Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.12.2010, 15:32:44
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Voi ce credeti?????

Vreau sa vad in care dintre ipoteze credeti mai mult :cea a evolutionismului sau cea a creationismului? , pai dupa Biblie lumea are numai 5000- 6000 ani vechime , dar sunt atatea dovezi care infirma asta , fosilele de hominizi si dinozauri vechi de milioane de ani, dar nu ma indoiesc de cea a creationismului , avem sigur Un Creator.Dupa parerea mea ar trebui sa le combinam si sa nu credem ca una e mai superioara celeilalte.
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.12.2010, 16:02:18
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Vreau sa vad in care dintre ipoteze credeti mai mult :cea a evolutionismului sau cea a creationismului? , pai dupa Biblie lumea are numai 5000- 6000 ani vechime , dar sunt atatea dovezi care infirma asta , fosilele de hominizi si dinozauri vechi de milioane de ani, dar nu ma indoiesc de cea a creationismului , avem sigur Un Creator.Dupa parerea mea ar trebui sa le combinam si sa nu credem ca una e mai superioara celeilalte.
Niciun om de știință n-a fost la începutul lumii să vadă când și cum a fost. Există în rândul lor foarte multe ipoteze diferite, așa că nu trebuie să le luăm ca un adevăr absolut, dacă avem Biblia, ce mai trebuie să despicăm atâta firul în 4. Numai ateii și necreștinii au dreptul să se îndoiască de ceea ce zice Biblia despre începutul lumii și de teoria creaționistă, creștinii trebuie să creadă în Biblie, altfel nu mai sunt creștini.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.12.2010, 16:56:12
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Niciun om de știință n-a fost la începutul lumii să vadă când și cum a fost. Există în rândul lor foarte multe ipoteze diferite, așa că nu trebuie să le luăm ca un adevăr absolut, dacă avem Biblia, ce mai trebuie să despicăm atâta firul în 4. Numai ateii și necreștinii au dreptul să se îndoiască de ceea ce zice Biblia despre începutul lumii și de teoria creaționistă, creștinii trebuie să creadă în Biblie, altfel nu mai sunt creștini.
Nu este bine ca crestinul sa se indrume numai dupa biblie pentru ca asa ar deveni un evanghelist adica sectant,este bine sa citesti si alte carti ca sa stii despre ce este vorba,pentru cultura generala.Doar vezi si tu aici pe forum atei cu mintea limitata si ei nu o sa inteleaga pana nu citesti cartile lor
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.12.2010, 13:15:40
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padrevicentiu Vezi mesajul
Nu este bine ca crestinul sa se indrume numai dupa biblie pentru ca asa ar deveni un evanghelist adica sectant,este bine sa citesti si alte carti ca sa stii despre ce este vorba,pentru cultura generala.Doar vezi si tu aici pe forum atei cu mintea limitata si ei nu o sa inteleaga pana nu citesti cartile lor
Am vrut să spun că el nu trebuie să se îndoiască de adevărul biblic, fiindcă asta făcea. Sigur că nu trebuie să ne îndrumăm numai după Biblie, dar nu era vorba despre asta. Pentru că zicea că Biblia nu e perfectă, trebuia să-i spun că adevărul biblic este INCONTESTABIL.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.12.2010, 23:00:49
disbel disbel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Timișoara
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
. Pentru că zicea că Biblia nu e perfectă, trebuia să-i spun că adevărul biblic este INCONTESTABIL.
Eu cred că nu ști ce scrie în biblie dacă zici așa ceva.
(Înainte de a mă întreba, răspunsul este da, am citito, de 2 ori chiar.)

Vrei să îți dau niște pasage unde dumnezeul tău este rasist? unde promovează sclavia? unde omorul copilor tăi este ok? etc

Dacă am trăi într-o societate cu tot ce scrie în biblie am fi în epoca medievală iar. În timpul unde preoții spânzurau ”vrăjitoare”, în timpul unde ori erai creștin ori îți luau capul cu sabia, în timpul unde oamenii erau vânduți și cumpărați, în timpul unde femeile erau niște unelte.

