Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.10.2008, 14:59:03
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit Ironie - crestini americani se inchina la vitel de aur



Unii crestini din America isi fac grii pentru economie. Asa ca, cineva a avut ideea sa remedieze situatia prin rugaciune in masa...

Cindy Jacobs a chemat o intrunire de urgenta pentru rugaciune, in speranta ca Dumnezeu va remedia situatia economica, pe 29 octombrie 2008. Avand ca tema economia, intrunirea trebuia sa aiba loc la statuia bine cunoscuta a taurului de pe Wall Street, New York.

Hm...



imi seamana a ceva




Nu am mai ras de mult ca azi...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.10.2008, 15:17:48
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Askeladd Vezi mesajul


Unii crestini din America isi fac grii pentru economie. Asa ca, cineva a avut ideea sa remedieze situatia prin rugaciune in masa...

Cindy Jacobs a chemat o intrunire de urgenta pentru rugaciune, in speranta ca Dumnezeu va remedia situatia economica, pe 29 octombrie 2008. Avand ca tema economia, intrunirea trebuia sa aiba loc la statuia bine cunoscuta a taurului de pe Wall Street, New York.

Hm...



imi seamana a ceva




Nu am mai ras de mult ca azi...
nu este nimic de ris. poate de compatimit.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.10.2008, 15:25:58
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Askeladd, daca omul se poate inchina vitelului de aur, atunci se poate inchina si antihristului, nu?!?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.10.2008, 15:50:16
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Oamenii nu se pot inchina la idoli decat in starea de ratacire. Sa nu uitam ca evreii ajung sa dea "viata" acestui vitel de aur in starea de pribegie prin pustiu. Si nu oricand, ci atunci cand Moise pleaca de langa ei pentru a primi Tablele Legii (deci, lipsiti de parinte - orfani). As avea nevoie de mai multe informatii legate de prima poza, ca sa inteleg daca "vitelul de aur" a revenit printre noi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.10.2008, 19:06:43
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
As avea nevoie de mai multe informatii legate de prima poza, ca sa inteleg daca "vitelul de aur" a revenit printre noi.
Este vorba despre o statuie(nu e noua) de pa Wall Street. Mai mult nu stiu nici eu. Alte poze se gasesc aici: http://www.webshots.com/search?query=Wall+Street+Bull

Se pare ca era punctul de intalnire a celor care erau chemati sa se roage azi, insa mi se pare ingrijorator cum pun mana pe coarne etc.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.11.2008, 09:58:05
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din cite stiu eu despre bursa taurul este semnul conjuncturii economice bune iar ursul a celei slabe. In toata lumea. Nu se roaga nimeni la taur! Exista tot felul de superstitii (de care din pacate e plina si biserica ortodoxa) printre care daca atingi taurul actiunile cresc. Multi o fac fara sa o creada..........
Eu cred ca in ultima vreme este o tendinta de a cauta senzationalul pe net si de a face alaturari de dragul senzationalului
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.11.2008, 13:03:37
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

[SIZE=1][COLOR=DimGray]este o superstitie care isi are radacinile in inchinarea la idoli.
deci asemanarea nu e exagerata.

senzational? nu. nu e nimic senzational.
e aceiasi inchinare idoleasca regasita intr-un infinit de lucruri: bani, superstitii si obiceiuri pagane.

cum am mai zis: necunoasterea este pacat, nu conteaza daca crezi intr-o masura mai mica sau mai mare. faptul ca te duci langa un bou sa te rogi inseamna ca cel putin 51% din tine a crezut in idee . Ca altu crede 90 % ca il ajuta, asta e altceva.

Eu nu ma duc la Budha sa ma rog pt ca nu cred in el. Si nu o sa ma vezi ducandu-ma sa pun mana pe o statuie a unui zeu pt ca nu cred .

Desigur nu ii pot acuza pe niste oameni care nu au auzit de ortodoxie. Ii pot acuza de rautate, de crime si altele dar necunoasterea nu o pot acuza. Nu cred ca vreunul dintre noi nu s-a aflat in aceasta stare nici macar o data.

Concluzia: acei oameni se inchina diavolului
Alta concluzie: Doamne , arata-le Lumina cea adevarata ca sa cunoasca mila Ta si pazeste-ne pe noi toti de toate uneltirile diavolesti.
Ca nu cumva din lene , din nestiinta, sau bogatie sa indepartam binefacerile Tale.
[/COLOR][/SIZE]
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.11.2008, 13:07:05
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

[SIZE=1][COLOR=DimGray]Completare:
Prima concluzie nu e o condamnare. De asemenea eu insumi m-am inchinat de multe ori diavolului prin fapte. Acesta e adevarul.[/COLOR][/SIZE][SIZE=1]
[/SIZE]
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.11.2008, 14:14:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Idolii neamurilor sunt argînt si aur, lucruri de maini omenesti; Gura au si nu vor grai; ochi au si nu vor vedea; Urechi au si nu vor auzi; nari au si nu vor mirosi; Maini au si nu vor pipapai; Picioare au si nu vor umbla; nu vor glasui cu gatlejul lor. Asemenea lor sa fie cei ce-i fac pe ei si toti cei ce se incred in ei. "(Psalm 113:
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.11.2008, 21:18:33
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Poza aia in care ai zis tu ca iti seamana a ceva ,ce este? ce eveniment religios?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfarsitul lumii - sursa de ironie? antoniap Generalitati 9 28.12.2012 16:18:30
O ironie a istoriei markmt Religia Islamica 32 11.08.2010 16:15:59
Pastor in religia ortodoxa? Paradox sau Ironie patinina34 Generalitati 19 12.01.2009 17:08:41
Reprezentantul Bisericii Greciei inchina Ortodoxia papalitatii Anca-Miha Stiri, actualitati, anunturi 9 20.10.2008 20:27:33