Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.02.2010, 21:23:13
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit "Scoala la domiciliu" - Homeschooling

Am citit articolul acesta si mi-a placut alternativa pastorului la ofensiva eroilor de carton la care sunt supusi copiii nostri prin intermediul televizorului: marile personalitati ale istoriei noastre.
Mi-a mai placut si felul in care spune ca tine "orele", ca se axeaza pe componenta vocationala si ca nu indoapa zadarnic copiii cu "hapuri" de informatie inutila.

Eu cred ca acest sistem de "scoala la domiciliu" reprezinta o alternativa sanatoasa la atmosfera din scolile Romaniei contemporane, la calitatea procesului didactic, la avalansa necontrolata de cunostinte care este varata cu de-a sila in creierele elevilor si, nu in ultimul rand, la dezorganizarea cronica stapana peste intregul sistem educational romanesc (schimbarea periodica a curricula scolare, a metodologiei examenelor, a modului de notare, etc, etc.)
(Nu spun ca oricine isi poate scoli copiii acasa, fireste ca trebuie sa faci dovada unor cunostinte temeinice inainte de a-ti asuma rolul de "profesor".)

Voi ce credeti?

http://www.evz.ro/articole/detalii-a...iii-la-scoala/

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.02.2010, 21:34:25
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Am citit si eu articolul postat de tine... si nu pot sa spun ca sunt incantata de asemenea ideie... desi invatamantul actual este in declin. Acei copii nu merg la scoala din considerente religioase cred, chiar daca se neaga acest lucru. Oricata educatie ar primi de la parinti si chiar daca ar invata foarte bine consider ca acesti copii au nevoie de prieteni de colegi , au nevoie sa socializeze! Nu toata viata pot fi feriti de tentatii si nu toata viata parintii vor fi langa ei! Notarea este importanta , naste competitia, premiul este o motivatie!
Nu stiu eu nu as adopta acest tip de invatamant daca as avea copii. Daca sunt educati crestineste inca din pantecele mamei, nu cred ca nu vei avea rezultate cu ei atat cat priveste invatatura cat si integrarea sociala care este foarte importanta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.02.2010, 21:35:14
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Scoala Waldorf este axata pe insusirile vocationale ale copiilor. Si da rezultate bune, mai putin la examenele nationale unde sunt subiecte din programa invatamantului obligatoriu. In rest, copiii gandesc mai liber, stiu sa-si exprime foarte clar ideile in ceea ce priveste alegerile din viata lor si sa argumenteze frumos. Personalitatea este mai clar conturata si se vede ca nu au facut scoala "la pachet".
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.02.2010, 22:06:15
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Am citit si eu articolul postat de tine... si nu pot sa spun ca sunt incantata de asemenea ideie... desi invatamantul actual este in declin. Acei copii nu merg la scoala din considerente religioase cred, chiar daca se neaga acest lucru. Oricata educatie ar primi de la parinti si chiar daca ar invata foarte bine consider ca acesti copii au nevoie de prieteni de colegi , au nevoie sa socializeze! Nu toata viata pot fi feriti de tentatii si nu toata viata parintii vor fi langa ei! Notarea este importanta , naste competitia, premiul este o motivatie!
Nu stiu eu nu as adopta acest tip de invatamant daca as avea copii. Daca sunt educati crestineste inca din pantecele mamei, nu cred ca nu vei avea rezultate cu ei atat cat priveste invatatura cat si integrarea sociala care este foarte importanta!
Draga Gabriela,

