Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1001  
Vechi 11.05.2010, 19:57:29
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
cind spuneam eu ca penticostali sunt mincinosi nu o spuneam moca in'92'cind mergeam la adunarile lor nici nu vroiau sa auda de cruce acu e centru credintei lor,repede au mai schimbat legea nici pe biblie nu era crucea era un vas de pamint acu se lauda cu crucea hm...prin'93' am realizat o troita sectari miau rupt- o si miau aruncat-o in riu Doamne ce realizare pt.ei.am, aflat lucruri noi e bun forumul.
Din ceea ce spui nu reiese minciuna frate Gibi.

Este drept ceea ce spui ca penticostalii au avut fata de cruce o atitudine negativa. Dar nu fata de Jertfa Domnului Iisus. A fost o forma de protest fata de ortodocsi cred eu dar nu stiu sigur. Fata de semnul crucii golit de semnificatia ei.

Intre timp lucrurile s-au mai schimbat. Am vazut ca Sfanta Scriptura, atunci cand vorbeste de Cruce o asimileaza Jertfei de pe ea. Cum ar fi versetul: Și printr-Însul toate cu Sine să le împace, fie cele de pe pământ, fie cele din ceruri, făcând pace prin El, prin sângele crucii Sale

Cat despre gestul troitei rupte si aruncate in rau aceia nu erau sectari, erau niste golanasi teribilisti.

Ma bucur ca, pana la urma ai ajuns la concluzia ca e bun forumul.
  #1002  
Vechi 11.05.2010, 20:06:25
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
nu ma ocup cu evanghelizari nu sunt sectar mindru si ocos eu sunt un mirean pacatos care ma straduiesc sa tin credinta cea dreapta lasind pe cei ce trebuie sa faca evangelizarile[exclus sectari].
Frate Gibi, lenevia se ascunde in spatele multor motivatii nobile.
Daca tu ai studiat cinci ani ortodoxia, cunosti putin Scripturile si pe Dumnezeu, eu cred ca ai putea sa impartasesti, in umilinta, aceasta comoara si cu semenii tai.

Asta nu te preface in sectar ci intr-o sluga nevrednica care face ceea ce este dator sa faca.
  #1003  
Vechi 11.05.2010, 20:45:51
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit penticostali sau bisertca lui Dumnezeu apostolica

isi au numele de la cuvintul grecesc penticosti,care inseamna cinzecime.ei sustin ca toti membri sectei lor au botezul cu Duh Sfint si cu foc,pe care l-au primit asemenea apostolilor la Cinzecime.ca semn si dovada a pogoriri "Duhului Sfint"asupra lor este manifestarea harisimei vorbiri in limbi,ca si apostoli,la cinzecime.facind din aceasta credinta punctul central al vietii si invataturii lor, au reconsiderat toate celalalte puncte ale credintei crestine,in functie de acesta,subordonindu- le ca importanta si prioritate acestuia,constituindu-se astfel in secta.au mai fost numitiTREMURATORI SAU TREMURICI DIN CAUZA TREMURATURILOR PE CARE LE MANIFESTA SUB PRETINSA INFLUIENTA A SFINTULUI DUH.SECTA A FOST INTEMEIATA DE carol perham, la inceputul secolului al xx-lea in america california de aici in europa.in Romania au aparut direct din america,prin citiva romani care au editat si o revista vestitotul evangheliei redactata de un oarecare paul budeanu,roman din arad.acest fragment este luat din cartea legea Romineasca Edit.Episcopiei Ortodoxe Romane DE ALBA IULIA ANUL DOMNULUI 1994SUB PURTAREA DE GRIJE A EPISCOPULUI ALBEI IULII.doriana spunea ca nu a auzit pina acuma de tremurici iata ca acuma poti fi sigura ca nu am inventat si cu coada vulpii las-o in suspensie eu nu te-am lovit direct de ce ai facut-o.in momentele de liniste a tale chear miau placut postarile tale eu cu tine nu am nimic sincer iti spun mi se pare ca esti cu picioarele pe pamint eu cu penticostalul am treaba se crede mare smecher poate e din cartierul coiciu din constanta tot timpul ma discrediteaza in stil borfas eu fiind sincer cu el incercind tot timpul sa ma fac inteles ca ce am relatat eu am trait, am vazut cu ochi si am auzit cu urechile si sa fiu tratat ca un copil sa iti fie rusine dle.penticostal aci fiind vorba de adevar nu de focul de la oala.
  #1004  
Vechi 11.05.2010, 21:00:18
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
doriana spunea ca nu a auzit pina acuma de tremurici iata ca acuma poti fi sigura ca nu am inventat si cu coada vulpii las-o in suspensie eu nu te-am lovit direct de ce ai facut-o.in momentele de liniste a tale chear miau placut postarile tale eu cu tine nu am nimic sincer iti spun mi se pare ca esti cu picioarele pe pamint eu cu penticostalul am treaba se crede mare smecher poate e din cartierul coiciu din constanta tot timpul ma discrediteaza in stil borfas eu fiind sincer cu el incercind tot timpul sa ma fac inteles ca ce am relatat eu am trait, am vazut cu ochi si am auzit cu urechile
Imi cer scuze; nu s-a vrut a fi lovitura, dar chiar am crezut ca sunteti glumet cand ati scris ce se intampla la penticostali, caci si eu merg acolo dar nu am vazut asa ceva. Deci pot spune ca m-ati lovit si pe mine, cand ati spus ca suntem tremurici, hauim si miraim, ne contorsionam si ne inrosim in rugaciune... . Ceva-ceva ati vazut dvs, dar exagerati. Ultima data nu ati exagerat atat de tare si apreciem. Iar fratele penticostal nu e atat de rau tinand cont ca dvs l-ati atacat mereu iar el v-a raspuns amabil.

