Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.08.2010, 01:36:45
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit legat de momentul savarsirii pacatului evei

stiu ca dzeu a interzis lui adam si evei sa manance si pomul binelui si raului, intrebarea mea este de ce?
si a doua intrebare mai era un copac al cunoasterii? mai bine manca din ala ca primul nu ne-a folosit la nimic... sau si ala era interzis?
scuze , dar chiar vreau sa stiu, pot parea brutala din exprimare dar mie imi place sa stiu si un argument.
ex: nu faci asta ptr ca iti face rau uite vei muri nu sunt de acord cu afirmatia nu face asta...de cce? e uite asa vreau eu.
dpdv psihologic oamenii daca nu au explicatie a interdictiei o vor incalca.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.08.2010, 02:53:52
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
stiu ca dzeu a interzis lui adam si evei sa manance si pomul binelui si raului, intrebarea mea este de ce?
si a doua intrebare mai era un copac al cunoasterii? mai bine manca din ala ca primul nu ne-a folosit la nimic... sau si ala era interzis?
In mijlocul raiului erau doi pomi, pomul vietii si pomul cunoasterii binelui si raului, doar ca nimic din ceea ce faci impotriva cuvantului Lui Dumnezeu nu este de folos. El ne-a creat, El ne cunoaste cel mai bine, iar cuvantul Sau este manualul nostru de functionare.

Daca te intrebi de ce a interzis Dumnezeu lui Adam si Evei sa manance din pomul cunoasterii, uita-te in jurul tau, vezi tragedia universului, moartea si boala... Dincolo de astea te poti uita la uramarea imediata a gustarii din fructul pomului cunoasterii binelui si raului: omul care traia in Eden, care vorbea cu Dumnezeu, care Il cunostea cum niciun om nu-L poate cunoaste, a ajuns dupa ce a mancat fructul acela sa se ascunda dupa un tufis de Dumnezeu Creatorul, Atottiitorul si Atotcunoscatorul... vezi ce idee nastrusnica i-a venit!
Acum, daca citesti cu atentie primele capitole din Cartea Facerii, ai sa vezi ca Dumnezeu ii spune lui Adam si de ce sa nu manace: "din pomul cunostintei binelui si raului sa nu manaci, caci, in ziua in care vei manca din el, vei muri negresit!" (Fac. 2:17) Problema e ca Adam nu cunoastea decat viata, cu moartea, pe care pacatul sau a atras-o, s-a intalnit abia la moartea fiului sau Abel, ucis chiar de celalalt fiu, Cain. Nici noi nu putem cunoaste totul, dar cu cat vom asculta mai mult, cu atat vom cunoaste mai putin durerea.

Cand eram mica (vreo 3 ani) toata lumea imi spunea sa nu pun mana pe soba ca ma ard, sa stau departe de aragaz ca ma ard... mie mi se parea tare interesant focul. Intr-o zi am ramas singura in bucatarie si aragazul era aprins. M-am gandit sa vad cum este sa te arzi, asa ca m-am intins si am pus mana pe ochiul aragazului care ardea... De atunci si pana acum nu am mai indraznit sa nu tin cont deloc de ce ma sfatuiau cei mari.

In privinta credintei e tare bine sa incepem prin a asculta si apoi a ne ruga sa intelegem. Adesea e nevoie de o anumita maturitate (duhovniceasca) pentru a putea intelege, e indeajuns sa ascultam de Dumnezeu, sa ne rugam si sa avem rabdare... candva ne vom bucura ca nu ne-am ranit cu pacatul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.08.2010, 04:58:28
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
In mijlocul raiului erau doi pomi, pomul vietii si pomul cunoasterii binelui si raului, doar ca nimic din ceea ce faci impotriva cuvantului Lui Dumnezeu nu este de folos. El ne-a creat, El ne cunoaste cel mai bine, iar cuvantul Sau este manualul nostru de functionare.

Daca te intrebi de ce a interzis Dumnezeu lui Adam si Evei sa manance din pomul cunoasterii, uita-te in jurul tau, vezi tragedia universului, moartea si boala... Dincolo de astea te poti uita la uramarea imediata a gustarii din fructul pomului cunoasterii binelui si raului: omul care traia in Eden, care vorbea cu Dumnezeu, care Il cunostea cum niciun om nu-L poate cunoaste, a ajuns dupa ce a mancat fructul acela sa se ascunda dupa un tufis de Dumnezeu Creatorul, Atottiitorul si Atotcunoscatorul... vezi ce idee nastrusnica i-a venit!
Acum, daca citesti cu atentie primele capitole din Cartea Facerii, ai sa vezi ca Dumnezeu ii spune lui Adam si de ce sa nu manace: "din pomul cunostintei binelui si raului sa nu manaci, caci, in ziua in care vei manca din el, vei muri negresit!" (Fac. 2:17) Problema e ca Adam nu cunoastea decat viata, cu moartea, pe care pacatul sau a atras-o, s-a intalnit abia la moartea fiului sau Abel, ucis chiar de celalalt fiu, Cain. Nici noi nu putem cunoaste totul, dar cu cat vom asculta mai mult, cu atat vom cunoaste mai putin durerea.

Cand eram mica (vreo 3 ani) toata lumea imi spunea sa nu pun mana pe soba ca ma ard, sa stau departe de aragaz ca ma ard... mie mi se parea tare interesant focul. Intr-o zi am ramas singura in bucatarie si aragazul era aprins. M-am gandit sa vad cum este sa te arzi, asa ca m-am intins si am pus mana pe ochiul aragazului care ardea... De atunci si pana acum nu am mai indraznit sa nu tin cont deloc de ce ma sfatuiau cei mari.

In privinta credintei e tare bine sa incepem prin a asculta si apoi a ne ruga sa intelegem. Adesea e nevoie de o anumita maturitate (duhovniceasca) pentru a putea intelege, e indeajuns sa ascultam de Dumnezeu, sa ne rugam si sa avem rabdare... candva ne vom bucura ca nu ne-am ranit cu pacatul.
ce bine argumentat este, multumesc din suflet, acum am inteles si sunt mai linistita in sensul ca voi coopera mai mult cu BUNUL DZEU.
stii de ce am intrebat toate acestea in ideea de a stinge conflictul interior pe care il am, intre ascultare si firea mea rebela , acum am argumente si iti multumesc f mult.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.08.2010, 11:40:38
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
ce bine argumentat este, multumesc din suflet, acum am inteles si sunt mai linistita in sensul ca voi coopera mai mult cu BUNUL DZEU.
stii de ce am intrebat toate acestea in ideea de a stinge conflictul interior pe care il am, intre ascultare si firea mea rebela , acum am argumente si iti multumesc f mult.
Dumnezeu sa-ti ajute, sora draga! Ramai in cuvantul Lui, in invatatura bisericii ca sa iti fie tie bine... ramai ca o planta exotica (cam asa sun crestinii) intr-o sera (asa e biserica). E adevarat ca peretii serei sunt limite, dar dincolo de ei e prea frig, sunt parazitit si microbi care aduc boli necunoscute si dureri neincercate. Mai sunt afara si o gramada de prosti care rup plantele pe langa care trec fara niciun motiv, doar pentru ca nu stiu ca au si altceva mai bun de facut. In plus, exista si un mare hot care vrea sa strice gradina Domnului, care urmareste doar sa dezradacineze tot ce e acolo pentru a arunca in gheena lui.

Ramai in cuvantul Lui Dumnezeu si nu te razvrati impotriva Lui, ci razvrateste-te impotriva raului, impotriva lumii stricate. In lumea noastra nu cel care nu asculta de Domnul e rebelul, el e docilul, e regula, e vita ce se ingrasa si merge supusa la taiere... Nu e rebel cel care se distreaza dupa cum il duce capul, care bea, fumeaza, traieste necununat, rebel este cel care in loc sa se distreze, lupta sa se adune, care se infraneaza, care isi asuma responsabilitatea familiei. Rebel este crestinul care asculta de invatatura bisericii, iar cel mai rebel este pustnicul.
Foloseste-ti, sora draga, puterea sufletului tau ca sa-l ajuti pe aproapele si sa-L cunosti pe Dumnezeu. Lupta-te cu mrejele lumii ca sa poti ramane in ascultare de biserica. Ai curaj, pentru ca Hristos spune "indrazniti, eu am cucerit lumea!"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.08.2010, 13:30:35
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
stiu ca dzeu a interzis lui adam si evei sa manance si pomul binelui si raului, intrebarea mea este de ce?
si a doua intrebare mai era un copac al cunoasterii? mai bine manca din ala ca primul nu ne-a folosit la nimic... sau si ala era interzis?
scuze , dar chiar vreau sa stiu, pot parea brutala din exprimare dar mie imi place sa stiu si un argument.
ex: nu faci asta ptr ca iti face rau uite vei muri nu sunt de acord cu afirmatia nu face asta...de cce? e uite asa vreau eu.
dpdv psihologic oamenii daca nu au explicatie a interdictiei o vor incalca.
Pentru ca Dumnezeu nu l-a intrebat pe Adam daca vrea sa fie creat, pentru ca omul a fost creat cu posibilitatea de a nu muri dar nu nemuritor si aceasta nemurire trebuia sa o castige! Aceasta porunca unica cuprindea toata legea morala, a fost avertizat in privinta consecintelor, dar.......
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.08.2010, 13:34:33
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Pentru a intelege mai bine recomand documetarul "The origin of the evil" (originea diavolului). Explica foarte bine aceste lucruri,e pe intelesul tuturor.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.08.2010, 14:45:28
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Pentru a intelege mai bine recomand documetarul "The origin of the evil" (originea diavolului). Explica foarte bine aceste lucruri,e pe intelesul tuturor.
Raoul,unde pot gasi acest documentar?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.08.2010, 14:50:48
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Mai bine il vizualizati online,la linkul urmator:

http://vplay.ro/watch/vxyvf2ix/
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.08.2010, 17:07:28
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Mai bine il vizualizati online,la linkul urmator:

http://vplay.ro/watch/vxyvf2ix/
iti multumesc raoul
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.08.2010, 17:10:21
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Nu ai pentru ce. Astept opiniile voastre cu privire la acest documentar.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Treptele pacatului ! cristiboss56 Pocainta 2 01.03.2013 21:31:33
de ce trebuie sa platim toti pt pacatul Evei? crestinOrtodoxa Intrebari utilizatori 12 18.10.2011 18:59:08
De ce Dumnezeu nu ingaduie sa ne cunoastem momentul mortii? RusuDenisaFelicia Intrebari utilizatori 4 15.05.2010 21:56:46