Permite-mi sa te contrazic intr-o privinta: competitia in cadrul claselor si respectiv recompensele la sfarsit de an sunt practicate de foarte putin tari in momentul de fata.
Mie nu mi-a venit sa cred ca in Olanda nu exista coronita / premii / diplome la finalul anului si mi-a luat mult timp sa inteleg ca e mai bine asa. Tineti minte cum erau marginalizati "repetentii clasei" pe vremea noastra? Cum stateau ei in ultimele banci si erau mereu dati drept exemple negative, fiind in mod constant umiliti in fata celorlalti? Care credeti ca este beneficiul unui sistem in care elevii fac calcule "ingineresti" pentru a le iesi media de premiul I / II, samd? Unde se regaseste atunci intelegerea fata de capacitatea diferita de asimilare a informatiilor pe care o au copiii? De ce premiul de la final de an trebuie sa fie tinta, nu vi se pare ca scopul adevarat al educatiei - descoperirea si cultivarea potentialului elevului - este deturnat in favoarea unei diplome si a unei coronite?
Copiii nostri sunt scoliti de parca toti trebuie sa devina chirurgi sau cercetatori NASA, nimic mai prejos de acest nivel nu este tolerat. Ati citit vreodata cazurile elevilor care s-au sinucis pentru ca au picat un examen sau pentru ca au luat in 4 (!!!) la matematica? In Romania exista, aproape ca nu avem sesiune de examene fara victime - cat de ridicol suna!!
De ce trebuie musai sa cultivam competitia? Ca sa supravietuiasca cel mai bun? Si cu cei mai slabi ce facem? Cu cei mediocri? Nu sunt ai nostri?

Cat despre lipsa de socializare a copiilor care beneficiaza de scoala la domiciliu... greu de spus daca este intr-adevar asa. E drept ca un copil trebuie pregatit pentru viata (asadar nu-l putem izola la nesfarsit cu intentia de-a-l proteja de influente negative) insa trebuie sa comparam avantajele si respectiv dezavantajele oferite de un mediu social scolar asa cum este o clasa de elevi. Nu ma pronunt in aceasta privinta insa nu pot sa nu observ cat de hidoase au ajuns sa fie unele practici care iau nastere si sunt intretinute in sanul colectivelor scolare...

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.02.2010, 22:11:24
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Competitia de care vorbeam o priveam in sens pozitiv si nicidecum pentru marginalizarea cuiva!
Astazi in scolile din Romania se merge pe integrarea tuturor copiilor si pe egalitate de sanse si te asigur ca nu coronita ii face mai buni la invatatura pentru ca resursele sunt reduse si premiile aproape ca nu mai exista, ci centrarea educatiei pe elev!
Cosider ca cea mai buna forma de educatie este invatamantul traditional impletit cu metodele moderne!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.02.2010, 22:15:06
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Sa inteleg ca desfiintarea scolilor ar fi o solutie pentru evitarea diverselor conflicte si situatii?! Exista si alternativa step by step in care se lucreaza pe centre dar sa stii ca exista deosebire intre copiii de la step si copiii de la traditional!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.02.2010, 23:01:29
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Competitia de care vorbeam o priveam in sens pozitiv si nicidecum pentru marginalizarea cuiva!
Astazi in scolile din Romania se merge pe integrarea tuturor copiilor si pe egalitate de sanse si te asigur ca nu coronita ii face mai buni la invatatura pentru ca resursele sunt reduse si premiile aproape ca nu mai exista, ci centrarea educatiei pe elev!
Cosider ca cea mai buna forma de educatie este invatamantul traditional impletit cu metodele moderne!
In ce consta competitia in sens pozitiv si in ce consta ea?
De ce trebuie sa existe competitie in primul rand? Care este folosul ei?

"Integrarea tuturor copiilor".... ce bine suna, aproape ca din carte! Din pacate realitatea din clasa e alta, eu o stiu din proprie experienta.

Poti sa-mi dai cateva exemple de metode educationale moderne?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.02.2010, 23:03:54
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Sa inteleg ca desfiintarea scolilor ar fi o solutie pentru evitarea diverselor conflicte si situatii?! Exista si alternativa step by step in care se lucreaza pe centre dar sa stii ca exista deosebire intre copiii de la step si copiii de la traditional!
Nu am afirmat niciunde ca scolile trebuie desfiintate. Insa nu le-ar strica o reforma de-adevaratelea, una care sa scuture tot molozul adunat acolo pe parcursul a generatii intregi.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.02.2010, 23:09:07
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Competitia o vad ca motivatie si nu ca discriminare. Metodele traditionale asociate cu tot ce inseamna metode active, care implica toti elevii, le consider benefice! Si daca esti din sistem stii care sunt metodele mai bine ca mine!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.02.2010, 02:41:33
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Competitia reflecta societatea si viitorul in care copiii vor exista si vor LUCRA. Oare nu asta este telul invatamintului, sa pregatim noile generatii in mod obiectiv pentru ce-i asteapta ..acolo in lume?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42