Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.03.2009, 08:39:54
nectariaminune nectariaminune is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2009
Mesaje: 9
Implicit Domne ajuta!

Liliana78 multumesc din suflet.Ti-am trimis mesaj prvat, sper ca l-ai primit.
Patinina34, Doamne ajuta! cu rugaciune si prin rugaciune, cu credinta puternica si iubire, sunt sigura ca vom primi cele spre folosul nostru. Imi place tare mult citatul tau de la semnatura, ma gandesc la mama mea, care e pt.mine... nici nu pot descrie in cuvinte.
Sfinte Nectarie ajuta-ne! Iti multumesc pentru darurile tale!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.05.2009, 01:02:56
Ella_b Ella_b is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.05.2009
Mesaje: 1
Implicit Sfantul Nectarie - Sfantul sufletului meu

Ma alatur si eu celor care vor sa faca cunoscute si altora minunile Sfantului Nectarie.
Ceea ce am trait eu, stiu ca a fost o adevarata minune de la Dumnezeu, Maica Domnului si Sfantul Nectarie. L-am descoperit pe Sfantul Nectarie cu ani in urma, cand mama mea s-a imbolnavit de un cancer pancreatic. Atunci, citeam cateodata seara, acatistul Sfantului, si parca simteam o usurare a durerilor mamei mele. Dar, voia Domnului a fost alta si buna mea mama a plecat acolo "unde nu este durere, nici intristrare".
Imi doream nespus de mult sa ajung pe insula Eghina, la moastele Sfantului Nectarie, dar nu mi se parea ceva usor realizabil. De ceva timp, avand unele probleme, am inceput sa citesc Paraclisul Maicii Domnului si Acatistul Sfantului Nectarie. Ma rugam pentru rezolvarea situatiei si ii vorbeam Sfantului Nectarie despre dorinta mea de a ma inchina la sfintele sale moaste. Ma incredintam voii lui Dumnezeu. In adancul sufletului meu, stiam, simteam ca voi ajunge odata si acolo - pe insula Eghina dar nicidecum nu ma gandeam ca va fi atat de curand.
Va spun ca nu s-au incheiat cele 40 zile de rugaciune si deja faceam planuri de plecare impreuna cu familia. Sfintele Sarbatori de Paste 2009 le-am petrecut pe insula Eghina, iar in noaptea de Inviere am luat Sfanta Lumina de la Manastirea Sfantul Nectarie.
Nu pot sa descriu in cuvinte (sau poate nu ma pricep eu) tot ce am simtit si am trait in acele zile. Totul a fost coplesitor, unic. Pentru mine a fost o mare si adevarata minune dumnezeiasca si o minune a Sfantului Nectarie.
Cred cu tarie ca Sfantul m-a ajutat. De aceea toata viata nu voi uita aceasta minune si ii voi aduce slava si lauda si multumire marelui meu facator de minuni, Sfantul sufletului meu, Sfantul Nectarie.
Sa fiti siguri ca de va veti ruga cu credinta, si lasand totul la voia Domnului, ajutorul nu va intarzia sa vina.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.05.2009, 06:07:39
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nectariaminune Vezi mesajul
Liliana78 multumesc din suflet.Ti-am trimis mesaj prvat, sper ca l-ai primit.
Patinina34, Doamne ajuta! cu rugaciune si prin rugaciune, cu credinta puternica si iubire, sunt sigura ca vom primi cele spre folosul nostru. Imi place tare mult citatul tau de la semnatura, ma gandesc la mama mea, care e pt.mine... nici nu pot descrie in cuvinte.
Sfinte Nectarie ajuta-ne! Iti multumesc pentru darurile tale!

Ma bucur ca-ti place!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #34  
Vechi 18.05.2009, 13:28:21
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

