Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 23.01.2022, 01:36:51
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Thumbs down

AUR-istii ataca postarile lui Lucian Mandruta pe Facebook (unele lucruri care le posteaza Lucian sunt bune, dar alteori sunt aberatii) legat de Rusia, si se dau de gol, pe motiv ca AUR intr-adevar au pe cineva in spate din Moscova.

Uitati comentariul de la unul Paul: "mai bine cu RUSIA ORTODOXA decat cu AMERICA LUI SATAN"

Raspunsul meu dintr-un cont fals (nu imi arat identitatea la postarile de genu): "Eu fiind crestin ortodox, te contrazic in totalitate, avand in vedere cat rau au facut rusii in trecut, mai bine ai tace din gura (familia mea a prins vremuri grele bunicii, strabunicii cu rusii). Dupa actiunile lui Putin, iti dai seama ca tara aia numai "ortodoxa" nu se comporta. Putin dictatorul nesimtit, nu vrea pace, decat razboi, moarte, violente si etcetera. Ar trebui si Patriarhul din Istanbul sa impuna sanctiuni declarand mama Rusia ca fiind TARA PAGANA si nu ortodoxa, din cauza conducatorului stalinist Vladimir Putin, ereticul care l-a inchis pe Navalni si nu a dat voie preotilor ortodocsi sa il spovedeasca, cum ma sa faci una ca asta?

Ar trebui Rusia sa isi vanda bogatiile (adica armele nucleare) si sa il urmeze pe Iisus, sa devina o tara modesta ca Grecia Ortodoxa, Romania Ortodoxa 😉 ce zici tu cu "satan" se afla in toate tarile, mai ales in alea din Est: China, Rusia, India etc...."

P.S: Cred ca daca le zic la niste rusi asta, ultima fraza, o sa ma bage in carcera , pentru ca se comporta precum paganii, nu suporta parerile altora si daca vorbesti de rau Rusia.

Eugen Ivanovici simpatizant AUR tot de pe facebook la Lucica Mandruta am vazut ceva, spunea la fel mai bine cu Rusia decat cu America

O data Lucian Mandruta i-a raspuns lui Calin Georgescu pe pagina lui, ca a spus o minciuna grosolana cum ca Joe Biden e cu Rusii si China, Nordul Coreei, iar Donald Trump e cu americanii, cand se stia foarte bine ca Donald Trump este cu Rusii , Coreea etc....si toti hAURistii extremisti au sarit la gatul lui Lucian Mandruta ca si-a spus parerea, cu injuraturi si porcarii....AUR partid crestin si oameni smeriti...sigur sigur!
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #62  
Vechi 23.01.2022, 01:45:08
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Poate sa vina si din alte surse :).
Eu am citat ce spunea un sociolog, e o știință sociologia.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Auzi, nu toti crestinii practicanti voteaza cu AUR.
Așa și, s-a confirmat observația lui Pieleanu că-n medii de tip Suceava unde s-a atins și pragul de 30% prezență la referendumul pentru familie au ieșit ei cu scor mai mare, tu te-ntrebai ce caută ei prin sfere bisericești, eu ți-am răspuns că ei vor să fie un fel de partid al referendumului și culmea că nu-i votează doar ortodocși, asta e cel mai surprinzător, au o cotă de voturi și la neoprotestanți și la greco-catolici.

Nu-i votează toți creștinii practicanți, dar au un bazin solid acolo e logic ce spun ?


Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Rudele, bunica mea crestina ortodoxa vaccinata cu toate rapelurile, crestina practicanta, si cea mai credincioasa din familia mea, la fel a spus ca nu voteaza AUR, intotdeauna anuleaza voturi ea.
Eu l-am văzut pe ÎPS Teodosie într-o poză cu Simion, știi că în Constanța AUR a luat 14%, un scor mare pt un partid care nu a apărut niciun minut la tv în campanie electorală.

Deci cum dreaq mă ai tu numai prieteni care nu votează AUR dar Constanța are unul din cele mai mari scoruri, cum de-i ratezi tu pe ăia de votează ?

Uite și dovada https://ro.wikipedia.org/wiki/Aleger...Pe_județe

USR a avut în Constanța 18% - AUR 14% cum de nu ai nimerit niciun votant printre creștinii practicanți din Constanța, dar cine-i votează din Constanța dacă ei au mers la pelerinaj la Peștera Sfântului Andrei când prefectul PNL încerca să interzică accesul ?

