Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 04.08.2010, 19:44:42
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Romania se situeaza pe locul 11 intr-un clasament al tarilor europene facut pe baza numarului de paturi de spital, cu 658 de paturi disponibile la suta de mii de locuitori.

Potrivit datelor Eurostat, preluate de cotidianul britanic The Telegraph, pe primul loc in clasamentul celor 32 de tari se afla Germania, cu 829 de paturi la suta de mii de locuitori, tara urmata de Cehia (817) si Letonia (801).

Romania este urmata in clasament de tari precum Polonia (647), Bulgaria (621) si Luxemburg (569).

Ultimele trei locuri din clasament sunt ocupate de Suedia, cu 287 de paturi la suta de mii de locuitori, Turcia (241) si Malta (237).
Potrivit datelor Comisiei Europene, Marea Britanie, clasata pe locul 25, are mai putine locuri pe cap de locuitor decat majoritatea tarilor din Europa, chair mai putin decat jumatate din numarul paturilor disponibile in Lituania sau Ungaria."
Reply With Quote
  #72  
Vechi 04.08.2010, 19:47:32
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In alte tari asa se face. Se retine o taxa lunara din salariu pentru biserica.
Totusi nu stiu daca nu se merge si cu tavita in biserica. In rest nu stiu ce finantare au.
Dar si cu taxa este o problema: o platesc numai cei care declara apartenenta la biserica. Si nu stiu cum se face cu somerii si pensionarii.
de unde scoti chestiile astea,..in care tara din lume se opresc bani pentru biserica?Nici macar in cele islamice nu se indrazneste asa ceva.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 04.08.2010, 19:48:18
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anytza Vezi mesajul
si la noi canteretii, un preot si cel care vinde lumanari nu sunt platiti, nu au carte de munca.

Mi-e foarte greu sa cred ca preotul nu are carte de munca, si de asemeni cantaretul. Cel din urma daca nu are carte de munca inseamna ca nu are studii de specialitate in rest nu vad cine ar sta asa de pomana, ori are un alt serviciu si canta din placere.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 04.08.2010, 19:51:18
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

atunci crezi ce vrei...
Reply With Quote
  #75  
Vechi 04.08.2010, 19:53:19
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cu carte de munca? Nu prea cred. Si cat sa primeasca? Eu credeam ca le da parintele ceva si gata (periodic).
Pai atunci ar trebui si noi in diaspora sa primim ceva...
Dar noi nu cerem nimic...
Las... Sophia ca ne primim plata de la Dumnezeu, eu activez in bis de cel putin 16 ani pe gratis si anul trecut nu mi-am platit membria $200/an si am am fost intrebata hei nu-ti platesti membria? na. Fratilor sa fiti fericiti ca aveti biserici multe mai bine decit crasme pentru betivani. Da este o problema cu asistenta medicala in Rom dar asta nu e vina bisericilor multe,sau a popilor.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 04.08.2010, 19:53:35
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anytza Vezi mesajul
atunci crezi ce vrei...
Cum zici, dar preotul cand este hirotonit si i se da o parohie nu este platit? Oricum nu ma mai intereseaza.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 04.08.2010, 19:57:06
anamaria.petre anamaria.petre is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2010
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In alte tari asa se face. Se retine o taxa lunara din salariu pentru biserica.
Totusi nu stiu daca nu se merge si cu tavita in biserica. In rest nu stiu ce finantare au.
Dar si cu taxa este o problema: o platesc numai cei care declara apartenenta la biserica. Si nu stiu cum se face cu somerii si pensionarii.
Pai haide sa calculam :) ca sa iasa bine o sa supralicitam cheltuielile si o sa minimizam veniturile.

Sunt 18.300 de biserici scria mai sus. Sa zicem ca toate cheltuielile (in medie) ale unei biserici sunt 5000 RON/luna.

Asta inseamna 18300 biserici x 5000 x 12 luni = 1.098.000.000 adica putin peste un miliard cheltuieli ANUALE.

Suntem 22 milioane de romani, majoritatea ortodocsi. Sa zicem ca vor plati doar sub jumatate din ei, 10 milioane.

Suma necesara de plata anual ar fi de 109,8 RON sau 9,15 lei pe luna/contributor sau ... 30 de bani pe zi.

Retineti ca am calculat cu jumatate din numarul credinciosilor ... si nu am luat in considerare veniturile proprii ale Bisericii rezultate din administrarea pamanturilor si a padurilor si nici veniturile de la manastiri, prin turism, mici bunuri de vanzare.

Iar cine vrea sa faca milostenie si isi permite poate lua asupra lui plata pentru altii mai amarati.

30 de bani pe zi pentru Biserica NOASTRA e mult ? :)
Reply With Quote
  #78  
Vechi 04.08.2010, 19:58:54
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cum sa fie cheltuielile Bisericii pe luna 5000 ron?
Reply With Quote
  #79  
Vechi 04.08.2010, 20:02:50
anamaria.petre anamaria.petre is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2010
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anytza Vezi mesajul
cum sa fie cheltuielile Bisericii pe luna 5000 ron?
Citeste cu atentie ce am scris: "cheltuielile (in medie) ale unei biserici sunt 5000 RON/luna".

Asta include salariile preotului si ale altor angajati care exista sau nu, dupa cum s-a discutat mai sus si facturile curente.

Plus ca mai poti ajuta biserica ta parohiala prin munca benevola, pentru alte nevoi.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 04.08.2010, 20:04:12
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de anamaria.petre Vezi mesajul
Citeste cu atentie ce am scris: "cheltuielile (in medie) ale unei biserici sunt 5000 RON/luna".

Asta include salariile preotului si ale altor angajati care exista sau nu, dupa cum s-a discutat mai sus si facturile curente.

Plus ca mai poti ajuta biserica ta parohiala prin munca benevola, pentru alte nevoi.
nu inteleg....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii din spitale Adriana Cluj Umanitare 0 11.04.2012 08:30:57
Biserici din Romania cu moaste 1 Bucurie Moaste 10 09.07.2011 00:21:12
taxele in biserica si in spitale Mirela0110 Generalitati 53 18.02.2011 20:19:40
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 22:58:28