[SIZE=4]Fratii mei, Sfantul Nectarie nu inceteaza sa faca minuni, nu va pot descrie cat de mult il simt alaturi! Il simt ca aerul ce il respir, nicaieri fara EL! Lucreaza mereu in viata mea.. desi il supar cu atat de multe patimi... NU ma lasa... ma simt jenat, ma simt nevrednic... dar IL SIMT CUM MA IARTA!!! il simt cum ma mangaie si IMI SPUNE SA PRIND CURAJ sa MERG INAINTE spre Hristos, ca acolo ma asteapta impreuna cu El! Nu va pot descrie ce simt, cum simt, ca ma UMPLU DE LACRIMI![/SIZE]
[SIZE=4]Nu va vine sa credeti, ca pe unde ma duc si sppun de Sf.Nectarie TOTI se "contamineaza"! Si asta ma BUCURA enorm! Am dat niste Acatiste ale Sf.Nectarie (format de buzunar) si iconite si celor care le-am dat s-au INDRAGOSTIT efectiv de EL! ne stiindu-l, au avut incredere in ce le spuneam despre Dansul, si au inceput sa se roage LUI, si Sf.Nectarie imediat si-a inceput LUCRAREA!!! Raman MUT, fratii mei, RAMAN MUT!!! LUCREAZA ATAT DE MINUNAT![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Sper sa va BUCURATI de Sfantul Nectarie, BUNICUTUL MEU, asa cum eu nevrednicul ma BUCUR de El... Sper ca si EL sa se bucure de mine... [/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Sa fiti BINECUVANTATI!!!![/SIZE]
Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.05.2009, 15:17:59
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Dar sa ne spui si noua cum te-a ajutat.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.05.2009, 17:37:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
[SIZE=4]Fratii mei, Sfantul Nectarie nu inceteaza sa faca minuni, nu va pot descrie cat de mult il simt alaturi! Il simt ca aerul ce il respir, nicaieri fara EL! Lucreaza mereu in viata mea.. desi il supar cu atat de multe patimi... NU ma lasa... ma simt jenat, ma simt nevrednic... dar IL SIMT CUM MA IARTA!!! il simt cum ma mangaie si IMI SPUNE SA PRIND CURAJ sa MERG INAINTE spre Hristos, ca acolo ma asteapta impreuna cu El! Nu va pot descrie ce simt, cum simt, ca ma UMPLU DE LACRIMI![/SIZE]
[SIZE=4]Nu va vine sa credeti, ca pe unde ma duc si sppun de Sf.Nectarie TOTI se "contamineaza"! Si asta ma BUCURA enorm! Am dat niste Acatiste ale Sf.Nectarie (format de buzunar) si iconite si celor care le-am dat s-au INDRAGOSTIT efectiv de EL! ne stiindu-l, au avut incredere in ce le spuneam despre Dansul, si au inceput sa se roage LUI, si Sf.Nectarie imediat si-a inceput LUCRAREA!!! Raman MUT, fratii mei, RAMAN MUT!!! LUCREAZA ATAT DE MINUNAT![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Sper sa va BUCURATI de Sfantul Nectarie, BUNICUTUL MEU, asa cum eu nevrednicul ma BUCUR de El... Sper ca si EL sa se bucure de mine... [/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Sa fiti BINECUVANTATI!!!![/SIZE]
Cam rar Geo pe la noi ! Să fi binecuvântat și sper că ai trecut cu bine toate examenele. Doamne ajută !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.05.2009, 19:28:48
anamariaax anamariaax is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.05.2009
Mesaje: 2
Implicit Si pentru mine Sfantul Nectarie este BUNICUTUL

De foarte mare ajutor mi-a fost Sfantul Nectarie. Mi-a fost rau si Sfantul Necatrie si Sfantul Ioan Rusul m-au tamaduit. De cunoscut l-am cunoscut printr-o colega care mi-a dat o carte cu viata si acatistul Sfantului. Cand mi-a fost mai rau El a mijlocit. Dar daca imi aduc bine aminte, pe sfant l-am cunoascut atunci cand de la facultate mi-a fost dat de facut o icoana cu Sfantul Nectarie si am cautat pe internet ceva despre viata lui si am citit cum el, mic fiind s-a rugat la Dumnezeu si i-a spus necazul sau printr-o scrisoare. Foarte mult m-a emotionat cum i-a raspuns Dumnezeu prin negustorul Temistocle.
Acuma pot sa spun o alta mare minune. Am fost angajata la o scoala din preajma Bisericii Sf Nectarie din Iasi. postul a fost ocupat de altcineva din cauza unor nelamuriri dar pana la urma dupa 2 saptamani persoana a renuntat si m-au chemat pe mine. Azi a fost prima zi de munca si ma rog Sfantului Nectarie sa ma ajute sa fac fata atat la servici cat si la examenele care le am la master.
Sfantul Nectarie este cu adevarat foarte aproape de toti care il iubesc.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 19.05.2009, 00:24:25
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Dar sa ne spui si noua cum te-a ajutat.
...se pare ca NU ai citit TOT ce am scris despre BUNICITUL MEU!!! reciteste threadul de la inceput!!! sau:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=4862

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=4861

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...antul+nectarie


sper sa gasesti ce te odihneste... macar din umilele mele postari despre Sfantul...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 19.05.2009, 19:52:05
nectariaminune nectariaminune is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2009
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
[SIZE=4]Fratii mei, Sfantul Nectarie nu inceteaza sa faca minuni, nu va pot descrie cat de mult il simt alaturi! Il simt ca aerul ce il respir, nicaieri fara EL! Lucreaza mereu in viata mea.. desi il supar cu atat de multe patimi... NU ma lasa... ma simt jenat, ma simt nevrednic... dar IL SIMT CUM MA IARTA!!! il simt cum ma mangaie si IMI SPUNE SA PRIND CURAJ sa MERG INAINTE spre Hristos, ca acolo ma asteapta impreuna cu El! Nu va pot descrie ce simt, cum simt, ca ma UMPLU DE LACRIMI![/SIZE]
[SIZE=4]Nu va vine sa credeti, ca pe unde ma duc si sppun de Sf.Nectarie TOTI se "contamineaza"! Si asta ma BUCURA enorm! Am dat niste Acatiste ale Sf.Nectarie (format de buzunar) si iconite si celor care le-am dat s-au INDRAGOSTIT efectiv de EL! ne stiindu-l, au avut incredere in ce le spuneam despre Dansul, si au inceput sa se roage LUI, si Sf.Nectarie imediat si-a inceput LUCRAREA!!! Raman MUT, fratii mei, RAMAN MUT!!! LUCREAZA ATAT DE MINUNAT![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Sper sa va BUCURATI de Sfantul Nectarie, BUNICUTUL MEU, asa cum eu nevrednicul ma BUCUR de El... Sper ca si EL sa se bucure de mine... [/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Sa fiti BINECUVANTATI!!!![/SIZE]
Si eu am "patit"la fel.Si eu am simtit sa impart acatiste cu Sf.Nectarie, si spuneam despre minununile Sale, si parca toti imi sorbeau vorbele,ceea ce spuneam despre sfantul, imi venea parca din suflet, cu atata caldura, liniste... si asa cum spuneai Sfantul isi incepea imediat Lucrarea, vedeam cum Sfantul ii ajuta! Nu te mai mira de cate minuni fac sfintii, minunile sunt pt.noi intarire mai puternica in credinta.Trebuie mereu sa ne rugam sa ne culcam si sa ne sculam in rugaciune, multe minuni face D-zeu in fiecare zi cu noi, dar noi nu ne dam seama.
D-zeu sa ne ajute si Sf.Nectarie sa ne fie mereu aproape.Minunile sunt langa noi, trebuie doar sa ne rugam si sa avem incredere.Doamne ajuta!
Fii binecuvantat!
__________________
Cautam in tinuturi indepartate temple sfinte in care sa ne inchinam, dar locuim zi de zi in cel mai sfant dintre temple, si nu ne dam seama de aceasta. Suntem prea putin constienti ca propriul nostru trup este un templu in care salasluieste Duhul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 20.06.2009, 13:05:38
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

O minune savarsita de Sfantul Nectarie in iulie 2006.

Marturia unei preotese din Sibiu


Sunt o ființă fericită! Fericită în primul rând pentru că Preabunul Dumnezeu m-a învrednicit să-L cunosc din fragedă pruncie, că a îngăduit să port numele Preasfintei Maicii Sale, apoi că mi-a dăruit bucuria maternității, prin cele trei fetițe minunate: Anastasia (5 ani), Daria (3 ani) și Nectaria (1 an) și că în cele mai grele momente ale vieții m-a purtat El Însuși pe brațe prin sfinții Săi, pe care i-a rânduit făcători de minuni și doctori fără de arginți tuturor celor care îi cheamă cu credință în ajutor.