Tu crezi că eu sunt prost când scriu sau că scriu fără nicio deducție cauză-efect ?


Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Si eu ma invart prin medii religioase, cand merg la slujbe etc, duminica si vinerea la Maslu, spovedanii dese, posturi, etc. Ce n-ai mai vazut DJi si calatori prin lume sa fie crestini, e vreo problema, esti invidios? Mai uita-te in dictionar sa vezi ce inseamna cuvantul MIREAN. Nu sunt calugar. Toti avem pacate inclusiv eu.
Nu n-am văzut niciun dj creștin sincer îți spun, nici animatoare creștine, nici clubbări creștini, e o stridență clară.


Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Acum ce faci dupa ce citesti mesajul asta, o sa incepi sa te iei de familie si de prieteni ca nu votam cu AUR, o sa te comporti ca un extremist ? :)) treaba ta...nu ma afecteaza cu nimic ce zici tu.
Eu respect dreptul tău de a nu vota, nici nu mă interesează ce votează ai tăi, să trăiți să fiți sănătoși, n-am zis niciodată de familie de ce te-ai atacat pe subiectul acesta ?

Dacă la mine în familie nu i-a votat nimeni, nu înseamnă că alți creștini din alte comunități nu i-au votat, înțelegi raționamentul ?


Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Eu sunt singurul din familie si prieteni, care ma gandesc sa ma vad cu cei de la AUR cand or veni in Constanta sa semnez petitia sa il dam jos pe Iohannis (doar pe simplu motiv ca el s-a aliat cu PSD, inamicul lui de moarte). Ma gandesc...poate ma duc. Asta e singurul motiv al meu ca Iohannis sa fie demis: pentru ca s-a aliat cu PSD.
Nu te du că nu are rost, procedura de suspendare o declanșează parlamentarii, ei probabil fac chestia asta ca să pună presiune pe parlamentari, dar semnăturile nu au niciun efect.

Mai bine strângeau semnături să coboare pragul de acces în Parlament la 3% cu 3% intră aproape oricine și nu mai sunt frustrări că au rămas pe dinafară în timp se cizelează cu dialog.



Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Si sa tineti minte voi, si cine mai zicea ca tine cu AUR aici pe forum (nu am nimic cu voi, alegeti cu cine vreti, asta e democratia), anul trecut in timpul Postului Mare, a fost protestul cu George Simion in strada. George ii judeca pe cei de la putere, si numai pentru fala s-a dus la protest sa isi stranga admiratorii , si sa huleasca pe opozanti...pai stai asa te numesti "crestin ortodox" si tu in timpul Postului Mare te duci la proteste sa hulesti si judeci pe altii ??? Nu ar trebui sa fi la tine acasa, sa tii post in pace si bucurie in suflet cu Dumnezeu??? Pai asta contrazice fix a ce se autointituleaza el crestin.
Și ce treabă am eu, eu n-am fost la niciun protest și n-am luat covid până acum sau nu știu să fi luat, am și spus că nu e bine să se stea în mulțimi că nu știi dacă nu sunt aduși unii cu boală pe acolo.

Tu confunzi fala cu strategia de imagine, fiecare partid are strategia lui, dacă nu au zeci de mii de euro să dea să apară la tv, sau nu vor să arunce așa cu bani ei își fac campanie la firul ierbii - se numește graas root, mai neinspirat asta e.
PSD are 10 mil de euro din subvenții pe an, PNL e al doilea cel mai bine poziționat, ei practic au resurse nelimitate să-și cumpere influență pt partidul lor de la presă.


Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Apropo mai recent am vazut cand au venit hAURistii in Palatul Parlamentului, se dadeau mari trumpisti, au vandalizat masini. Oameni foarte smeriti , da....
Păi ce treabă au cu Trump, tu ai văzut că AUR i-a oprit să intre în Parlament, e pe net cum îi roagă să se retragă din curte.

Tu știi că și-n 2015 au intrat ciobanii la un protest în curtea Parlamentului, (în Curte nu în Clădire) că voiau politicienii să le limiteze câinii la stână, cică deranjează vânătoarea câinii ciobănești, de fapt era o lege făcut să le dea obstacole.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 23.01.2022, 13:13:02
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu l-am văzut pe ÎPS Teodosie într-o poză cu Simion, știi că în Constanța AUR a luat 14%, un scor mare pt un partid care nu a apărut niciun minut la tv în campanie electorală.

Deci cum dreaq mă ai tu numai prieteni care nu votează AUR dar Constanța are unul din cele mai mari scoruri, cum de-i ratezi tu pe ăia de votează ?

Uite și dovada https://ro.wikipedia.org/wiki/Aleger...020#Pe_județe

USR a avut în Constanța 18% - AUR 14% cum de nu ai nimerit niciun votant printre creștinii practicanți din Constanța, dar cine-i votează din Constanța dacă ei au mers la pelerinaj la Peștera Sfântului Andrei când prefectul PNL încerca să interzică accesul ?

Tu crezi că eu sunt prost când scriu sau că scriu fără nicio deducție cauză-efect ?
Ma si tu crezi ca mint??? Ce naiba...daca nu am intalnit crestini sa voteze cu AUR care e problema? La tine cine nu voteaza cu AUR sunt satanisti, si cei care voteaza sunt cei mai crestini dintre toti crestinii??? A amesteca politica cu religia e ceva foarte grav! Nu este prima oara cand niste politicieni se pozeaza cu preoti, nu numai AUR, si PSD-ul inainte si altii.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu n-am văzut niciun dj creștin sincer îți spun, nici animatoare creștine, nici clubbări creștini, e o stridență clară.
Uite eu sunt unul dintre ei: dj crestin. Care e problema ta? Acum ma asociezi cu animatoarele si cu cei care se pastileaza? Vezi cat de incuiat la minte esti? Ai spus ca esti mai mic decat mine, eu fiind de 30 de ani, nu imi vine sa cred ca sunt tineri cu mentalitate de mosi batrani habotnici. Tu nici macar nu ma cunosti si iti dai cu parerea prost, si ma judeci prost. Eu stiu lautari si muzicieni care sunt la fel crestini, care e problema? Ce te deranjeaza pe tine cum petrecem noi timpul ca munca sau distractie in timpul liber?

Eu vara ca in orice perioada a anului tin post, inclusiv miercuri si vinerea. Vinerea eu aveam evenimente seara, nu spuneam la nimeni ca tin post. Mancam cartofi sau mancam acasa, nu beam deloc alcool. Era un baiat barman pe plaja, se mira cum eu ca DJ nu puneam gura deloc pe alcool si tot tineam seri ca lumea cu muzica, ca DJ-i care mixeaza cel mai bine sunt cei care dau cox pe nara, si beau mult alcool. Eu am stat cu ala de vorba sa ii zic ca nu este adevarat, eu nu fac chestii de genu ca sa fiu bun in ceva si ca nu tine cont de asta.

Lui nu-i venea sa creada, parca zici ca eram un intrus in lumea DJilor....ca pana sa ma intalneasca el nu a auzit ca un DJ sa nu bea alcool (ce-i drept conduceam si masina sa imi car sculele). Si chiar daca pun gura un pic pe alcool la evenimente (cand nu am masina) nu fac exces ca imi pierd concentrarea.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu respect dreptul tău de a nu vota, nici nu mă interesează ce votează ai tăi, să trăiți să fiți sănătoși, n-am zis niciodată de familie de ce te-ai atacat pe subiectul acesta ?

Dacă la mine în familie nu i-a votat nimeni, nu înseamnă că alți creștini din alte comunități nu i-au votat, înțelegi raționamentul ?
Am inteles. Pai m-ai enervat ieri cum ca eu nu as fi crestin, si nici macar nu ma cunosti, judeci fara sens.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu te du că nu are rost, procedura de suspendare o declanșează parlamentarii, ei probabil fac chestia asta ca să pună presiune pe parlamentari, dar semnăturile nu au niciun efect.


Și ce treabă am eu, eu n-am fost la niciun protest și n-am luat covid până acum sau nu știu să fi luat, am și spus că nu e bine să se stea în mulțimi că nu știi dacă nu sunt aduși unii cu boală pe acolo.

Tu confunzi fala cu strategia de imagine, fiecare partid are strategia lui, dacă nu au zeci de mii de euro să dea să apară la tv, sau nu vor să arunce așa cu bani ei își fac campanie la firul ierbii - se numește graas root, mai neinspirat asta e.
PSD are 10 mil de euro din subvenții pe an, PNL e al doilea cel mai bine poziționat, ei practic au resurse nelimitate să-și cumpere influență pt partidul lor de la presă.
Stiu ca nu inseamna nimic campania lui Simion sa il demita pe Iohannis, dar macar ca simbol mergeam. Dar nu e batut in cuie sa merg acolo.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Păi ce treabă au cu Trump, tu ai văzut că AUR i-a oprit să intre în Parlament, e pe net cum îi roagă să se retragă din curte.

