Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #541  
Vechi 18.01.2009, 07:41:01
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Evanghelia zilei: Sfintii, modele autentice ale crestinului

Sambata, 17 Ianuarie 2009

„Si I s-a dat (lui Iisus) cartea proorocului Isaia. si, deschizand El cartea, a gasit locul unde era scris: «Duhul Domnului este peste Mine, pentru care M-a uns sa binevestesc saracilor; M-a trimis sa vindec pe cei zdrobiti cu inima; sa propovaduiesc robilor dezrobirea si celor orbi vederea; sa slobozesc pe cei apasati si sa vestesc anul placut Domnului». si, inchizand cartea si dand-o slujitorului, a sezut, iar ochii tuturor erau atintiti asupra Lui. si El a inceput a zice catre ei: «Astazi s-a implinit Scriptura aceasta in urechile voastre». si toti il incuviintau si se mirau de cuvintele harului care ieseau din gura Lui si ziceau: «Nu este, oare, Acesta fiul lui Iosif?». si El le-a zis: «Cu adevarat imi veti spune aceasta pilda: Doctore, vindeca-te pe tine insuti! Cate am auzit ca s-au facut in Capernaum, fa si aici, in patria Ta!».“ (Luca 4, 17-23)
Reply With Quote
  #542  
Vechi 18.01.2009, 13:07:11
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

5Credeți că degeaba vorbește Scriptura? Duhul, pe care L-a pus Dumnezeu să locuiască în noi, ne vrea cu gelozie pentru Sine.

6Dar, în schimb, ne dă un har și mai mare. De aceea zice Scriptura: "Dumnezeu stă împotriva celor mândri, dar dă har celor smeriți."
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
7Supuneți-vă dar lui Dumnezeu. Împotriviti-va diavolului si el va fugi de la voi
[COLOR=#800080][/COLOR]
8Apropiați-vă de Dumnezeu, și El Se va apropia de voi. Curățiți-vă mâinile, păcătoșilor; curățiți-vă inima, oameni cu inima împărțită!
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
9Simțiți-vă ticăloșia; tânguiți-vă și plângeți! Râsul vostru să se prefacă în tânguire, și bucuria voastră în întristare:
[COLOR=#800080][/COLOR]
10Smeriți-vă înaintea Domnului, și El vă va înălța.
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
11Nu vă vorbiți de rău unii pe alții, fraților! Cine vorbește de rău pe un frate, sau judecă pe fratele său, vorbește de rău Legea sau judecă Legea. Și dacă judeci Legea, nu ești împlinitor al Legii, ci judecător.
[COLOR=#800080][/COLOR]
12Unul singur este dătătorul și judecătorul Legii: Acela care are putere să mântuiască și să piardă. Dar tu cine ești de judeci pe aproapele tău?
[COLOR=#800080][/COLOR]
13Ascultați, acum, voi care ziceți: "Astăzi sau mâine ne vom duce în cutare cetate, vom sta acolo un an, vom face negustorie, și vom câștiga!"
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
14Și nu știți ce va aduce ziua de mâine! Căci ce este viața voastră? Nu sunteți decât un abur, care se arată puțintel, și apoi piere. -
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
15Voi, dimpotrivă, ar trebui să ziceți: "Dacă va vrea Domnul, vom trăi și vom face cutare sau cutare lucru."
[COLOR=#800080][/COLOR]
16Pe când acum vă făliți cu lăudăroșiile voastre! Orice laudă de felul acesta este rea.
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
17Deci, cine știe să facă bine și nu face, săvârșește un păcat!


