Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.04.2011, 20:27:33
FlorinS FlorinS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Mesaje: 5
Implicit Reincarnare

Care este parerea dvs despre reincarnare? Se spune ca daca nu ne-am indeplinit scopul ne intoarceam pentru a-l indeplini, si ca persoanele care ni-se par foarte cunoscute desi nu le-am mai vazut niciodata, ne-am intalnit cu ele in viata anterioara, si ca cu cine ne-am casatorit in viata asta ,ne-am casatorit si in viata anterioara. eu unul nu prea as crede dar astept si parerile dvs
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.04.2011, 20:49:50
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlorinS Vezi mesajul
Care este parerea dvs despre reincarnare? Se spune ca daca nu ne-am indeplinit scopul ne intoarceam pentru a-l indeplini, si ca persoanele care ni-se par foarte cunoscute desi nu le-am mai vazut niciodata, ne-am intalnit cu ele in viata anterioara, si ca cu cine ne-am casatorit in viata asta ,ne-am casatorit si in viata anterioara. eu unul nu prea as crede dar astept si parerile dvs
Fără intenția de a te descuraja să participi la discuții, trebuie să-și spun că pe subiectul ăsta s-a discutat deja enorm și nu văd ce s-ar mai putea adăuga celor spuse deja. Caută prin forum, citește și ai să găsești că a întreba un ortodox ce părere are despre reîncarnare e ca și cum i-ai chestiona pe heterosexuali despre homosexuali. Răspunsul e previzibil în marea majoritate din cazuri: creștinii ortodocți și nu numai, resping fără rezerve reîncarnarea, ateii o socotesc la fel de improbabilă ca și eshatonul creștinilor iar adepții ei nu vor face altceva decât să polemizeze fără sorți de izbândă cu aproape toată lumea.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.12.2013, 20:31:56
minvic minvic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2009
Mesaje: 8
Implicit Exista

imparatul roman iustinian si al sau edict prin care interzicea referirile la reincarnare din cartile finte crestine.....deci pana la acest imparat religia crestina nu avea nici o problema in a crede in reincarnare. Asa ca poate sa zica religia ortodoxa sau orice alta religie crestina actuala..ca nu crede in reaincarnare....ptr ca NU conteaza ptr mine,.,caci eu cred! Si cred ptr ca in religia crestina originala dinaintea acestui imparat Iustinian,....reincarnarea era mentionata in cartile sfinte. La 10 ani dupa acest edict al imparatului Iustinian...consiliul ecumenic de la constantinopol...a scos referirile despre reincarnare din biblie! Si ne miram ca Constantinopolul a cazut in mainile turcilor care sunt de alta religie? Eu cred ca e pedeapsa Domnului ca a cazut in mainile altor natii de alte religii...ptr ca e scris in Biblie...Cine va scoate un cuvant din carte..si Dumnezeu va scoate din cartea vietii.........IAr consiliile ecumenicie de la contantinopol au facut mari pacate Scotand din cartea sfanta cuvinte.....au ascultat de imparatul iustinian si au scos cuvinte despre reincarnare din biblie...in loc sa asculte de Dumnezeu care a lasat scris in Biblie....ca cine va scoate un cuvant din biblie i se va sCoate si lui din cartea vietii...
Citat:
În prealabil postat de FlorinS Vezi mesajul
Care este parerea dvs despre reincarnare? Se spune ca daca nu ne-am indeplinit scopul ne intoarceam pentru a-l indeplini, si ca persoanele care ni-se par foarte cunoscute desi nu le-am mai vazut niciodata, ne-am intalnit cu ele in viata anterioara, si ca cu cine ne-am casatorit in viata asta ,ne-am casatorit si in viata anterioara. eu unul nu prea as crede dar astept si parerile dvs
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.12.2013, 20:36:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlorinS Vezi mesajul
Care este parerea dvs despre reincarnare? Se spune ca daca nu ne-am indeplinit scopul ne intoarceam pentru a-l indeplini, si ca persoanele care ni-se par foarte cunoscute desi nu le-am mai vazut niciodata, ne-am intalnit cu ele in viata anterioara, si ca cu cine ne-am casatorit in viata asta ,ne-am casatorit si in viata anterioara. eu unul nu prea as crede dar astept si parerile dvs
Parerea noastra nu poate sa difere de invatatura lui Hristos. Cred ca ai vazut denumirea forumului: Forum Crestin Ortodox
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.12.2013, 20:41:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de minvic Vezi mesajul
imparatul roman iustinian si al sau edict prin care interzicea referirile la reincarnare din cartile finte crestine.....deci pana la acest imparat religia crestina nu avea nici o problema in a crede in reincarnare. Asa ca poate sa zica religia ortodoxa sau orice alta religie crestina actuala..ca nu crede in reaincarnare....ptr ca NU conteaza ptr mine,.,caci eu cred! Si cred ptr ca in religia crestina originala dinaintea acestui imparat Iustinian,....reincarnarea era mentionata in cartile sfinte. La 10 ani dupa acest edict al imparatului Iustinian...consiliul ecumenic de la constantinopol...a scos referirile despre reincarnare din biblie! Si ne miram ca Constantinopolul a cazut in mainile turcilor care sunt de alta religie? Eu cred ca e pedeapsa Domnului ca a cazut in mainile altor natii de alte religii...ptr ca e scris in Biblie...Cine va scoate un cuvant din carte..si Dumnezeu va scoate din cartea vietii.........IAr consiliile ecumenicie de la contantinopol au facut mari pacate Scotand din cartea sfanta cuvinte.....au ascultat de imparatul iustinian si au scos cuvinte despre reincarnare din biblie...in loc sa asculte de Dumnezeu care a lasat scris in Biblie....ca cine va scoate un cuvant din biblie i se va sCoate si lui din cartea vietii...
Cum de esti singurul care a aflat ca Biblia a fost ... modificata? Poate o confunzi cu vreo carte budista...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.12.2013, 20:41:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Foarte corect

