Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.10.2009, 23:05:05
mcsquared mcsquared is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Mesaje: 2
Implicit e pacat sa asculti parazitii?

Cred ca stiti formatia romaneasca Parazitii, si in principal versurile melodiilor lor.
Este considerat pacat daca asculti asa ceva?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.10.2009, 23:16:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mcsquared Vezi mesajul
Cred ca stiti formatia romaneasca Parazitii, si in principal versurile melodiilor lor.
Este considerat pacat daca asculti asa ceva?
Mai intreba cineva cam acelasi lucru - http://www.crestinortodox.ro/forum/s...razitii&page=2
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.10.2009, 23:18:10
mcsquared mcsquared is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Mesaje: 2
Implicit

mersi si scuze, la o prima cautare n-am gasit.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.10.2009, 07:58:03
georgedar georgedar is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Mesaje: 34
Implicit

nu e pacat sa asculti. Zilnic vedem oameni pacatuind si ascultam oameni zicand fel si fel de chestii! Nu e pacat.
__________________
Cititi mai multe despre Maica Domnului a Patimii
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.10.2009, 10:28:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

In ultima vreme au inceput sa se lege de cele sfinte, asa ca bafta si adio.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.10.2009, 10:38:57
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Mie mi se pare pacat ca nu fac ceva cu vestimentatia lor in primul rand, eu chiar nu ii suport pentru felul in care se imbraca, modul de exprimare si stilul de viata " de dupa blocurile gri"...ar trebui sa faca ceva pentru ei, sa evolueze cumva inspre bine, sa fie niste oameni respectabili si dupa aia sa critice mersul lucrurilor .
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.10.2009, 10:54:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
modul de exprimare si stilul de viata " de dupa blocurile gri"
...aia-s BUG Mafia... :)

Parazitii mai spun cate ceva in muzica lor si au un stil atractiv. Dar pana la o limita.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.10.2009, 11:12:27
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
...aia-s BUG Mafia... :)

Parazitii mai spun cate ceva in muzica lor si au un stil atractiv. Dar pana la o limita.
Whatever, s-a intampla sa le ascult cam pe toate si sa imi pot face o opinie destul de rapid...in concluzie au acelasi stil, numai ca putin modulat, ar fi fost total plictisitor sa fie toti la fel si sa aiba acelasi vocabular...cat de neinspirat poti fi in industria muzicala incat sa nu incerci sa vii cu ceva nou???

Ideea era ca se vede ca sunt niste oameni care nu se simt bine decat intr-o anumita categorie sociala, in care se simt protejati tocmai pentru faptul ca nu exista diferente, care nu se cizeleaza, nu pot fi intelectuali, prefera sa joace rolul neintelesilor si rebelilor...ori aici eu vad o problema, o incercare si o incapatanare de a nu incerca sa devii mai bun, pentru ca esti constient ca nu vei putea si atunci preferi sa ramai tot " printre blocurile gri"...iar asta se vede, pentru ca eu nu ii vad pe oamenii astia capabili sa abordeze o tinuta eleganta, sa poarte o conversatie elevata intr-un mediu elitist...parerea mea.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.10.2009, 19:25:28
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

In opinia mea atat Parazitii cat si BUG Mafia sau La Familia nu fac nimic altceva decat sa promoveze subcultura, se erijeaza in reprezentantii tineretului revoltat insa mesajul muzicii lor nu e unul constructiv ci doar constatativ: da, o ducem prost, n-avem sanse, etc. De limbaj nu mai pomenesc, injuraturile sunt la ordinea zilei.
Am dubii serioase ca aceasta muzica ar putea contribui la dezvoltarea sufleteasca a unui tanar sau la parcurgerea unui traseu duhovnicesc ascendent.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.10.2009, 21:06:33
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Whatever, s-a intampla sa le ascult cam pe toate si sa imi pot face o opinie destul de rapid...in concluzie au acelasi stil, numai ca putin modulat, ar fi fost total plictisitor sa fie toti la fel si sa aiba acelasi vocabular...cat de neinspirat poti fi in industria muzicala incat sa nu incerci sa vii cu ceva nou???

Ideea era ca se vede ca sunt niste oameni care nu se simt bine decat intr-o anumita categorie sociala, in care se simt protejati tocmai pentru faptul ca nu exista diferente, care nu se cizeleaza, nu pot fi intelectuali, prefera sa joace rolul neintelesilor si rebelilor...ori aici eu vad o problema, o incercare si o incapatanare de a nu incerca sa devii mai bun, pentru ca esti constient ca nu vei putea si atunci preferi sa ramai tot " printre blocurile gri"...iar asta se vede, pentru ca eu nu ii vad pe oamenii astia capabili sa abordeze o tinuta eleganta, sa poarte o conversatie elevata intr-un mediu elitist...parerea mea.
Baietii de la Parazitii chiar fac parte din clasa intelectualilor,mai asculate-le putin versurile si o sa vezi ca nu au aere de baietei de cartier(plus ca au si studii superioare).In schimb sunt asi la ironizarea societatii si a cutumelor sale.Multi de pe aici ii critica pt. ca au luat la misto institutia lor mult iubita si anume Biserica.
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
E pacat? ToaderValentin Intrebari utilizatori 5 18.12.2012 22:39:38
Pacat sau nu? Darkanian Pocainta 33 13.08.2010 23:19:44
e pacat? Valy76 Calugarul 23 22.03.2010 22:30:06
pacat? omosapiensi Teologie si Stiinta 3 25.01.2010 13:30:20
pacat sau nu? pisi Generalitati 34 18.06.2008 23:11:07