Uită-te la cei din Iran sau unde a fost cel mai recent incident, că o femeie a purtat blugi sub acea robă și a fost biciuită. Aia vrei și tu?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.12.2010, 00:16:15
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Cartea Facerii se numeste,daca deschizi Sfanta Scriptura si te uiti:
"Facerea - Intaia carte a lui Moise".
A fost scrisa de Sfantul prooroc Moise,pentru evrei de atunci,la nivelul de intelegere al acelora.
http://ro.orthodoxwiki.org/Moise
Cuvantul lui Dumnezeu intrupat este Dumnezeu Iisus Hristos.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 28.12.2010 at 00:21:20.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.12.2010, 12:49:51
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de disbel Vezi mesajul
Eu cred că nu ști ce scrie în biblie dacă zici așa ceva.
(Înainte de a mă întreba, răspunsul este da, am citito, de 2 ori chiar.)

Vrei să îți dau niște pasage unde dumnezeul tău este rasist? unde promovează sclavia? unde omorul copilor tăi este ok? etc

Dacă am trăi într-o societate cu tot ce scrie în biblie am fi în epoca medievală iar. În timpul unde preoții spânzurau ”vrăjitoare”, în timpul unde ori erai creștin ori îți luau capul cu sabia, în timpul unde oamenii erau vânduți și cumpărați, în timpul unde femeile erau niște unelte.

Uită-te la cei din Iran sau unde a fost cel mai recent incident, că o femeie a purtat blugi sub acea robă și a fost biciuită. Aia vrei și tu?
Tu faci un amestec de catolicism, mahomedanism, fanatism (care e condamnat de orice religie, inclusiv musulmană).
Amintește-ți că ești pe un forum ortodox, nu le mai face varză!!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.12.2010, 13:58:54
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padrevicentiu Vezi mesajul
Nu este bine ca crestinul sa se indrume numai dupa biblie pentru ca asa ar deveni un evanghelist adica sectant,este bine sa citesti si alte carti ca sa stii despre ce este vorba,pentru cultura generala.Doar vezi si tu aici pe forum atei cu mintea limitata si ei nu o sa inteleaga pana nu citesti cartile lor
Padre ... faptul ca eu sau altul avem alte convingeri decat tine, nu iti da dreptul sa scrii asa. adica tu ai mintea nelimitata? nu mai vorbi la general. respecta-ma si te respect. astept mai multa intelepciune ... padre ...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.12.2010, 17:18:10
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Vreau sa vad in care dintre ipoteze credeti mai mult :cea a evolutionismului sau cea a creationismului? , pai dupa Biblie lumea are numai 5000- 6000 ani vechime , dar sunt atatea dovezi care infirma asta , fosilele de hominizi si dinozauri vechi de milioane de ani, dar nu ma indoiesc de cea a creationismului , avem sigur Un Creator.Dupa parerea mea ar trebui sa le combinam si sa nu credem ca una e mai superioara celeilalte.
Iti recomand iun site cu multe materiale despre acest subiect:
http://www.creationism.info.ro/

De asemenea, recomand cartea: Dictatura pseudo stiintei de Ioan Vladuca (este o carte f usor de citit, o parcurgi toata intr-o diupa amiaza).
Daca nu gasesti cartea (eu am comandat-o de la libraria Sophia, online), poti urmarii conferintele lui Ioan Vladuca pe aceasta tema - ca aproapre se suprapun peste continutul cartii.

De asemenea eu am pe calculator un material despre evolutionism (critica) scris de Ioan Vladuca.. daca nu plictiesc oamenii cu copy-paste, as putea posta macar concluziile lui.

(off topic: "superior" nu are grade de comparatie, nu te supara)

Last edited by anna21; 26.12.2010 at 17:20:20.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.12.2010, 17:26:38
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

din materialul la care am facut referire in postarea mea anterioara:

