Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 14.04.2010, 15:27:19
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Poti vedea si tu, live, replicantii. Poti face asta pe un calculator (http://en.wikipedia.org/wiki/Evolutionary_algorithm) sau intr-un laborator (http://www.newscientist.com/article/...n-the-lab.html)
mai tu chiar ne crezi handicapati mental ? tu nu vezi (intrebare retorica) ca astia deseneaza arborele animalelor dupa povestea evolutionista si apoi cand le ceri dovada iti prezinta poza desenata ...ca dovada !
exact asa e si cu algoritmii genetici au fost facuti DUPA teoria evolutiei SI APOI sunt prezentati CA DOVADA a TEORIEI EVOLUTIEI.

ca ci cum personajele din filmul "Razboiul Stelelor" ar deveni adevarate ,tocmai ca eu prezint costumele lor si platoul de film in care a avut loc filmarea in care niste actori au simulat neste personaje imaginare
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk

Last edited by flying; 14.04.2010 at 15:29:54.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 14.04.2010, 15:29:27
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
De ce nu? Nu are voie sa creeze ce vrea?
Fiecare poate sa creeze ce vrea si ii sta in putere.
Nu incercam sa trag la raspundere pe cineva.
Incercam sa aflu de ce a emis atatea legi dupa care se guverneaza universul si de ce nu l-a facut mai simplu.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 14.04.2010, 15:30:41
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Asta doar daca Dumnezeu ar face parte din universul nostru micut, temporal si creat.
Pentru asta trebuie sa lasam fizicienii sa ne spuna ce este universul
Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Dar ce ar putea fi? Iti trebuie ceva minte sa creezi toate astea. tu ce ai putea crea fara ratiune?
Nu stiu ce ar putea fi, nu stie nimeni. Insa avem exemple destule in care se creeaza ceva complex (de fapt ceva care noua ne pare complex) pe baza unor legi simple si care nu necesita o ratiune intrinseca. Deci nu trebuie sa existe o ratiune pentru a crea ceva complex.
Ultimele teorii fizice ne dezvaluie posibilitatea universului creat din practic nimic, toate cele ce exista intrinsul anulindu-se si dind frumoasa cifra rotunda zero.
Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Sau ce am fost invatati sa stim. Ok, ramanem pe ce "stim"
Sigur, invatatul conteaza cel mai mult.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 14.04.2010, 15:32:38
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Fiecare poate sa creeze ce vrea si ii sta in putere.
Nu incercam sa trag la raspundere pe cineva.
Incercam sa aflu de ce a emis atatea legi dupa care se guverneaza universul si de ce nu l-a facut mai simplu.
Pentru ca Ii sta in putere. Probabil universul este simplu pentru El, dar ni se pare noua complicat pentru ca suntem prea mici. De ce suntem mici? Pentru ca suntem creatura limitata in spatiu, timp, gandire. Nu suntem atotputernici , omniprezenti si omniscienti. Si pana sa invatam si noi ceva [mai ales ca nu ne straduim prea mult] vine moartea.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #125  
Vechi 14.04.2010, 15:33:30
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
mai tu chiar ne crezi handicapati mental ? tu nu vezi (intrebare retorica) ca astia deseneaza arborele animalelor dupa povestea evolutionista si apoi cand le ceri dovada iti prezinta poza desenata ...ca dovada !
exact asa e si cu algoritmii genetici au fost facuti DUPA teoria evolutiei SI APOI sunt prezentati CA DOVADA a TEORIEI EVOLUTIEI.

ca ci cum personajele din filmul "Razboiul Stelelor" ar deveni adevarate ,tocmai ca eu prezint costumele lor si platoul de film in care a avut loc filmarea in care niste actori au simulat neste personaje imaginare
Nu, pentru ca handicapatii mentali nu stiu ca stiinta lucreaza cu modele. Daca modelul e ok, adica functioneaza, face predictii corecte si explica ceea ce s-a intimplat pina in acest moment, atunci el este luat drept descriere a realitatii.
Teoria evolutiei este un model validat stiintific.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 14.04.2010, 15:55:01
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Pentru asta trebuie sa lasam fizicienii sa ne spuna ce este universul
Ultimele teorii fizice ne dezvaluie posibilitatea universului creat din practic nimic, toate cele ce exista intrinsul anulindu-se si dind frumoasa cifra rotunda zero.
fizicienii sunt doar oameni limitati cu o mintiuca nu mai mare ca a noastra...Dupa atatia ani au ajuns si ei la vorba Bibliei, ca totul a fost creat din nimic [ prin Cuvantul lui Dumnezeu, pentru cei ce vor sa stie mai multe]. Mai au pana sa-L gaseasca pe Dumnezeu si in ritmul asta nu stiu daca mai apuca.

Merci , topcat, am inteles gandirea ateului. Se rezuma la foarte multi de "nu stim". Asa credeam si eu. Sa dea Dumnezeu sa stii intr-o zi!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #127  
Vechi 14.04.2010, 15:59:06
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Merci , topcat, am inteles gandirea ateului. Se rezuma la foarte multi de "nu stim". Asa credeam si eu. Sa dea Dumnezeu sa stii intr-o zi!
Sper totusi ca ai remarcat si foarte multi "stim"
Reply With Quote
  #128  
Vechi 14.04.2010, 16:01:05
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu, pentru ca handicapatii mentali nu stiu ca stiinta lucreaza cu modele. Daca modelul e ok, adica functioneaza, face predictii corecte si explica ceea ce s-a intimplat pina in acest moment, atunci el este luat drept descriere a realitatii.
Teoria evolutiei este un model validat stiintific.
validat stiintific ? plimba plimba ursu' ca-i rugineste lantu' ...sper ca ai sub 18 ani (esti "indreptatit" sa fii naiv)...ca daca ai mai multi ani si AFIRMI ca evolutionosmul E VALIDAT STIINTIFIC ....AI PROBLEME MARI,MARI DE LOGICA ELEMENTARA...
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #129  
Vechi 14.04.2010, 16:01:27
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Sper totusi ca ai remarcat si foarte multi "stim"
nu in punctele esentiale. Si porcii mei din poveste stiau ca merele sunt bune de mancat, zemoase, hranitoare, dar nu se uitau in sus sa vada cine le scutura. Nu pot da vina pe ei, atat puteau.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #130  
Vechi 14.04.2010, 23:20:05
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb nedumerire

Frate Dumitru,

Nu ai raspuns inca la nedumerirea mea. Am rabdare.

Domnul sa te ocroteasca!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Multumesc din suflet celor care imi sunt alaturi! andrutza151 Umanitare 2 03.02.2011 21:53:17
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Am niste ganduri care vin de la necurat cred annajanette Generalitati 29 06.08.2010 10:31:45
Topic pentru cei care cred ca implantul este SEMNUL IT Stiri, actualitati, anunturi 215 04.03.2009 16:10:55
multumesc tuturor celor care mi-au raspuns Dorotheea Maslul 6 09.03.2007 15:41:32