Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 02.01.2021, 19:05:34
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Dacă le combini ajungi la ideea că pe o cale mergi în suferină dar și pe calea contrară ajungi tot în suferință, la fel cu căile laterale, strâmb în stânga e greșit, strâmb în dreapta e greșit deci o să alegi calea ”aurită” de mijloc care firește că e ispita supremă, fie stai pe loc fie mergi între cele două căi așa că o să mergi în cea mai mare ispită. Cumulând deci învățătura asta ”echilibrată”, ”cumpătată”, ”înfrânată” pe care o deprinzi nu prin ascultare și Credință de la Tatăl Ceresc sau de la sfinții părinți ci de la eusingur și de la duhurile demonice ajungi la concluzia deprimantă că greșești pe orice cale și vrei să nu te mai miști și apoi înțelegi că și așa e greșit, a sta și a nu mai merge pe nicio cale. Deci învățătura ta care se aplică inclusiv, credinței, iubirii, ascultării este de a fi un om de mijloc deoarece extreismul e socotit ca un rău, adică un om mediocru, un om cu normă, cu rație, adică un om normal și rațional, adică un om ce face toate păcatele și merge pe toate căile însă cu moderație, cu socoteală, și astfel devine un om extrem de păcătos și de desfrânat și în același timp mediocru în sfințenie, iubire, credință ascultare pe baza acestei învățături pe care o practică nu de la Tatăl care a poruncit înfrânarea ci împreună cu eusingur sau demonii căci nu e nevoie de niemni decât de multe reîncarnări ca să ajungi la concluzia statului pe loc sau a mergerii înainte și înapoi sau în părți puțin câte puțin nepricepând că așa ajungi cel mai defrânat și cel mai păcătos și cel mai nedesăvârit. Deci iată că ăn teoria lor la finalul tuturor reîncarnărlor tale, învățînd din greșelile tale ca să eviți suferința o să ajungi cel mai păcătos, desfrânat și rău care nu a făcut nimic bun cu sufletul său căci și l-a băgsat în necredință. Acest căldicel lipsit de credință este scuipat afară de Domnul Hristos din gura sa căci ăsta este omul nou comunis cu față umană care nu are credință și nici curaj ci este închis în infernul măsurii și raționalității, în infernul căii de mijloc și al cumpătării căci starea asta lipsită de greșeli și de suferință, căreia ăși supune viața și mintea și-a lucrat-o eusingurul ca un om singur deci în lipsa lui Dumnezeu iar asta e dezbinare și îndoială căci pui greșala și suferința ca un dumnezeu-idol mai sus și mai mare decât Calea-Hristos ce duce la împăcarea cu Dumnezeu, nepricepând că dezbinarea de IUBIRE e adevărata suferință și greșală.



Nu este totuna și nu poate fi numită reîncarnare deoarece învierea presupune să te întorci acasă ca fiul risipitor, să revii în firea divino-umană, să fii în unitate cu Iubirea Tatălui și a Duhului lucrând ascultarea cu sfințenie prin Hristos, prin Credință, prin urmare pe Cale, pe când reîncarnarea presupune o stare de lipsă de iubire, lipsă de unitate, lipsă de sfințenie și mai ales lipsă de Credință în Dumnezeu, în Adevăr, în Iubire, lipsa lui Hristos-Calea cea dreaptă a Credinței.



N-am spus că ai zis că e răi ci am mărturisit eu că nu mai cred în reîncarnare și în budism sau în teoriile lume-eurilor asiatice cu religiile lor ci în Domnul Iisus Hristos (Unsul și Trimisul Domnului și în unșii și trimișii Lui)



Așa este, ai mare dreptate, mândria și fala feței palide care-și lucrează toată ziua turnul babilonic al fețelor, de parcă n-ar avea față, cer, sau credință, de parcă nu le-ar da Dumnezeu dacă cer, e nenorocirea cu care păcălesc fetele ca să slujească la idoli.

Deci n-aș vrea să mă mândresc cu roadele pământului bun în care a aruncat Semănătorul sămânța Credinței ci să-mi recunosc jocul ”iubirii” și lucrul infernal la fața palidă de om și atât, de fiu al păcatului pentru ca să pot să ies din minciună și să reintru în Duhul Adevărului și acolo să pot să iubesc așa cum ne-a învățat Tatăl prin trimișii și unșii Săi.

Ai mare dreptate in ce ai scris domnule Petru7, bine ca am reusit sa citesc, tot. N-a fost chiar la maximul numarului de caractere admisibile dar pe aproape.

Asa este, Antihristeul-lumeuUul arunca vina pe fata, pe fatza, pe pamant parand ca cica pamantul e vinovat ca cica el nu da rod asa ca lui Cain cel blestemat prin pacatul razbunarii lui pe fratele sau Abel aruncand prin asta defapt vina pe Dumnezeu care cica El nu te iarta, pe Creatorul care a facut si a randuit Cerul si Pamantul nevrand sa mai citeasca si sa creada in Cuvantul lui Dumnezeu de la sfarsit de timp, de frica superstitioasa si de frica ghinionului lansand tot felul de duhuri de broasca vrand sa adune in armaghedon pe imparatii pamantului ca sa se razboiasca cu fata, cu mielul, cu pruncul de parte barbateasca al Noului Ierusalim.

