Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 30.07.2020, 00:35:48
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
O să mergi.... Vei sluji până la urmă...
Acuma ca să fac o glumă nu suntem la penticostali să ne proorocim unii altora, și lui Mihail Neamțu de la PMP i-au proorocit unii de la penticostali că ajunge președintele României, mira-m-aș să ajung și s-o trăiesc și pe asta și dacă ar ajunge în turul 2 tot ar fi ceva inedit.

Eu voi uzita o tactică de negare în fața ”chemării”, e cea mai bună și evreii ”se luptă” în sensul de tatonări cu Dumnezeu.

O mini preoție are fiecare bărbat parcă era o preoție universală sau așa ceva.
Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Eu unul nu prea m-aș vedea decât preot celib,deci nu risc să implic o soție sau copii în toată această lucrare, care mi se pare ca necesită dedicare totală...

Însă fie voia Ta și nu a mea! În mâinile Tale mă încredințez, arată - mi Calea, și eu o voi urma cu ajutorul Tău, în veci, Amin!
Da uite vezi la greco-catolici e posibil, la ortodocși nu poți la preot de mir să fii celib.

Uite ce prostie am făcut acum am influențat spre celib, avantajul dacă ești căsătorit ai 50% șanse să ai copii înzestrați de Dumnezeu, mai deștepți la minte chiar decât media pt că nu te-ai uzat genetic în păcate și le-ai transmis gene bune și neamul tău trăiește pe mai departe să-ți ducă pomenirea, la bătrânețe nu mori singur și izolat.

Ca să fac o pluralitate de opinii, îți binecuvântezi copiii zilnic la lucru când slujești, și-i păzește Dumnezeu, te aduci pe tine ca pe o jertfă de rugăciune pentru ei și te schimbi în bine de dragul lor.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 30.07.2020, 01:22:58
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Când joci la 2 tăișuri îți cresc șansele sa te mai tai, adică e normal, până înveți sa stăpânești tehnica.Insa nu ești departe de a învăța sa utilizezi concomitent arta...

Structuri subtile, atac și defensivă decentă, îți lipsește doar un mijloc solid sa integrezi totul... Și probabil niște jucători de creație, te bazezi prea mult pe reguli rigide și planuri fixe... Însă deți informația necesara de a procesa creativ, original și inovator... (Scuze, e un defect)

Ar trebui sa îndrăznim sa fim o Biserică vie, nu-i destul să pretindem, să ne ascundem după știu eu câte noțiuni care ne fac să ne simțit în zona "safe"...

Ce facem cu "harul", "credința", "darurile", "chemarea" etc... Nu e de ajuns sa le teorizam, ne plafonam în pocăință formală, rugăciuni ritualice și etichete canonice plus ierarhii umanizate...

Și da, cred ca este de datoria Bisericii, ca păstrătoare, continuatoare, organism divino-umam de a restaura firea umană căzută...

Iar acest proces nu poate fi făcut decât prin conlucrare directă cu Dumnezeu.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 30.07.2020, 02:41:24
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest;
Mie mi-a pus duhovnicul în mână pe la 17 ani o carte Despre Preoție, credea că merg la teologie, eu credeam că mă împinge spre teologie așa ca să fiu la număr pe acolo și nu m-am dus.
Eu am crezut, citindu-va posturile, ca voi amandoi sunteti seminaristi, iar daca nu sunteti trebuie sa deveniti si sa jurati la absolvire. Asa alege Dumnezeu pe cei chemati.