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Caută prin forum, citește și ai să găsești că a întreba un ortodox ce părere are despre reîncarnare e ca și cum i-ai chestiona pe heterosexuali despre homosexuali.
EX.:

Credeti in reincarnare?

scrie undeva in biblie de reincarnare?


Reincanare
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 27.12.2013 at 20:44:22.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.12.2013, 20:48:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Metempsihoza[3]

,,- Părinte, cum oare unii oameni, chiar și cultivați, cred în metempsihoză?
- Metempsihoza le convine oamenilor și mai ales ateilor și necredincioșilor. Este viclenia cea mai mare a diavolului. Diavolul îi ține într-o viață de păcat, cu gândul că sufletul pleacă și revine de mai multe ori în această lume. “Ei, dacă de data aceasta nu reușești, le spune diavolul, vei reveni în viață și vei reuși a doua oară. Și dacă iarăși nu reușești, vei veni, vei reveni, vei evolua…“. De aceea unii ca aceștia și spun: “Nu-i nimic dacă fac și acest păcat”, și nu le pasă; trăiesc fără luare aminte și nu se pocăiesc. Vezi cum îi orbește diavolul și cum îi prinde în iad! Nu am văzut o viclenie și o artă mai mare a diavolului ca aceasta, pentru ca să-i adune pe oameni în iad! Și dacă diavolul te prinde bine o dată, oare te va mai lăsa să te întorci? Aceasta este teoria cea mai rea dintre toate teoriile hinduiste.

Odată, târziu, spre seară, a trecut pe la Colibă un tânăr. “La vremea aceasta, voinicule, vreau să citesc vecernia”, îi spun. “Incă te mai ocupi cu acestea?”, mi-a spus el și a plecat. A venit a doua zi și mi-a spus despre niște vedenii. “Ai folosit cumva hașiș?”, îl întreb. “Da, mai demult. Insă atunci când am văzut vedeniile nu mai foloseam”, îmi spune. “Citești cumva despre metempsihoză?”. “Da”, îmi răspunde. Ei bine, aici o pățise. A citit despre metempsihoză, a intrat egoismul înlăuntrul său și i-a plăsmuit vedenii cum că în urmă cu mii de ani a fost un om mare și bogat. Apoi a văzut în vedenie că s-a suit la cer, dar nu-l aveau scris acolo și i-au spus să coboare. Diavolul i-a creat toată starea aceasta. “Toate acestea sunt basme, îi spun, și tu le crezi?”.

Din nefericire există și oameni cultivați care cred în astfel de bazaconii.
Acolo, lângă Colibă, era un măgar pe care l-am numit Naser, deoarece era vioi. Intr-o zi a venit un grec care trăia în Elveția și a auzit că-l strigam pe măgar Naser. După o vreme, când a venit din nou, a adus o cutie cu dulciuri ieftine și una cu scumpe. “Acestea sunt pentru Sfinția Ta”, mi-a spus, și mi-a dat dulciurile cele ieftine. “Dulciurile cele scumpe sunt pentru Naser, a adăugat el. Mi-am dat seama încă de data trecută că acesta este Naser. Atunci când l-am întâlnit, mă privea cu o privire tristă și mi s-a frânt inima”. Credea că Naser s-a reîncarnat și a devenit măgar. Și chiar credea aceasta. “Bre, ești sănătos la cap? l-am întrebat. Eu l-am numit Naser, pentru că era un măgar vioi”. Dar în nici un chip nu credea ce-i spuneam.