Apocalipsa e in desfasurare domnilor asa ca in loc de reincarnarea metempsihotica mai bine am citi din Cuvant ca sa auzim ce ne spune Dumnezeu si ce vrea de la noi.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #252  
Vechi 03.01.2021, 01:02:47
eusingur eusingur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2014
Locație: Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Send a message via Skype™ to eusingur
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Ai mare dreptate in ce ai scris domnule Petru7, bine ca am reusit sa citesc, tot. N-a fost chiar la maximul numarului de caractere admisibile dar pe aproape.

Asa este, Antihristeul-lumeuUul arunca vina pe fata, pe fatza, pe pamant parand ca cica pamantul e vinovat ca cica el nu da rod asa ca lui Cain cel blestemat prin pacatul razbunarii lui pe fratele sau Abel aruncand prin asta defapt vina pe Dumnezeu care cica El nu te iarta, pe Creatorul care a facut si a randuit Cerul si Pamantul nevrand sa mai citeasca si sa creada in Cuvantul lui Dumnezeu de la sfarsit de timp, de frica superstitioasa si de frica ghinionului lansand tot felul de duhuri de broasca vrand sa adune in armaghedon pe imparatii pamantului ca sa se razboiasca cu fata, cu mielul, cu pruncul de parte barbateasca al Noului Ierusalim.

Apocalipsa e in desfasurare domnilor asa ca in loc de reincarnarea metempsihotica mai bine am citi din Cuvant ca sa auzim ce ne spune Dumnezeu si ce vrea de la noi.
asa, si cine crezi ca te va auzi? poti "urla" cat vrei cu Apocalipsa ta...toti sun preocupati de cat de "parunsi" sunt ei,plini de sine ii invata pe altii,nu au timp de apocalipsa ta...iar altii pur si simplu e ocupati cu mescedesu...cum sa-l faca. Asa ca ia-ti apocalipsa si cara-te,nimeni nu are timp de asta, bine?
Reply With Quote
  #253  
Vechi 04.01.2021, 17:55:47
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eusingur Vezi mesajul
asa, si cine crezi ca te va auzi? poti "urla" cat vrei cu Apocalipsa ta...toti sun preocupati de cat de "parunsi" sunt ei,plini de sine ii invata pe altii,nu au timp de apocalipsa ta...iar altii pur si simplu e ocupati cu mescedesu...cum sa-l faca. Asa ca ia-ti apocalipsa si cara-te,nimeni nu are timp de asta, bine?
Că ignoră pe Dumnezeu și că nu au timp pentru Apocalipsă nu înseamnă că nu vor fi afectați de necredința și preocupările lor lumești.

Degeaba cred ei în credințele desfrânate păgâne care și-au pus temple pe munți ca să-i crezi că ar fi spiritualitate și de la Dumnezeu când ei defapt vorbesc cu morții din iad și cu duhurile rele cu îngerii căzuți. Te uiți în sus la templele asiatice puse pe munți și la idolii lor și crezi că evvorba de Dumnezeu și de spiritualitate. Ei defapt sunt niște oameni banali care vorbesc cu satanele și cu morții și fac tot felul de experiențe morbide, experiențe din iad și din desfrânare. Așa s-a păcălit toată lumea și toate religiile lumii și oamrenii au crezut pentru că sunt puse pe munți și în înălțimi așa cum și-au ”pus” americanii și musulmanii steagul pe lună ca să crezi că e vorba de Dumnezeu și de sfinți sau de îngeri crezând omul ca fraierul că au ei dreptate și că spun Adevărul.

Citește în Apocalipsă și vei vedea că Domnul va birui tot satanismul și antihtrismul și toată minciuna și vei pricepe că vremurile Apocaliptice sunt în derulare chiar dacă unii ortodocșii ar vrea să le tăgăduiască. Toată lumea va fi prinsă, nu vor putea să se ascundă sau să evite ignorând la nesfârșit Adevărul.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 04.01.2021 at 17:58:58.
Reply With Quote
  #254  
Vechi 06.01.2021, 05:09:10
eusingur eusingur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2014
Locație: Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Send a message via Skype™ to eusingur
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Că ignoră pe Dumnezeu și că nu au timp pentru Apocalipsă nu înseamnă că nu vor fi afectați de necredința și preocupările lor lumești.

Degeaba cred ei în credințele desfrânate păgâne care și-au pus temple pe munți ca să-i crezi că ar fi spiritualitate și de la Dumnezeu când ei defapt vorbesc cu morții din iad și cu duhurile rele cu îngerii căzuți. Te uiți în sus la templele asiatice puse pe munți și la idolii lor și crezi că evvorba de Dumnezeu și de spiritualitate. Ei defapt sunt niște oameni banali care vorbesc cu satanele și cu morții și fac tot felul de experiențe morbide, experiențe din iad și din desfrânare. Așa s-a păcălit toată lumea și toate religiile lumii și oamrenii au crezut pentru că sunt puse pe munți și în înălțimi așa cum și-au ”pus” americanii și musulmanii steagul pe lună ca să crezi că e vorba de Dumnezeu și de sfinți sau de îngeri crezând omul ca fraierul că au ei dreptate și că spun Adevărul.

