: Boala ca iubire a lui Hristos !

Imi vin in minte cuvintele unui profesor: "Daca nu'L mai iubesti pe Dumnezeu, sa stii ca nu L'ai iubit niciodata."
Cauta ajutor la un preot duhovnicesc.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 28.10.2010 at 16:15:26.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.10.2010, 16:21:25
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Tu n-ai știut că boala este singurul lucru de folos? Boala nu vine de la păcate ci de la Dumnezeu, de la păcate vine grăsimea și puterea... trufiei, „fericita” nedesăvârșire... cafiaua.

Uite eu sunt perfect sănătos și fărădegriji... și pe mine așa mă iubește și mă încearcă Dumnezeu, căci e cel mai greu ca să rabzi sănătatea perfectă, e de nesuportat, căci nu are în ea nici cea mai mică și umilă dorință de rugăciune și pocăință în răbdare. Iar dacă n-ai ce răbda în ascultare înseamnă că ești pierdut în spațiu, în com-pot, în vris.

Last edited by vsovivi; 28.10.2010 at 16:26:39.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.10.2010, 16:36:40
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile Nimic fara Dumnezeu!

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
Imi pare rau ca incep asa acest thread dar cer ajutorul vostru si simt nevoia sa ma confesez.
Dragii mei, toata viata l-am iubit pe Dzeu dar de cand am niste prob de sanatate care dureaza de 5 ani si care m-au chinuit destul ----------------zic eu, desi m-am spovedit de n... ori si impartasit si am plans de nu mai am lacrimi am ajuns sa nu mai am incredere in El deloc.
Imi trebuie sa va scriu un roman ca sa va fac sa intelegeti dc simt acum ce simt.
Concluzia este, ca nu ma impac cu o idee deloc. Eu sunt convinsa ca El m-a imbolnavit ok din cz pacatelor mele desi m-am declarat vinovata si i-am promis ca voi fi un om mult mai bun numai sa ma ajute si acum imi zice hai descurata-te si desi am incercat sa nu il consider razbunator totusi nu imi iese, nu vreau sa imi spuneti ca sunt ispite de la satana ca daca Dzeu ii ingaduie sa faca asta, atunci as putea zice ca sunt mana in mana si tot la concluzia ca El poate face ceva dar nu vrea.

Ce parere aveti ?
Stiu ca este greu, este greu sa accepti si sfaturi de la oameni care poate nu au trecut prin ce treci.Nu dispera, ai nadejde, toate sunt spre indreptare. Cauta un duhovnic, dar cauta si un medic bun ca sa te ajute. Roaga-te, dar nu-ti pierde nadejdea, te rog! Fa tot ce depinde de tine, dar in Dumnezeu trebuie sa ai incredere. Vor veni si zile bune, cauta pacea launtrica,spovedeste-te, participa la Sfantul Maslu, citeste acatiste, daca poti, participa la Sfanta Liturghie, la alte Sfinte Slujbe,tine aproape de familie- iti poate fi de mare ajutor. Fii increzatoare in viata! Ridica-te si mergi, fii invingatoare!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.10.2010, 16:39:02
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stiu! La sfaturi toti suntem tari! Daca am sti cu adevarat cati de pe acest forum se confrunta cu astfel de situatii, am plange pana ramanem fara lacrimi. Pentru cei in cauza, Dumnezeu pare ca s-a intors cu spatele, cand de fapt El ii poarta pe brate. Obisnuim insa sa fim orbi si surzi si prosti in toate zilele vietii noastre!!!

Fruntea sus, draga mea! Mai ai multe inca de facut pe aceasta lume!!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.10.2010, 16:42:03
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Stiu! La sfaturi toti suntem tari! Daca am sti cu adevarat cati de pe acest forum se confrunta cu astfel de situatii, am plange pana ramanem fara lacrimi. Pentru cei in cauza, Dumnezeu pare ca s-a intors cu spatele, cand de fapt El ii poarta pe brate. Obisnuim insa sa fim orbi si surzi si prosti in toate zilele vietii noastre!!!

Fruntea sus, draga mea! Mai ai multe inca de facut pe aceasta lume!!
Dar Omule Bun, oare ce ne-a adus aproape de Dumnezeu? Ne-am nascut sfinti?Imi place ce ai scris- Dumnezeu ne poarta in brate- PE TOTI!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.10.2010, 16:43:34
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
Imi pare rau ca incep asa acest thread dar cer ajutorul vostru si simt nevoia sa ma confesez.
Dragii mei, toata viata l-am iubit pe Dzeu dar de cand am niste prob de sanatate care dureaza de 5 ani si care m-au chinuit destul ----------------zic eu, desi m-am spovedit de n... ori si impartasit si am plans de nu mai am lacrimi am ajuns sa nu mai am incredere in El deloc.
Imi trebuie sa va scriu un roman ca sa va fac sa intelegeti dc simt acum ce simt.
Concluzia este, ca nu ma impac cu o idee deloc. Eu sunt convinsa ca El m-a imbolnavit ok din cz pacatelor mele desi m-am declarat vinovata si i-am promis ca voi fi un om mult mai bun numai sa ma ajute si acum imi zice hai descurata-te si desi am incercat sa nu il consider razbunator totusi nu imi iese, nu vreau sa imi spuneti ca sunt ispite de la satana ca daca Dzeu ii ingaduie sa faca asta, atunci as putea zice ca sunt mana in mana si tot la concluzia ca El poate face ceva dar nu vrea.

Ce parere aveti ?



El face ceva cu tine iti incearca credinta ,dar tu daca te indoiesti de Bunatatea lui.!!!!!! Nu este cale de mijloc la-m iubit dar acum nu-l mai iubesc, Pai Dumnezeu incearca sa-si adune oile ratacite in permanenta ,dar nu te mai indoi de dragostea lui pentru noi pacatosi . Trebuie sa-i multumesti si pentru cele bune si pentru cele rele .
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.10.2010, 16:48:45
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Nu știu dacă e mânie sau e pismă... dar orice-ar fi, să știi că te-ai supărat degeaba... absolut gratis, adică de pomană.

Last edited by vsovivi; 28.10.2010 at 16:50:48.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.10.2010, 16:49:17
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Dar Omule Bun, oare ce ne-a adus aproape de Dumnezeu? Ne-am nascut sfinti?Imi place ce ai scris- Dumnezeu ne poarta in brate- PE TOTI!
"Aproape"? Ma intreb care e parerea Lui? De la noi si pana la El... o fuga de cal pana moare!...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.10.2010, 16:52:03
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
"Aproape"? Ma intreb care e parerea Lui? De la noi si pana la El... o fuga de cal pana moare!...
Dumnezeu poate locui in noi, daca o vrem cu adevarat, daca suntem pregatiti sa Il primim,sa Il pastram in "casa noastra".Ne cere mult?
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele arhimandrit Teofil Paraian-un duhovnic iubit adorcrysti Mari Duhovnici si predicile lor 19 16.07.2012 23:42:39
A fost palma Sfantului Nicolae un gest facut la manie? mihailt Generalitati 30 08.12.2010 02:09:37
Iubesc un baiat care a distrus un suflet ce l-a iubit sincer Fata_Sihastra Generalitati 59 02.03.2010 14:57:07
Despre manie ancah Pocainta 37 21.09.2009 23:27:53
Despre manie Lavrentiu Despre Biserica Ortodoxa in general 30 14.05.2009 20:53:00