Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 13.04.2010, 16:33:22
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Si ortodoxia s-a departat de biserica primara.

Dar cum se face ca o data cu acest libertinaj pacatos, a venit si bunastarea omului de rand? (si te-as ruga sa nu ma contrazici)
Este vorba de bunastare materiala, si nu spirituala, si, in mare parte bunastarea materiala a venit ca o consecinta a unei calitati umane si anume
LACOMIA.
Din cauza asta libertinajul cu pricina este pacatos.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #82  
Vechi 13.04.2010, 17:29:08
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Am citit si eu Rafail Noica.
Dar sa fim seriosi. Ortodoxia este firea omului?
De unde pana unde?
Cred ca oricui ii vin in minte, pe loc, cateva exemple din cele ale firii ce sunt interzise sau ingradite de ortodoxie.
Poate a vrut sa spuna, vrem sa devina ortodoxia o fire a omului. Dar de ce sa nu devina ortodoxia a firii?
Pai tocmai, Ortodoxia este a firii. Dar lumea de multe ori, din necunostinta, numeste firesti pe cele nefiresti si invers.

Cand vorbim de intoarcerea la Dumnezeu vorbim de "venirea in fire", tocmai pentru ca este in firea omului sa fie in relatie cu Creatorul.

Hristos a inviat!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 13.04.2010, 18:17:37
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Pai tocmai, Ortodoxia este a firii. Dar lumea de multe ori, din necunostinta, numeste firesti pe cele nefiresti si invers.

Cand vorbim de intoarcerea la Dumnezeu vorbim de "venirea in fire", tocmai pentru ca este in firea omului sa fie in relatie cu Creatorul.

Hristos a inviat!
Dar catolicii ce or fi zicand? Nu tot la fel?
Si protestantii si neoprotestantii? Nu acuza ei BO si BC ca s-au departat de biserica primara?
Unde e firea?

Last edited by Dumitru73; 13.04.2010 at 18:21:22.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 13.04.2010, 19:29:30
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nu exista "tehnici" de rugaciune. Ideea e sa te rogi sincer. Daca te-ai rugat cum ti-am zis e ok. Continua sa te rogi. Nu exista rugaciune sincera care sa nu primeasca raspuns. Unele primesc pe loc, altele in timp, dar daca iti doresti sincer sa afli adevarul vei primi raspuns. Am trecut si eu pe aici.
zadarnic, incerci sai explici unui surd ce frumoasa este muzica
Reply With Quote
  #85  
Vechi 13.04.2010, 20:45:56
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Dar catolicii ce or fi zicand? Nu tot la fel?
Si protestantii si neoprotestantii? Nu acuza ei BO si BC ca s-au departat de biserica primara?
Unde e firea?
Eu iti spun despre ce simt toti cei convertiti - sau reveniti din ratacire - la Ortodoxie. Este si experienta mea, si constiinta mea.

De fapt e logic: daca noi credem ca Dumnezeu ne-a creat pentru ca sa petrecem vesnic impreuna cu El, si Ortodoxia te uneste cu Hristos, rezulta ca Ortodoxia este in firea omului, adica este modul de viata cel mai "potrivit" pentru om, privind la scopul pentru care a fost creat.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 13.04.2010, 20:49:12
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Fara sa va dati seama, mi-ati intarit convingerile atee.
Pentru ca in sute de mesaje nu am primit nici un argument de luat in seama.
Am si eu o rugaminte,draga Dumitru.
Asa cum tu nu crezi in Dumnezeu,eu incep sa nu mai cred in ratiune (desi am avut 10 la matematica & fizica :) ,iar in ce priveste credinta m-am indoit cel putin la fel de mult ca tine .
Chiar incep sa nu mai inteleg de ce refuzati orice argument rational ,si puneti imediat verdictul de genul "nu e logic ce ziceti!" .Nu vorbesc aici despre credinta in Dumnezeu,ci sa explicati mai bine de ce considerati ne-logice majoritatea parerilor care vin de la cei care zic ca au credinta. Doar a pune diagnosticul ,fara a da si explicatia ,parca nu e suficient.
De ce iti zic asta? Pentru ca noua ni se pare foarte logic ce zicem si foarte rational .
Asa cum tu incerci sa descoperi credinta,invata-ma si pe mine sa descopar logica ,si sa vad unde gresim noi,cei credinciosi (macar pana la genunchiul broastei )
Reply With Quote
  #87  
Vechi 13.04.2010, 22:24:18
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb sens

Dumitru, draga,
Explica rational, cu argumente rezistente urmatoarea nedumerire: ce sens are existenta omului, cui foloseste si in ce scop trebuie sa ne nastem, sa ne zbatem in asta lume si apoi sa murim, sa devenim una cu tarna pe care o calcam?
Reply With Quote
  #88  
Vechi 13.04.2010, 23:28:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Dumitru, draga,
Explica rational, cu argumente rezistente urmatoarea nedumerire: ce sens are existenta omului, cui foloseste si in ce scop trebuie sa ne nastem, sa ne zbatem in asta lume si apoi sa murim, sa devenim una cu tarna pe care o calcam?
Intrebarea asta am puso de N ori domnilor atei (in trecut ), iar raspunsul a fost erpetuarea vietii ! Un non sens sa perpetuezi ceva ce pana la urma moare pentru totdeauna ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 13.04.2010 at 23:31:25.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 14.04.2010, 09:34:07
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Am si eu o rugaminte,draga Dumitru.
Asa cum tu nu crezi in Dumnezeu,eu incep sa nu mai cred in ratiune (desi am avut 10 la matematica & fizica :) ,iar in ce priveste credinta m-am indoit cel putin la fel de mult ca tine .
Chiar incep sa nu mai inteleg de ce refuzati orice argument rational ,si puneti imediat verdictul de genul "nu e logic ce ziceti!" .Nu vorbesc aici despre credinta in Dumnezeu,ci sa explicati mai bine de ce considerati ne-logice majoritatea parerilor care vin de la cei care zic ca au credinta. Doar a pune diagnosticul ,fara a da si explicatia ,parca nu e suficient.
De ce iti zic asta? Pentru ca noua ni se pare foarte logic ce zicem si foarte rational .
Asa cum tu incerci sa descoperi credinta,invata-ma si pe mine sa descopar logica ,si sa vad unde gresim noi,cei credinciosi (macar pana la genunchiul broastei )
Poate nu ma gandeam la tine cand spuneam "genunchiul broastei".

Enumera, te rog, cateva dintre argumentele pe care tu le consideri "beton".
Reply With Quote
  #90  
Vechi 14.04.2010, 09:47:57
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Dumitru, draga,
Explica rational, cu argumente rezistente urmatoarea nedumerire: ce sens are existenta omului, cui foloseste si in ce scop trebuie sa ne nastem, sa ne zbatem in asta lume si apoi sa murim, sa devenim una cu tarna pe care o calcam?
Chiar nu vedeti alt scop al vietii decat viata de dupa moarte?

Dar ti-as raspunde cu alte intrebari.
Ce rost au celelalte planete, miliardele de stele si galaxii, din moment ce noi vedem cu ochiul liber doar cateva mii de stele?
Ce rost au milioanele de vietuitoare de pe pamant, ce sunt in majoritate nefolositoare omului, unele traind in zone aproape inaccesibile omului, iar altele le descoperim abia acum?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Multumesc din suflet celor care imi sunt alaturi! andrutza151 Umanitare 2 03.02.2011 21:53:17
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Am niste ganduri care vin de la necurat cred annajanette Generalitati 29 06.08.2010 10:31:45
Topic pentru cei care cred ca implantul este SEMNUL IT Stiri, actualitati, anunturi 215 04.03.2009 16:10:55
multumesc tuturor celor care mi-au raspuns Dorotheea Maslul 6 09.03.2007 15:41:32