Citește în Apocalipsă și vei vedea că Domnul va birui tot satanismul și antihtrismul și toată minciuna și vei pricepe că vremurile Apocaliptice sunt în derulare chiar dacă unii ortodocșii ar vrea să le tăgăduiască. Toată lumea va fi prinsă, nu vor putea să se ascundă sau să evite ignorând la nesfârșit Adevărul.
petre, petre, eu stiu...da multi,nu...asa ca mai bine lasa vorbaria multa si sterila, si incepe prin ai convinge
Reply With Quote
  #255  
Vechi 06.01.2021, 14:03:09
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eusingur Vezi mesajul
petre, petre, eu stiu...da multi,nu...asa ca mai bine lasa vorbaria multa si sterila, si incepe prin ai convinge
I-am spus si eu ca vorba lunga e saracia omului. Unii cred ca multimea rugaciunilor si faptelor bune e un fel de habotnicism, un fel de gresala. E gresala daca ipocrit fiind ai impresia ca pentru multimea vorbelor si rugaciunilor tale facute inainte altora ca sa fi vazut si barfit de ei vrand sa te ia ei de Dumnezeu ai avea impresia ca pentru asta vei fi mai ascultat si mai miluit de Dumnezeire. Nu pentru multimea nesfarsita a vorbelor si faptelor si rugaciunilor (ipocrite-eretice) vei fi ascultat dar daca multimea rugaciunilor si lucrarilor tale sunt drepte, bune, curate, frumoase, atunci un tot mai mult si mai mare bine adus tuturor si tie face mult mai mult bine decat un bine mult mai putin. Mult si bine nu contravine la putin si bine ci la putin si prost si la mai mult si prost, reu, gresit, lipsit de continut. Deci decat mult si prost mai bine putin si bine dar si mai bine ar fi un mai mult si mai bine sau un foarte mult si foarte bine. Pentru acest ideal al perfectiunii nu inseamna sa ajungi sa te crezi asa un "dumnezeu" pentru faptul ca faci o munca infernala de corector, asa ca un gramatic, ca un profesor care nu poate scrie sau sa vorbeasca decat foarte corect, altfel nu suporta si nu rabda si nici sa se roage nu poate pentru ca sa nu produca erori. Nu e o treaba nici daca te tot corectezi mereu la fiecare minut exagerand. Daca totusi o faci atunci nu e bine sa te vezi mai mare ca altii si dumnezeu caci nu esti decat un fel de program corector care face ceea ce era dator sa faca, sa vorbeasca si sa scrie frumos si curat si fara greseli cu semenii. Un text lug, curat si fara greseli nu e dovada de mandrie si laudarosenie ci de respect la adresa cititorilor si al lui Dumnezeu care a vorbit si a scris impecabil. Problema este insa ca nu sta nimeni sa-ti citeasca texte lungi si atunci trebuie sa ai capacitatea ortodoxa de a sintetiza ceea ce e important in cat mai putine vorbe insa suficient de multe pentru a te face inteles. Dumnezeu nu are nevoie caci el stie vorbele si sentimentele din inima ta ci tu ai nevoie pentru a creste frumos si drept in Credinta, in Cuvant.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 06.01.2021 at 14:23:01.
Reply With Quote
  #256  
Vechi 06.01.2021, 17:45:05
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de eusingur Vezi mesajul
petre, petre, eu stiu...da multi,nu...asa ca mai bine lasa vorbaria multa si sterila, si incepe prin ai convinge
I-am spus si eu ca vorba lunga e saracia omului. Unii cred ca multimea rugaciunilor si faptelor bune e un fel de habotnicism, un fel de gresala. E gresala daca ipocrit fiind ai impresia ca pentru multimea vorbelor si rugaciunilor tale facute inainte altora ca sa fi vazut si barfit de ei vrand sa te ia ei de Dumnezeu ai avea impresia ca pentru asta vei fi mai ascultat si mai miluit de Dumnezeire. Nu pentru multimea nesfarsita a vorbelor si faptelor si rugaciunilor (ipocrite-eretice) vei fi ascultat dar daca multimea rugaciunilor si lucrarilor tale sunt drepte, bune, curate, frumoase, atunci un tot mai mult si mai mare bine adus tuturor si tie face mult mai mult bine decat un bine mult mai putin. Mult si bine nu contravine la putin si bine ci la putin si prost si la mai mult si prost, reu, gresit, lipsit de continut. Deci decat mult si prost mai bine putin si bine dar si mai bine ar fi un mai mult si mai bine sau un foarte mult si foarte bine. Pentru acest ideal al perfectiunii nu inseamna sa ajungi sa te crezi asa un "dumnezeu" pentru faptul ca faci o munca infernala de corector, asa ca un gramatic, ca un profesor care nu poate scrie sau sa vorbeasca decat foarte corect, altfel nu suporta si nu rabda si nici sa se roage nu poate pentru ca sa nu produca erori. Nu e o treaba nici daca te tot corectezi mereu la fiecare minut exagerand. Daca totusi o faci atunci nu e bine sa te vezi mai mare ca altii si dumnezeu caci nu esti decat un fel de program corector care face ceea ce era dator sa faca, sa vorbeasca si sa scrie frumos si curat si fara greseli cu semenii. Un text lug, curat si fara greseli nu e dovada de mandrie si laudarosenie ci de respect la adresa cititorilor si al lui Dumnezeu care a vorbit si a scris impecabil. Problema este insa ca nu sta nimeni sa-ti citeasca texte lungi si atunci trebuie sa ai capacitatea ortodoxa de a sintetiza ceea ce e important in cat mai putine vorbe insa suficient de multe pentru a te face inteles. Dumnezeu nu are nevoie caci el stie vorbele si sentimentele din inima ta ci tu ai nevoie pentru a creste frumos si drept in Credinta, in Cuvant.
”Mustrarea învinge dar nu convige”, ”Nici abuzul, nici refuzul” parintele prooroc Arsenie Boca.