Ca sa va dau un exemplu, nici ce ati scris mai sus nu e atat de corect: Nu toti membrii BP au botezul cu Duhul Sfant, vorbirea in limbi nu e punctul central al credintei noastre, ci jertfa lui Hristos, n-am aparut din America, suntem nascuti aici, etc. Inteleg ca ati copiat asta de undeva, dar cel ce a scris-o nu a fost prea binevoitor.

In rest, respectele mele pentru varsta dvs si dragostea pe care o aveti pentru ortodoxie. Si sper ca ne vom intelege bine si in continuare.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 11.05.2010 at 21:07:02.
  #1005  
Vechi 11.05.2010, 21:25:05
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit biserica ortodoxa finctioneaza dupa

hotaririle sinoadelor ecumenice care s-au petrecut acum mult timp in urma ani325-843 unde sa hotarit adevarul de credinta nu sa schimbi asa dupa bunul plac a fiecaruia si cum il taie pe el capul.sunt aspru criticat ca de mai face omul si greseli cind am spus [in curind]ceia ce recunosc e gresala mea rog pe bunulDumnezeu sa ma ierte nu a fost cu intentie eu nu vreau sa adaug nici sa scot din scriptura sa nu fiu pedepsit pt aceasta.dl. penticostal urgent ma amendat drastic spunind ca nu cunosc scriptura adica eu nu stiu nimic.poate daca eram in preajma lui ma rastignea pe usa de la intrare Doamne multam ca e ceva distanta intre noi.ANUL1990in acea vreme exista mare repulsie pt SF.CRUCE PE CARE NOI O ADORAM NE INCHINAM SI O SARUTAM CU EVLAVIE.am aratat unui penticostal SF.CRUCE sa tras inapoi precum cel rau de tamiie ca sa aflu ca acuma este recunoscuta[ma bucur]la toti sectari le spuneam si le spun:CRUCEA ESTE ALTARUL DE JERTFA A DOMNULUI SI MINTUITORULUI NOSTRU IISUS HRISTOS SLAVIT SA FIE NUMELE LUI IN VECI AMIN.
  #1006  
Vechi 11.05.2010, 21:38:14
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit mai ales pentru penticostalu...

"Scriptura spune ca limbile vor inceta. Si da exact data cand vor inceta limbile. Iti sugerez sa citesti asta in 1 Corinteni 13."

Hai mai lasa si nu ma inebuni, care e data cand vor inceta limbile?Cand spune acolo ca vor inceta limbile?
  #1007  
Vechi 11.05.2010, 21:38:33
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Mie mie interzis sa mai merg in adunarile

penticostale dar daca ma tot faceti mincinos inca nu e tirziu sa fac ceva filmari cu camera mini sa le postez pe forum sa vedeti ca asa se predica la noi in zona si poate mai prind si altceva mai senzational[vorbirea in limbi]atunci oare veti trage fermuarul?mai am si alte povestiri adevarate poate veti afla lucruri noi.
  #1008  
Vechi 11.05.2010, 21:52:50
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
penticostale dar daca ma tot faceti mincinos inca nu e tirziu sa fac ceva filmari cu camera mini sa le postez pe forum sa vedeti ca asa se predica la noi in zona si poate mai prind si altceva mai senzational[vorbirea in limbi]atunci oare veti trage fermuarul?mai am si alte povestiri adevarate poate veti afla lucruri noi.
Vorbirea in limbi e adevarata; nu am negat-o si nu avem de ce. Si nici nu are nimic senzational in ea. Celelalte inflorituri sunt problema...
Au filmat altii inaintea dvs si le-au pus pe internet. Dar daca vreti sa mai filmati si dvs si daca sunteti de parere ca va foloseste, e in regula pentru mine. Asteptam .
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #1009  
Vechi 11.05.2010, 23:11:13
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
Eu cu penticostalul am treaba se crede mare smecher poate e din cartierul coiciu din constanta tot timpul ma discrediteaza in stil borfas eu fiind sincer cu el incercind tot timpul sa ma fac inteles ca ce am relatat eu am trait, am vazut cu ochi si am auzit cu urechile si sa fiu tratat ca un copil
Imi cer iertare daca te-am suparat Gibi.
Pana vineri seara oricum, fii linistit, nu mai zic nimic impotriva ta.

E drept ca te-am tratat ca pe un copil dar, sincer acum, asa mi-ai facut impresia ca esti. Dar poate ai doar un suflet tanar. Apropo, cati ani ai?

Si cine ti-a interzis sa mergi in bisericile penticostale?

Last edited by penticostalulmantuibil; 11.05.2010 at 23:38:16.
  #1010  
Vechi 12.05.2010, 00:00:03
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
penticostale dar daca ma tot faceti mincinos inca nu e tirziu sa fac ceva filmari cu camera mini sa le postez pe forum sa vedeti ca asa se predica la noi in zona si poate mai prind si altceva mai senzational[vorbirea in limbi]atunci oare veti trage fermuarul?mai am si alte povestiri adevarate poate veti afla lucruri noi.
Gibilian, chiar te-as ruga sa faci lucrul asta, ca sa vad si eu cum sta treaba!

Pe aici ei vorbesc numai de bine, de argumente din Biblie...dar vreau si eu sa vad exact cum se "rugau" ( ca vad ca ei afirma ca nu propovaduiau cu ajutorul darului, ci numai se rugau) Sfintii Apostoli, si cum lucreaza Duhul Sfant in cultul asta penticostal!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 23:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 23:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 13:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 22:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 18:09:10