Și aceasta nu este nimic. Să vă spun altceva mai grozav. Cu mai mulți ani în urmă au mers niște germani în Creta să facă o “pomenire” a germanilor care fuseseră uciși acolo în timpul ocupației lor. In timp ce își făceau pomenirea trece un cretan cu măgarul său încărcat cu diferite lucruri. Când măgarul i-a văzut pe oameni adunați acolo a început să ragă. Unul dintre germani a crezut atunci că măgarul era fratele lui care murise în război și se reîncarnase; că l-a recunoscut și l-a salutat prin răgetul lui. De aceea germanul a luat poziție de drepți și țac, l-a salutat militărește… Și pune-te pe bocete!... Apoi se duce repede la țăran și-i spune: “Cât vrei pe el, căci vreau să-l cumpăr?”. “Bre, du-te de aici”, îi spune țăranul. Germanul îi număra mărcile: “Atâtea? Atâtea?”. “Du-te și lasă-mă!“, îi spunea acela. In cele din urmă îi spune cineva: “Bre, prostule, îl plătește pe măgar ca pe mercedes! Dă-l!”. Atunci țăranul a luat lucrurile de pe măgar, i-a scos samarul, l-a eliberat, iar germanul l-a luat cu ochii înlăcrimați și 1-a dus în Germania!
- Este adevărat. Părinte?
- Este fapt foarte adevărat! Dacă nu aș fi auzit aceasta de la un om serios, nu aș fi crezut nici eu."

Sursa:


Last edited by antoniap; 27.12.2013 at 20:55:28.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.12.2013, 08:03:31
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de minvic Vezi mesajul
imparatul roman iustinian si al sau edict prin care interzicea referirile la reincarnare din cartile finte crestine.....deci pana la acest imparat religia crestina nu avea nici o problema in a crede in reincarnare. Asa ca poate sa zica religia ortodoxa sau orice alta religie crestina actuala..ca nu crede in reaincarnare....ptr ca NU conteaza ptr mine,.,caci eu cred! Si cred ptr ca in religia crestina originala dinaintea acestui imparat Iustinian,....reincarnarea era mentionata in cartile sfinte. La 10 ani dupa acest edict al imparatului Iustinian...consiliul ecumenic de la constantinopol...a scos referirile despre reincarnare din biblie! Si ne miram ca Constantinopolul a cazut in mainile turcilor care sunt de alta religie? Eu cred ca e pedeapsa Domnului ca a cazut in mainile altor natii de alte religii...ptr ca e scris in Biblie...Cine va scoate un cuvant din carte..si Dumnezeu va scoate din cartea vietii.........IAr consiliile ecumenicie de la contantinopol au facut mari pacate Scotand din cartea sfanta cuvinte.....au ascultat de imparatul iustinian si au scos cuvinte despre reincarnare din biblie...in loc sa asculte de Dumnezeu care a lasat scris in Biblie....ca cine va scoate un cuvant din biblie i se va sCoate si lui din cartea vietii...

Ai ceva dovezi in acest sens?
Sau ai obtinut aceasta revelatie in urma comunicarii telepatice cu fiinte de pe alte planete?
Cum ai ajuns la aceasta informative?! Sursa!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.12.2013, 11:05:56
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlorinS Vezi mesajul
Care este parerea dvs despre reincarnare? Se spune ca daca nu ne-am indeplinit scopul ne intoarceam pentru a-l indeplini, si ca persoanele care ni-se par foarte cunoscute desi nu le-am mai vazut niciodata, ne-am intalnit cu ele in viata anterioara, si ca cu cine ne-am casatorit in viata asta ,ne-am casatorit si in viata anterioara. eu unul nu prea as crede dar astept si parerile dvs






"Reincarnarea" este adevarata sau falsa, in functie de argumentele pe care le includem sau excludem din definitie.

O polemica fara stabilirea clara a argumentelor este un non-sens si risipa de energie.

----------------------

La o simpla observatie, trupurile actuale “se incarneaza” clipa de clipa; se schimba in fiecare cuanta temporala, prin procese moleculare/atomice de integrare-dezintegrare.

Metaforic, toate trupurile “fierb”.

Nicio o fiinta obisnuita nu poate stopa acest proces de fierbere pentru propriul trup si sa obtina un trup neschimbator.

Prin fierbere”, un bebelus “se incarneaza” intr-un trup de copil, iar un tanar “se va incarna” la un moment dat intr-un trup de mosneag.

Fiinta primeste tot timpul - “alta carne.”

Chiar daca va intra in paradis sau in iad va primi “alta carne” , nu “aceasta carne” - baza pe care va fi imputat un “eu”, extazul sau suferinta.

Aceasta “alta carne” va fi “haina cereasca luminoasa” sau “trup innegrit” a caror cauza substantiala sunt miscarile actuale ale sufletului: virtuoase sau nevirtuoase.

Procesul de transformare insa ne scapa – nu este observabil si evident. Este un adevar ascuns, subtil.

Din ceea ce putem observa in mod corect - fenomenele se transforma fara discontinuitati.

Realitatea se manifesta ca un sistem logic de interactiuni;

logic” - in sensul ca nu putem identifica efecte care sa nu fie generate de cauze directe si circumstante. Adica nu exista efecte fara cauze.

Formal, nimic nu are apare din nimic, ci din pre-existente.

Din aceasta perspectiva “exista reincarnare”.

-------------------------------


Nu exista reincarnare daca o raportam la conceptul de persoana.

“Persoana” este “un eu” care se identifica / isi construieste o identitate, prin referinte observabile si pe baza memoriei.

O persoana “nu stie cine este” daca nu face apel la memoria interactiunilor familiare.

Memoria este, de asemenea, un fenomen supus schimbarii. In momentul in care aceasta isi inceteaza existenta, “persoana moare”. O memorie este un fenomen care depinde puternic de continuumul unui trup. De obicei, cand acesta inceteaza ca fenomen si memoria aferenta isi inceteaza existenta.

Din aceasta perspectiva, “persoana”/”omul” – traieste o singura data si moare o singura data – in limitele continuumului unui trup.
__________________

Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.12.2013, 14:05:21
paduretu paduretu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2013
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
"Reincarnarea" este adevarata sau falsa, in functie de argumentele pe care le includem sau excludem din definitie.

O polemica fara stabilirea clara a argumentelor este un non-sens si rJisipa de energie.

----------------------

La o simpla observatie, trupurile actuale “se incarneaza” clipa de clipa; se schimba in fiecare cuanta temporala, prin procese moleculare/atomice de integrare-dezintegrare.

Metaforic, toate trupurile “fierb”.

Nicio o fiinta obisnuita nu poate stopa acest proces de fierbere pentru propriul trup si sa obtina un trup neschimbator.

Prin fierbere”, un bebelus “se incarneaza” intr-un trup de copil, iar un tanar “se va incarna” la un moment dat intr-un trup de mosneag.

Fiinta primeste tot timpul - “alta carne.”

Chiar daca va intra in paradis sau in iad va primi “alta carne” , nu “aceasta carne” - baza pe care va fi imputat un “eu”, extazul sau suferinta.

Aceasta “alta carne” va fi “haina cereasca luminoasa” sau “trup innegrit” a caror cauza substantiala sunt miscarile actuale ale sufletului: virtuoase sau nevirtuoase.

Procesul de transformare insa ne scapa – nu este observabil si evident. Este un adevar ascuns, subtil.

Din ceea ce putem observa in mod corect - fenomenele se transforma fara discontinuitati.

Realitatea se manifesta ca un sistem logic de interactiuni;

logic” - in sensul ca nu putem identifica efecte care sa nu fie generate de cauze directe si circumstante. Adica nu exista efecte fara cauze.

Formal, nimic nu are apare din nimic, ci din pre-existente.

Din aceasta perspectiva “exista reincarnare”.

-------------------------------


Nu exista reincarnare daca o raportam la conceptul de persoana.

“Persoana” este “un eu” care se identifica / isi construieste o identitate, prin referinte observabile si pe baza memoriei.

O persoana “nu stie cine este” daca nu face apel la memoria interactiunilor familiare.

Memoria este, de asemenea, un fenomen supus schimbarii. In momentul in care aceasta isi inceteaza existenta, “persoana moare”. O memorie este un fenomen care depinde puternic de continuumul unui trup. De obicei, cand acesta inceteaza ca fenomen si memoria aferenta isi inceteaza existenta.

Din aceasta perspectiva, “persoana”/”omul” – traieste o singura data si moare o singura data – in limitele continuumului unui trup.
Aiurea.Oricat de, pe ocolite ai lua-o, si oricâte măști i-ai pune, reincarnarea este o stupizenie demotivationala si ilogica.Rujul pe care i-l aplici nu schimba nimic. E chiar mai hidoasa.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
pareri, reincarnare

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credeti in reincarnare? Panthera Generalitati 265 11.01.2021 17:54:30
scrie undeva in biblie de reincarnare? annajanette Generalitati 144 27.12.2013 21:00:51
Reîncarnare! AdeLlA Stiri, actualitati, anunturi 11 09.11.2008 13:55:05