Rencarnarea, adică ideea că imediat după ce mori o să alegi să te naști in alt copil uitând și neștiind că tu ai mai fost în alta viață anterioară pare un fel de posesie demonică inconștientă. Despre evoluția cui ar putea fi vorba și despre ce evoluție vorbim dacă tu ai uitat tot și practic nu mai ai nicio învățătura de urmat în minte din moment ce nu mai știi nimic din viața anterioară? Dacă ar fi așa atunci nu ar fi vorba de evoluția ta ci a unei vieți trupești păcătoase care se tot perpetuează folosindu-se de tine căci tu de fiecare dată uiți și nu mai știi nimic luând-o de la capăt. E ca și cum ar evolua o haină a vieții trupești în care reintri mereu în timp ce conținutul ei este de fiecare dată resetat și omul trebuie să o ia de la zero. Reîncarnarea e ca o haină a păcatului pe care o tot dai jos și o reîmbraci și care ”evoluează” ea folosindu-se de tine păcătosul uituc spre ”perfecțiunea” de a se crede ea și ea și tu Dumnezeu dar și ca să te amăgească și să te facă să uiți de haina sfântă pe care o primești prin botez creștin ortodox de la Domnul Hristos. E o minciuna demonica de turnatori ai pacatului căci atât haina vieții trupești cât și omul care reintră mereu în altă haină sunt văzuți ca niște spirite malefice care posedă ceva ce nu e a lor pentru ca să dăinuie.

Minciuna asta pe care o crezi e o sursă de desfrânare și ispitire pe care o pot folosi demonii turnători încărcători-descărcători ca să te poată stăpâni și folosi așa cum vor ei și la ce vor ei folosindu-se de iubirea de sine și de păcatele desfrânării pe care le introduc în oameni ca mită ca să-i crezi și să li te supui și pentru ca să-i vezi ca pe Dumnezeu. Iubirea și nirvana de care vorbesc ei e iubirea de sine și de a face rău Adevăratului Dumnezeu și e bucuria răzbunării și pissmei lor pe care caută să o împlinească în contra oricărui bine iar treptele spre ”desăvârșire” sunt defapt treptele prin care ajungi în chinurile iadului încă de aici căci ăsta e iadul: iubirea contrară iubirii divine ca un fel de femeie desăvârșită ce șade pe munți, pe limbi, pe împărați, femeie rea, plină de duhul desfrânării ce bântuie și amăgește ortodoxia și creștinismul cu dramaturgia și ”dreptatea” desfrânărilor ei egoiste și mândre dându-se ea, egoista, soția cea desăvârșită, bună și credincioasă a Mielului când ea defapt desfrânează cu demonii turnători, cu slugile necredinței.

Plină e lumea veche de idoli, de oameni și de desfrânate zeificați și de statui și de demoni vicleni care se dădeau dumnezei și oamenii credeau în ei, le aduceau jertfe crezând că o să-i scape de ghinion. Naivii și astăzi cred din pricina că erau puși pe munți, în boscheți, în texte și legi, în steaguri, în locuri de închinare și de rugăciuni și iată multe filme avem azi pline cu ”eroi” de legendă, cu razbunători, cu roboți gigannți și de oameni mari și puternici, bătăuși care vorbesc gros și sunt in mod inconștient luați de spectatori ca un fel de zei-dumnezei. Nu sunt decât niște oameni și mulți dintre ei sunt răi și păcătoși deci nici pe departe nu e vorba de Dumnezeire acolo. Decât niște amăgiți amăgitori sunt toți ăștia iar cei ce îi cred ajung niște fraieri desfrânați, niște proști, niște pui de vipere care lovesc în sfinți și în adevăratul Dumnezeu slăvind niște gozile, king-kongi și tot felul de gladiatori sau de razboinici teroriști prădători .
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 06.01.2021 at 18:51:19.
Reply With Quote
  #257  
Vechi 08.01.2021, 07:58:40
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
”Mustrarea învinge dar nu convige”, ”Nici abuzul, nici refuzul” parintele prooroc Arsenie Boca.