Citat:
În prealabil postat de Iorest;
Mamă, noua Eră, parcă ai fi oficiant la ONU religiilor, nu primesc adeziunea mascată la o religie planetară prin căi diplomatice de tipul Sinodul din Creta.
Chiar daca aceasta religie planetara n-ar fi adoptata de credinciosiI "necipuiti", ea tot va lua fiinta in guvernele lumii, iar Romania va transfera spre ea fondurile de la BOR daca BOR nu coopereaza.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7;
Eu unul nu prea m-aș vedea decât preot celib,deci nu risc să implic o soție sau copii în toată această lucrare, care mi se pare ca necesită dedicare totală...
Nici la greco-catolici nu poti fi hirotonit preot paroh(de mir) fara sa fii casatorit inainte, doar daca esti preot calugar poti inlocui ocazional in parohie pe preotul paroh indisponibil.
Sotia si copiii nu sunt o piedica, sunt un mare ajutor, in primul rand in lupta cu frustrarile; dedicarea totala este si a familiei si nu este impusa, ci adoptata si intretinuta natural.
La 1700, cand greco-catolicii au fost admisi in BC, au fost acceptati doar impreuna cu ritul ortodox.

Citat:
În prealabil postat de Iorest;
la urmă ce să faci cu teologia, în afara mediului eclezial nu te ajută nicăieri la angajare, e aiurea să riști totul pe o singură carte.
Ai timp destul pe bancile scolii sa tragi Asul(hirotonirea), ca nu pentru lumea asta te angajezi si lucrezi in mediul aclezial.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7;
O cale de mijloc se cere, cu discernământ, rațiune și toate în spiritul iubirii divine.... Aceasta e singura cale Adevărată...
"Calea de mijloc" evalabila doar la un cablu coaxial.
Desprecale demijloc se zice ca e "nici prea-prea, nici foarte-foarte".
Iisus, IUBIREA divina, nu e la mijloc. Calea lui Iisus totdeauna duce la suferinta fizica, la ceruri.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7;
Când joci la 2 tăișuri îți cresc șansele sa te mai tai, adică e normal, până înveți sa stăpânești tehnica.Insa nu ești departe de a învăța sa utilizezi concomitent arta...

Structuri subtile, atac și defensivă decentă, îți lipsește doar un mijloc solid sa integrezi totul... Și probabil niște jucători de creație, te bazezi prea mult pe reguli rigide și planuri fixe... Însă deți informația necesara de a procesa creativ, original și inovator... (Scuze, e un defect)

Ar trebui sa îndrăznim sa fim o Biserică vie, nu-i destul să pretindem, să ne ascundem după știu eu câte noțiuni care ne fac să ne simțit în zona "safe"...

Ce facem cu "harul", "credința", "darurile", "chemarea" etc... Nu e de ajuns sa le teorizam, ne plafonam în pocăință formală, rugăciuni ritualice și etichete canonice plus ierarhii umanizate...

Și da, cred ca este de datoria Bisericii, ca păstrătoare, continuatoare, organism divino-umam de a restaura firea umană căzută...

Iar acest proces nu poate fi făcut decât prin conlucrare directă cu Dumnezeu.
Marire Tie,Doamne, marire Tie!
__________________
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 30.07.2020, 23:25:11
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Eu am crezut, citindu-va posturile, ca voi amandoi sunteti seminaristi, iar daca nu sunteti trebuie sa deveniti si sa jurati la absolvire. Asa alege Dumnezeu pe cei chemati.
În ziua de azi informația circulă, universitățile nu mai au monopol pe învățătură care se transmite electronic sau tipărit și poate fi citită materia teologică de oricine, singurul monopol pe care-l mai au e pe diplomă și certificare de competențe.

De aceea un om poate știi din mai multe facultăți informații fără să fi fost fizic la cursuri, nu e ceva inedit.

Cât privește chemarea, eu cred într-o chemare din locul în care ești, ești prof de educație fizică faci ca și pentru Dumnezeu treaba ta și ajuți după puteri un preot slujitor, un cor, o fundație ceva după cât ai timp.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Chiar daca aceasta religie planetara n-ar fi adoptata de credinciosiI "necipuiti", ea tot va lua fiinta in guvernele lumii, iar Romania va transfera spre ea fondurile de la BOR daca BOR nu coopereaza.
Nu mă interesează fondurile și altele, ne vom ruga în case dacă la Biserică se va propovădui religia lui antihrist, vremurile astea incerte sunt un alt motiv de a spune pas hirotoniei și călugăriei, că te poți trezi preotul care trebuie să aducă osanale lui Baal, nu lui Hristos.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nici la greco-catolici nu poti fi hirotonit preot paroh(de mir) fara sa fii casatorit inainte, doar daca esti preot calugar poti inlocui ocazional in parohie pe preotul paroh indisponibil.
Nu știam e o informație utilă și la ortodocși sunt puțini preoți celibi dar e excepția excepției, dintr-o înțelegere directă preot-episcop.


