Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.02.2007, 04:32:40
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iar Evangheliile, intr-adevar, le citim si re-citim mereu.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.02.2007, 10:20:47
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de Annamarria
Am o intrebare pentru voi cei care scrieti aici: ati citit vreodata Evangheliile singuri, cu ochii vostri? Nu intreb daca si credeti ca sunt adevarate sau ca sunt inventie, fictiune: vreau numai sa stiu daca le-ati citit ( dar voi singuri, fara sa fiti obligati). Va rog frumos sa-mi raspundeti, pentru ca ma va ajuta sa inteleg ceva.
:) Ce intrebare e asta, iubito ?:dozingoff:

Nimeni nu cred ca citeste Biblia fiindca e obligat. Eu cel putin n-am citit-o din obligatie...
Ma gandeam ca poti fi obligat pentru orele de religie, sau de catre parinti sau chiar cand mergi la biserica fiindca te obliga ceilalti, societatea (la sat!) si nu pentru ca vrei tu si atunci si Evangelia o asculti obligat. La asta ma refeream.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.02.2007, 17:08:57
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
cozia...cum iti definesti onoarea? Trebuie sa trecem de punctul asta inainte sa continuam discutia
Sa nu reactionezi la insulte, la provocari, sa le identifici la timp inainte de a reactiona mecanic, asa tii minia in control , iar onoarea se tine coada de aceste lucruri.

Spuneau niste calugari ca trebuie sa fi cu un pas inaintea miniei si sa impingi inapoi pe git sarpele inflacarat care se ridica din interior prin care in mod mecanic(deci nu mai esti uman, devi o masina) reactionezi cu violenta.

Adrenalina , pe de alta parte trebuie dramuita cu atentie si folosita numai in cazuri de alerta si cazuri extreme de supravietuire nu irosita pe ride-uri la Disneyland
Uite...asta e problema mentalitatii crestine. Pentru voi onoarea inseamna violenta si distrugere. Pe cand onoarea presupune sa nu fi un animal care ataca orbeste. Onoarea presupune sa ataci numai cand trebuie, si atunci sa nu tii cont de faptul ca poti fi ranit. Inseamna sa poti sa iti sustii opinia, chiar si daca te pune in situatii dezavantajoase, si inseamna sa nu te compromiti, chiar daca asta inseamna sa suferi, sa mori, sau chir sa arzi in iad . :p
Onoarea presupune sa nu te raneasca nimic mai mult decat uciderea spiritului tau, prin limitarea libertatii tale.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.02.2007, 18:22:08
PET PET is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2007
Mesaje: 36
Implicit

Stiti ce ma deranjeaza pe mine cel mai mult? Faptul ca cei care cred in Dumenzeu, se considera superiori si mai fericiti de cat unul care nu crede in Dumnezeu. Nu neg ca nu poate fi fericit, dar de ce are aceasta mentalitate?

Un alt punct pe care eu il consider vital este faptul ca multi nu pasesc in gandire in "afara" acelei carti negre, dar folosesc ca argument faptul ca, eu (spre exemplu) nu accept alte adevaruri.

Citeam acum un alt topic despre cum televiziunea National Geografic face rau bisericii prin docuemtarele "anti" biserica pe care le difuzeaza. Poate face rau din privinta unui credincios fanatic, dar din privinta unui alt om, poate vedea un alt "adevar".

Si un alt lucru deranjat este ca pana si aceasta credinta e impartita in o gramda de sub-credinte, secte, si stiu eu ce alte chestii. Ajunge lumea sa se certe pentru faptul ca Isus se scrie Iisus, sau ca e Hristos si nu Christos. Astea e cel mai tampit lucru. Chiar nu exista suficente lucruri de discutat?

Sincer cred ca un ateu sau un agnostic e de 10 ori mai bun decat un credincios fanatic. Prin fanatic ma refer la destui oameni pe care i-am vazut pe acest forum. Fanatic adica faptul ca daca nu-ti convine ceva, incepi fie sa comentezi, fie nu esti in stare sa vi cu un contra-argument bun, dar de comentat tot comentezi doar prin faptul ca tie iti contrazice cineva ceea ce crezi.

Daca omul X conteaza ca avortul (spre exemplu) a fost necesar, tu nu-l judeca pe el si nu-l fa criminal. Daca ai ajuns sa judeci o persoana inseamna ca esti deja superior, iar daca tu esti superior, inseamna automat ca esti un alt mini-dumnezeu, pe cand toti oamenii ar trebui sa fie egali.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.02.2007, 18:26:42
PET PET is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2007
Mesaje: 36
Implicit

Am uitat sa argumentez de ce un ateu/agnostic e de 10 ori mai bun decat un credincios fanatic.

Un ateu/agnostic nu are asa multe probleme precum un credincios fanatic. Nu are de comentat la adresa lu X ca el nu e asa, nu incearca sa isi faca o propaganda si cel mai important nu se crede mai superior.