Rencarnarea, adică ideea că imediat după ce mori o să alegi să te naști in alt copil uitând și neștiind că tu ai mai fost în alta viață anterioară pare un fel de posesie demonică inconștientă.
17. Pentru că Eu voi face ceruri noi și pământ nou. Nimeni nu-și va mai aduce aminte de vremurile trecute și nimănui nu-i vor mai veni în minte.(Is65,17)

Nimeni nu poate alege, ci totul este randuit; "candidatul" este interesat sa se reintrupeze si cu bucurie accepta orice "trup"(omenesc, desigur), fiindca este singura lui sansa sa evolueze, adica sa se mantuiasca. Nu poate face voia lui Dumnezeu fara trup, fiindca numai trupul e capabil de fapte.

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Despre evoluția cui ar putea fi vorba și despre ce evoluție vorbim dacă tu ai uitat tot și practic nu mai ai nicio învățătura de urmat în minte din moment ce nu mai știi nimic din viața anterioară? Dacă ar fi așa atunci nu ar fi vorba de evoluția ta ci a unei vieți trupești păcătoase care se tot perpetuează folosindu-se de tine căci tu de fiecare dată uiți și nu mai știi nimic luând-o de la capăt. E ca și cum ar evolua o haină a vieții trupești în care reintri mereu în timp ce conținutul ei este de fiecare dată resetat și omul trebuie să o ia de la zero.
4. Ieși-va duhul lor și se vor întoarce în pământ. În ziua aceea vor pieri toate gândurile lor.(Ps145,4)
Adica se reseteaza mintea si nu-si mai aminteste nimic, dar nu se pleaca de la 0(zero) fiindca inima a acumulat invatatura si aia nu se sterge caci toata s-a transfromat in sentimente, unele ziditoare, care sunt binecuvantate(cimentate), altele osanditoare, care sunt evaluate la judecat particulara in care i se stabileste ( pentru viata ce urmeaza sa debuteze) o predispozitie astrologica cu un parcurs corector. Si sentimentele negative sunt inradacinate in inima si au nevoie in noua viata de un "tratament" forte.
26. Mâniați-vă și nu greșiți; soarele să nu apună peste mânia voastră.(Efeseni4,26)
Apusul soarelui cimenteaza sentimentele din inima.

A uitat tot, dar in Imparatia lui Dumnezeu este randuit pentru fiecare sa se implineasca in noua viata educatia si scolirea noului nascut astfel ca el sa dobandeasca in copilarie (in cei 7ani de-acasa) instruirea necesara pentru o continuare relativa a vechiului destin reorientat(in urma judecatii) spre acelasi scop: evolutia spre mantuire.

Citat:
În prealabil postat de Petru7;
Reîncarnarea e ca o haină a păcatului pe care o tot dai jos și o reîmbraci și care ”evoluează” ea folosindu-se de tine păcătosul uituc spre ”perfecțiunea” de a se crede ea și ea și tu Dumnezeu dar și ca să te amăgească și să te facă să uiți de haina sfântă pe care o primești prin botez creștin ortodox de la Domnul Hristos. E o minciuna demonica de turnatori ai pacatului căci atât haina vieții trupești cât și omul care reintră mereu în altă haină sunt văzuți ca niște spirite malefice care posedă ceva ce nu e a lor pentru ca să dăinuie.
Imbraca aceeasi aura sufleteasca cu aceleasi pete dobandite in trecut(de care nu-si mai aduce aminte), insa botezul "insarcineaza" nasii sa-l ajute sa curete aura de petele pe care nici ei nu le stiu ca nu le vad.

Citat:
În prealabil postat de Petru7;
Minciuna asta pe care o crezi e o sursă de desfrânare și ispitire pe care o pot folosi demonii turnători încărcători-descărcători ca să te poată stăpâni și folosi așa cum vor ei și la ce vor ei folosindu-se de iubirea de sine și de păcatele desfrânării pe care le introduc în oameni ca mită ca să-i crezi și să li te supui și pentru ca să-i vezi ca pe Dumnezeu. Iubirea și nirvana de care vorbesc ei e iubirea de sine și de a face rău Adevăratului Dumnezeu și e bucuria răzbunării și pissmei lor pe care caută să o împlinească în contra oricărui bine iar treptele spre ”desăvârșire” sunt defapt treptele prin care ajungi în chinurile iadului încă de aici căci ăsta e iadul: iubirea contrară iubirii divine ca un fel de femeie desăvârșită ce șade pe munți, pe limbi, pe împărați, femeie rea, plină de duhul desfrânării ce bântuie și amăgește ortodoxia și creștinismul cu dramaturgia și ”dreptatea” desfrânărilor ei egoiste și mândre dându-se ea, egoista, soția cea desăvârșită, bună și credincioasă a Mielului când ea defapt desfrânează cu demonii turnători, cu slugile necredinței.
Si cand semnezi Moroco (sau cand Moroco semneaza Petru7), folosesti pers.a II-a singular pentru exemplele impersonale.

Citat:
În prealabil postat de Petru7;
Plină e lumea veche de idoli, de oameni și de desfrânate zeificați și de statui și de demoni vicleni care se dădeau dumnezei și oamenii credeau în ei, le aduceau jertfe crezând că o să-i scape de ghinion. Naivii și astăzi cred din pricina că erau puși pe munți, în boscheți, în texte și legi, în steaguri, în locuri de închinare și de rugăciuni și iată multe filme avem azi pline cu ”eroi” de legendă, cu razbunători, cu roboți gigannți și de oameni mari și puternici, bătăuși care vorbesc gros și sunt in mod inconștient luați de spectatori ca un fel de zei-dumnezei. Nu sunt decât niște oameni și mulți dintre ei sunt răi și păcătoși deci nici pe departe nu e vorba de Dumnezeire acolo. Decât niște amăgiți amăgitori sunt toți ăștia iar cei ce îi cred ajung niște fraieri desfrânați, niște proști, niște pui de vipere care lovesc în sfinți și în adevăratul Dumnezeu slăvind niște gozile, king-kongi și tot felul de gladiatori sau de razboinici teroriști prădători .
Aici tocmai despre mentalitatea lumii reintruparilor vorbesti, in care Tatal L-a trimis pe Fiul Sau Unul nascut, sa ne invete IUBIREA cuantica(adica evolutia intr-o singura viata, intr-un singur trup), in care se cuprinde toata Legea si proorocii.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #258  
Vechi 08.01.2021, 19:27:29
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Citat:
Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Rencarnarea, adică ideea că imediat după ce mori o să alegi să te naști in alt copil uitând și neștiind că tu ai mai fost în alta viață anterioară pare un fel de posesie demonică inconștientă.
17. Pentru că Eu voi face ceruri noi și pământ nou. Nimeni nu-și va mai aduce aminte de vremurile trecute și nimănui nu-i vor mai veni în minte.(Is65,17)

Nimeni nu poate alege, ci totul este randuit; "candidatul" este interesat sa se reintrupeze si cu bucurie accepta orice "trup"(omenesc, desigur), fiindca este singura lui sansa sa evolueze, adica sa se mantuiasca. Nu poate face voia lui Dumnezeu fara trup, fiindca numai trupul e capabil de fapte.
Citatul tău bolduit nu se referă la reîncarnarea sufletelor oamenilor ci la Apocalipsă, la împlinirea proorociei dată sfântului Ap. Ioan Evanghelistul pe insula Patmos la bătrânețe. Deci dacă asta face Dumnezeu la sfârșit de timp cum ai putea crede că e o lege firească de înnoire prin migrația sufletelor în mod obijnuit? Practic tu susții prin citate biblice păgânismul demonic.

Citat:
Citat:
Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Despre evoluția cui ar putea fi vorba și despre ce evoluție vorbim dacă tu ai uitat tot și practic nu mai ai nicio învățătura de urmat în minte din moment ce nu mai știi nimic din viața anterioară? Dacă ar fi așa atunci nu ar fi vorba de evoluția ta ci a unei vieți trupești păcătoase care se tot perpetuează folosindu-se de tine căci tu de fiecare dată uiți și nu mai știi nimic luând-o de la capăt. E ca și cum ar evolua o haină a vieții trupești în care reintri mereu în timp ce conținutul ei este de fiecare dată resetat și omul trebuie să o ia de la zero.
4. Ieși-va duhul lor și se vor întoarce în pământ. În ziua aceea vor pieri toate gândurile lor.(Ps145,4)
Adica se reseteaza mintea si nu-si mai aminteste nimic, dar nu se pleaca de la 0(zero) fiindca inima a acumulat invatatura si aia nu se sterge caci toata s-a transfromat in sentimente, unele ziditoare, care sunt binecuvantate(cimentate), altele osanditoare, care sunt evaluate la judecat particulara in care i se stabileste ( pentru viata ce urmeaza sa debuteze) o predispozitie astrologica cu un parcurs corector. Si sentimentele negative sunt inradacinate in inima si au nevoie in noua viata de un "tratament" forte.
26. Mâniați-vă și nu greșiți; soarele să nu apună peste mânia voastră.(Efeseni4,26)
Apusul soarelui cimenteaza sentimentele din inima.

A uitat tot, dar in Imparatia lui Dumnezeu este randuit pentru fiecare sa se implineasca in noua viata educatia si scolirea noului nascut astfel ca el sa dobandeasca in copilarie (in cei 7ani de-acasa) instruirea necesara pentru o continuare relativa a vechiului destin reorientat(in urma judecatii) spre acelasi scop: evolutia spre mantuire.
”4. Ieși-va duhul lor și se vor întoarce în pământ. În ziua aceea vor pieri toate gândurile lor.(Ps145,4)” Pieirea oamenilor răi duce la pieirea tuturor gândurilor lor rele căci plata păcatelor este moartea și asta înseamnă că vor pieri mai ales gîndurile rele din inima lor de pe pământ care nu se vor mai cunoaște că au fost vreodată deci oamenii scapă de rău, de toate bârfele, de toate răutățile, de toate uneltirile. Nu are legătură cu reîncarnarea. Nu se resetează nicio minte din moment ce bogatul nemilostiv stiind tot ceea ce a făcut pe pământ și aflându-se în iad îl roagă pe părintele Avraam ca să-l trimită pe săracul Lazăr la el cu puțină apă căci nu mai putea de sete și să meargă cineva din iad la frații lui, să învie și sp le spună adevărul ca să nu ajungă și ei în acel loc de suferință. Deci despre ce gânduri resetate vorbești? Cei ce ajung în iad își amintesc faptele lor rele iar cei din Rai știu și ei Adevărul.

Citat:
26. Mâniați-vă și nu greșiți; soarele să nu apună peste mânia voastră.(Efeseni4,26)
Apusul soarelui cimenteaza sentimentele din inima.
E o concluzie ciudată nu zic greșită. Dar e vorba de a nu rămâne supărați și furioși peste noapte căci mânia chiar dacă este ea la unii fără greșală trebuie să înceteze până seara căci seara se cuvine a liturghisi cu pace spre odihna de peste noapte. Are și sensul de a nu crede cineva că Dumnezeu binecuvintează prin apusul soarelui mânia-furia cuiva chiar dacă ea este fără greșală. Dumnezeu este blând și smerit, deci furia-mânia este o patimă. Iar dacă apare, ea trebuie curățată de greșeli căci o furie plină de greșeli este un pericol serios la adresa oricui, e ca o nebunie temporară foarte violentă și agresivă.

continuarea mai jos
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”
Reply With Quote
  #259  
Vechi 08.01.2021, 19:35:19
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit continuare

Citat:
Citat:
Citat:
În prealabil postat de Petru7;
Reîncarnarea e ca o haină a păcatului pe care o tot dai jos și o reîmbraci și care ”evoluează” ea folosindu-se de tine păcătosul uituc spre ”perfecțiunea” de a se crede ea și ea și tu Dumnezeu dar și ca să te amăgească și să te facă să uiți de haina sfântă pe care o primești prin botez creștin ortodox de la Domnul Hristos. E o minciuna demonica de turnatori ai pacatului căci atât haina vieții trupești cât și omul care reintră mereu în altă haină sunt văzuți ca niște spirite malefice care posedă ceva ce nu e a lor pentru ca să dăinuie.
Imbraca aceeasi aura sufleteasca cu aceleasi pete dobandite in trecut(de care nu-si mai aduce aminte), insa botezul "insarcineaza" nasii sa-l ajute sa curete aura de petele pe care nici ei nu le stiu ca nu le vad.
Ce e aia aură de trebuie curățită? Domnul vorbește despre hăinuța ortodoxă primită prin botez, aia e plină de pete dacă după ce o îmbraci păcătuiești. Nașii trebuie să grijească și să povățuiască creștinul botezat toată viața ca niște părinți duhovnicești pentru ca la marea trecere să se vadă pe hăinuța fiului duhovnicesc că are o haină a Credinței curată și că sufletul lui e și el curat asemenea hăinuței. ”Câți în Hristos v-ați botezat cu Hristos v-ați și îmbrăcat.”

Citat:
Citat:
Citat:
În prealabil postat de Petru7;
Minciuna asta pe care o crezi e o sursă de desfrânare și ispitire pe care o pot folosi demonii turnători încărcători-descărcători ca să te poată stăpâni și folosi așa cum vor ei și la ce vor ei folosindu-se de iubirea de sine și de păcatele desfrânării pe care le introduc în oameni ca mită ca să-i crezi și să li te supui și pentru ca să-i vezi ca pe Dumnezeu. Iubirea și nirvana de care vorbesc ei e iubirea de sine și de a face rău Adevăratului Dumnezeu și e bucuria răzbunării și pissmei lor pe care caută să o împlinească în contra oricărui bine iar treptele spre ”desăvârșire” sunt defapt treptele prin care ajungi în chinurile iadului încă de aici căci ăsta e iadul: iubirea contrară iubirii divine ca un fel de femeie desăvârșită ce șade pe munți, pe limbi, pe împărați, femeie rea, plină de duhul desfrânării ce bântuie și amăgește ortodoxia și creștinismul cu dramaturgia și ”dreptatea” desfrânărilor ei egoiste și mândre dându-se ea, egoista, soția cea desăvârșită, bună și credincioasă a Mielului când ea defapt desfrânează cu demonii turnători, cu slugile necredinței.
Si cand semnezi Moroco (sau cand Moroco semneaza Petru7), folosesti pers.a II-a singular pentru exemplele impersonale.
A folosi impersonalul ca alții așa cum se pare că constați dumneata, pentru a nu acuza și pentru a nu aface cuiva vreun atac direct la persoană nu mă face altcineva. Ai tu un fix la adresa mea, știi tu că sf. Ilie care trebuia să vină e defapt sf. Ioan Boteztorul și atunci iată m-ai identificat pe mine cu Moroco. Arunci peste mine o presupunere a ta susținând așa ca în PIF : Bougredane et Bougredandouille ne font qu'un.