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Sotia si copiii nu sunt o piedica, sunt un mare ajutor, in primul rand in lupta cu frustrarile; dedicarea totala este si a familiei si nu este impusa, ci adoptata si intretinuta natural.
Doamne ajută, mă bucură când citesc că aperi familia, din unele postări reieșea că ești exclusiv pt celibat.

Familia nu e o piedică, dar e un fel de scut sau de paratrăznet în care pot lovi sub centură atacurile răului, e ca și cum diavolul ți-ar lua ostatici casnicii și i-ar putea răzvrăti împotriva ta și a lucrării tale preoțești ca la final să o și pățească unii din ei, după ce i-a îndepărtat de lucrare.

Desigur asta nu se întâmplă întodeauna, însă dacă s-ar permite să fii preot celib în orașe cel puțin 30% din absolvenții de teologie nu cred că s-ar mai căsători și s-ar dedica total studiului, nu cred că e neapărat bine.

Cum nu e bine nici să obligi pe cineva să se căsătorească, să-l prinzi la înghesuială că are nevoie urgent de nuntă și să nu mai aibă timp să aleagă o femeie de casă ci să aleagă ce pică și ce găsește și după să se chinuie.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 31.07.2020 at 17:53:13.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 31.07.2020, 13:44:25
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Putem să stăm oricât în acest academism teologic din sfera dogmatica și canonică, împărțind judecăți în dreapta și în stânga...

Chiar azi discutam cu un neoprotestant pe care nu-l puteai scoate din ale lui...Degeaba îi spuneam ca tot "Biserica" pe care o acuza ca botează copii care n-au cum mărturisi botezul, și care se inchina la chipuri cioplite, a făcut și actualul canon al Bibliei, pe care el o consideră singurul adevărul, restul fiind inutile...Eu ii spuneam ca trebui sa ajungem la un consens, el ca e imposibil.... Adică dacă 2 persoane care cred în același Dumnezeu nu pot fi într-o relație de fraternitate ideologica, respectiv de credință și....

E trist când peste tot e dezbinare....

De parcă în lumea spirituală.... Mda... E o realitate care doare, să te întorci la credință dar sa fi considerat tot necredincios sau eretic sau știu eu cum... Nu zic sa ne unim toți cu Roma acuma, dar trebui sa fie o unitate atât fizica cât și spirituala în privința tuturor creștinilor...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 31.07.2020, 14:24:23
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ceea ce dumneavoastră nu înțelegeți e că există un anumit timp pentru tot. Există un timp în care Domnul recoltei va scoate lucrători pentru ai aduna pe cei aleși. Primele roade și după restul. Totul se va face prin duhul Lui, nu prin vorbe si discuții, pentru că doar Spiritul Adevărului poate schimba starea omului. Incetati să credeti că se poate schimba ceva prin ideologie. Dar în același timp spun că da, țara asta este aleasă, poporul asta are un destin spiritual special și toate neamurile inclusiv dușmanii acestei țări vor veni la granițele ei și vor ingenunchia recunoscând adevărul și scaunul de judecată și gl9rie ce se află în acest tărâm.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 31.07.2020, 14:51:52
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Ceea ce dumneavoastră nu înțelegeți e că există un anumit timp pentru tot. Există un timp în care Domnul recoltei va scoate lucrători pentru ai aduna pe cei aleși. Primele roade și după restul. Totul se va face prin duhul Lui, nu prin vorbe si discuții, pentru că doar Spiritul Adevărului poate schimba starea omului. Incetati să credeti că se poate schimba ceva prin ideologie. Dar în același timp spun că da, țara asta este aleasă, poporul asta are un destin spiritual special și toate neamurile inclusiv dușmanii acestei țări vor veni la granițele ei și vor ingenunchia recunoscând adevărul și scaunul de judecată și gl9rie ce se află în acest tărâm.
Vom vedea dacă profeția babei Vanga și a profetului indian se va îndeplini. Cică ar fi undeva prin Bucovina, având acum 15 ani, sau ceva de genu...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 31.07.2020, 14:58:25
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Petrache Lupu, Arsenie Boca. Pentru mine e 100%. Însă să nu va așteptați la blândețe din partea acestui Leu. Si 8n același timp e nevoie de opoziție că să și rodeze bine colții și ghiarele.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 31.07.2020, 15:00:55
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Cică ar fi undeva prin Bucovina, având acum 15 ani, sau ceva de genu...
Baliverne. E deja matur și pregătit de luptă. Trecut prin mult greu și suferință să înțeleagă cu se face o judecată dreaptă
Reply With Quote
  #40  
Vechi 31.07.2020, 18:17:03
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Putem să stăm oricât în acest academism teologic din sfera dogmatica și canonică, împărțind judecăți în dreapta și în stânga...
E un fel de cerc de dialog și reflecție aici, un think tank :), vedem ce putem să facem constructiv.

