Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.03.2013, 16:47:46
findo1980 findo1980 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2013
Mesaje: 5
Implicit vecina mea ma stoarce de bani - sfaturi

Buna ziua. am si eu o problema cu vecinele mele. Parintii mei au murit, iar eu am ramas singura, chiar singura , fara nici un prieten, fara nici un sprijin, fara sa am de la cine sa primesc un sfat macar. Am 32 de ani si sunt si bolnava, nu o sa intru in detalii acum. Crezand ca imi pot cumpara prietenii, am facut cadouri scumpe unei vecine care are o fetita de 13 ani, respectiv prima oara o tableta de 14 milioane lei vechi si cadourile au curs, nu le mai stiu numarul dar valoarea lor s-ar ridica pe la vreo 40 de milioane lei vechi. Repet , eu sunt singura, nu exista nimeni care sa ma ajute daca vreodata voi intra intr-un impas financiar si mi-a venit factura la gaz luna aceasta de zece milioane lei vechi, de exemplu. Cu aceste vecine mi-am cheltuit putinii bani care mi-au ramas in banca mostenire de la mama. Dupa primul cadou aceste vecine au inteles ca eu am bani si de atunci folosesc toate mijloacele psihologice pentru a ma face sa scot bani din buzunar sa le satisfac placerile. Situatia dureaza de vara trecuta. Doream sa am pe cineva cu care sa imi petrec timpul, atunci cand sunt prea singura sau sa primesc sfaturi de la cineva pentru problemele mele cotidiene. Problema este ca acesta vecina (si fetita ei de 13 ani) ma taxeaza pentru fiecare gest pe care ea il face pentru mine. De fiecare data trebuie sa scot din buzunare milioane de lei vechi ca se le satisfac poftele pe care le au pentru faptul ca ele ma insotesc undeva, sau isi pierd timpul vorbind cu mine. Sa nu va inchipuiti ca aceasta vecina e o persoana foarte ocupata si foarte importanta si face acest lucru datorita importantei sale. Dintre noi doua eu am facultate si ea nu, iar de muncit nu munceste , dar sotul ei (tot fara facultate) este patron, deci nu prea duc lipsa de bani, dar nici nu sunt bogati, sunt genul de asa-zisi germani din Banat care se considera nemti pentru ca au facut un liceu german si au un strabunic german si care din acest motiv ii dispretuiesc pe romani si traiesc din mila statului german. De aici superioritatea cu care ma trateaza. Daca eu primesc un ban in plus la salariu, vecina aceasta considera ca ea il merita si ca automat trebuie sa ii cumpar un cadou. Fetita ei mi-a explicat o data ca faptul ca m-a insotit o data in oras in mall nu poate fi trecut cu vederea si ca trebuie sa ii dau bani sau sa ii cumpar un cadou pentru ca ea a facut un efort nu in totalitate comform vointei ei, ci a venit cu mine in oras pentru mine. Vara trecuta mergeam la suc in Piata Unirii din Timisoara , iar eu trebuia sa platesc consumatia pentru toate trei, desi nu are rost sa mentionez ca ea ma invita. Si asa s-au dus milioanele. Uneori mai invita si prietene ale fetitei ei pentru care tot eu trebuia sa platesc, si am platit pentru ca erau copii si mi-a fost jena. Ma invita la apartamentul ei din celalalt capat al orasului si eu trebuia sa platesc taxiul. Ma invita la strand vara trecuta pentru ca acolo era un fast-food (cu mancare scumpa, la pret dublu fata de pretul din oras) si eu plateam consumatia ei si a fiicei ei. Primele cadouri au fost ok, dar ea, vecina, ca ea e cea matura, are 43 de ani a inteles ca de la mine banii curg , iar daca le spun ca nu mai am bani sa le fac cadouri , nu ma cred. Ultima oara am vandut garajul si fetita m-a rugat sa-i iau un aparat de facut sifon sodastream cu 400 RON ca ea nu are bani sa-si adune sa si-l cumpere. I-am explicat fetitei ca eu cu banii acestia mananc o luna, eu si cainele meu. Mi-a raspuns ca si-l doreste foarte mult de ziua ei si ca o sa ma invite la ei la masa. I l-am cumparat si i l-am dat anticipat si inutil sa spun ca nu m-a invitat in decurs de 2 luni ulterior deloc acasa nici macar pentru o cafea. Au cam inceput sa vada ca nu mai am bani, iar ele nu m-au invitat niciodata la ele acasa ca sa se revanseze ci ca sa ma faca sa ma simt obligata sa le cumpar ceva nou. O invitatie la cafea inseamna un cadou de o suta de Euro. Iar daca ma fac ca nu inteleg ma fac sa inteleg din ce in ce mai explicit ca trebuie sa le platesc pentru faptul ca isi petrec timpul cu mine. Trebuia sa fac parastasul pentru mama mea, iar mama fetitei m-a convins sa nu-i mai fac parastasul ci sa le dau lor pomana bani si cadouri. Ca e acelasi lucru. Sa nu mai platesc preotii. Imi tot cer bani si cadouri drept “pomana” pentru parintii mei si se comporta de parca eu as fi un sac fara fund de bani, de parca eu as avea fata de fetita ei de 13 ani obligatii de parinte. Daca e vorba de cadouri pentru fetita ei nu uita sa-mi atraga atentia ca ea fetitei ei nu ii cumpara cadouri ieftine si in nici un caz de la reduceri si ca daca le-as face un cadou ieftin e ca si cum le-as jigni. Este foarte penibil ma intalnesc zilnic cu ele, ca suntem vecine si nu stiu cum se face ca intotdeauna scot bani din buzunar pentru ele. Nu as vrea sa le spun in fata ca m-au tapat de bani si sa ma lase in pace, pentru ca mi le-as transforma in dusmani si as avea parte numai de energii negative din partea lor zilnic. Daca ma puteti ajuta cu un sfat, spuneti-mi ce sa fac sa pun capat acestei situatii - in conditiile in care ma intalnesc zilnic cu ele, fara sa vreau – nu mai vreau sa mai scot nici un ban din buzunar pentru familia aceasta. Din discutiile cu mama fetitei am inteles ca ea are un trecut in care a profitat din plin de pe urma barbatilor, in special, pe care i-a intalnit, si pentru ea eu nu sunt deloc altceva decat o alta vaca de muls.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.03.2013, 16:59:09
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

