Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 08.06.2012, 13:21:13
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul

2) Ecumenismul de care sunt acuzat nu imbraca forma pe care o intelegeti cei mai multi - aceea de impreuna-slujire, ci a unei unitati in Hristos, unitate in El, in dragostea Lui;

impreuna slujire, zici?

ei bine, vii cu mine intr-o biserica Ortodoxa, pentru a ne inchina impreuna la icoane si la Maica Domnului ?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 08.06.2012, 13:23:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
1) Eu nu fac prozelitism penticostal - pentru ca nu ma consider penticostal mai mult decat ma consider a fi crestin;
2) Ecumenismul de care sunt acuzat nu imbraca forma pe care o intelegeti cei mai multi - aceea de impreuna-slujire, ci a unei unitati in Hristos, unitate in El, in dragostea Lui;
3) Nu am propovaduit niciodata neadevaruri despre divinitate;
4) Singurul Adevar pe care il (re)cunosc este Hristos si pe El revelat in Cuvantul Sau - Biblia.
1) Prozelitism inseamna si propovaduirea unor invataturi proprii sau ale unui cult in dorinta ca partenerii de dialog sa adopte acele conceptii. Cum v-am spus, nimnei nu spun decat ce stie de la cultul sau eu am scris penticostal/neoprotestant. Tu spui doar invatatura eronata neoprotestanta, nu ti-ai dat seama pana acum ca e cam diferita de cea ortodoxa? Din cate am inteles cand te-ai convertit nu stiai prea multe despre ortodoxie, deci nu cunosti inavatura ortodoxa.
2) Prin ecumenism eu inteleg acele conceptii care spun ca ortodocsii sunt la fel ca si neoprotestantii, de exemplu, sau alti eterodocsi. Nu ma deranjeaza asa mult ca cineva sa sustina ideile cultului sau ca fiind cele mai bune, e parerea fiecaruia, evident gresita. Mai mare problema e sa spuna ca si ortodocsii sunt cam la fel. Asta inseamna ca si noi impartasim acele erezii si asta e un pacat pentru noi sa fim de acord cu invataturile gresite, considerate pacate impotriva Duhului Sfant.
3) Aproape nimeni din orice cult sau religie nu gandeste ca nu crede adevarul. Si un musulman va spune acelasi lucru. Sfantul Pavel ii prigonea pe crestini crezand ca lupta pentru Dumnezeu. Dar adevarul e doar unul, nu mii de adevaruri ale fiecarui cult sau religie.
4) Problema e ca fiecare o intelege doar cum se potriveste conceptiilor lui sau ale cultului. Uni au gasit ca scrie de extraterestrii in Biblie, foarte convinsi si ei.
Un indiciu: urmareste in fiecare an unde vine Lumina si apoi ia o decizie, altfel o sa bei/beti apa rece si o sa credeti ca spuneti adevarul.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 08.06.2012, 13:35:34
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
impreuna slujire, zici?

ei bine, vii cu mine intr-o biserica Ortodoxa, pentru a ne inchina impreuna la icoane si la Maica Domnului ?
Reciteste. Spuneam ca nu impreuna-slujire este forma pe care o imbratisez. Ce nu s-a inteles?

Dar eu, umbland in dragoste si pentru Hristos si pentru aproapele meu, pot sta de vorba cu tine si marturisi impreuna cu tine pe Hristos, tuturor acelora care nu Il cunosc.

See the difference?

...

Numai ca se pare ca muuulti de aici sunt mai bine echipati pentru a marturisi ortodoxia decat pe Hristos.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 08.06.2012, 13:39:36
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
1) Prozelitism inseamna si propovaduirea unor invataturi proprii sau ale unui cult in dorinta ca partenerii de dialog sa adopte acele conceptii. Cum v-am spus, nimnei nu spun decat ce stie de la cultul sau eu am scris penticostal/neoprotestant. Tu spui doar invatatura eronata neoprotestanta, nu ti-ai dat seama pana acum ca e cam diferita de cea ortodoxa? Din cate am inteles cand te-ai convertit nu stiai prea multe despre ortodoxie, deci nu cunosti inavatura ortodoxa.
2) Prin ecumenism eu inteleg acele conceptii care spun ca ortodocsii sunt la fel ca si neoprotestantii, de exemplu, sau alti eterodocsi. Nu ma deranjeaza asa mult ca cineva sa sustina ideile cultului sau ca fiind cele mai bune, e parerea fiecaruia, evident gresita. Mai mare problema e sa spuna ca si ortodocsii sunt cam la fel. Asta inseamna ca si noi impartasim acele erezii si asta e un pacat pentru noi sa fim de acord cu invataturile gresite, considerate pacate impotriva Duhului Sfant.
3) Aproape nimeni din orice cult sau religie nu gandeste ca nu crede adevarul. Si un musulman va spune acelasi lucru. Sfantul Pavel ii prigonea pe crestini crezand ca lupta pentru Dumnezeu. Dar adevarul e doar unul, nu mii de adevaruri ale fiecarui cult sau religie.
4) Problema e ca fiecare o intelege doar cum se potriveste conceptiilor lui sau ale cultului. Uni au gasit ca scrie de extraterestrii in Biblie, foarte convinsi si ei.
Un indiciu: urmareste in fiecare an unde vine Lumina si apoi ia o decizie, altfel o sa bei/beti apa rece si o sa credeti ca spuneti adevarul.
Pai nu asa, Catalin. Generalizezi?

