Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.10.2008, 16:37:42
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Post Numele Fiului lui Dumnezeu

Ma intereseaza care este numele original al lui Iisus Hristos in limba vorbita de El cand a fost in lume (aramaica parca). Numele pe care-l pronuntau apostolii cand il strigau.

Ceea ce am gasit pe Wikipedia poate fi adevarat sau nu; eu insa am nevoie de confirmarea cui se pricepe.

"Prenumele vechi evreiesc este Iehoșua, având ca diminutiv forma "ישוע", Ieșua, însemnând "YHWH mântuiește". Această formă a fost elenizată inițial sub forma Iason (Ἰάσων),apoi a fost transcrisă sub forma Iησους Iēsoûs, în greacă, de către traducătorii Septuagintei, cu referire la alte persoane purtând același prenume. Pe de altă parte, forma grecească Χριστoς, Khristós este o traducere a ebraicului "משיח" mașiakh (de unde în românește - Mesia), care inseamnă uns."
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.10.2008, 17:13:39
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnul-Dumnezeu este numele Lui, Sfanta Treime, iar in zilele noastre : Cuvantul Lui Dumnezeu ca a venit acum a doua oara caci prima data a venit ca Fiu al omului intrupat de la Duhul Sfant shi din Preasfanta Fecioara Maria, a venit de data asta nu in trup ci in DUHUL... nu shtiu ce vor face cei care deshi ishi spun credincioshi nu cred in a doua venire a Sa, ce vor face cand vor vedea shi se vor convinge ca n-au crezut pe Domnul?

a spus/scris CLD:
"Copilul Meu, nu te uita la omul rau si necredincios, ca acela este o boala grea" iar cuviosul Lavrentzie spunea ca "fericit este cel ce nu va vedea chipul antichristului ce se va arata printre stiri,..., chipul hidos si marshav" ceva de genul asta....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.10.2008, 17:23:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Adica noi, cei romani orto-docsi, scriem si zicem Iisus Hristos. Rusii zic aproximativ la fel, vedeti in filmul "Ostrov". Grecii - nu stiu cum. Catolicii - Isus Christos, Isus Cristos. Noi ne batem cu pumnu-n piept ca IISUS este forma corecta, ca de fapt ISUS inseamna altceva... Eu vreau sa stiu cum suna si cum se scrie numele in forma originala, pur si simplu pentru cultura mea generala. Punct.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.10.2008, 17:30:20
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Adica noi, cei romani orto-docsi, scriem si zicem Iisus Hristos. Rusii zic aproximativ la fel, vedeti in filmul "Ostrov". Grecii - nu stiu cum. Catolicii - Isus Christos, Isus Cristos. Noi ne batem cu pumnu-n piept ca IISUS este forma corecta, ca de fapt ISUS inseamna altceva... Eu vreau sa stiu cum suna si cum se scrie numele in forma originala, pur si simplu pentru cultura mea generala. Punct.

original cred ca este Iisus Christos, dar noi folosim Hristos punand accent mai mult pe Har fatza de Lege, caci fiecare litera are o semnificatzie, o duhovnicie, caci fiecare cirta a numelui este o mare shi multa mantuire cine foloseshte rugaciunea numelui Domnului... Puncte puncte...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.10.2008, 17:35:55
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Isus sau Iisus?

[SIZE=3]
Isus sau Iisus?
[/SIZE]

[SIZE=3]Iisus, numele propriu al Fiului lui Dumnezeu, este redarea greaca a ebraicului Ioshua (Luca 2, 21), si inseamna Domnul este mantuirea sau Mantuitorul (Isaia 61, 11 , Matei 1, 20-21). In limba greaca cuvantul Iisus deriva de la viitorul verbului iaomai (iaino) ( a vindeca), viitor care, in dialectul ionic, are forma iisomai, care explica grafia Iisus, cu dublu i (ii). In latina numele a fost transcris Iesus, fiindca al doilea i este eta, redat in pronuntia erasmica cu e in latina, transcris si in limbile neolatine din Apus : Jesus. Crestinismul la romani s-a predicat in limba latina, cu Iesus - Iisus.(Ion Ionescu)[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.10.2008, 18:28:46
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
[SIZE=3]
Isus sau Iisus?
[/SIZE]

[SIZE=3]Iisus, numele propriu al Fiului lui Dumnezeu, este redarea greaca a ebraicului Ioshua (Luca 2, 21), si inseamna Domnul este mantuirea sau Mantuitorul (Isaia 61, 11 , Matei 1, 20-21). In limba greaca cuvantul Iisus deriva de la viitorul verbului iaomai (iaino) ( a vindeca), viitor care, in dialectul ionic, are forma iisomai, care explica grafia Iisus, cu dublu i (ii). In latina numele a fost transcris Iesus, fiindca al doilea i este eta, redat in pronuntia erasmica cu e in latina, transcris si in limbile neolatine din Apus : Jesus. Crestinismul la romani s-a predicat in limba latina, cu Iesus - Iisus.(Ion Ionescu)[/SIZE]
Okay; si etimologia numelui "Hristos" ? Suna tot greceste...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.11.2008, 19:05:27
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Cristos sau Hristos inseamna Uns(miruit)
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.11.2008, 17:27:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Tot Parintele Galeriu ne explica frumos numele Iisus:

http://video.crestinortodox.ro/Parin...-20000420.html
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.04.2010, 05:14:48
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Dumnezeu spune despre El insusi ca se numeste : "Eu sunt cel care sunt"

Ioan 10:36-37
Dacă nu fac lucrările Tatălui Meu, să nu Mă credeți. Dar dacă le fac, chiar dacă nu Mă credeți pe Mine, credeți măcar lucrările acestea, ca să ajungeți să cunoașteți și să știți că Tatăl este în Mine și Eu sunt în Tatăl.

Ioan 10: 30
“Eu si Tatal una suntem”

In concluzie, cum se numeste Fiul lui Dumnezeu ? Simplu, Dumnezeu sau
"Eu sunt cel care sunt" !
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.04.2010, 11:24:05
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Adjectivul grecesc Xristo/j inseamna uns, vine de la verbul xri/w, care inseamna a unge.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Venirea Fiului Omului Tartaruga Dogmatica 69 18.08.2012 15:42:23
NUMELE LUI maria55 Exorcismul 47 29.01.2011 21:26:25
In Numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh. Amin. adi_cambir Preotul 13 04.06.2009 19:04:58
Incetati avorturile in numele Lui Dumnezeu! ortodox4life Generalitati 57 19.02.2009 14:13:44