nu o sa scapati de ele!

doar daca va mutati in alt cartier.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.03.2013, 18:01:39
mara19 mara19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Ii dai un deget iti ia toata mina.
Cred ca ai mai auzit asta dar......e vina ta.Un om profita,jigneste,etc atit cit i se permite!!!!
Apropo:de ce trebuie sa stie cineva cit cistigi sau ca ai vindut ceva si cu cit????

Cu banii aia ai fii putut ajuta azilul de noapte care are intre 100-130 de persoane(o cina pt toti te costa 200-300 lei) sau ai fi putut ajuta ""n"" familii nevoiase si crede-ma ca sint destule.

Daca am fost prea dura... asta e ,si daca nu te-ai suparat lasa-mi un semn pe ""privat"".
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.03.2013, 20:01:17
findo1980 findo1980 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2013
Mesaje: 5
Implicit nu m-am suparat mara

nN m-am suparat mara, dar nu stiu cum sa intru pe privat, asa ca ti-am spus aici. Stiu ca sunt si eu de vina. Dar eu nu am spus un lucru despre ea. Ea manipuleaza. Imi intuieste exact sentimentele si stie cum sa puna problema pentru ca eu sa mai scot un ban din buzunar pentru ea. Se ocupa si de vraji. Eu nu cred in vraji, dar cred ca exista niste energii negative care pot fi canalizate in anumite directii. Si nu as vrea sa devin tinta ei, repet, e vecina mea, o intalnesc zilnic, fara sa vreau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.03.2013, 20:24:05
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Vecina ma stoarce de bani sfaturi

Singura solutie care o vad e sa puneti "Piciorul in prag", sa-i spuneti politicos dar ferm si hotarat care este pozitia dumneavoastra!
Sau puteti cere sfatul unui prieten mai apropiat care sa va sprijine!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.03.2013, 20:24:22
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de findo1980 Vezi mesajul
Buna ziua. am si eu o problema cu vecinele mele.........
Singura persoană de vină pentru situația asta ești tu.
Nu vreau să te ofensez dar pe românește, ești o fraieră. Unde scrie că trebuie să împarții banii tăi în stânga și dreapta? Ești prea maleabilă, nu îți mai plânge de milă, pune piciorul în prag și termină „relația” asta abuzivă.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.03.2013, 20:37:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de findo1980 Vezi mesajul
Crezand ca imi pot cumpara prietenii, am facut cadouri scumpe unei vecine care are o fetita de 13 ani, respectiv prima oara o tableta de 14 milioane lei vechi si cadourile au curs, nu le mai stiu numarul dar valoarea lor s-ar ridica pe la vreo 40 de milioane lei vechi. Repet , eu sunt singura, nu exista nimeni care sa ma ajute daca vreodata voi intra intr-un impas financiar si mi-a venit factura la gaz luna aceasta de zece milioane lei vechi, de exemplu. Cu aceste vecine mi-am cheltuit putinii bani care mi-au ramas in banca mostenire de la mama.
Îmi dai voie să nu te cred?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.03.2013, 21:09:55
findo1980 findo1980 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2013
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Singura persoană de vină pentru situația asta ești tu.
Nu vreau să te ofensez dar pe românește, ești o fraieră. Unde scrie că trebuie să împarții banii tăi în stânga și dreapta? Ești prea maleabilă, nu îți mai plânge de milă, pune piciorul în prag și termină „relația” asta abuzivă.
Sunt slaba de inger. Parca nu pot sa ajung la capatul ideei, nu pot lua decizia e un labirint, un marasm. Si ea a simtit de mai multe ori ca am dorit sa pun piciorul in prag si parca imi intuia ideea si ma intreba : "Dar ce-am facut ?" Si ma simteam vinovata ca incercam sa ii gasesc nod in papura, cand in realitate e vorba de suma aceasta mare de bani, care pentru unii poate parea mica, dar pentru mine e enorma. Poate ca daca i-as fi dat la oamenii in nevoie de la azilul de noapte, o asemenea fapta ar fi rezolvat niste probleme, dar ceea ce vroiam eu in schimb era o prietenie care sa imi umple golul existential care a ramas in urma mortii parintilor mei.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.03.2013, 21:43:47
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit !!!!!!!!!!!!

Nu mai hraniti trollul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.03.2013, 22:03:24
mara19 mara19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

@Lucian
Dragut ca mai e cite unul relaxat si limpede la minte.
Acum rid..... dupa ce facusem tensiune 2oo. Mersi...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare