Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 15.08.2010, 20:43:41
georgiana.gabriela georgiana.gabriela is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freespirited Vezi mesajul
Nu ma 'jicnesti' in nici un fel, doar imi interpretezi gresit mesajele.
Daca citeai mai cu atentie, am zis ca, tocmai, crestinismul ne invata sa fim buni, sa ne iubim aproapele, iar felul in care va comportati voi cu homosexuali de parca ar fi bolnavi si/sau sub influenta diavolului numai pentru ca sunt diferiti de ceea ce percepeti voi a fi normal, numai asta nu denota.
Cu riscul de a ma repeta a nu stiu cata oara (pentru ca am mai spus asta in multe alte mesaje de la aceasta sectiune), o mai spun inca o data. Noi nu judecam pacatosii, ci pacatul. Deci noi nu ii osandim sau hulim pe bisexuali (de exemplu), pe ei ca oameni, ci osandim si nu acceptam pacatele pe care ei le fac, adica acest pacat in sine, nu acceptam ca aceste pacate grave sa se adauge la cele multe pe care oamenii le au.
Asa este, ai spus ca invatatura crstina spune sa-ti iubesti aproapele, aici am gresit eu cand ti-am cerut exemplu de o invatatura rea din crestinism, din moment ce nu ai contrazis asta.
Insa, Legea crestina spune clar: "sa-ti iubesti aproapele", ci nu: "sa iubesti pacatul aproapelui tau". Este o diferenta ca de la cer la pamant.
Insusi Mantuitorul Iisus Hristos a osandit pacatul homosexualitatii cand a spus ca aceasta este: "uraciunea pustiirrii", de asemenea, nu mai este cazul sa luam in discutie Sodoma si Gomora, exemple care sunt atat de cunoscute.

Homosexualii sunt niste oameni bolnavi, dar cred ca tu, ca si multi altii, ai inteles aceasta boala ca pe una trupeasca (mentala), in domeniul medicinei nu ma bag ca nu ma pricep. Dar noi spunem ca sunt bolnavi SUFLETESTE, iar boala sufeltului este PACATUL. Asta este diferenta. Oricine are pacate este bolnav, bolnav sufleteste, orice om, nu numai homosexualii sau altii ca ei. De aceea vindecarea se face numai in Biserica lui Hristos, prin Sfintele Taine. De asemenea, orice om, in momentul in care savarseste pacatul este sub influenta diavolului, pentru ca diavolul ii pune "pe tava" pacatele, iar el le accepta de buna voie, deci, din asta reiese ca este influentat de vrasmas.

Si nu, homosexualitatea nu este un lucru normal. Si aici apelez din nou la vesnica intrebare: "de ce, daca Dumnezeu ar fi acceptat homosexualitatea, nu a lasat numai barbati, sau numai femei, ci a lasat barbat si femeie? spunand: Cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul!" Pana si rolul impreunarii femeii cu barbatul sau este numai pentru ca oamenii sa se perpetueze, cu nu pentru placere (dovada ca femeia are dureri la nastere, pentru a-si ispasi pacatul placerii). Ce sa mai spunem de sodomiti?

Inca o data: nu-i uram pe ei, ci uram pacatul lor, precum Dumnezeu Mantuitorul Insusi a zis.

Doamne ajuta!
__________________
"Gandurile Domnului nu sunt ca si gandurile omului" (Parintele Arsenie Boca)
  #52  
Vechi 15.08.2010, 20:54:03
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freespirited Vezi mesajul
Cum va puteti considera crestini cand treceti cu vederea cea mai importanta lectie a crestinismului?
Iubeste-ti aproapele.
Sunteti niste oameni plini de ura si rautate, ura care nu e nici macar justificabila. Mi-ar fi rusine in locul vostru.
Iubeste-ti aproapele nu este egal cu: fa sex cu el(ne mai contand nici macar daca e barbat sau femeie) asa cum gandesti tu.
Daca vrei sa faci sex total cu ei/ele e numai alegerea si problema ta, dar nu ne acuza pe noi ca nu ne iubim aproapele pentru simplu fapt ca nu ne bagam limba in organele genitale ale aproapelui .

Pe noi ne-a invatat Dumnezeu in persoana cum sa ne iubim aproapele.la fel ne-au invatat si sfintii Sai, prin scrieri si viata lor personala.
Prefer sa ascult de Sf. Vasile cel Mare, Sf.Ioan Gura de Aur si alti sfinti care ma invata cum sa imi iubesc aproapele decat sa ascult de o preadesfranata care face p-aici propaganda desfraului peste fire.
  #53  
Vechi 15.08.2010, 20:59:45
freespirited's Avatar
freespirited freespirited is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 13
Implicit

Ma refeream la voi. :|
La faptul ca voi ati trebui sa va iubiti aproapele, chiar daca este diferit de voi.
Aveti niste minti ingrozitor de bolnave si incapatanate.
__________________
Nothing of me is original. I am the combined effort of everyone I’ve ever known.
  #54  
Vechi 15.08.2010, 21:01:57
freespirited's Avatar
freespirited freespirited is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de strajeru Vezi mesajul
Iubeste-ti aproapele nu este egal cu: fa sex cu el(ne mai contand nici macar daca e barbat sau femeie) asa cum gandesti tu.
Daca vrei sa faci sex total cu ei/ele e numai alegerea si problema ta, dar nu ne acuza pe noi ca nu ne iubim aproapele pentru simplu fapt ca nu ne bagam limba in organele genitale ale aproapelui .

Pe noi ne-a invatat Dumnezeu in persoana cum sa ne iubim aproapele.la fel ne-au invatat si sfintii Sai, prin scrieri si viata lor personala.
Prefer sa ascult de Sf. Vasile cel Mare, Sf.Ioan Gura de Aur si alti sfinti care ma invata cum sa imi iubesc aproapele decat sa ascult de o preadesfranata care face p-aici propaganda desfraului peste fire.

Preadesfranata? :))
De unde pana unde?
__________________
Nothing of me is original. I am the combined effort of everyone I’ve ever known.
  #55  
Vechi 15.08.2010, 21:13:25
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freespirited Vezi mesajul
Aveti niste minti ingrozitor de bolnave si incapatanate.
Scumpa mea, faptul ca tu esti inca intre noi si discuti cu noi se poate intampla din doua motive:
1. Ori esti la fel ca noi [ caci te porti cu noi exact la fel cum ne purtam noi cu homosexualii] si in virtutea legii atractiei / rezonantei cine se-aseamana se-aduna sau ai ce ai cautat.
2. Ori esti mai buna ca noi si ai ceva mai bun de oferit. Inca nu ne dam seama ce anume, poate ne spui tu.

Apropo, m-am invartit si eu un timp printre oameni de genul celor printre care te invarti tu si ma consideram o fata foarte buna...Asta pana cand am intalnit crestini... Oamenii astia au un stil de a-ti spune toate in fata fara menajamente. Abia in relatie cu astfel de oameni arati cine esti de fapt sub masca pe care o porti.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #56  
Vechi 15.08.2010, 21:31:34
freespirited's Avatar
freespirited freespirited is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Scumpa mea, faptul ca tu esti inca intre noi si discuti cu noi se poate intampla din doua motive:
1. Ori esti la fel ca noi [ caci te porti cu noi exact la fel cum ne purtam noi cu homosexualii] si in virtutea legii atractiei / rezonantei cine se-aseamana se-aduna sau ai ce ai cautat.
2. Ori esti mai buna ca noi si ai ceva mai bun de oferit. Inca nu ne dam seama ce anume, poate ne spui tu.

Apropo, m-am invartit si eu un timp printre oameni de genul celor printre care te invarti tu si ma consideram o fata foarte buna...Asta pana cand am intalnit crestini... Oamenii astia au un stil de a-ti spune toate in fata fara menajamente. Abia in relatie cu astfel de oameni arati cine esti de fapt sub masca pe care o porti.

1. Citeste raspunsul stimabilului strajerul la ceea ce am avut de zis. Nu ti se pare un pic deplasat?
2. Nu ai de unde sa stii cum sunt oamenii printre care ma 'invart'. Nu poti sa presupui automat cum sunt cand nici pe mine nu ma cunosti.

In plus... nu am nimic cu crestinii sau oricare alta religie. Ma deranjeaza in schimb comportamentul homobfob.
__________________
Nothing of me is original. I am the combined effort of everyone I’ve ever known.
  #57  
Vechi 15.08.2010, 21:38:40
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Nu stiu de ce stam la discutii cu oameni care nu vor sa inteleaga ?! Bisexualitatea este similara cu Sodoma si Gomora ! Inseamna pacat, inseamna pedeapsa..Acesti oameni vor avea parte de destrabalare, necazuri, morti volente ! ORTODOXIA NU ESTE TOLERANTA CU ACEST PACAT ! ORI VA LASATI DE ACEST PACAT DEMONIC, ORI PIERITI !
  #58  
Vechi 15.08.2010, 21:40:23
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freespirited Vezi mesajul
1. Citeste raspunsul stimabilului strajerul la ceea ce am avut de zis. Nu ti se pare un pic deplasat?
2. Nu ai de unde sa stii cum sunt oamenii printre care ma 'invart'. Nu poti sa presupui automat cum sunt cand nici pe mine nu ma cunosti.

In plus... nu am nimic cu crestinii sau oricare alta religie. Ma deranjeaza in schimb comportamentul homobfob.
Domnul Strajeru nu e subiectul preocuparilor mele. Te intrebasem despre scopul tau aici. Ce anume cauti? Te rog, nu te supara pe mine si nu mi-o lua in nume de rau. Dar raspunsul ar fi folositor pentru tine in primul rand.

Si pe noi ne deranjeaza comportamentul homofil, deci suntem la fel. Daca vrei sa stii cauza , o poti afla. Dar se pare ca nu vrei, preferi sa lovesti inainte de a sti in cine...ca si [unii din] noi, de altfel. So, welcome in the club!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #59  
Vechi 15.08.2010, 22:24:21
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Discutii in van pe un site ortodox. Nu avem solutii de compromis pt un pacat atat de mare.
  #60  
Vechi 15.08.2010, 22:26:25
georgiana.gabriela georgiana.gabriela is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freespirited Vezi mesajul
Ma refeream la voi. :|
La faptul ca voi ati trebui sa va iubiti aproapele, chiar daca este diferit de voi.
Aveti niste minti ingrozitor de bolnave si incapatanate.
Noi suntem incapatanati pentru ca vrem sa te facem sa intelegi ca nu e bun acest pacat (ia-o ca pe un exemplu de iubire a aproapelui, daca pana acum nu ai gasit niciunul printre noi).
In schimb tu (si cei care nu vor sa inteleaga in general) purtati in suflet o incapatanare si mai mare, aceea de a nu vrea sa intelegeti.

Ar trebui sa ne iubim aproapele (asta spui tu), si il iubim, unii mai mult, altii mai putin, dupa cum are fiecare puterea sa iubeasca. Dar vad ca tu confunzi pe aproapele cu pacatul homosexualitatii. Nu ne cere sa iubim pacatul, ca nu putem, precum nu putem sa-l uram pe homosexual (ca om), tot la fel nu putem sa-i iubim pecatul pe care-l face.

Daca am fi avut minti bolnave, nu am fi fost in stare sa explicam nimic, am fi scris in dodii. Si nu te lua de domnul "Strajeru", ca daca te-ai simtit jicnita din pricina a ceea ce a spus, inseamna ca te supara adevarul. Poate te-a deranjat limbajul pe care l-a folosit, dar asta nu inseamna ca toti vorbim la fel. Fiecare explica cum poate, unii mai dur, altii mai cu manajament. Dar toti incercam sa explicam ceva ca sa ne facem intelesi. Si sa nu crezi ca-i iau apararea domnului Strajeru' pentru ca impartasim aceeasi credinta, ci pentru ca a spus adevarul (care din cate se vede, doare).
Si inca ceva: cand am spus ca te supara adevarul, nu ma refeream la cuvantul "preadesfranata", eu nu spun ca esti asa, pentru ca din ceea ce ai scris, nu pot eu sa stiu firea oamenilor, si nu as spune nimanui ca este asa, pentru ca nu am eu dreptul sa judec pe nimeni, din moment ce si eu am pacate, ca orice om. Numai Dumnezeu are dreptul sa judece pe om, pentru ca numai El este fara de pacat.


Incep sa-i dau dreptate lui IonelS, mai bine nu ne mai batem capul, ca nu ne vom face niciodata intelesi de cei cu inimi impietrite.
__________________
"Gandurile Domnului nu sunt ca si gandurile omului" (Parintele Arsenie Boca)

Last edited by georgiana.gabriela; 16.08.2010 at 13:24:55.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se poate ierta un astfel de pacat ? marianmarian Generalitati 22 05.10.2013 09:45:59
Poate fi considerat pentru ea un pacat sau o fapta buna? miti29 Botezul 4 16.12.2011 23:50:40
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 16:02:01
Divortul- poate fi considerat pedeapsa a lui Dumnezeu?! leonard78 Generalitati 37 24.05.2011 21:19:44
Antena1 vede in 666 doar o superstitie,(considerat de unii ca fiind numarul satanei) tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 11 03.02.2009 08:57:00