Iacov
Reply With Quote
  #543  
Vechi 19.01.2009, 02:16:39
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Evanghelia Duminicii a 29-a dupa Rusalii: A celor 10 leprosi

Luca 17, 12-19

12. Intrând într-un sat, L-au întâmpinat zece leproși care stăteau departe,
13. Și care au ridicat glasul și au zis: Iisuse, Învățătorule, fie-Ți milă de noi!
14. Și văzându-i, El le-a zis: Duceți-vă și vă arătați preoților. Dar, pe când ei se duceau, s-au curățit.
15. Iar unul dintre ei, văzând că s-a vindecat, s-a întors cu glas mare slăvind pe Dumnezeu.
16. Și a căzut cu fața la pământ la picioarele lui Iisus, mulțumindu-I. Și acela era samarinean.
17. Și răspunzând, Iisus a zis: Au nu zece s-au curățit? Dar cei nouă unde sunt?
18. Nu s-a găsit să se întoarcă să dea slavă lui Dumnezeu decât numai acesta, care este de alt neam?
19. Și i-a zis: Scoală-te și du-te; credința ta te-a mântuit.
Reply With Quote
  #544  
Vechi 19.01.2009, 23:22:38
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Când au ajuns la ucenici, au văzut mult norod împrejurul lor și pe cărturari întrebându-se cu ei.

[COLOR=#800080][/COLOR][COLOR=#800080][/COLOR]
15De îndată ce a văzut norodul pe Isus, s-a mirat, și a alergat la El să I se închine. <A name=9.16>
16El i-a întrebat: "Despre ce vă întrebați cu ei?" <A name=9.17>
17Și un om din norod I-a răspuns: "Învățătorule, am adus la Tine pe fiul meu, care este stăpânit de un duh mut.
[COLOR=#800080][/COLOR]
18Oriunde îl apucă, îl trântește la pământ. Copilul face spumă la gură, scrâșnește din dinți, și rămâne țeapăn. M-am rugat de ucenicii Tăi să scoată duhul, și n-au putut." <A name=9.19>
19"O neam necredincios!" le-a zis Isus. "Până când voi fi cu voi? Până când vă voi suferi? Aduceți-l la Mine." <A name=9.20>
20L-au adus la El. Și, cum a văzut copilul pe Isus, duhul l-a scuturat cu putere; copilul a căzut la pământ, și se zvârcolea făcând spumă la gură.
[COLOR=#800080][/COLOR]
21Isus a întrebat pe tatăl lui: "Câtă vreme este de când îi vine așa?" "Din copilărie", a răspuns el. <A name=9.22>
22"Și de multe ori duhul l-a aruncat când în foc, când în apă, ca să-l omoare. Dar dacă poți face ceva, fie-Ți milă de noi și ajută-ne."
23Isus a răspuns: "Tu zici: "Dacă poți!"... Toate lucrurile sunt cu putință celui ce crede!"
[COLOR=#800080][/COLOR]
24Îndată tatăl copilului a strigat cu lacrimi: "Cred, Doamne! Ajută necredinței mele!" <A name=9.25>
25Când a văzut Isus că norodul vine în fuga mare spre El, a mustrat duhul necurat, și i-a zis: "Duh mut și surd, îți poruncesc să ieși afară din copilul acesta, și să nu mai intri în el." <A name=9.26>
26Și duhul a ieșit, țipând și scuturându-l cu mare putere. Copilul a rămas ca mort, așa că mulți ziceau: "A murit!" <A name=9.27>
27Dar Isus l-a apucat de mână, și l-a ridicat. Și el s-a sculat în picioare.
28Când a intrat Isus în casă, ucenicii Lui L-au întrebat deoparte: "Noi de ce n-am putut să scoatem duhul acesta?"
29"Acest soi de draci", le-a zis El, "nu poate ieși decât prin rugăciune și post."

Isus vestește moartea și învierea Sa.<A name=9.30>
30Au plecat de acolo, și au trecut prin Galilea. Isus nu voia să știe nimeni că trece. <A name=9.31>31Căci învăța pe ucenicii Săi, și zicea: "Fiul omului va fi dat în mâinile oamenilor; ei Îl vor omorî, și a treia zi după ce-L vor omorî, va învia."
Reply With Quote
  #545  
Vechi 20.01.2009, 21:37:34
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Evanghelia zilei: Fericirile nevremelnice

"Și coborând împreună cu ei, a stat în loc șes, El și mulțime multă de ucenici ai Săi și mulțime mare de popor din toată Iudeea, din Ierusalim și de pe țărmul Tirului și al Sidonului, care veniseră ca să-L asculte și să se vindece de bolile lor. Și cei chinuiți de duhuri necurate se vindecau. Și toată mulțimea căuta să se atingă de El că putere ieșea din El și-i vindeca pe toți. Și El, ridicându-Și ochii spre ucenicii Săi, zicea: <<Fericiți voi cei săraci, că a voastră este împărăția lui Dumnezeu. Fericiți voi care flămânziți acum, că vă veți sătura. Fericiți cei ce plângeți acum, că veți râde. Fericiți veți fi când oamenii vă vor urî pe voi și vă vor izgoni dintre ei, și vă vor batjocori și vor lepăda numele voastre ca rău din pricina Fiului Omului. Bucurați-vă în ziua aceea și vă veseliți, că, iată, plata voastră multă este în cer>>; pentru că tot așa făceau proorocilor părinții lor." (Luca 6, 17-23)
Reply With Quote
  #546  
Vechi 21.01.2009, 08:33:57
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
"Și coborând împreună cu ei, a stat în loc șes, El și mulțime multă de ucenici ai Săi și mulțime mare de popor din toată Iudeea, din Ierusalim și de pe țărmul Tirului și al Sidonului, care veniseră ca să-L asculte și să se vindece de bolile lor. Și cei chinuiți de duhuri necurate se vindecau. Și toată mulțimea căuta să se atingă de El că putere ieșea din El și-i vindeca pe toți. Și El, ridicându-Și ochii spre ucenicii Săi, zicea: <<Fericiți voi cei săraci, că a voastră este împărăția lui Dumnezeu. Fericiți voi care flămânziți acum, că vă veți sătura. Fericiți cei ce plângeți acum, că veți râde. Fericiți veți fi când oamenii vă vor urî pe voi și vă vor izgoni dintre ei, și vă vor batjocori și vor lepăda numele voastre ca rău din pricina Fiului Omului. Bucurați-vă în ziua aceea și vă veseliți, că, iată, plata voastră multă este în cer>>; pentru că tot așa făceau proorocilor părinții lor." (Luca 6, 17-23)
<<1) Fericiți voi cei săraci, că a voastră este împărăția lui Dumnezeu. 2) Fericiți voi care flămânziți acum, că vă veți sătura. 3) Fericiți cei ce plângeți acum, că veți râde. 4) Fericiți veți fi când oamenii vă vor urî pe voi și vă vor izgoni dintre ei, și vă vor batjocori și vor lepăda numele voastre ca rău din pricina Fiului Omului. Bucurați-vă în ziua aceea și vă veseliți, că, iată, plata voastră multă este în cer>>;

deci vedetzi, la munte coarnelor a zis 9 fericiri, iar la loc shes doar 4... ce s-a intamplat cu celelate 5 fericiri? Undea au disparut celelalte 5 fericiri in drum de la muntele asha mititel ca un deal pana au ajuns la shes?

este o intrebare foarte grea, caci iata ca nu se mai aminteshte de cei Blanzi, de cei nevicleni (Curatzi cu inima), de cei ce fac Pacea, De cei Milostivi, ori de cei prigonitzi pentru Dreptate... ce s-a intamplat cu cele 5 fericiri neamintite, sa nu mai fie necesare?

Dupa cum se observa, fericirea 1) shi 4) in care este vorba de imparatzia cerurilor incadreaza, cuprinde, fericirea 2) shi 3) in care accentul se pune pe acum...

deci care sunt motivele fericirii noastre, cauzele, in fericirea 4?

1) vă vor urî pe voi și
2) vă vor izgoni dintre ei, și
3) vă vor batjocori și
4) vor lepăda numele voastre ca rău
din pricina Fiului Omului.

deci facand o socoteala 1)+1), 2)+2) ... ce iese?

11) va vor ura pe voi pt ca suntetzi saraci shi fericitzi,
22) va vor izgoni pentru ca suntetzi flamanzi acum
33) va vor batjocori pentru ca plangetzi acum
44) va vor lepada numele voastre ca rau din pricina Fiului Omului pentru ca vetzi fi fericitzi

shi cine sa fie oare ei, daca nu aceia ce sunt plini de cele 5 fericiri care nu au mai fost amintite... alea de pe muntele coarnelor...

nu ca mi-a dat Hristos o frumoasa talcuire? nici eu n-am shtiut ce va ieshi.
Reply With Quote
  #547  
Vechi 21.01.2009, 09:42:09
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit Evanghelia zilei: De ce este important să iertăm

Iisus a zis: „Adevărat zic vouă că oricine va zice acestui munte: Ridică-te și te aruncă în mare, și nu se va îndoi în inima lui, ci va crede că ceea ce spune se va face, fi-va lui orice va zice. De aceea, vă zic vouă: Toate câte cereți, rugându-vă, să credeți că le-ați primit și le veți avea. Iar când stați de vă rugați, iertați orice aveți împotriva cuiva, ca și Tatăl vostru Cel din ceruri să vă ierte vouă greșealele voastre. Că de nu iertați voi, nici Tatăl vostru Cel din ceruri nu vă va ierta vouă greșelile voastre.“ (Marcu 11, 23-26)
Reply With Quote
  #548  
Vechi 22.01.2009, 20:13:10
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

1Și mi-a arătat un râu cu apa vieții, limpede ca cristalul, care ieșea din scaunul de domnie al lui Dumnezeu și al Mielului.
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
2În mijlocul pieții cetății, și pe cele două maluri ale râului, era pomul vieții, rodind douăsprezece feluri de rod, și dând rod în fiecare lună; și frunzele pomului slujesc la vindecarea Neamurilor.
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
3Nu va mai fi nimic vrednic de blestem acolo. Scaunul de domnie al lui Dumnezeu și al Mielului vor fi în ea. Robii Lui Îi vor sluji.
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
4Ei vor vedea fața Lui, și Numele Lui va fi pe frunțile lor.
[COLOR=#800080][/COLOR]
5Acolo nu va mai fi noapte. Și nu vor mai avea trebuință nici de lampă, nici de lumina soarelui, pentru că Domnul Dumnezeu îi va lumina. Și vor împărăți în vecii vecilor.
[COLOR=#800080][/COLOR]
6Și îngerul mi-a zis: "Aceste cuvinte sunt vrednice de crezare și adevărate. Și Domnul, Dumnezeul duhurilor proorocilor, a trimis pe îngerul Său să arate robilor Săi lucrurile, care au să se întâmple în curând. -

7Și iată, Eu vin curând! (Sau: repede.) - Ferice de cel ce păzește cuvintele prorociei din cartea aceasta!"
[COLOR=#800080][/COLOR]
8Eu, Ioan, am auzit și am văzut lucrurile acestea. Și după ce le-am auzit și le-am văzut, m-am aruncat la picioarele îngerului, care mi le arăta, ca să mă închin lui.
[COLOR=#800080][/COLOR]
9Dar el mi-a zis: "Ferește-te să faci una ca aceasta! Eu sunt un împreună slujitor cu tine, și cu frații tăi, proorocii, și cu cei ce păzesc cuvintele din cartea aceasta. Închină-te lui Dumnezeu."
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
10Apoi mi-a zis: "Să nu pecetluiești cuvintele prorociei din cartea aceasta. Căci vremea este aproape.
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
11Cine este nedrept, să fie nedrept și mai departe; cine este întinat, să se întineze și mai departe; cine este fără prihană să trăiască și mai departe fără prihană. Și cine este sfânt, să se sfințească și mai departe!
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
12Iată, Eu vin curând; și răsplata Mea este cu Mine, ca să dau fiecăruia după fapta lui.
[COLOR=#800080][/COLOR]
13Eu sunt Alfa și Omega, Cel dintâi și Cel de pe urmă, Începutul și Sfârșitul.
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
14Ferice de cei ce își spală hainele, ca să aibă drept la pomul vieții, și să intre pe porți în cetate!
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
15Afară sunt câinii, vrăjitorii, curvarii, ucigașii, închinătorii la idoli, și oricine iubește minciuna și trăiește în minciună!
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
16Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu sunt Rădăcina și Sămânța lui David, Luceafărul strălucitor de dimineață.
[COLOR=#800080][/COLOR]
17Și Duhul și Mireasa zic: "Vino!" Și cine aude, să zică: "Vino!" Și celui ce îi este sete, să vină; cine vrea, să ia apa vieții fără plată!
[COLOR=#800080][/COLOR]
18Mărturisesc oricui aude cuvintele prorociei din cartea aceasta că, dacă va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu îi va adăuga urgiile scrise
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
19Și dacă scoate cineva ceva din cuvintele cărții acestei proorocii, îi va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul vieții și din cetatea sfântă, scrise în cartea aceasta." <A name=22.20>
20Cel ce adeverește aceste lucruri, zice: "Da, Eu vin curând." Amin! Vino, Doamne Isuse!
[COLOR=#800080][/COLOR]
21Harul Domnului Isus Hristos să fie cu voi cu toți! Amin.


