Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 23.05.2023, 18:16:15
Militaru Militaru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2023
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

[quote=Iorest;672278.
Păi poate i-ai dat drepturi diavolului prin căutările tale și de aceea te chinui, mai ales dacă ai făcut și ritualuri de deschidere al celui de-al treilea ochi.
[/QUOTE]
Te rog, poți să îmi spui ce se întâmplă. Mi-a atras atenția chinul, suferința care vine în viața omului pentru că dă drept diavolului prin deschiderea celui de-al treilea ochi.

La yoga,la sfârșitul primului an de curs se face inițierea pe prima mantră ( bineînțeles ultra secretă) pe chakra celui de-al treilea ochi.

La fel, inițierile reiki lucrează pe acest centru al ființei.

Poți să detaliezi,te rog?!

Și legat de mantre,dacă prin ele chiar se invocă demoni( yoghinii le spun atribute dumnezeiești și puteri cosmice pentru zeitățile hinduse)?!

Mulțumesc,!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 23.05.2023, 21:19:03
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Militaru Vezi mesajul
Te rog, poți să îmi spui ce se întâmplă.

Mulțumesc,!
Din cartea Marii Inițiați ai Indiei și părintele Paisie:


La un moment dat, părintele a început să povestească despre cineva:
- Un om se dusese tocmai acolo... (îsi căuta cuvântul)... în Pakistan, să
zicem!
Acolo s-a cam încurcat, l-au mânjit si pe fată cu ceva cenusă...
Mi-am amintit imediat de jertfa din India si de bulina de untură arsă pe
care mi-o desenase între sprâncene yoghinul ucenic al lui Babaji, astfel încât
m-am simtit direct vizat.
Desi în cea mai mare parte a timpului se adresa vizitatorului, părintele
mă privea când si când cu subînteles. Am priceput asadar că vorbea despre
mine si despre călătoria mea în India. O făcea însă într-o asemenea manieră
încât celălalt să nu înteleagă că era vorba despre mine.
Am început deodată să simt o foarte stranie tulburare. Parcă ceva
anume se împotrivea înlăuntrul meu.
- Acolo departe, deci, l-a ispitit Diavolul. Insă si el spunea la rândul său
rugăciunea, si nu-i dădea Diavolului pace.

Părintele si-a întors atunci privirea către mine. Eu am înteles si am
început să spun în minte rugăciunea „Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-
mă“. Nu mai eram deja atent la povestire, ci la rugăciune.
In timp ce vorbea, ca si când ar fi rostit o frază în cadrul povestirii, s-a
întors către mine si a spus:
- Duh necurat, iesi din făptura aceasta!
Si îndată a continuat istorisirea, tinându-l pe celălalt de mână. La scurt
timp m-a privit din nou, rostind iarăsi ca pe o parte a povestirii propozitia:
- Duh necurat, iesi din făptura aceasta!
Chipul său era luminat de o strălucire tainică, ascunsă, pe care însă o
percepeam; era serios, iar ochii săi căpătaseră o expresie pe care arareori o
mai întâlnisem. O expresie care revela slava ascunsă a sufletului său. O
expresie care vădea o fiintă calitativ diferită de ceea ce în mod obisnuit
numim „un om normal“, atât de diferită încât începeai să te întrebi dacă este
cu adevărat om. Pe chipul bătrânului, în privirea sa, descopeream dimensiuni
nebănuite ale firii omenesti.
Am continuat cu înflăcărare rugăciunea, desi pe moment nu puteam
discerne importanta a ceea ce se petrecea.
S-a întors apoi pentru a treia oară si a spus:
- Duh necurat, iesi din făptura aceasta!
Am simtit atunci ceva imaterial iesind dinlăuntrul meu, dezlipindu-se si
despărtindu-se de mine. Am simtit practic eliberându-mi-se mintea si sufletul
de sub intensa influentă a unui alt spirit
. In acelasi timp, am dobândit si o
intensă perceptie, constiintă, cunoastere a sufletului meu ca fiind ceva
extrem de concret si palpabil. M-am simtit usurat, ca si când as fi scăpat de o
imensă greutate. Abia în clipa aceea am constientizat în ce presiune trăisem.
Am simtit acel „ceva“ care iesise dinlăuntrul meu stând acum în spatele
meu, în stânga; o prezentă a cărei putere te bloca pur si simplu. îmi îngreuna
sufletul chiar si de la acea mică distantă. M-am ridicat cu intentia de a mă
îndepărta de această prezentă si am căutat adăpost la picioarele bătrânului.
M-am asezat pe podea, lângă genunchii lui.
In momentul acela, aproape simultan cu cuvintele bătrânului si cu
eliberarea mea, vizitatorul m-a uimit încă o dată.
A sărit în picioare brusc, si a strigat uluit:
- Maica Domnului, Maica Domnului, ce mireasmă este aceasta? Părinte,
părinte, Preasfânta este alături!
O mare bucurie îl cuprinsese, facându-l să uite de toate celelalte lucruri
din jurul său. Era acea bucurie pe care o simte sufletul atunci când îi
întâlneste pe sfinti în chip minunat si suprafiresc, „în Duhul Sfânt“. Omul
striga necontenit într-un acces de fericire, si ne ruga să mergem alături în
biserică. Eu am încetat să mai simt în cameră teribila si strivitoarea prezentă
a acelui „ceva“ pe care, înainte de cuvintele bătrânului, îl purtasem în
sufletul meu.
Oare strălucirea slavei Preasfintei Născătoare de Dumnezeu alungase
din sufletul meu si din cameră „duhul necurat“ - precum îl numise bătrânul?
Ce altceva ar fi putut percepe sufletul atât de entuziasmat al vizitatorului,
dacă nu mireasma duhovnicească a Preacuratei? Sunt întrebări cărora simtul
comun si ratiunea naturală nu le pot răspunde transant. Există însă si un alt
tip de certitudine care se naste lăuntric prin „înstiintare dumnezeiască“, fiind
rezultatul unei lucrări nemijlocite a lui Dumnezeu în adâncurile sufletului
omului. Veracitatea cunoasterii pe care ea o furnizează este de o evidentă
intimă indubitabilă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 24.05.2023, 09:30:01
Militaru Militaru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2023
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mulțumesc!
Mărturisesc pentru întărire acest lucru. Nu știu dacă demonii au pătruns în ființa mea sau sunt împrejurul meu,dar de 8 ani am parte de iaduri nemaintalnite la majoritatea oamenilor.
Însă nu pentru a mă plânge sau vaita scriu.
Am foarte multe boli și neputințe. Am umblat la mulți doctori, specialități,am cheltuit o avere dar merg spre mai rău.
Toate mă dor,toate sunt inflamate,toate se agravează.
Medicii nu găsesc nimic. E clar că e lucrare demonică.
Mă spovedesc, împărtășesc ,merg la masluri, mă rog,dar tot trag și trag și trag.

Însă întrebarea mea este următoarea: de ce deschiderea celui de-al treilea ochi da drepturi diavolului să facă atâta și atâta rău ?
De ce doar acest fapt aduce iadul in viață la nesfârșit?

De ce?
Reply With Quote
  #44  
Vechi 24.05.2023, 10:56:35
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Militaru Vezi mesajul
Mulțumesc!
Mărturisesc pentru întărire acest lucru. Nu știu dacă demonii au pătruns în ființa mea sau sunt împrejurul meu,dar de 8 ani am parte de iaduri nemaintalnite la majoritatea oamenilor.
Însă nu pentru a mă plânge sau vaita scriu.
Am foarte multe boli și neputințe. Am umblat la mulți doctori, specialități,am cheltuit o avere dar merg spre mai rău.
Toate mă dor,toate sunt inflamate,toate se agravează.
Medicii nu găsesc nimic. E clar că e lucrare demonică.
Mă spovedesc, împărtășesc ,merg la masluri, mă rog,dar tot trag și trag și trag.

Însă întrebarea mea este următoarea: de ce deschiderea celui de-al treilea ochi da drepturi diavolului să facă atâta și atâta rău ?
De ce doar acest fapt aduce iadul in viață la nesfârșit?

De ce?
Adevaratii demoni care patrund in om din duhul necurat al lumii (satana) sunt cele 7 patimi necurate de moarte si cele 8 idei-ganduri-ratiuni viclene. Ele intra in om prin dorinti si sunt lucrate prin programe-obijnuinte asemanari cu idolii-beroii lumii pentru scopurile ei desarte.

Aceste boli si suferinte trupesti sau din afara de care vorbesti sunt o mare binecuvantare pentru ca prin ele iti lucreaza Domnul rabdarea si unitatea cu El caci in aceste suferinte exista acea unitate in Hristos, practic ar trebui sa intelegi ca nu tu ci El insusi sufera in tine sporindu-te in Har aici si fericire dincolo.

Trebuie doar sa multumesti mereu pentru boli, ispite, suferinte, iaduri si sa nu deznadajduiesti, adica sa nu lucrezi deznadajduirea-nemultumirea si revolta-nepasarea de Dumnezeu ci multumirea dar nu ca ipocritii si fariseii care multumesc mereu ca se pocaiesc si se indreapta pe dos, adica k lumea denigrand vamesul si pacatosul umilit care cerea indurare, adica laudandu-se pripit ca prostul care daca nu e si fudul parca nu e prost destul, laudandu-se si dandu-se pe sine insusi exemplu impotriva pocaintei veritabile pe care o exclude si o osandeste proletartar ca pe o insulta de cum o vede si o afla.

(PS: Stiu ca ai auzit de cele 7 pacate de moarte si cele 8 ganduri ale rautatii insa io le-am ordonat un pic altfel ca sa nu fiu redundant:
1.Necredinta-deznadejdea-mandria de a-L exclude pe Dumnezeu din orice.
2.Nepasarea de Dumnezeu, de lucrarea si mantuirea Lui si pasarea si concentrarea doar pe grijile lumii exclusiv, lacomia, poftle, maririle desarte, imbogatirile in lucruri, asigurari, bani, lene, frica de saracie, de lipsuri, de probleme, de greutati, de lumina, de adevar, de biserica, de ortodoxie, de Apocalipsa...
3. Dorintele imputernicirii si intaririi pentru sex, desfraneri, pofte, betii, placeri, grozaviile dinadinsului pe dos cu nepasare razbunatoare, distractii-animatii-caractere-jocuri isterice teatreale, jocuri perverse egipsihologice, gipsihiatrice-sugestie-autosugestie-porunci-executii orbesti, pacatoase, pierderi de timp cu priviri nesfarsite si atractiv flirtante la mode, la frumoase, la mondenitati, la cancanuri, la noutatile modernismului, la inteligenta artificiala si la programarile robotice masiniste corporatiste cu dezvoltari perpetue, energetice si scopuri de progres stiintific-materialist mancand mereu savarine si profiterol cu frisca asortat cu placinte cu carne, branza, lapte, oua, cu veganeli, cafele, sudori, trabuce si wisiky cu gheata.
4. Inaltarea in justitie, politie, judecatorie, armata, nemultumire, indoieli, suspiciuni, cearta, avocatie, indreptatire, socoteli, matematici, cunostiinte, urmarire, informatii, barfe, analize, cenzuri, curiozitati, cunoastere gresita laudaroasa si pilita cu mita minciunii maririi de sine introdus in sistemul imunitar si de auto aparare a pacatului si a iubirii de sine egoiste si pragmatico-ergonomice ca o furie si o manie gresit si pripit mantuitoare prin nevazuta basculare-inversare-invartosare a inimii sau a actiunii inimii spre pacat sau distrugere.
5. Ispitirea si luarea-furarea in haita mandriei demonilor spre tradarea Dumnezeirii si a scopurilor Lui pentru lucrarea desertaciuniunilor lumesti si satanice ca o razbunare lingusitoare-stimulatoare perpetua ce face jocurile lui BababatJocker ca sa distruga din pisma exclusivista sfintenia si Credinta si relatia buna si frumoasa ale micutilor cu Hristos aflati in actiune palpitanta in jocurile Lui Dumnezeiesti pe care BatJocker vrea sa le distruga sau sa le perverteasca molisindu-le de duhurile necurate si pacatoase, trufase, nebunesti, crude, autodistructive si risipitoare, castigator-pierzatoare.
6. Hula-defaimarea-trufia-nebunia ca o bucurie si veselie de dorit pentru ascultarea de porunca proprie sadamica-satadamica si pentru inavutirea in inchipuiri de sine ca merituos si prosper om de afaceri, gospodar, familist, traditionalist, berou, mare razboinic, mare valoare de competenta aleasa si de importanta extraordinara si nemaipomenita care nu poate fi inlocuita si care trebuie mereu laudata si iubita si pretuita, privilegiata si pilita, insemnata, evidentiata, data exemplu si remunerata la maxim ca altfel blesteama si se unelteste supararea, ciuda, incruntarea antihrista.
7. Intelepciuma desarta a iubirilor desarte a sufletelor si spiritelor desarte si cioplite pline de ualuat spurcat si puturos, comuniuni cazute ce se afla intro cadere si pisma rautacioasa fara putinta de oprire dorindu-si raul si lor si altora ca o solutie cruda si sadica pentru orice baraind si soptinnd o vrajitorie de baalta pacatoasa patrunsa in suflet care te amageste s-o aperi si s-o slujesti din pricina ca-ti pare binele si bunul cel mai mare si mai de pret, ca un loc feeric exorbitant, ca o laguna naturala benefica si prospera ce te incanta in toate madularele pervertite.
8.Gandurile echivalente al scopului viclean si ascuns plin de rautate al intunericului rautatii mintii si inimii care te face sluga benevola a mortii fiind hotarat sa faci raul si sa dai chin si moarte in scopuri eliberatoare pripite, prostesti, amagite, tzepuite, uitand ca adevarata solutie este Hristos-Cuvantul si nu alte filozofii si fantezii berotice ale solutiilor mentalitatilor ratacitoare.

In concluzie iti recomand Izavorul Tamaduirii si multa Credinta si incredere si asa fug toate bolile si necuratiile de la credincios, dar daca spui ca esti credincios ortodox foarte activ atunci inseamna ca vrea Domnul sa te duca la o masura mai inalta a rabdarii insa tu probabil ai alte scopuri si de acolo nemultumirea fiindca nu poti face ceea ce ai vrea tu... probabil chestii lumesti foarte "importante".

Exista 7 ochi si nu numai al treilea, asa ca prostiile cu deschiderea celui de al 3-lea ochi sunt copilarii (7 cu cei 2 trupesti fac 9 si cu ochiul tau cel drept 10). Iar fapturile spirituale superioare au zeci sau sute de ochi prin care percep si simt Harul si orice schimbare dar care se deschid doar prin Credinta in Dumnezeu cu adevarat prin urmarea poruncilor Sale care imbunatatesc fapturile)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 24.05.2023 at 14:24:15.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 24.05.2023, 12:17:17
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Militaru Vezi mesajul
Mulțumesc!
Mărturisesc pentru întărire acest lucru. Nu știu dacă demonii au pătruns în ființa mea sau sunt împrejurul meu,dar de 8 ani am parte de iaduri nemaintalnite la majoritatea oamenilor.
Însă nu pentru a mă plânge sau vaita scriu.
Am foarte multe boli și neputințe. Am umblat la mulți doctori, specialități,am cheltuit o avere dar merg spre mai rău.
Toate mă dor,toate sunt inflamate,toate se agravează.
Medicii nu găsesc nimic. E clar că e lucrare demonică.
Mă spovedesc, împărtășesc ,merg la masluri, mă rog,dar tot trag și trag și trag.
În carte scrie că a intrat ca o putere în respectivul autor după ce a fost uns cu carne jertfită zeilor și după ce s-a atins de el un discipol al unui maestru yoghin și că lumea se dădea la o parte, au încercat 10 bărbați să-l atace noaptea când a mers pe jos și când s-a apropiat de ei și-au schimbat planul, plus că stârnea frică prin înfățișarea pe care o avea.

Poate sunt lucruri diferite autorul fusese totuși în India, am citit sau am auzit într-o conferință a lui Danion Vasile parcă, nu mai știu exact unde, că oamenii care avansează în practica yoghină ar putea să fie primiți cu mirungere.

Dar dacă te-ai sfătuit cu preoți e ok ce ți-au spus ei.

Anterior celor 8 ani nu ai avut probleme de sănătate ?

În ziua de azi, mulți au probleme de sănătate, oameni tineri nu neapărat bătrâni, chiar și fără să facă yoga.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 24.05.2023, 12:32:54
Militaru Militaru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2023
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Nu e vorba numai de probleme de sănătate,ci de multe,multe altele.

Să înțeleg deci că nu deschiderea celui de-al treilea ochi ar fi problema,ci de fapt carnea jertfita zeilor in cartea respectivă.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 24.05.2023, 13:02:10
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Militaru Vezi mesajul
Nu e vorba numai de probleme de sănătate,ci de multe,multe altele.

Să înțeleg deci că nu deschiderea celui de-al treilea ochi ar fi problema,ci de fapt carnea jertfita zeilor in cartea respectivă.
Acela era unul dintre ritualuri, nu înseamnă că e bun ritualul de deschidere al celui de-al treilea ochi sau inofensiv, poate deschizi o punte către cel rău.

Am găsit o carte despre Yoga și creștinism, la mărturii apăreau unii care aveau probleme de concentrare după ce au practicat.

https://www.sfaturiortodoxe.ro/yoga/cuprinsy.htm
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 24.05.2023 at 13:17:19.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 24.05.2023, 14:53:27
Militaru Militaru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2023
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Am înțeles.

Mai am o singura întrebare: de ce mantrele yoghine invocă demoni?
Mantrele sunt niște sunete alcătuite din câteva litere.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 25.05.2023, 02:20:16
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Militaru Vezi mesajul
Nu e vorba numai de probleme de sănătate,ci de multe,multe altele.

Să înțeleg deci că nu deschiderea celui de-al treilea ochi ar fi problema,ci de fapt carnea jertfita zeilor in cartea respectivă.
Nu! Sa intelegi ca dinaintea deschiderii celui de-al treilea ochi e problema, adica de la momentul in care te-ai hotarat sa aplici/sa apelezi pentru deschiderea celui de-al treilea ochi.
De ce te-ai hotarat sa faci asta? Ce ai urmarit sa "vezi" cu al treilea ochi fara sa-ti ajunga cei doi pe care-i ai?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 25.05.2023, 09:42:01
Militaru Militaru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2023
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu! Sa intelegi ca dinaintea deschiderii celui de-al treilea ochi e problema, adica de la momentul in care te-ai hotarat sa aplici/sa apelezi pentru deschiderea celui de-al treilea ochi.
De ce te-ai hotarat sa faci asta? Ce ai urmarit sa "vezi" cu al treilea ochi fara sa-ti ajunga cei doi pe care-i ai?
Nu am dorit in mod deosebit deschiderea celui de-al treilea ochi.
Yoga am practicat pentru sănătate și reglare psiho-somatica.
Dar vine la pachet cu alte practici. La sfârșitul primului an de curs se face inițierea pe prima mantră. Cu deschiderea celui de-al treilea ochi.
Din acest motiv am pus întrebarea legată de mantre.

Iar la reiki inițierile se fac automat cu lucrul pe cel de-al treilea ochi și nu numai. Reiki pentru vindecare,sănătate,protecție și eliberarea de rău. Ei spun că la fiecare inițiere primești un anumit număr de îngeri. Cu cât mai multe inițieri cu atât mai mulți îngeri.Contra cost bineînțeles. Și sumele de bani plătite sunt consistente....

Și la reiki se lucrează cu mantre. Daca se face o inițiere ți se dă o mantră pe care trebuie să o repeți de 108 ori.
Apoi trebuie repetata 21 de zile pentru fixarea ei în ființa ta.

De asta am insistat cu întrebarea despre mantre.
Reply With Quote
Răspunde