Văd că sesizezi asemănări, dar diferențele nu poți sau nu vrei să le sesizezi? N-ai avut când ai fost mic cărți cu jocuri în care trebuia să găsești diferențele? Tu dacă găsești câteva asemănări afirmi că persoanele sau lucrurile sunt identice și că e vorba de aceiași persoană sau același lucru? Dar dacă găsești deosebiri ce poți să afirmi? Oare n-ar trebui să afirmi în lipsă de probe că nu poți să te pronunți că e vorba de aceiași sau de alte persoane? Patima te face să vezi asemănările și să ignori deosebirile deoarece ești sigur de părerea ta pentru ca să te auto-îndreptățești. Așa pățești și când e vorba de Creștinism și Reîncarnare, vezi asemănările dar ignori deosebirile și susți ipoteza ta privind cu patimă la asemănri și îndreptățindu-te inclusiv cu scripturile că Hristos sau psalmistul ar mărturisi ca adevărate teoriile păgâne demonice, adică reîncarnarea. Toată lumea și mai ales sfinții folosesc impersonalul dacă nu vor să lovească, să acuze, să facă atac la persoană în mod direct la adresa cuiva.
Citat:
Citat:
Citat:
În prealabil postat de Petru7;
Plină e lumea veche de idoli, de oameni și de desfrânate zeificați și de statui și de demoni vicleni care se dădeau dumnezei și oamenii credeau în ei, le aduceau jertfe crezând că o să-i scape de ghinion. Naivii și astăzi cred din pricina că erau puși pe munți, în boscheți, în texte și legi, în steaguri, în locuri de închinare și de rugăciuni și iată multe filme avem azi pline cu ”eroi” de legendă, cu razbunători, cu roboți gigannți și de oameni mari și puternici, bătăuși care vorbesc gros și sunt in mod inconștient luați de spectatori ca un fel de zei-dumnezei. Nu sunt decât niște oameni și mulți dintre ei sunt răi și păcătoși deci nici pe departe nu e vorba de Dumnezeire acolo. Decât niște amăgiți amăgitori sunt toți ăștia iar cei ce îi cred ajung niște fraieri desfrânați, niște proști, niște pui de vipere care lovesc în sfinți și în adevăratul Dumnezeu slăvind niște gozile, king-kongi și tot felul de gladiatori sau de razboinici teroriști prădători .
Aici tocmai despre mentalitatea lumii reintruparilor vorbesti, in care Tatal L-a trimis pe Fiul Sau Unul nascut, sa ne invete IUBIREA cuantica(adica evolutia intr-o singura viata, intr-un singur trup), in care se cuprinde toata Legea si proorocii.
Hristos nu ne învață Iubirea cuantică fiindcă aia e o iubire materialistă, a sîngelui și a cărnii, e o manifestare a iubirii chimice, ateiste, păgâne, josnice, ”iubirea” aia o învață lumea. Hristos ne vorbește despre noua poruncă a Iubirii și Credinței ca să primim de sus Iubirea Duhovnicească și trupească, pe Hristos Domnul, ce vine din Cer, de la Dumnezeu și ne este dat în dar ca iubire pentru ca să o lucrăm și să o trăim pe ea prin Credință spre îndumnezeirea noastră cerându-ne să lepădăm lumea și iubirea ei păcătoasă și a noastră egoistă, materialistă, plină de idol-euri, iubirea omului de sine însuși și de noi înșine așa ca o haită, ca un clan exclusivist interesat să parvină, adică ar vrea să lepădăm și să uităm toată iubirea păcătoasă și egoistă și lipsită de o Dreaptă Credință. Iubirea păcătoasă ce o promovează metempsihoza și reîncarnarea este contrară iubirii divine și este un iad pus pe munți ca s-o iei de dumnezeu, e iadul de care nu suntem conștienți că ne distruge și că ne târăște prin păcatele ei în iad și că ne încurcă de nu mai putem ieși din ea ca într-o mreje, așa ca dintr-un bordel, ca dintr-o baltă lipicioasă plină de focul mândriei și trufiei și lăudăroșeniei ca o slavă ”eroică”, ca dintr-un vis pervers roșu și umed-lipicios. Ea este amăgirea despre care vorbesc. Oare chiar nu poți sau nu vrei să faci diferența dintre iubirea care este iubire pentru că este credincioasă lui Dumnezeu și iubirea care trădează la fiecare secundă și hulește pe adevăratul Dumnezeu mândrindu-se cu multimea cruzimilor desfrânărilor ei idolești și cu toate religiile ei lumești cu care amăgește și instigă la vărsare de sânge nevinovat invocând o ”dreptate” a necredinței până la capăt? Dacă nu putem atunci ne rugăm Domnului să ne dea discernământ ca să deosebim binele de rău fără ca să cădem în ispita unei experiențe păcătoase pentru această cunoștință. ”Crede numai” .......și nu căuta să cazi în ispită ca să o pățești vrând să te lămurești.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 08.01.2021 at 19:54:54.
Reply With Quote
  #260  
Vechi 08.01.2021, 23:14:07
eusingur eusingur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2014
Locație: Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Send a message via Skype™ to eusingur
Implicit

petre, petre, de trei ori te-ai lepadat...si lumea asta pe care tu o dispretuiesti, dar Dumnezeu NU, pentru ca altminteri o neantiza, cine a facut-o?...Cum ar putea Dumnezeu sa urasca Lumea?...cat o sa mai bat campii petre? Dumnezeu DISPRETUIESTE PACATUL nu pe pacatos...mediteaza...e timpul
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reincarnare FlorinS Generalitati 48 04.01.2014 17:51:07
scrie undeva in biblie de reincarnare? annajanette Generalitati 144 27.12.2013 21:00:51
Credeti ca... kreed123 Generalitati 27 14.05.2011 18:50:21
Voi ce credeti????? Templier Knight Generalitati 30 29.12.2010 18:31:52
Reîncarnare! AdeLlA Stiri, actualitati, anunturi 11 09.11.2008 13:55:05