Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.07.2008, 15:10:28
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Nu este metafora, e vorba de razboiul cu noi insine. Cu omul vechi si omul nou, cu dubla noastra personalitate. Acela ce a ajuns sa traisca ca un inger in trup acela si numai acela a devenit om nou! Dar cine este fara de pacat? Dubla peronalitate, omul vechi si nou reprezinta faptic lupta noastra proprie. Acela ce este in lupta arata ca e inca pe cale ori asta BUN lucru este! Sa ne invredniceasca Domnul sa avem cat mai mult inclinata balanta spte omul nou nu spre cel vechi. Si eu am dubla peronalitate dar tind spre cea ce cauta desavarsirea nu lumea.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.07.2008, 22:07:25
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Credeti ca e o metafora expresiile folosite de Ap. Pavel "omul vechi" si "omul nou"?
Este destul de complicata problema pe care o ridici.Am sa incerc sa raspund pe scurt.Omul vechi este omul de dinainte de botez,iar omul nou omul de dupa Botez.Din punct de veder moral,ambele tipuri umane se mantuiesc.In Apocalipsa,Mantuitorul are urmatorul cuvant:"o,daca ai fii rece sau fierbinte,dar pentru ca esti caldicel,te voi scuipa din gura mea".rece este omul de dinainte de Botez,care insa se mantuieste dupa legea morala inscrisa in fiinta omului.Fierbinte este omul botezat,care se mantuieste dupa Legea Evangheliei,adica aceea a dragostei Evanghelice de Dumnezeu si de semeni"Porunca noua va dau voua,sa va iubiti unul pe altul,precum si eu v-am iubit pe voi".Caldicel,deci care nu se mantuieste este cel care ,desi Botezat,nu iuibeste pe nimeni,nici pe dumnezeu nici pe oameni,ci face voia celui rau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.07.2008, 14:10:11
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Botezul si nasterea din nou sunt [color=red]evenimente diferite[/color]. Intre aceste doua evenimente pot trece foarte foarte multi ani.

Un om nou, devi doar prin nasterea din nou, nu la circumcizie, botez sau impartasanie.

Ioan 3:3. Raspuns-a Iisus si i-a zis: Adevarat, adevarat zic tie: De nu [color=red]se va naste cineva de sus[/color], nu va putea sa vada imparatia lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.07.2008, 14:33:44
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

sa fim serioshi, om nou shi nascut de sus devi la botez dar shi oridecateori te marturiseshti, indreptzi shi impartasheshti shi oridecateori participi la sfintziri la Liturghie shi la orice lucrare sfintzitoare de la Dumnezeu shi daca traieshti in proorocie shi plineshti sfintele taine... caci devi oitza Cereasca shi nu oaie lumeasca ce abea ashteapta sa se molipseasca de la cel pacatos, mandru, rau, shi de la cel necredincios care este o boala grea shi care merge dupa toate oile ce merg in prapastie ca shi cum ar fi cuprinse de sevraj sau streche... ca te miri de unde atat veselie shi ranjet frumos shi sulimenizant shi atat incredere shi putere la totzi cei ce aleg poarta cea larga?...78x??????:(
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.07.2008, 14:45:17
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Botezul si nasterea din nou sunt [color=red]evenimente diferite[/color]. Intre aceste doua evenimente pot trece foarte foarte multi ani.

Un om nou, devi doar prin nasterea din nou, nu la circumcizie, botez sau impartasanie.

Ioan 3:3. Raspuns-a Iisus si i-a zis: Adevarat, adevarat zic tie: De nu [color=red]se va naste cineva de sus[/color], nu va putea sa vada imparatia lui Dumnezeu.
In acelasi capitol,la Ioan Mantuitorul zice:"adevarat,adevarat zic tie:de nu se va naste cineva din apa si din Duh,nu va putea sa intre in imparatia lui Dumnzeu",vezi zice clar,din apa si din Duh,adica la apa Botezului,si Harul primit la Botez.Ceea ce spui,este vorba de intreaga viata a crestinului,care este o continua reinoire,din "slava in slava","har peste har",cum zice Sf Apostol Pavel
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.07.2008, 15:36:05
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

[color=blue]Nasterea mea din nou[/color] a fost in 21 februarie 1992, cand aveam 13 ani.
[color=green]Botezul[/color] meu a fost cu cativa ani mai inainte.
Deci au fost [color=red]evenimente diferite[/color], separate de ani buni.

De exemplu la Sfantul Apostol Petru:
1. nasterea trupeasca
2. circumcizia
3. botezul
4. nasterea din nou
au fost evenimente diferite. El i-a spus Mantuitolui Tu esti Hristosul Fiul lui Dumnezeu in alta zi decat cea in care a fost botezat.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.07.2008, 18:38:55
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Prin nasterea omului nou inteleg un proces, nu un moment. Si anume, procesul intoarcerii omului la starea lui Adam cel aflat in rai, fara pacate, si imbracat in Duhul Sfant. Pentru a ne naste din nou e nevoie in primul rand sa fim botezati, iar apoi sa ne pocaim; iar restul va fi lucrarea Duhului Sfant.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.07.2008, 19:12:49
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
[color=blue]Nasterea mea din nou[/color] a fost in 21 februarie 1992, cand aveam 13 ani.
[color=green]Botezul[/color] meu a fost cu cativa ani mai inainte.
Deci au fost [color=red]evenimente diferite[/color], separate de ani buni.

De exemplu la Sfantul Apostol Petru:
1. nasterea trupeasca
2. circumcizia
3. botezul
4. nasterea din nou
au fost evenimente diferite. El i-a spus Mantuitolui Tu esti Hristosul Fiul lui Dumnezeu in alta zi decat cea in care a fost botezat.
Am inteles.La 13 ai ai devenit constient ca esti crestin,cu tot ce presupune asta.Inasa harul Botezului era in tine si inainte,insa tu nu lucrai cu el.Este vorba de vointa ta,care inca nu era pusa in slujba Domnului,dar haric tu ai fost la fel de la Botez.Cu fiecare noua impartasire,noi reinoim harul Botezului.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.08.2008, 14:44:46
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa nu uitam pocainta, caci fara pocainta degeaba ne impartasim. Duhul Sfant va fugi din inima noastra din cauza pacatelor, care ne intuneca.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.09.2008, 23:01:13
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

"Omul a ajuns, in clipele sale de singuratate apasatoare, sa nu-si mai inteleaga cauzele propriei nelinisti. Insa ceea ce ne nelinisteste pe fiecare dintre noi nu este altceva decat glasul absentei lui Dumnezeu. Dumnezeu pur si simplu striga din inima fiecaruia, iar durerea si nelinistea omului care inabusa acest glas se pot asemana doar cu durerea si nelinistea fetei adolescente care avorteaza, iar noaptea se viseaza alaptand un copil. Noi trebuie sa-L "zamislim" pe Dumnezeu in inimile noastre de la Duhul Sfant si sa-L "nastem" lumii, neincetat in toata viata noastra". Savatie Bastovoi
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Omul blestemat ! adrian_b Vrajitoria 10 16.09.2011 19:38:25
Omul hazna George.m Spiritualitatea ortodoxa 30 02.09.2011 20:42:54
Omul..rob al lui Dumnezeu? voxdei55 Generalitati 26 10.02.2011 23:48:04