Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #461  
Vechi 11.12.2008, 20:58:58
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Evanghelia zilei: Semnele vremurilor, pregatirea pentru cele ce trebuie sa fie.

"Iar când vor începe să fie acestea, prindeți curaj și ridicați capetele voastre, pentru că răscumpărarea voastră se apropie. Și le-a spus o pildă: Vedeți smochinul și toți copacii: Când înfrunzesc aceștia, văzându-i, de la voi înșivă știți că vara este aproape. Așa și voi, când veți vedea făcându-se acestea, să știți că aproape este împărăția lui Dumnezeu. Adevărat grăiesc vouă că nu va trece neamul acesta până ce nu vor fi toate acestea. Cerul și pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece." (Luca 21, 28-33)
Reply With Quote
  #462  
Vechi 11.12.2008, 21:36:35
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Mai multe versete despre acelasi lucru..il ghiciti voi...-------------- Ziua Domnului însă va veni ca un hoț. În ziua aceea, cerurile vor trece cu trosnet, trupurile cerești se vor topi de mare căldură, și pământul, cu tot ce este pe el, va arde.

[COLOR=#0000ff]Mat 24.43[/COLOR];[COLOR=#0000ff]Luc 12.39[/COLOR];[COLOR=#0000ff]1Tes 5.2[/COLOR];[COLOR=#0000ff]Apoc 3.3[/COLOR];[COLOR=#0000ff]16.15Ps 102.26[/COLOR];[COLOR=#0000ff]Isa 51.6[/COLOR];[COLOR=#0000ff]Mat 24.35[/COLOR];[COLOR=#0000ff]Marc 13.31[/COLOR];[COLOR=#800080]Rom 8.12[/COLOR];[COLOR=#0000ff]Evr 1.11[/COLOR];[COLOR=#0000ff]Apoc 20.11[/COLOR];[COLOR=#0000ff]Apoc 21.1[/COLOR];
11Deci, fiindcă toate aceste lucruri au să se strice, ce fel de oameni ar trebui să fiți voi, printr-o purtare sfântă și evlavioasă,
<A href="mk:@MSITStore:E:\melodii%20de%20pe%20net\Bib lia.chm::/60.htm#1.15">[COLOR=#0000ff]1Pet 1.15[/COLOR];
12așteptând și grăbind venirea zilei lui Dumnezeu, în care cerurile aprinse vor pieri, și trupurile cerești se vor topi de căldura focului?
<A href="mk:@MSITStore:E:\melodii%20de%20pe%20net\Bib lia.chm::/46.htm#1.7">[COLOR=#0000ff]1Cor 1.7[/COLOR];[COLOR=#0000ff]Tit 2.13[/COLOR];[COLOR=#0000ff]Ps 50.3[/COLOR];[COLOR=#0000ff]Isa 34.4[/COLOR];[COLOR=#0000ff]Mic 1.4[/COLOR];[COLOR=#800080]2Pet 3.10[/COLOR];
13Dar noi, după făgăduința Lui, așteptăm ceruri noi și un pământ nou, în care va locui neprihănirea.
<A href="mk:@MSITStore:E:\melodii%20de%20pe%20net\Bib lia.chm::/23.htm#65.17">[COLOR=#0000ff]Isa 65.17[/COLOR];[COLOR=#0000ff]Isa 66.22[/COLOR];[COLOR=#0000ff]Apoc 21.1-27[/COLOR];
14De aceea, preaiubiților, fiindcă așteptați aceste lucruri, siliți-vă să fiți găsiți înaintea Lui fără prihană, fără vină, și în pace.
<A href="mk:@MSITStore:E:\melodii%20de%20pe%20net\Bib lia.chm::/46.htm#1.8">[COLOR=#0000ff]1Cor 1.8[/COLOR];[COLOR=#0000ff]1Cor 15.58[/COLOR];[COLOR=#0000ff]Filip 1.10[/COLOR];[COLOR=#0000ff]1Tes 3.13[/COLOR];[COLOR=#0000ff]1Tes 5.23[/COLOR];
15Să credeți că îndelunga răbdare a Domnului nostru este mântuire, cum v-a scris și preaiubitul nostru frate Pavel, după înțelepciunea dată lui,
<A href="mk:@MSITStore:E:\melodii%20de%20pe%20net\Bib lia.chm::/45.htm#2.4">[COLOR=#800080]Rom 2.4[/COLOR];[COLOR=#0000ff]1Pet 3.20[/COLOR];[COLOR=#800080]2Pet 3.9[/COLOR];
16ca și în toate epistolele lui, când vorbește despre lucrurile acestea. În ele sunt unele lucruri grele de înțeles, pe care cei neștiutori și nestatornici le răstălmăcesc ca și pe celelalte Scripturi, spre pierzarea lor.
<A href="mk:@MSITStore:E:\melodii%20de%20pe%20net\Bib lia.chm::/45.htm#8.19">[COLOR=#800080]Rom 8.19[/COLOR];[COLOR=#0000ff]1Cor 15.24[/COLOR];[COLOR=#0000ff]1Tes 4.15[/COLOR];
17Voi deci, preaiubiților, știind mai dinainte aceste lucruri, păziți-vă ca nu cumva să vă lăsați târâți de rătăcirea acestor nelegiuiți, și să vă pierdeți tăria;
<A href="mk:@MSITStore:E:\melodii%20de%20pe%20net\Bib lia.chm::/41.htm#13.23">[COLOR=#0000ff]Marc 13.23[/COLOR];[COLOR=#800080]2Pet 1.12[/COLOR];[COLOR=#0000ff]Efes 4.14[/COLOR];[COLOR=#800080]2Pet 1.10-11[/COLOR];[COLOR=#800080]2Pet 2.18[/COLOR];
18ci creșteți în harul și în cunoștința Domnului și Mântuitorului nostru Isus Hristos. A Lui să fie slava, acum și în ziua veșniciei. Amin.
Reply With Quote
  #463  
Vechi 11.12.2008, 21:38:38
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

scuzati a fost o greseala,deci----------------10Ziua Domnului însă va veni ca un hoț. În ziua aceea, cerurile vor trece cu trosnet, trupurile cerești se vor topi de mare căldură, și pământul, cu tot ce este pe el, va arde.

Deci, fiindcă toate aceste lucruri au să se strice, ce fel de oameni ar trebui să fiți voi, printr-o purtare sfântă și evlavioasă,

[COLOR=#0000ff]1Pet 1.15[/COLOR]; 12așteptând și grăbind venirea zilei lui Dumnezeu, în care cerurile aprinse vor pieri, și trupurile cerești se vor topi de căldura focului
Dar noi, după făgăduința Lui, așteptăm ceruri noi și un pământ nou, în care va locui neprihănirea.



De aceea, preaiubiților, fiindcă așteptați aceste lucruri, siliți-vă să fiți găsiți înaintea Lui fără prihană, fără vină, și în pace

Să credeți că îndelunga răbdare a Domnului nostru este mântuire, cum v-a scris și preaiubitul nostru frate Pavel, după înțelepciunea dată lui
Reply With Quote
  #464  
Vechi 12.12.2008, 20:59:48
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Evanghelia zilei: Usa oilor si pastorul cel bun.

"Eu sunt ușa: de va intra cineva prin Mine, se va mântui; și va intra și va ieși și pășune va afla. Furul nu vine decât ca să fure și să junghie și să piardă. Eu am venit ca viață să aibă și din belșug să aibă. Eu sunt păstorul cel bun. Păstorul cel bun își pune sufletul pentru oile sale. Iar cel plătit și cel care nu este păstor, și ale cărui oi nu sunt ale lui, vede lupul venind și lasă oile și fuge; și lupul le răpește și le risipește. Dar cel plătit fuge, pentru că este plătit și nu are grijă de oi. Eu sunt păstorul cel bun și cunosc pe ale Mele și ale Mele Mă cunosc pe Mine. Precum Mă cunoaște Tatăl și Eu cunosc pe Tatăl. Și sufletul Îmi pun pentru oi. Am și alte oi, care nu sunt din staulul acesta. Și pe acelea trebuie să le aduc, și vor auzi glasul Meu și va fi o turmă și un păstor." (Ioan 10, 9-16)
Reply With Quote
  #465  
Vechi 13.12.2008, 17:54:57
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit Evanghelia zilei:"Nu te teme,...

...turma mica, pentru ca Tatal vostru a binevoit sa va dea voua Imparatia.Vindeti averile voastre si dati milostenie;faceti-va pungi care nu se invechesc, comoara neimputinata in ceruri, unde furul nu se apropie, nici molia nu o strica;caci unde este comoara voastra, acolo va fi si inima voastra.Sa va fie mijloacele incinse si facliile aprinse;si voi fiti asemenea oamenilor care asteapta pe stapanul lor cand se intoarce de la nunta, ca, venind si batand, indata sa-i deschida.Fericite sunt slugile acelea pe care, venind, stapanul le va afla veghind.Adevarat zic voua ca se va incinge si le va pune la masa si, venind langa ele, le va sluji.Si de va veni la straja a doua, sau la a treia si le va gasi asa , fericite sunt acelea.Iar aceasta sa stiti ca, de ar sti stapanul casei in care ceas vine furul, ar veghea si n-ar lasa sa i se sparga casa.
Deci si voi fiti gata, ca in ceasul in care nu ganditi vine Fiul Omului."(Lc.12, 32-40)
Reply With Quote
  #466  
Vechi 13.12.2008, 19:36:02
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Alta Evanghelie, tot pentru azi: Cu ce se aseamana Imparatia lui Dumnezeu.

"Asemenea este grăuntelui de muștar pe care, luându-l, un om l-a aruncat în grădina sa, și a crescut și s-a făcut copac, iar păsările cerului s-au sălășluit în ramurile lui. Și iarăși a zis: Cu ce voi asemăna împărăția lui Dumnezeu? Asemenea este aluatului pe care, luându-l, femeia l-a ascuns în trei măsuri de făină, până ce s-a dospit totul. Și mergea El prin cetăți și prin sate, învățând și călătorind spre Ierusalim. Și I-a zis cineva: Doamne, puțini sunt, oare, cei ce se mântuiesc? Iar El le-a zis: Siliți-vă să intrați prin poarta cea strâmtă, că mulți, zic vouă, vor căuta să intre și nu vor putea. După ce se va scula stăpânul casei și va încuia ușa și veți începe să stați afară și să bateți la ușă, zicând: Doamne, deschide-ne! - și el, răspunzând, vă va zice: Nu vă știu de unde sunteți, Atunci voi veți începe să ziceți: Am mâncat înaintea ta și am băut și în piețele noastre ai învățat. Și el vă va zice: Vă spun: Nu știu de unde sunteți. Depărtați-vă de la mine toți lucrătorii nedreptății. Acolo va fi plângerea și scrâșnirea dinților, când veți vedea pe Avraam și pe Isaac și pe Iacov și pe toți proorocii în Împărăția lui Dumnezeu, iar pe voi aruncați afară. Și vor veni alții de la răsărit și de la apus, de la miazănoapte și de la miazăzi și vor ședea la masă în împărăția lui Dumnezeu." (Luca 13, 19-29)
Reply With Quote
  #467  
Vechi 14.12.2008, 16:16:59
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Duminica a XXVIII-a dupa Rusalii (a Sfintilor Stramosi) - Apostolul

"Mulțumind cu bucurie Tatălui celui ce ne-a învrednicit pe noi să luăm parte la moștenirea sfinților, întru lumină. El ne-a scos de sub puterea întunericului și ne-a strămutat în împărăția Fiului iubirii Sale, Întru Care avem răscumpărarea prin sângele Lui, adică iertarea păcatelor; Acesta este chipul lui Dumnezeu celui nevăzut, mai întâi născut decât toată făptura. Pentru că întru El au fost făcute toate, cele din ceruri și cele de pe pământ, cele văzute, și cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El și pentru El. El este mai înainte decât toate și toate prin El sunt așezate. Și El este capul trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morți, ca să fie El cel dintâi întru toate." (Coloseni 1, 12-18)
Reply With Quote
  #468  
Vechi 14.12.2008, 16:21:53
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Evanghelia zilei: Pilda celor poftiti la cina.

[SIZE=2]Duminica a XXVIII-a dupa Rusalii[/SIZE]
(Luca 14, 16-24)

16. Iar El i-a zis: Un om oarecare a făcut cină mare și a chemat pe mulți;
17. Și a trimis la ceasul cinei pe sluga sa ca să spună celor chemați: Veniți, că iată toate sunt gata.
18. Și au început unul câte unul, să-și ceară iertare. Cel dintâi i-a zis: Țarină am cumpărat și am nevoie să ies ca s-o văd; te rog iartă-mă.
19. Și altul a zis: Cinci perechi de boi am cumpărat și mă duc să-i încerc; te rog iartă-mă.
20. Al treilea a zis: Femeie mi-am luat și de aceea nu pot veni.
21. Și întorcându-se, sluga a spus stăpânului său acestea. Atunci, mâniindu-se, stăpânul casei a zis: Ieși îndată în piețele și ulițele cetății, și pe săraci, și pe neputincioși, și pe orbi, și pe șchiopi adu-i aici.
22. Și a zis sluga: Doamne, s-a făcut precum ai poruncit și tot mai este loc.
23. Și a zis stăpânul către slugă: Ieși la drumuri și la garduri și silește să intre, ca să mi se umple casa,
24. Căci zic vouă: Nici unul din bărbații aceia care au fost chemați nu va gusta din cina mea.
Reply With Quote
  #469  
Vechi 15.12.2008, 10:51:14
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
[SIZE=2]Duminica a XXVIII-a dupa Rusalii[/SIZE]
(Luca 14, 16-24)

16. Iar El i-a zis: Un om oarecare a făcut cină mare și a chemat pe mulți;
Cat de minunata este aceasta pilda. La vreme de cina a venit Domnul, ca sa ne descopera ca umanitatea traia intr-o noapte a pacatului. A venit Hristos ca sa ne lumineze, sa ne ridice din intunericul si umbra mortii. Aceasta cina trimite la Dumnezeiasca Liturghie. Cum spune Karl Felmy "De la Cina cea de Taina la Dumnezeiasca Liturghie"
Reply With Quote
  #470  
Vechi 15.12.2008, 14:31:00
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit Evanghelia zilei: „Împărăția lui Dumnezeu este înăuntru vostru“

„Și fiind întrebat de farisei când va veni împărăția lui Dumnezeu, Iisus le-a răspuns și a zis: &laquo;Împărăția lui Dumnezeu nu va veni în chip văzut. Și nici nu vor zice: Iat-o aici sau acolo. Căci, iată, împărăția lui Dumnezeu este înăuntru vostru&raquo;. Zis-a către ucenici: &laquo;Veni-vor zile când veți dori să vedeți una din zilele Fiului Omului, și nu veți vedea. Și vor zice vouă: Iată este acolo; iată, aici; nu vă duceți și nu vă luați după ei. Căci după cum fulgerul, fulgerând dintr-o parte de sub cer, luminează până la cealaltă parte de sub cer, așa va fi și Fiul Omului în ziua Sa. Dar mai întâi El trebuie să sufere multe și să fie lepădat de neamul acesta&raquo;.“ (Luca 17, 20-25)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30