Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 22.04.2010, 18:40:11
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
Vorbirea în limbi este, după cunoștințele mele biblice, singurul dar care are atât o folosință personală și una publică.

Este scris în 1 Corinteni 14 că, nu se poate sluji celor din jurul tău cu darul vorbirii în limbi dacă nu ai darul tălmăcirii. Dacă tu ai darul tălmăcirii limbilor sau altcineva din biserică îl are, tu vorbești în alte limbi și prin darul tălmăcirilor ceea ce vorbești este tradus.

Pentru că există trei căi de înțelegere a vorbirii în limbi:

xenolalia - credinciosul vorbește prin Duhul Sfânt o limbă cunoscută (precum suahili, să zicem)
glossolalia - credinciosul vorbește o limbă necunoscută de public
akolalia - credinciosul folosește glossolalia dar Duhul Sfânt face ca auditoriul să „audă” limba lui

În general astăzi este mai des întâlnită glossolalia. În cazul ei, pentru ca biserica să fie zidită este necesar darul tălmăcirilor.

La Cincizecime părerea mea este că a fost akolalia.


Unele din cele ce le spun sunt părerile mele, dar felul cum funcționează darului tălmăcirilor și al vorbirii în limbi este Biblic. Cercetează 1 Corinteni 14.
Ai zis ca sunt trei feluri de vorbire in limbi: xenolalia , glossolalia , akolalia.Cum,cand si de unde au aparut aceste doua terminologii si formulari "xenolalia" si "akolalia" in contextul vorbirii in limbi .
  #502  
Vechi 22.04.2010, 20:58:56
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Draga lacrimi, te inteleg ca esti necajita, dar uitatul peste gard nu e o solutie. E mai bine sa te intrebi: "E drept ca altii au doar una din ele, dar de ce nu e nimic in biserica mea?" De ce toate merg pe principiul "ce nu-i la mine nu e bine"? De ce am fost indoctrinati sa uram pe cei ce nu sunt ca noi si sa dispretuim lucrurile pe care nu le putem avea, chiar daca vin de la Dumnezeu? Caci Dumnezeu a spus:

"Iar celor ce vor crede, le vor urma aceste semne: în numele Meu, demoni vor izgoni, în limbi noi vor grăi,
Șerpi vor lua în mână și chiar ceva dătător de moarte de vor bea nu-i va vătăma, peste cei bolnavi își vor pune mâinile și se vor face sănătoși."

Deci ar trebui sa te intrebi de ce unii se lauda ca au credinta adevarata dar nu au nici unul din semnele credintei. Iar cei care se chinuie si au cate ceva sunt batjocoriti. [De fapt obiceiul de a batjocori pe cei ce-L cauta pe Dumnezeu e vechi, e dintotdeauna ]


Atunci cand am sa va vad cu serpi in maini si vorbind intr-adevar in limbi, asa cum spune Scriptura ca si Apostolii, fiecare auzind in limba lui materna, atunci sigur voi crede... Pana atunci... sunt ferm convinsa ca e vorba de un alt duh
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #503  
Vechi 22.04.2010, 21:06:11
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

[quote=lacrimi;238325]Atunci cand am sa va vad cu serpi in maini si vorbind intr-adevar in limbi, asa cum spune Scriptura ca si Apostolii, fiecare auzind in limba lui materna, atunci sigur voi crede... Pana atunci... sunt ferm convinsa ca e vorba de un alt duh[/QUOTE

Fenomenul glosolaliei s-a petrecut o singura data, draga lacrimi, logic ca ceea ce pretind ei acum ca au este un alt duh...
  #504  
Vechi 22.04.2010, 21:10:22
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Atunci cand am sa va vad cu serpi in maini si vorbind intr-adevar in limbi, asa cum spune Scriptura ca si Apostolii, fiecare auzind in limba lui materna, atunci sigur voi crede... Pana atunci... sunt ferm convinsa ca e vorba de un alt duh
Nu aveam pretentia sa ne crezi pe noi. Vorbeam de semnele credintei care, culmea, lipsesc aproape cu desavarsire de la cei ce se lauda cu singura credinta adevarata.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #505  
Vechi 22.04.2010, 21:23:27
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nu aveam pretentia sa ne crezi pe noi. Vorbeam de semnele credintei care, culmea, lipsesc aproape cu desavarsire de la cei ce se lauda cu singura credinta adevarata.


Semne si minuni a dat Dumnezeu pe vremea lui Moise, dar poporul Sau tot "incapatanat" si necredincios a ramas... Noua ne-a dat un singur semn si o singura minune: pe Domnul Isus. Si "cei ce se lauda cu singura credinta adevarata" nu mai au nevoie de altceva... ("vor cere semne si minuni"...)
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #506  
Vechi 22.04.2010, 21:23:51
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nu aveam pretentia sa ne crezi pe noi. Vorbeam de semnele credintei care, culmea, lipsesc aproape cu desavarsire de la cei ce se lauda cu singura credinta adevarata.
Draga mea, te referi cumva la mine?! Eu nu m-am laudat cu nimic si nu stiu de ce te-ar deranja atat de mult ce spun cand esti convinsa ca a ta credinta e dreapta?!
  #507  
Vechi 22.04.2010, 21:33:30
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Draga mea, te referi cumva la mine?! Eu nu m-am laudat cu nimic si nu stiu de ce te-ar deranja atat de mult ce spun cand esti convinsa ca a ta credinta e dreapta?!
Nu, iubito, ce sa am eu cu tine? Ma refeream la BO, lacrimi si-a dat seama.

Citat:
Semne si minuni a dat Dumnezeu pe vremea lui Moise, dar poporul Sau tot "incapatanat" si necredincios a ramas... Noua ne-a dat un singur semn si o singura minune: pe Domnul Isus. Si "cei ce se lauda cu singura credinta adevarata" nu mai au nevoie de altceva... ("vor cere semne si minuni"...)
Repet:

"Iar celor ce vor crede, le vor urma aceste semne: în numele Meu, demoni vor izgoni, în limbi noi vor grăi,
Șerpi vor lua în mână și chiar ceva dătător de moarte de vor bea nu-i va vătăma, peste cei bolnavi își vor pune mâinile și se vor face sănătoși."

Domnul era specific, nu spuena poezii. Acestea sunt niste semne ca ai credinta; si mai sunt si altele. Domnul Iisus nu e o minune, desi e minunat. El e o persoana.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 22.04.2010 at 21:52:33.
  #508  
Vechi 22.04.2010, 22:01:34
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Fenomenul glosolaliei s-a petrecut o singura data, draga lacrimi, logic ca ceea ce pretind ei acum ca au este un alt duh...
Vă sugerez să citiți o Carte veche, frumoasă și adevărată: Biblia sau Sfânta Scriptură!

Veți înțelege că fenomenul glosolaliei s-a petrecut de multe, foarte multe ori.
  #509  
Vechi 22.04.2010, 22:04:35
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
Vă sugerez să citiți o Carte veche, frumoasă și adevărată: Biblia sau Sfânta Scriptură!

Veți înțelege că fenomenul glosolaliei s-a petrecut de multe, foarte multe ori.
Multumesc pentru sugestie... Am citit din ea sa stii si nu am vazut sa sa fi petrecut de mai multe ori! Im poti da locurile alea multe?!
  #510  
Vechi 22.04.2010, 22:11:35
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
"Iar celor ce vor crede, le vor urma aceste semne: în numele Meu, demoni vor izgoni, în limbi noi vor grăi,
Șerpi vor lua în mână și chiar ceva dătător de moarte de vor bea nu-i va vătăma, peste cei bolnavi își vor pune mâinile și se vor face sănătoși."

Domnul era specific, nu spuena poezii. Acestea sunt niste semne ca ai credinta; si mai sunt si altele. Domnul Iisus nu e o minune, desi e minunat. El e o persoana.
Totusi banuiesc ca esti constienta de mintile nebune...care in loc sa intelegea ca sunt protejati de Dumnezeu in caz ca se intalnesc cu vreun serpisor, se duc expres si leagana serpi deasupra capului...nu?

Stii ca si Rasputin a murit extrem de greu, desi i s-a dat o cantitate exagerata de otrava...si orice om normal ar fi murit in locul lui, numai el nu...deci sa inteleg ca daca rezisti la otrava, sau te legeni cu serpi deasupra capului...e vreun indiciu clar ca cineva e sfant?

De asemenea ar trebui sa stii ca sunt extrem de multi magicieni, dresori care se joaca cu serpii, fac show-uri...sau oameni care de-a lungul istoriei ingerand cantitati f mici de otrava, au ajuns sa capete rezistenta...organismul obisnuindu-se cu ea.

Deci eu cred ca nebunii sunt tot nebuni, si pe astia ii vezi cu sarpele sarind/dansand pe dupa gat, si cu ochii dati peste cap...ori asta nu zice in Biblie, deci e doar o interpretare bolnava...
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 23:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 23:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 13:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 22:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 18:09:10