Aici vorbesc la cazul general nu la cazuri particulare, de exemplu o slujba, un șahist mai bun, un pictor mai bun.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.02.2007, 23:49:48
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Nu neaparat PET. Am cunoscut si atei care incearca sa iti demonstreze ca ateismul este calea cea mai buna. Totusi sa negi posibilitatea existentei unor forte supranaturale, e cam totuna cu a nega posibilitatea ca aceste forte sa nu existe. Eu nu ma incadrez nici un "-ism" ca o fi islamism, crestinism, ateism, etc. Nu intru nici in tabara deistilor, nici in cea a ateilor. Accept ambele posibilitati.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.02.2007, 06:43:04
PET PET is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2007
Mesaje: 36
Implicit

Adica agnostic asa cum sunt si eu.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.02.2007, 09:24:32
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PET
Am uitat sa argumentez de ce un ateu/agnostic e de 10 ori mai bun decat un credincios fanatic.

Un ateu/agnostic nu are asa multe probleme precum un credincios fanatic. Nu are de comentat la adresa lu X ca el nu e asa, nu incearca sa isi faca o propaganda si cel mai important nu se crede mai superior.

Aici vorbesc la cazul general nu la cazuri particulare, de exemplu o slujba, un șahist mai bun, un pictor mai bun.
Este rational ca un crednicios sa fie "mai superior" decat un ateu. Ce este ateul daca nu un accident al naturii, rezultatul haosului si al intamplarii, rodul micromutatiilor genetice suferite de maimuta? Credinciosul este o faptura rationala purtatoare a chipului lui Dumnezeu. Uite, de-aia noi suntem "mai superiori" voua :rolleyes:
Apropos, daca nu impartasesti caracterul religios al acestui forum, ce, Doamne iarta-ma, cauti aici? N-ai ce face acasa? Probabil ca nu. In lumea aia a voastra trebuie sa fie tare pustiu...
Crestinul spera la mai bine, la viata vesnica, la Imparatia cerurilor promisa de Hristos si n-are niciun motiv sa se teama ca Hristos l-a mintit. Crestinul tinde catre Dumnezeu, catre adevarul, binele si frumosul abosult.
Ateul ce face? Se teme de moarte ca "ala cu coarne" de tamaie... El stie ca moartea inseamna "trecerea in nefiinta" si ca fericirea trebuie s-o caute in aceasta viata. El stie ca existenta umana are un final. Pentru el, fericirea inseana, dupa caz, o masa copioasa, un meci de fotbal castigat, o marire de salariu, o nota maxima la scoala, o masina noua, "impreunare trupeasca". El stie ca sentimentele nu exista, sunt doar o reactie fiziologica a encefalului; pentru el viata e dura, plina de suferinta, e o jungla in care doar cei puternici supravietuiesc.
Stiu, acum urmeaza o replica de genu: "spre deosebire de credinciosii fanatici, noi, agnosticii nu credem in duhuri inchipuite, unelte folosite de-a lungul timpului pentru stapanirea popoarelor; noi suntem rationali, stiintifici bla bla bla"
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.02.2007, 11:49:12
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

draga agatha, te intreb si eu:cate din parerile argumentate si care erau in neconcordanta cu ale tale le-ai acceptat?(si nu ma refer la ale mele)ma acuzi de acelasi lucru pe care il faci tu.sunt curioasa cate argumente solide, in afara de parerea personala ai adus in sprijinul ideilor tale.eu macar am zis de fiecare data ca este "parerea mea".asta este rostul forumului, nu?

daca nu sunt decat "vreo doua trei persoane pe care le numeri pe degete, cu capul pe umeri, in acest forum", ce mai cauti aici?

daca ti-am dat impresia ca sunt "o mare credincioasa" sau o famnatica imi pare rau.nu sunt.nici pe departe.traiesc in aceeasi lume si am aceleasi probleme ca si tine sau ca si altii(mai mult sau mai putin).difera modul fiecaruia de perceptie a acestor probleme.unii prefera sa-si planga de mila sau sa nege existenta unei divinitati "care ii lasa sa aiba asa probleme", eu prefer sa ma bucur, cu toate greutatile, de micile minuni ale vietii, pe care le pun pe seama divinitatii.e simplu.

Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.02.2007, 12:11:04
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de phradmon
Este rational ca un crednicios sa fie "mai superior" decat un ateu. Ce este ateul daca nu un accident al naturii, rezultatul haosului si al intamplarii, rodul micromutatiilor genetice suferite de maimuta? Credinciosul este o faptura rationala purtatoare a chipului lui Dumnezeu. Uite, de-aia noi suntem "mai superiori" voua
asta e exact atitudinea aroganta, de superioritate la care se referea pet. nu faci decat sa-i confirmi punctul de vedere.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Adevarata stiinta duce la credinta" laurastifter Teologie si Stiinta 274 19.12.2015 05:14:43
Care este credinta adevarata? gpalama Biserici Protestante 51 27.01.2013 18:10:24
Preotii din Romania au cea mai buna si adevarata credinta din lume spre_rasarit Generalitati 60 13.09.2011 15:26:50
Ce este pana urma adevarata credinta? annajanette Generalitati 21 17.06.2010 08:52:08
Ortodoxia,adevarata credinta strajeru Despre Biserica Ortodoxa in general 0 26.11.2007 02:34:21