Tu știi că și-n 2015 au intrat ciobanii la un protest în curtea Parlamentului, (în Curte nu în Clădire) că voiau politicienii să le limiteze câinii la stână, cică deranjează vânătoarea câinii ciobănești, de fapt era o lege făcut să le dea obstacole.
Cei din AUR, inclusiv Simion, Sosoaca, Calin Georgescu etc...sunt admiratori ai lui Donald Trump. Faza cum ei au intrat in fata usilor de la Palatul Parlamentului mi-a venit in minte imaginea Trumpistilor din America cand au dat navala la Capitoliu de aici rezulta ==> EXTREMISTI RADICALI!.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 23.01.2022 at 13:54:46.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 23.01.2022, 15:38:42
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Ma si tu crezi ca mint??? Ce naiba...daca nu am intalnit crestini sa voteze cu AUR care e problema? A amesteca politica cu religia e ceva foarte grav! Nu este prima oara cand niste politicieni se pozeaza cu preoti, nu numai AUR, si PSD-ul inainte si altii.
Și atunci ce minte sociologul sau Mihai Neamțu care și ei au sesizat că s-au axat pe publicul care a votat la referendumul pentru familie ?
Dap nu trebuie amestecată religia cu politica, nici școala ideologizată, aici ai dreptate, ce pot face cel mult e ca în Parlament să sprijine unele așezăminte.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
La tine cine nu voteaza cu AUR sunt satanisti, si cei care voteaza sunt cei mai crestini dintre toti crestinii???
Nu consider treaba asta, există oameni creștini care nu votează deloc, sau votează pnl, pmp, Peter Costea etc.

Unii dintre creștini îi votează , cum unii dintre suporteri, unii dintre oameni cu studii superioare etc, nu înseamnă că toți, dar conform sociologilor au un public variat.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Uite eu sunt unul dintre ei: dj crestin. Care e problema ta? Acum ma asociezi cu animatoarele si cu cei care se pastileaza? Vezi cat de incuiat la minte esti? Ai spus ca esti mai mic decat mine, eu fiind de 30 de ani, nu imi vine sa cred ca sunt tineri cu mentalitate de mosi batrani habotnici.
Eu mă raportez la Dobrogea și implicit la Constanța ca la un tărâm sacru, are foarte mulți sfinți chiar și episcopi e plin calendarul ortodox numai luna asta e episcopul Bretanion.

Nu te-ai întrebat de ce Dobrogea a revenit României, tu crezi că Dumnezeu a îngăduit asta ca să ne batem joc, să petrecem.


Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Tu nici macar nu ma cunosti si iti dai cu parerea prost, si ma judeci prost. Eu stiu lautari si muzicieni care sunt la fel crestini, care e problema? Ce te deranjeaza pe tine cum petrecem noi timpul ca munca sau distractie in timpul liber?
Păi nu-mi dau cu părerea, văd printre cuvinte cum stă treaba, oricum nu e treaba mea să fac observații.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Lui nu-i venea sa creada, parca zici ca eram un intrus in lumea DJilor...
Vezi și tu recunoști că nu e un mediu prea duhovnicesc, dar dacă stai acolo vei fi asemănat lor, pe tine nu te-a deranjat discuția despre politică, sincer dacă e ceva nu voi merge la vot sau voi vota împotrivă.

Eu știu că Constanța ne-a fost lăsată prin îngăduință pentru credință, nu e un carnaval de tip Rio de Janeiro, că mai vin unii cu reumatism la tratament e altceva, e îngăduit.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Stiu ca nu inseamna nimic campania lui Simion sa il demita pe Iohannis, dar macar ca simbol mergeam. Dar nu e batut in cuie sa merg acolo.
Eu ți-am zis părerea mea, e o campanie cvasi-inutilă, rămâne consemnat aici că am zis.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Cei din AUR, inclusiv Simion, Sosoaca, Calin Georgescu etc...sunt admiratori ai lui Donald Trump.
Faza cum ei au intrat in fata usilor de la Palatul Parlamentului mi-a venit in minte imaginea Trumpistilor din America cand au dat navala la Capitoliu
Nu mi se pare că e chiar egal, Târziu i-a rugat să părăsească incinta și să iasă, nu s-a intrat înăuntru ca la Capitoliu, în 2015 au mai dat buzna și ciobanii acolo.