EVOLUȚIONISMUL TEIST


Având impresia că evoluția speciilor este un fenomen real, unii filosofi au încercat să împace ideea evoluției cu învățătura Bisericii. Așa a apărut evoluționismul teist.
Evoluționismul teist este erezia conform căreia evoluția speciilor este un fenomen real, coordonat de Dumnezeu.
Evoluționistul teist Kalomiros afirmă că „la porunca lui Dumnezeu, peștii au început să iasă din mare pe uscat, târându-se, mergând pe aripioarele lor și cu cozile lor, acum în afara apelor și apoi din nou în ele, devenind reptile amfibii, luând diferite forme și diferite dimensiuni. [...] Unele din aceste reptile și-au dezvoltat la porunca lui Dumnezeu în genele și cromozomii lor, abilitatea manifestată în capacități zburătoare, devenind primele păsări.” Iar despre om, afirmă următoarele: „Ca indivizi, nu venim oare la existență prin evoluție? ”
„Nu trece oare embrionul nostru prin toate nivelele evoluției pe care le-au urcat animalele? Nu are embrionul uman branhiile ce au produs sistemul nostru respirator atunci când noi (adică strămoșii noștri biologici) eram încă pești ce înotau în mare? ”

„Harul lui Dumnezeu ne-a făcut să urcăm treptele care ne-au dus din țărână spre organismele unicelulare din apă, apoi spre trilobiți, după care Dumnezeu a luat de mână o creatură goală și tremurătoare, ce căuta hrană și încerca să scape de fiarele sălbatice, și a binecuvântat-o insuflându-i Duhul Vieții Sale și a făcut-o suflet spiritual viu, așezând-o într-o grădină sădită anume pentru el.”

Principalele afirmații din erezia evoluționismului teist sunt următoarele:
1. Evoluția speciilor este un fapt real, dar ea nu s-a produs prin factori întâmplători, ci a fost condusă de Dumnezeu.
2. Adam este primul om, dar el a avut părinți animali.
3. Lumea vie (inclusiv firea lui Adam) era de la început stricăcioasă și muritoare. Animalele au murit, s-au descompus și s-au sedimentat, în zeci de milioane de ani înainte de Adam.
4. Zilele creației sunt ere geologice.

Din afirmațiile eretice ale evoluționismului teist rezultă alte consecințe eretice.
1. Dacă vietățile ar fi apărut prin evoluție, ar înseamna că Sfânta Scriptură și Sfinții Părinți prezintă în mod greșit crearea lumii.
2. Dacă Dumnezeu ar fi realizat evoluția speciilor, atunci ar fi îngăduit amestecarea felurilor de viețuitoare.
3. Dacă moartea și stricăciunea ar fi existat în lume înainte de păcatul lui Adam, atunci nu păcatul ar fi cauza morții, ci Dumnezeu.

ROLUL EVOLUȚIONISMULUI TEIST ÎN NEW AGE


Cartea evoluționistului romano-catolic John Haught, intitulată Știință și religie, de la conflict la dialog, dă pe față intențiile celor care susțin evoluționismul teist: „Sprijinim întru totul încercările de construire a unei teologii evoluționiste.”
Se urmărește construirea unei noi teologii, compatibile cu evoluționismul. Biologul evoluționist Julian Huxley, secretar general fondator al UNESCO, afirma încă din 1959 că „viziunea evoluționistă ne dă putința să întrezărim, chiar dacă nedeplin, direcțiile noii religii despre care putem fi siguri că se va ivi, spre a sluji nevoilor erei viitoare.”
Gravitatea acestei tendințe a fost sesizată de Părintele Serafim Rose. „Așa cum noul globalism este pasul următor după comunismul ateu, tot așa și un nou evoluționism «spiritualizat» este pasul următor după darwinismul vechii școli. În acest punct știința se va combina cu religia spre a forma o sinteză universală evoluționistă. Anticreștinismul comunismului marxist și evoluționismul darwinist slujesc doar ca o pregătire pentru ceva mult mai rău: un creștinism anti-tradiționalist care «să amăgească, de va fi cu putință și pe cei aleși (Matei 24, 24).»”
Reply With Quote
Răspunde

Tags
dupa parerea

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credeti in minuni? cristina mioara Spiritualitatea ortodoxa 13 23.09.2011 10:29:44
Credeti ca... kreed123 Generalitati 27 14.05.2011 17:50:21
voi ce credeti? alexa.oni Generalitati 40 18.07.2008 15:51:05
voi ce credeti? alexa.oni Generalitati 35 16.01.2008 22:53:38
Cum credeti ca am aparut ? phradmon Intamplari adevarate 9 05.09.2007 21:13:39