Având în vedere că România scade în raport de populație, dar și de aspiranți la teologie, la un moment dat cred că se va face o restructurare a învățământului spre calitate atât intelectuală cât și duhovnicească.

Nu are cum să-ți dăuneze să ai și preoți pregătiți să răspundă la unele frământări și la dileme ale omului contemporan, cât și cu autoritate în ceea ce predică.

Dacă un preot e și pregătit și are și o viață morală, are cele mai mari șanse să întoarcă lumea spre credință și spre restaurarea morală.

Dacă e doar pregătit, dar nu excelează moral, măcar poate sfătui bine până la un punct, iar dezlegarea se consideră și aceea validă, mai departe treaba lui dacă se mântuie sau nu.

Dacă e moral, dar nu e pregătit, s-ar putea să aibă probleme în comunicarea cu partea pretențioasă a Bisericii, intelectuali, autodidacți, dar nu vatămă pe nimeni, măcar păstrează pe câți erau și dinainte de el.

Dacă un preot nu e nici pregătit, nici moral, atunci e cea mai nasoală situație pt parohie.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Ce facem cu "harul", "credința", "darurile", "chemarea" etc... Nu e de ajuns sa le teorizam, ne plafonam în pocăință formală, rugăciuni ritualice și etichete canonice plus ierarhii umanizate...

Și da, cred ca este de datoria Bisericii, ca păstrătoare, continuatoare, organism divino-umam de a restaura firea umană căzută...

Iar acest proces nu poate fi făcut decât prin conlucrare directă cu Dumnezeu.
Fiecare chemare lucrează diferit nu neapărat din interiorul altarului, există și oameni pt treburile din afară ale bisericii, ai dreptate și cu continua restaurare a căderilor, însă nu știu dacă un om se poate restaura prin accederea la cea mai înaltă funcție, dacă nu cumva ce făcea în trecut nu se va activa și mai tare în lucrarea de slujire.

Dacă toți ar trebui să fie în altar, ar fi mai mulți preoți decât enoriași și așa în unele zone cam bate vântul de la lipsa de enoriași.

În fine, fiecare e liber să încerce, dacă are aprobarea mai marilor lui, am și șters o parte din ce mi se părea dur în mesajul meu anterior, până la urmă nu sunt eu responsabil, dar nici nu pot primi ca enoriaș tot felul de experimente pastorale, tot felul de neîmpliniți în preoție, nu suntem numai o turmă care trebuie să accepte chiar orice.

Eu îi voi semnala și în realitate unui preot dacă îl văd că sare calul, mai ales că există și partea cealaltă, asprime a duhovnicilor chiar tineri față de credincioși care sunt loviți de societate.

Să fii aspru cu alții în sensul de absurditate după ce mai marii tăi au fost îngăduitori cu căderile tale, e iarăși o scădere pastorală.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 31.07.2020 at 18:28:35.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare