Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 14.05.2010, 13:03:06
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Deciziile majore din viata trebuie luate cu binecuvantarea duhovnicului.
Nimic important fara binecuvantare.
Multa rugaciune si binecuvantare.
Doamne ajuta !
Citind aici pe forum astfel de pareri m-am gandit ca bine ziceti si o sa trec si eu mai des pe la duhovnicul meu. O binecuvantare parinteasca este intotdeauna binevenita. Insa daca voi fi nevoita sa iau o decizie si nu va fi nimeni sa ma sfatuiasca, o voi lua doar eu cu Dumnezeu si imi voi asuma consecintele.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #52  
Vechi 14.05.2010, 13:12:49
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Povestea ta e impresionanta, marilena. Un exemplu concret despre cum putem sta agatati de sfoara noastra. Dumnezeu e bun si milostiv si ne da incercarea dupa puterile noastre. Bine ai venit pe forum!
Bine v-am gasit !
Ma bucur ca sunt cu voi, aici, unde voi intra ori de cate ori voi avea la dispozitie un calculator. Si voi asista cuminte si tacuta, asa cum ii sade bine unui incepator in practica ortodoxiei, la dezbaterile voastre duhovnicesti. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 14.05.2010, 13:16:24
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Marilena, m-ai impresionat. Dumnezeu sa te binecuvanteze pentru invataturile care iradiaza din povestea ta.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 14.05.2010, 14:25:11
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mie intrebarea asta mi se pare f.grea si o vad cam asa:
1. Daca esti total abandonat credintei este usor cumva. Tai firul, cazi din lumea omeneasca, in aia a lui Dumnezeu. Adica mori pentru oameni, dar traiesti pentru Dumnezeu.
Este cam un act sinucigas. Te sinucizi pentru Dumnezeu. Cam asta fac si calugarii.
Cine poate, cine are asa o credinta puternica...jos palaria. Sa-ti dai viata pentru un scop suprem (pentru tine).

2. Acum daca Dumnezeu ne cere asa ceva? Asta este intrebarea. EL ne-a trimes si ne-a lasat sa traim pe aceasta lume, ca oameni. Deci asa trebuie sa fim si sa traim. Sa apartinem lumii omenesti pana cand vrea El.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #55  
Vechi 15.05.2010, 21:22:30
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

E printre putinele threaduri care am avut rabdare sa il citesc pina la sfarsit.
Si cand tocmai ma gandeam ca e tot aceiasi despicare continua a firului in 4,am dat peste postarea marilenei,care mi s-a parut extraordinara.E o proba a increderii in Dumnezeu,venita din viata,in care ,chiar daca a ratat momentul initial al taierii franghiei,pana la urma,prin pocainta,si recunoasterea neputinetei,Dumnezeu a ajutat-o sa scape ,si mai mult:sa nu mai coboare ci sa urce !
Vroiam sa mai comentez si eu cate ceva,asa cum bat si eu de obicei apa in piua,dar postarea ei m-a lasat mut.
Sa ii multumim Domnului ca ne da cate o franghie de salvare pentru toti cei care striga in deznadejde.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 15.05.2010, 21:55:18
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Pentru Marilena:

Din Patericul Egiptean:
Avva Antonie: Nimeni neispitit nu va putea merge in imparatia cerurilor. Ca de aceea se spune: inlatura ispitele si nimeni nu mai e mantuit.

Sper ca acestea te vor ajuta si pe tine asa cum mi-au fost mie de folos!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 17.05.2010, 08:58:09
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Marilena, m-ai impresionat. Dumnezeu sa te binecuvanteze pentru invataturile care iradiaza din povestea ta.
Dumnezeu sa ne binecuvinteze pe noi, pe toti! Ispitele sunt la tot pasul. Trecem de una, ne impiedicam de alta... Dar domnul nostru Iisus Hristos ne este pastor bun si iubitor si nu ne lasa pierduti. Maicuta Domnului ne este mijlocitoare la Domnul!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 17.05.2010, 09:10:14
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
E printre putinele threaduri care am avut rabdare sa il citesc pina la sfarsit.
Si cand tocmai ma gandeam ca e tot aceiasi despicare continua a firului in 4,am dat peste postarea marilenei,care mi s-a parut extraordinara.E o proba a increderii in Dumnezeu,venita din viata,in care ,chiar daca a ratat momentul initial al taierii franghiei,pana la urma,prin pocainta,si recunoasterea neputinetei,Dumnezeu a ajutat-o sa scape ,si mai mult:sa nu mai coboare ci sa urce !
Vroiam sa mai comentez si eu cate ceva,asa cum bat si eu de obicei apa in piua,dar postarea ei m-a lasat mut.
Sa ii multumim Domnului ca ne da cate o franghie de salvare pentru toti cei care striga in deznadejde.
Noi ortodocsii avem multime de salvatori. Maica Preacurata cu rugaciunile-i staruitoare, Sfintii Ingeri, Sfintii cei din veac. Toti ne sunt ajutoare de nadejde in clipe de deznadejde, in clipele in care ne simtim atat de manjiti de pacat incat nu indraznim sa privim la Cer sa cerem mila Domnului.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 17.05.2010, 09:36:49
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Pentru Marilena:

Din Patericul Egiptean:
Avva Antonie: Nimeni neispitit nu va putea merge in imparatia cerurilor. Ca de aceea se spune: inlatura ispitele si nimeni nu mai e mantuit.

Sper ca acestea te vor ajuta si pe tine asa cum mi-au fost mie de folos!
Sfatul tau este foarte pretios. Patericul egiptean a aparut in viata mea, ca sa zic asa, la momentul potrivit. Desi baiatul meu nu este credincios (din pacate...)are totusi o inclinatie spre lectura si pe vremea aceea il pasiona tot ce era legat de religie. Printre cartile cumparate de el era si patericul egiptean pe care chiar el mi l-a recomandat. Nu stiu dece s-a gandit el ca mi-ar placea... Crede-ma ca mi-a fost ca un pansament pe ranile caderii mele. Nu-i usor de citit si reluam textele inca odata, si inca odata pt ca stiam ca-mi vor spune ceva...
Reply With Quote
  #60  
Vechi 17.05.2010, 11:13:36
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mie intrebarea asta mi se pare f.grea si o vad cam asa:
1. Daca esti total abandonat credintei este usor cumva. Tai firul, cazi din lumea omeneasca, in aia a lui Dumnezeu. Adica mori pentru oameni, dar traiesti pentru Dumnezeu.
Este cam un act sinucigas. Te sinucizi pentru Dumnezeu. Cam asta fac si calugarii.
Cine poate, cine are asa o credinta puternica...jos palaria. Sa-ti dai viata pentru un scop suprem (pentru tine).

2. Acum daca Dumnezeu ne cere asa ceva? Asta este intrebarea. EL ne-a trimes si ne-a lasat sa traim pe aceasta lume, ca oameni. Deci asa trebuie sa fim si sa traim. Sa apartinem lumii omenesti pana cand vrea El.
Legat de subiectul tau, as vrea sa mai povestesc ceva. Eu sunt "doamna cu povestile":)
In perioada "de refacere"m-am retras intr-un loc linistit. Si unde ar fi fost mai bine, decat la o manastire de maici. Si ca sa fiu izolata total de lume am fost dusa undeva in Muntii Vrancei. Nu este loc pe pamnant mai frumos! La acea manastire sunt doar cateva maicute, vreo 5. Maica Stareta este mai tanara( 50 de ani) celelate, varstnice.
Am fost sfatuita sa-mi iau cu mine haine decente in culori inchise si o basma.
Doua saptamani, cat am stat acolo, am participat trup si suflet la treburile manastirii. Munca dupa puterile mele, rugaciune in biserica dupa programul manastiresc, iar in rastimpuri citeam din biblioteca manastirii tot ce-mi cadea in mana.
Am stat doua saptamani, fara ruj de buze, rimel sau fard de obraji, fara deodorant, doar apa multa si sapun. Fara tinute varatice si colorate si FARA OGLINDA!
Si m-am abandonat rugaciunii... Snurul de matase ce ma lega de lume si de cele ale lumii s-a topit, a disparut usor, fara sa doara. Si m-am legat de Dumnezeu cu snur de metanii cernite... Dar plangeam! ma puneau si pe mine in biserica sa citesc cate o rugaciune in genunchi in fata altarului, a icoanei Mantuitorului si a Maicii Sale. Si ma apuca o jale... si plangeam... dar nimeni nu se mira, nu ma intreba nimic si nici nu incercau sa ma opreasca. Mi-am lasat pe podeaua batranei biserici, in fata tacutelor icoanelor toata jalea pacatelor mele... "caci faradelegea mea eu o cunosc si pacatul meu inaintea mea pururea este..."
Dar, totusi, locul meu nu era acolo. Mie Dumnezeu mi-a dat o familie si o datorie de indeplinit. Nu puteam ramane oricat de mult mi-as fi dorit. Dorul de ai mei si inteleptele maicute nu m-ar fi lasat sa raman acolo.
...Am plecat spre casa, am ajuns. Toata lumea se astepta de la mine sa fiu de-acum alt om. Schimbarea de la linistea manastirii la agitatia orasului, obesia ideii "sa arat bine", asortatul fustei cu bluza, cu pantofii sau poseta, aranjatul parului, si "unde mi-o fi cerceii aceia"?, reintrate brusc in viata mea, m-au dat peste cap. Drept urmare, nici a treia zi, am facut o criza de nervi. Ma "lucra" satana, mai rau decat inainte! dar, cu rugaciune si cu ajutorul Domnului, mi-am revenit...
Ce vreau sa spun, este ca toti avem o menire in lumea asta. nu-i simplu deloc. Nu se poate taia, asa, legatura cu lumea, ca m-am suparat pe ea sau ca, iata! ce credinta mare am ! eu o rup cu lumea asta pacatoasa, si ce bine e la manastire. Mie, acolo, in manastire, Dumnezeu nu mi-a vorbit, nu mi-a spus nimic, desi, asa de sfant parea locul, asa de incarcat de rugaciune, incat m-as fi asteptat ca dupa bradul din fata sa-mi apara Mantuitorul, fara sa ma mir de asta... Nu mi-a vorbit Domnul insa mi-a dat de inteles, asa, in mod tainic ca tre' sa merg acasa. N-am plecat cu mana goala. Am luat cu mine imaginea Lui din biserica, mirosul tamaiei si al lumanarilor, vocile subtirele ale maicilor in rugaciune, smerenia lor si fetele lor vesele dar sfioase. Acestea mi-au fost arme si suport in timpul atacurilor.
Cu mine s-a intamplat o minune, nu? chiar daca n-am auzit aevea glasul Domnului meu, chiar daca n-am primit vreun dar sau har chiar daca greseli mai fac si"calcatura" nu mi-e dreapta mereu. Dar orice as face, eu doar una stiu: ca "inima infranta si smerita Dumnezeu nu o va urgisii".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ti-ai facut tema? spre_rasarit Generalitati 20 30.10.2011 18:11:37
24 s-a facut 16 ore cozia Generalitati 10 22.07.2008 01:23:32
ce e de facut? iuda Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 04.01.2008 01:37:46