Am văzut cu ochii mei fapte minunate săvârșite de unii dintre acești <> care, deși mutați cu sufletul la cer, n-au uitat de noi cei de pe pământ, ci fie și-au lăsat trupul îndumnezeit drept altar de închinare izvorâtor de tămăduiri trupești și sufletești, fie au lăsat ca prin prăznuirea lor sau prin simpla pomenire a numelui lor, binecredincioșii aflați în nevoi, să-și găsească de îndată izbăvirea. Aș aminti aici pe cei față de care nutresc o evlavie mai deosebită datorită grijii lor speciale față de noi: Sfântul Mare Mucenic Mina – izbăvitorul de pagube și aducătorul lucrurilor furate sau pierdute, Sfânta Mare Mucenița Varvara – patroana copilăriei mele, Sfinții Mucenici Gurie, Samona și Aviv (+ 15 nov, Edesa), Sfinții Rafail, Nicolae și Irina din Lesbos (+1463; martirizați de turci) și, nu în ultimul rând, SFÂNTUL NECTARIE al Eghinei, grabnic ajutătorul și aducătorul de blândețe, pace și bucurie în case și în suflete.

Demn de remarcat este faptul că deseori sfinții ne caută ei pe noi, înainte ca noi să dăm de ei. Așa s-a întâmplat cu Sfântul Nectarie: “m-a căutat” în anul I de Facultate prin cineva care dorea o traducere succintă a vieții Sfântului din franceză în română. Atunci auzisem pentru prima dată de acest mare taumaturg dăruit de Dumnezeu grecilor și întregii lumi. Dar, din păcate, nu l-am pus la inimă. Am luat doar cunoștință de existența lui și l-am uitat. Au trebuit să treacă încă 10 ani ca să mă întâlnesc efectiv cu dânsul.

Și aceasta s-a petrecut pe 19 octombrie 2003, ziua în care am adus-o pe lume pe Daria. Înainte cu câteva ore de a naște (deși mai aveam încă o săptămână până la termen), printr-un telefon providențial, bunele și grijuliile mele surori mă înștiințează că Sfântul Nectarie ajută pe toate femeile însărcinate care se roagă lui să nască în mai puțin de o oră. Până în acel moment știam despre Sfânt că este vindecător de cancer. Nimic mai mult. Aveam să constat, la scurt timp, că dacă nu-l strigam pe Sfânt în chinurile cumplite ale nașterii, aceasta n-ar fi durat numai 50 minute – spre marea surprindere a mea și a personalului medical, iar eu nu aș mai fi fost acum în viață. Până la orele 22.00 nu am avut nimic, nici o durere. La 22.50 mă aflam deja în fața miracolului: o fetiță superbă, cu ten curat rozaliu, blondă, cu ochii albaștri... Nu-mi venea să-mi cred ochilor! I-am pus numele Daria pentru că 9 luni de zile mi-a stăruit în minte numele acestei Sfinte (+19 martie), dar încă pe masa de naștere fiind, nu am rezistat să nu-i făgăduiesc Sfântului Nectarie că dacă Dumnezeu îmi va mai dărui o fetiță îi voi pune numele lui.

Timpul a trecut ...și în primăvara anului 2005 eram din nou însărcinată. Ce-i drept, aceasta mă luase pe nepregătite. Planurile mele de viitor se îndepărtau unul câte unul, semn că voia lui Dumnezeu era alta. Starea de rău general, grețurile teribile, durerile abdominale m-au îndreptat, vrând-nevrând, spre medicul ginecolog care, în urma unei ecografii, a declarat soțului meu: “Soția dumneavoastră are o sarcină extrauterină. Trebuie neapărat operată, altfel există riscul ca una din trompe să explodeze, iar doamna să ajungă în stare de șoc la spital. Mâine dimineață o voi opera chiar eu. Vă aștept cu o confirmare”. Am rămas cu gura căscată. Nu am putut lua nici o decizie imediată. Și cum oare aș fi acceptat operația când știam că aș săvârși un păcat la fel de mare precum avortul? Am ajuns acasă bântuită de gânduri și de mustrări de conștiință : “Să fie o atenționare a lui Dumnezeu că nu am primit de la bun început <> cu bucurie, cu liniște, cu recunoștință, că m-am întristat, că m-am descurajat? De ce a îngăduit pentru mine această încercare? Sigur, am greșit! Acum ce voi face? Voi avea atâta credință încât să merg înainte așteptând clipa fatală și lasându-mă cu totul în mâinile Știutorului a toate? Te-am mâniat, Doamne, iartă-mă!” – strigam în străfundurile ființei mele. Și mi-am amintit din nou de Sfântul Nectarie. „Îl voi lua ca mijlocitor. El e cel mai potrivit pentru situația în care mă aflu. De va voi, va putea preschimba răul în bine...“ – mi-am spus cu o oarecare vioiciune de spirit. M-am așezat în genunchi și i-am citit acatistul cu lacrimi, rugându-l stăruitor să-l treacă pe copilaș “pârleazul”, aducându-l în mediul lui propice de dezvoltare. Ce nu e cu putință la Dumnezeu? După acest “botez” al conștiinței m-a împins sufletul să-i făgăduiesc încă o dată că, dacă va decurge totul firesc, copilașul îi va purta numele, iar minunea o voi propovădui verbal și în scris ca să cunoască toți cât de “minunat este Dumnezeu întru sfinții Săi”. După 48 de ore m-am prezentat cu un bilet de urgență la un alt doctor pentru o nouă ecografie. Nu mai aveam cum să stau liniștită acasă. Am intrat cu prioritate, și, după efectuarea examenului clinic de rigoare, doctorul mi se adresează zâmbind: “Despre ce urgență e vorba? Sarcina este absolut normală, la locul ei...Totul e OK”. Am tresărit de uimire... Bătăile inimii mele se armonizau într-un dans înălțător cu bătăile grăbite și vesele ale micuței inimioare. Am răsuflat ușurată și profund mulțumită. Parcă mă întorsesem dintr-o bătălie. Purtam steagul biruinței obținute de marele meu binefăcător, Sfântul Nectarie, al cărui nume îmi revenea necontenit pe buze.

A sosit cu pași repezi și praznicul Sfântului (9 nov), zi în care am purces spre racla cu părticica din sfintele sale moaște, adăpostită de Biserica Spitalului TBC din Sibiu. Până în acea zi nu am știut că Sibiul are o asemenea avuție. A avut grijă Sfântul și de data aceasta să ne cheme la el ca să-l putem “îmbrățișa” prin rugăciune. Nașterea era programată la sfârșitul lunii, dar mă bucur să cred că Sfinții Gurie, Samona și Aviv “s-au înțeles” cu Sfântul Nectarie să aibă și ei o contribuție la fericitul eveniment. Am născut chiar de praznicul lor (15 nov), în prima zi a Postului Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos. La ora 10.00 dimineața, când s-au întețit durerile, m-a sunat sora mea cea mică încredințându-mă că imediat va începe să citească Acatistul Sfântului Nectarie. La 10.30 punct, când ea a terminat Acatistul, și-a făcut apariția “zâna zorilor”, minunata Nectaria, care, printr-un țipăt unic și de neuitat, ne dădea de veste că a părăsit întunericul pântecelui matern, dornică de lumina neînseratului soare. Încă nu coborâsem de pe “masa de jertfă” când a trebuit să depun mărturie despre adevăratul nostru Salvamar. “Nectaria sau Nectarina?” – mă întreabă doctorul mirat. “NEC-TA-RIA!” – îi răspund silabisit și complet epuizată. “Dar ce nume e ăsta? N-am mai auzit...”. Pe moment m-a ispitit gândul să-i dau un răspuns simplu, real și străin de tainică realitate a comuniunii noastre cu lumea cerească (ex: “în compensarea amărelilor groaznice pe care le-am avut în timpul sarcinii...”), dar conștiința nu m-a lăsat: “De la Sfântul Nectarie, care a vindecat-o pe fetița mea cea mare de o boală grea și care m-a ajutat la naștere...” “Cine e? E mort sau viu?” – continuă să mă interogheze uimit doctorul. “Și una și alta. E un sfânt al secolului trecut, ale cărui sfinte moaște se află în insula Eghina din Grecia și o parte chiar la noi în țară. A fost profesor, mitropolit, sfânt!...”. “Și cum comunicați: în greacă sau în română? Știe și limba română?”. “Știe toate limbile pământului, domnule doctor!”. “ Ei, lasă-mă! Cum așa?”. L-am lăsat..., dar în grija Sfântului Nectarie, să-l călăuzească cum știe el spre adevăr.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 01:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 06:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 22:47:33