În mulțimi de astea oricine se poate infiltra.

E foarte periculos să intri acolo, am înțeles de la tv că e spațiu militarizat, deci e interzis să intri că poți fi rănit, chiar și Terheș le-a zis celor de lângă el să nu cumva să intre.

E o idee foarte proastă să mergi acolo, dar nu cred că i-a chemat nimeni înăuntru în curte, să văd dovada că i-a chemat cineva.

Am editat unele aspecte că mi se păreau că erau observații.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 23.01.2022 at 17:12:25.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 23.01.2022, 18:07:56
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu te-ai întrebat de ce Dobrogea a revenit României, tu crezi că Dumnezeu a îngăduit asta ca să ne batem joc, să petrecem.
Ce este rau in a petrece hm? Tu mergi la nunti, botezuri, onomastice, majorate ca inainte sa te distrezi? Ce treaba are Dobrogea cu distractia locala si aniversarile unor oameni, sau atragerea clientilor la terasa?

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Vezi și tu recunoști că nu e un mediu prea duhovnicesc, dar dacă stai acolo vei fi asemănat lor, pe tine nu te-a deranjat discuția despre politică, sincer dacă e ceva nu voi merge la vot sau voi vota împotrivă.
Poate sa ma asemene cu oricine in mediul ala, eu nu bag droguri sau beau alcool ca sa imi fac treaba de DJ. Sunt deranjat faptul ca trebuie sa le explic la anumite persoane ca nu drogurile sau alcoolul te fac sa fii un bun DJ, asta este o minciuna ordinara! Si ca acei DJi care fac asta in Constanta, sunt secaturi, bufoni care ne fac industria de rasul lumii. Iar acum trebuie sa iti dau explicatii tie, ca sunt crestin si nu fac chestii de genu...(ca sa mai vada si restu lumii pe aici).

Mai cunosc DJi ca mine cativa dar din alte orase, oameni super fara stereotipuri :). No drugs, no alcohol, hai poate putin alcohol si atat (o berica :P)

In Olanda, DJ-i sunt respectati, au alt statut, si nu sunt stereotipuri. Mentalitatea din Olanda e cu mult superioara fata de Romania. Ei nu sunt ca bufonii din Constanta. Pot fi din public oameni care umbla cu droguri, dar DJ-i nu coboara la nivelul celor din public acolo.

Aaa apropo, eu sunt de acord ca George Simion sa legalizeze in tara canabisul medicinal. In sfarsit cineva care stie. Canabisul medicinal NU ESTE DROG! Cand am scris de Olanda m-am gandit la subicetul threadului, si mi-am adus aminte de ce zicea Simion! https://youtu.be/_sBzBgNPMOw
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 23.01.2022 at 18:20:09.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 23.01.2022, 18:35:02
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Ce este rau in a petrece hm? Tu mergi la nunti, botezuri, onomastice, majorate ca inainte sa te distrezi? Ce treaba are Dobrogea cu distractia locala si aniversarile unor oameni, sau atragerea clientilor la terasa?
Există Sfinți Părinți care au criticat dansul la nuntă:
Sfântul Ioan Gură de Aur - Despre Modul de a prăznui nunta:

„ Întru totul necuviincios și rușinos lucru este să bagi în casă bărbați desfrânați și dansatori și orice alai satanic [pompe satanike]4. „Aduceți-vă aminte de lanțurile mele”, zice Pavel (Coloseni 4,18). Lanț este nunta, lanț orânduit de la Dumnezeu. Iar dezlegarea lui este desfrâu și împrăștiere.”


Deci nici la nunți nu e treabă ce se face, am văzut că la neoprotestanți nu se dansează.

Păi cum ce treabă are, dacă e un spațiu sacral , dacă din cauza comportamentului față de sfinți pierdem binecuvântarea ?

Cum ar fi ca pe muntele Athos care e o insulă și are și spații laice administrative să se țină petreceri ? Și muntele Athos mustește de sfinți neștiuți îngropați acolo, sunt poate mii de pustnici neștiuți care au adormit acolo, când pășești calci pe un tărâm sacru.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Poate sa ma asemene cu oricine in mediul ala, eu nu bag droguri sau beau alcool ca sa imi fac treaba de DJ.
Eu nu am zis că tu ai face ci că tu indirect le întreții atmosfera altora care își dau în petec, până la urmă nu te obligă nimeni să fii DJ și viața merge înainte și dacă nu ai mai fi sau dacă ai face instrumentale pe net.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Iar acum trebuie sa iti dau explicatii tie, ca sunt crestin si nu fac chestii de genu...(ca sa mai vada si restu lumii pe aici).
Nu trebuie să-mi dai explicații mie, dacă ai crâșmă nu e păcat, chiar dacă te-ai spovedi, împărtăși, ai sfinți localul ?

Eu așa intuiesc că e păcat să întreții o atmosferă, chiar dacă ai inteligența să te păzești de fel de fel de ispite, ochii tot nu ți-i poți păzi, ești o rotiță dintr-un angrenaj care-și pune amprenta pe sufletele celor mai tineri.

Că veni vorba de 30 de ani și moși, păi la 30 de ani nu mai ești la prima tinerețe, iar Hristos la 30 de ani se pregătea de propovăduire, cu cât începi mai devreme studiul și reflecția biblică și patristică ai șanse să acumulezi mai mult pe timpul vieții.


Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
In Olanda, DJ-i sunt respectati, au alt statut, si nu sunt stereotipuri. Mentalitatea din Olanda e cu mult superioara fata de Romania. Ei nu sunt ca bufonii din Constanta.
Nu-mi doresc să trăiesc în Olanda sau să transform România în Olanda, dacă am ales să stau în România încerc să mă bucur cât se mai poate de credință, la un moment dat se va termina și asta cu cultul public, că oamenii vor sărăci și nu-și vor mai permite să întrețină clădirile sau vor fi taxați prea aspru, atunci vor fi biserici mai mici sau comunități mai închegate.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 23.01.2022 at 18:43:23.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 23.01.2022, 21:15:20
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Există Sfinți Părinți care au criticat dansul la nuntă:
Sfântul Ioan Gură de Aur - Despre Modul de a prăznui nunta:

„ Întru totul necuviincios și rușinos lucru este să bagi în casă bărbați desfrânați și dansatori și orice alai satanic [pompe satanike]4. „Aduceți-vă aminte de lanțurile mele”, zice Pavel (Coloseni 4,18). Lanț este nunta, lanț orânduit de la Dumnezeu. Iar dezlegarea lui este desfrâu și împrăștiere.”

Deci nici la nunți nu e treabă ce se face, am văzut că la neoprotestanți nu se dansează.

Păi cum ce treabă are, dacă e un spațiu sacral , dacă din cauza comportamentului față de sfinți pierdem binecuvântarea ?

Cum ar fi ca pe muntele Athos care e o insulă și are și spații laice administrative să se țină petreceri ? Și muntele Athos mustește de sfinți neștiuți îngropați acolo, sunt poate mii de pustnici neștiuți care au adormit acolo, când pășești calci pe un tărâm sacru.
Domnul Iorest, omule asculta-ma si deschideti mintea. Stii ce mi-a spus duhovnicul? Ca eu am discutat asta cu el chiar inainte de Craciun 2021. Am un duhovnic foarte bun, care a iesit la pensie, dar e exigent si corect. Ma spovedesc la el din scoala generala si pana acum. Tu daca vrei intreaba-ti duhovnicul, preotii, despre petreceri si genu si ce iti zic in momentul acesta acum.

Mi-a spus ca nu e pacat sa fii lautar/DJ/muzicant, e foarte bine ca intretin atmosfera sa bucur sufletele oamenilor, este o meserie. Tot ce trebuie sa fac este ca EU sa nu fac excese: sa nu iau droguri , sa nu ma imbat, sa nu fac desfrau, sa nu arunc cu banii pe jos etc.... si mai ales eu NU SUNT responsabil daca oamenii din preajma mea se drogheaza sau se imbata pentru ca eu NU II INDEMN. Este alegerea lor, pacatul lor . Asta mi-a spus preotul sa stii tu de la mine asta. Tine minte! Pentru ca si preotul meu are cunostinte care sunt de fapt lautari la nunti, si de asemenea care tin post vinerea daca au evenimente. Si nu e nimic grav daca iti faci treaba de muzicant/DJ.

Dumnezeu sa te ierte ca nu stii ce faci si ce spui in momentul asta!

Mantuitorul nostru Iisus Hristos nu a interzis distractia la nunta sau etc., ba mai mult a permis asta, a transformat si vin din apa, dar nu permite excesele (excese ca betii, agresiuni, desfrau si altele).