Ia mesajul meu si fa-l praf, argumenteaza-ti vehement contrariul, dar nu ma baga intr-o oala al carei continut l-ai arunca fara sa gandesti la hazna.

Atunci ti-as putea raspunde si eu concret.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 08.06.2012, 13:48:51
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Catlin, ai dreptate. Multi np intra pentru a face prozelitism, pentru a-si impune ideile lor, cum inteleg ei textul scripturii. La fel fac si pe strada cand ii intalnesti. A propavadui pe Hristos prin cuvinte frumoase, lipsite insa de simtire, de o viata autentica in Hristos se numeste prozelitism. Ce nu pricep ei este ca fiind un site crestin-ortodox, lumea intra pentru a cunoaste invatatura ortodoxa, se arata interesati de ea, nu de "marturisirea lui Hristos" , doar pe Hristos nu-l marturisesti online prin cuvinte, ci prin insasi modul tau de viata.

Last edited by ioanna; 08.06.2012 at 13:53:20.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 08.06.2012, 13:52:36
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
marturisi impreuna cu tine pe Hristos, tuturor acelora care nu Il cunosc.
.
Pavel si Barnaba, cand au plecat in calatoria lor misionara pentru a-L propovadui pe Hristos, tu crezi ca unul "hais" si celalalt "cea"???
Reply With Quote
  #47  
Vechi 08.06.2012, 14:17:11
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul

Caci eu unul, ucenic al lui Iisus Hristos, (nu stim care este parerea Lui in acest sens)nu am frica de nimeni si de nimic. Nici de om si nici de diavol, ci numai de Unul Singur, Dumnezeu.
De aici se disting clar doua lucruri:
1 - se vede ca nu cunosti de ce anume este in stare diavolul, ca sa nu te temi de el, avand in vedere ca are posibilitati infinite de a te insela, nu doarme, nu mananca, CREDE in puterea lui Dumnezeu Tatal si se cutremura la gandul ca va da socoteala pentru mandria lui, recunoaste pe Fiul lui Dumnezeu ca Mantuitor, cat despre Duhul Sfant, este singurul aspect pe care munceste pe branci ca sa-l substituie in sufletul omului, si din Duh sfant sa devina duh aducator de moarte vesnica prin caderea in pacat. Putini sfinti nu s-au temut de diavol, reusind prin mila lui Dumnezeu sa-l recunoasca cu usurinta si sa-l stapaneasca. Majoritatea covarsitoare a sfintilor au suferit mult din cauza diavolilor, se temeau de ei si apelau la Mantuitor pentru a-i alunga. Daca tu nu te temi, e un semn al lipsei de cunoastere.
2 - Printre "liber-cugetatori" era o vorba: "Nu mi-e frica de munca; ma culc langa ea." Cand nu te temi de vrajmas, e foarte posibil sa-ti fi devanit intre timp, prieten... Chiar daca nu ai nicio idee, cum s-ar fi putut intampla acest lucru.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 08.06.2012, 14:17:22
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Pavel si Barnaba, cand au plecat in calatoria lor misionara pentru a-L propovadui pe Hristos, tu crezi ca unul "hais" si celalalt "cea"???
Analogia se vrea binevenita dar nu este corecta, dat fiind contextul relatarii respective.

Iti dau una ceva mai potrivita. Cand Domnul Isi trimite ucenicii, doi cate doi. (Marcu 6:7; Luca 10:1)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 08.06.2012, 14:29:28
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Cand nu te temi de vrajmas, e foarte posibil sa-ti fi devanit intre timp, prieten... Chiar daca nu ai nicio idee, cum s-ar fi putut intampla acest lucru.
Ai dreptate, asa este. Multi se inseala singuri afirmand ceea ce am spus eu.

As vrea sa va pot marturisi mai multe (experiente ingaduite de Domnul) insa nu mai fac demult marturisiri private pe acest forum.

Pana atunci, daca nu ma credeti pe mine, credeti macar ceea ce este scris:

"Va spun voua, prietenii Mei: sa nu va temeti de cei ce ucid trupul, si dupa aceea nu mai pot face nimic. Am sa va arat de cine sa va temeti. Temeti-va de Acela care, dupa ce a ucis, are puterea sa arunce in gheena; da, va spun, de El sa va temeti. (Luct.12:4,5)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 08.06.2012, 16:08:17
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Iti dau una ceva mai potrivita. Cand Domnul Isi trimite ucenicii, doi cate doi. (Marcu 6:7; Luca 10:1)
exact ce ti-am spus, nu se poate ca unul sa invete ceva si celalalt altceva! ce vor crede oamenii care-i asculta??!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
oameni, ortodox, sentiment



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cu cine a avut Cain copii? RaduIoan Din Vechiul Testament 14 14.04.2024 22:10:15
Sentimentul culpabilitatii laurastifter Morala Crestina 14 22.06.2012 22:54:11
V-ati gandit vreodata...? tigerAvalo9 Generalitati 10 20.07.2009 19:16:41
Ati fost vreodata in Israel? BogdanF Generalitati 3 16.09.2008 17:43:47