Apocalipsa
Reply With Quote
  #549  
Vechi 22.01.2009, 23:19:08
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Evanghelia zilei: Iisus Hristos este Lumina lumii

„Si au intrat iarasi in Ierusalim. si pe cand se plimba Iisus prin templu, au venit la El arhiereii, carturarii si batranii. si I-au zis: «Cu ce putere faci acestea? Sau cine ti-a dat tie puterea aceasta, ca sa le faci?». Iar Iisus le-a zis: «Va voi intreba si Eu un cuvant: raspundeti-Mi si va voi spune si Eu cu ce putere fac acestea: Botezul lui Ioan din cer a fost, sau de la oameni? Raspundeti-Mi!». si ei vorbeau intre ei, zicand: «De vom zice: Din cer, va zice: Pentru ce, dar, n-ati crezut in el? Iar de vom zice: De la oameni - se temeau de multime, caci toti il socoteau ca Ioan era intr-adevar prooroc». si raspunzand, au zis lui Iisus: «Nu stim». si Iisus le-a zis: «Nici Eu nu va spun voua cu ce putere fac acestea».“ Marcu 11, 27-33)
Reply With Quote
  #550  
Vechi 24.01.2009, 05:17:59
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Evanghelia zilei: Dragostea si dreapta socoteala, mai mari decat randuiala sambetei.

Vineri, 23 ianuarie 2009

"Și pe când mergea El într-o sâmbătă prin semănături, ucenicii Lui, în drumul lor, au început să smulgă spice. Și fariseii Îi ziceau: Vezi, de ce fac sâmbăta ce nu se cuvine? Și Iisus le-a răspuns: Au niciodată n-ați citit ce a făcut David, când a avut nevoie și a flămânzit, el și cei ce erau cu el? Cum a intrat în casa lui Dumnezeu, în zilele lui Abiatar arhiereul, și a mâncat pâinile punerii înainte, pe care nu se cuvenea să le mănânce decât numai preoții, și a dat și celor ce erau cu el? Și le zicea lor: Sâmbăta a fost făcuta pentru om, iar nu omul pentru sâmbătă. Astfel că Fiul Omului este domn și al sâmbetei. Și iarăși a intrat în sinagogă. Și era acolo un om având mâna uscată. Și Îl pândeau pe Iisus să vadă dacă îl va vindeca sâmbăta, ca să-L învinuiască. Și a zis omului care avea mâna uscată: Ridică-te în mijloc! Și a zis lor: Se cuvine, sâmbăta, a face bine sau a face rău, a mântui un suflet sau a-l pierde? Dar ei tăceau; Și privindu-i pe ei cu mânie și întristându-Se de învârtoșarea inimii lor, a zis omului: Întinde mâna ta! Și a întins-o, și mâna lui s-a făcut sănătoasă." (Marcu 2: 23-28, 3: 1-5)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30