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu așa intuiesc că e păcat să întreții o atmosferă, chiar dacă ai inteligența să te păzești de fel de fel de ispite, ochii tot nu ți-i poți păzi, ești o rotiță dintr-un angrenaj care-și pune amprenta pe sufletele celor mai tineri.

Că veni vorba de 30 de ani și moși, păi la 30 de ani nu mai ești la prima tinerețe, iar Hristos la 30 de ani se pregătea de propovăduire, cu cât începi mai devreme studiul și reflecția biblică și patristică ai șanse să acumulezi mai mult pe timpul vieții.
Din fericire, sunt la tinerete :D, ii multumesc lui Dumnezeu ca ma mentine tanar si sanatos cu mintea agera si ca aspect ca la 24 de ani si inca ma comport ca un tanar. Uita-te ce am scris sus de duhovnicul meu, cica e pacat sa intretii o atmosfera, doamne sfinte ce mai poti sa zici?!

Aia cu neo-protestantii sunt extremisti religiosi, era un film Footloose inspirat dupa fapte reale, le-au interzis intr-o comunitate de crestini neo-protestanti dansul in orasel ca cica dansul e de la diavol. Cea mai mare aberatie posibila auzita de la niste extremisti religiosi!

Tot vii si cu idei cu spatii sacre, omule ce e in mintea ta? Esti foarte dificil nu te inteleg deloc. Nimeni nu tine petreceri in spatii sacre....plajele din Mamaia, Navodari, Constanta, tot litoralul nu sunt spatii sacre :))) De ce aduci la discutie muntele Athos ....Doamne sfinte....nu o sa incep sa vin sa fac o petrecere in gradina unei manastiri, ala e spatiu sacru :))

Nu mai fii asa introvertit, nu mai fii anti-social, deschideti mintea...incearca sa intelegi lucrurile! In discutia asta cu petrecerile tu NU AI SANSE sa ma convingi, pentru ca si preotul meu e de partea mea cu sfaturile lui! Problema este la tine, este ceva in sufletul tau.


Moroco: Imi pare rau ca ti-am manjit threadul, ne-am abatut de la subiect, domnu Iorest are o tulburare pe care nu o inteleg de incearca sa se ia de mine in replyurile trecute! Cred ca isi cauta persoana de cearta pe viitor cum esti tu cu gpalama.

In loc sa fim toti uniti...
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 23.01.2022 at 21:17:52.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 23.01.2022, 21:26:03
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Aia cu neo-protestantii sunt extremisti religiosi, era un film Footloose inspirat dupa fapte reale, le-au interzis intr-o comunitate de crestini neo-protestanti dansul in orasel ca cica dansul e de la diavol. Cea mai mare aberatie posibila auzita de la niste extremisti religiosi!
Irodiada a pus-o pe Salomeea fiica ei de a dansat pentru Irod și așa a fost răpus Sfântul Ioan Botezătorul, aici cred că au dreptate și Sfinții Părinți care interzic dansul.


Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Tot vii si cu idei cu spatii sacre, omule ce e in mintea ta? Esti foarte dificil nu te inteleg deloc. Nimeni nu tine petreceri in spatii sacre....plajele din Mamaia, Navodari, Constanta, tot litoralul nu sunt spatii sacre :))) De ce aduci la discutie muntele Athos ....Doamne sfinte....nu o sa incep sa vin sa fac o petrecere in gradina unei manastiri, ala e spatiu sacru :))
Ce e greu de înțeles că în Dobrogea a fost spațiu de sfințenie și voi l-ați transformat în spațiu de traktir ?

Uite aici câți sfinți sunt din Dobrogea :
25.01 Sf. Ier. Bretanion, ep. Tomisului
28.02 Sf. Cuv. Ioan Casian Romanul și Gherman din Dobrogea
7.03 Sf. Sfințit Mc. Efrem, ep. Tomisului
20.04 Sf. Ier. Teotim, ep. Tomisului
13.07 Sf. Mc. din Dobrogea: Macrobie, Gordian, Ilie, Zotic, Lucian și Valerian
4.06 Sf. Mc. Zotic, Atal, Camasie și Filip de la Niculițel

Comuna Niculițel e în Tulcea

Pentru mine Dobrogea e o zonă încărcată cu sacralitate și punct, probabil ăsta e scopul diavolului să-l spurce prin dezmăț.


Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Nu mai fii asa introvertit, nu mai fii anti-social, deschideti mintea...incearca sa intelegi lucrurile! In discutia asta cu petrecerile tu NU AI SANSE sa ma convingi, pentru ca si preotul meu e de partea mea cu sfaturile lui! Problema este la tine, este ceva in sufletul tau.
Eu mi-am făcut datoria să avertizez la judecată de Apoi nu voi avea păcat că nu ți-am spus, e treaba ta ce faci pe mine nu mă interesează dar măcar nu mai promova creștinismul îndulcit pe aici.

Există și nunți chiar de creștini ortodocși mai liniștite care se fac Duminica după Liturghie nu sâmbăta pentru câștig.


Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Moroco: Imi pare rau ca ti-am manjit threadul, ne-am abatut de la subiect, domnu Iorest are o tulburare pe care nu o inteleg de incearca sa se ia de mine in replyurile trecute! Cred ca isi cauta persoana de cearta pe viitor cum esti tu cu gpalama.

In loc sa fim toti uniti...
Păi tu te-ai băgat în seamă mă pe threadul ăsta și ai dat și-n mine și-n moroco aici, ai adus din bule de facebook citate fără să ți le ceară nimeni să muți discuțiile de acolo aici ai făcut mișto și de dobrin7m.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 23.01.2022 at 22:51:36.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 23.01.2022, 22:00:27
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Asta e vrăjeala ta, Irodiada a dansat pentru Irod și așa a fost răpus Sfântul Ioan Botezătorul, aici cred că au dreptate și Sfinții Părinți care interzic dansul.
Nu e nici o vrajeala, mai citeste despre nunta asistata de Iisus Hristos. Tu ai ceva impotriva oamenilor care se distreaza

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ce e greu de înțeles că în Dobrogea a fost spațiu de sfințenie și voi l-ați transformat în spațiu de traktir ?

Uite aici câți sfinți sunt din Dobrogea :
25.01 Sf. Ier. Bretanion, ep. Tomisului
28.02 Sf. Cuv. Ioan Casian Romanul și Gherman din Dobrogea
7.03 Sf. Sfințit Mc. Efrem, ep. Tomisului
20.04 Sf. Ier. Teotim, ep. Tomisului
13.07 Sf. Mc. din Dobrogea: Macrobie, Gordian, Ilie, Zotic, Lucian și Valerian
4.06 Sf. Mc. Zotic, Atal, Camasie și Filip de la Niculițel

Comuna Niculițel e în Tulcea

Pentru mine Dobrogea e o zonă încărcată cu sacralitate și punct, probabil ăsta e scopul diavolului să-l spurce prin dezmăț.
Spatiul de sfintenie se afla in biserici/manastiri, si in curtea bisericilor + manastirilor atat, restu can can. Eu l-am transformat? dai vina pe mine? Imi pare rau ce fel de gandire ai! Te credeam de treaba cand am venit pe forum.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu mi-am făcut datoria să avertizez la judecată de Apoi nu voi avea păcat că nu ți-am spus, e treaba ta ce faci pe mine nu mă interesează dar măcar nu mai promova creștinismul îndulcit pe aici.

Există și nunți chiar de creștini ortodocși mai liniștite care se fac Duminica după Liturghie nu sâmbăta pentru câștig.
Ce datorie ma? duhovnicul meu in varsta de 67 de ani a spus un neadevar? Nu promovez nici un crestinism indulcit, e adevarul sustinut de duhovnicul meu.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Păi tu te-ai băgat în seamă mă pe threadul ăsta și ai dat și-n mine și-n moroco aici, ai adus din bule de facebook citate fără să ți le ceară nimeni să muți discuțiile de acolo aici ai făcut mișto și de dobrin7m.
Imi cer scuze :)
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 23.01.2022 at 22:36:31.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 23.01.2022, 22:42:03
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Implicit

Problema mea este ca incep sa fiu stresat fata de ce se intampla cu Rusia si Ucraina, am si prieteni in Odessa, si cu zvonurile ca AUR ar fi sustinuti de Rusia incep sa imi fac griji mai rau de posibilitatea unui razboi la granite si poate la noi si incep sa ma panichez.

Am vrut aici pe thread sa aflu raspunsuri, de ce sustineti AUR, de ce il sustineti pe Calin Georgescu si sa stiu ce este cu aceasta Miscare a Pamantului Stramosesc...de asta am intervenit cu raspunsurile despre AUR si restu de pe fb

Imi cer scuze daca am suparat pe cineva. Iertati-ma
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 23.01.2022 at 22:44:55.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare