Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.07.2006, 12:22:36
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vali
O dilema despre calugarie-casatorie o poate rezolva doar un duhovnic foarte bun si cred ca doar un asemenea duhovnic poate ajuta in oricare dintre variante. Trebuie sa intrebi pe cineva care iti spune ce vrea Dumnezeu de la tine. Daca incerci sa discerni tu, poti sa ajungi si la depresie, Doamne fereste!Parintele Nichita Pascan, judetul Olt, manastirea Brancoveni, comuna Brancoveni, pe drumul Caracal-Slatina la vreo 20-25 de Km.Sau un altul mai apropiat...Cere sfat!Cere sfat!Cere sfat!
DAR PR. JUSTIN PARVU, DE CAND A VAZUT-O PRIMA DATA I-A ZIS F. CLAR-B "MAI ,VINO LA MANASTIRE DUPA CE TERMINI FACULTATEA!!!" SI NU O SINGURA DATA.CHIAR RECENT I-A DAT BINECUVANTARE SA SE INTEGREZE INTR- OBSTE ANUME, UNDE POATE FI DE REAL FOLOS CU STUDIILE SI PERSONALITATEA PE CARE O ARE.INSA...MAI ARE DE LUPTAT IN LUME O VREME.MAI E PUTIN. DAR CEL PUTIN NU O MAI CHINUIE GANDUL CA S-AR MAI PUTEA SI ALTCEVA DECAT CALUGARIA. SLAVA DOMNULUI PENTRU TOATE.II ESTE GREU, DAR VAD CA S-A URNIT DIN LOC, CA LUPTA..LUPTA..LUPTA...:):):)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.07.2006, 10:22:26
Maria82 Maria82 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2006
Mesaje: 15
Implicit

Da, trebuie sa ceri safatul Duhovnicului despre ce cale sa urmezi. Calugaria inseamna foc, inseamna nebunie, inseamna lupta. Nu poti sa fi monah daca nu esti nebun dupa Hristos, nu se poate, e o iubire pe care nimeni nu o intelege nici macar cel care o are.
Multi prieteni au vrut sa fie monahi fara aceasta nebunie si nu s-a putut. Pr Arsenie Papacioc explica clar si frumos aceasta nebunie si daca aveti posibilitatea cereti sfatul.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.07.2006, 21:34:44
marlene marlene is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2006
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maria82
Da, trebuie sa ceri safatul Duhovnicului despre ce cale sa urmezi. Calugaria inseamna foc, inseamna nebunie, inseamna lupta. Nu poti sa fi monah daca nu esti nebun dupa Hristos, nu se poate, e o iubire pe care nimeni nu o intelege nici macar cel care o are.
Multi prieteni au vrut sa fie monahi fara aceasta nebunie si nu s-a putut. Pr Arsenie Papacioc explica clar si frumos aceasta nebunie si daca aveti posibilitatea cereti sfatul.
Da trebuie sa ceri si sfatul duhovnicului, insa atunci cand nu exista nimic si nimeni pe pamant, cand bucuria si desfatarea este rugaciunea, cand simti ca, cuvantul lui Dumnezeu este hrana sufletului tau...asta este chemarea...asta este calugaria.Calugaria inseamna sa nu ai decat o singura dorinta in inima,o singura grija sa fi placut lui Dumnezeu si sa lucrezi pentru Dumnezeu.Sfantul Ioan Scararul spunea"acela care in fiecare zi pana la sfarsitul vietii nu inceteaza sa aduca foc langa foc, dorinta langa dorinta, exercitiu langa exercitiu"acela este adevaratul calugar.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.08.2006, 20:18:07
alina alina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.11.2005
Mesaje: 11
Implicit

Delia am si eu aceeasi "problema" care ma macina de ceva vreme. stiu foarte bine prin ce treci . Acum doua saptamini am avut surpriza ca Parintele Staret de la Patrunsa sa ma intrebe cat mai am de gand ssa aman decizia finala. Esram gata sa plec din lume, maica Serafima de la Strehareti ma avertizt ca vor veni tot felul de ispite si nu am crezut. In mod subit am fost avansata la firma, ma curteaza mai maai multi baieti decat niciodata si ce este mai grav este ca de cateva zile nu ma mai pot ruga ca altadata. Mi-e un dor nebun dupa rugaciune si dupa Dumnezeu, un dor ce nu-l pot controla . Au fost zile in care era gata sa-mi iau traista si sa plec dar de fiecare data s-au ivit probleme care m-au facut sa raman.
Am discutat si cu parintele meu duhovnic despre dorinta mea, sincer nu m-a lamurit prea mult. Mi-a spus aceasta este numai decizia mea dar m-a avertizat asupra faptului ca nu este usor si ca este o decizie pentru toata viata ,ca nu mai pot da inapoi.Si aasa este.Urmeaza sa continui discutia cu Sfintia Sa , si daca este posibil cat de curand voi lua binecuvantare sa merg sa vorbesc cu parintele Nikita poate ma lamureste Sfintia SA mai mult .Este o decizie grea si fara cale de intoarcere, mai ales ca familia nu este de acord nu inteleg aceasta dorinta a mea.Ma rog Domnului sa se faca voia Sa si sa-mi calauzeasca pasii. Stiu prea bine ca nu este un drum usorsi o decizie prea usoara
.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 28.08.2006, 10:37:44
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Cum iti poti da seama daca esti bun de calugarie sau de casatorie? Multa lume se plange de faptul ca nu poate distinge clar chemarea sau ca neputintele impiedica luarea unei decizii bine intemeiate. voi ce parere aveti, cum stau de fapt, lucrurile? ce sfat i-ati da unei persoane care se confrunta cu aceasta problema?:sleep::dozingoff:???
Iti voi da acelasi raspuns care l-am primit si eu. Imi venea acest gand si s-a intamplat ca la o conferinta organizata de LTCOR ( ceva gen ASCOR ) am ajuns sa pot vorbi cu un calugar inainte de ceilalti. Sa relatez intamplarea ( prin aceasta intamplare am cunoscut ceea ce este adevarata smerenie ). Ma uitam prin zona unde era conferinta la anunt ( de fapt l-am vazut pe calugar ca vine si fuga ma faceam ca ma uit pe anunt ). Nici calugarul nu s-a lasat mai prejos. Se facea si el ca se uita. Cand mi-am gasit curajul si l-am intrebat daca de cand era mic a fost mai bun. Mi-a dat un raspuns care m-a cam enervat putin la inceput. Raspunsul: eu nu sunt bun, numai Dumnezeu e bun. Imi venea sa-i spun ca doar stie la ce m-am referit dar Duhul Sfant mi-a insuflat intrebarea corect si anume daca avea o inclinatie spre Dumnezeu. Mi-a spus ca da. L-am intrebat cum a stiut daca e bine sa se faca calugar. Mi-a spus ca a stiut si m-a intrebat de ce il intreb, daca nu cumva vreau si eu sa ma fac calugar. I-am spus ca imi trece prin gand. Si mi-a spus ca prin rugaciune voi afla. Dupa aceea au venit altii si mi-era rusine sa mai povestesc cu calugarul ( parintele Calinic ). Cand s-a terminat conferinta si ne miruia m-a intrebat calugarul daca mai am acele ganduri si i-am spus ca nu stiu ( mi-era rusine de oameni ) desi eram sigur ca asta e voia lui Dumnezeu. Momentan nu sunt calugar dar dupa ce termin facultatea voi face o decizie. Sa te ajute Dumnezeu! Sfatul meu este cel dat de parintele Calinic: rugaciunea. Iti spun ca la unele conferinte la care am participat, cand povestea despre manastirea pe care a inceput s-o construiasca, dificultatile si minunile de care a avut parte imi venea sa plang de ciuda ca nu sunt si eu la acea manastire. De ce spun asta? Deoarece il vad pe parintele Calinic ca un calugar cu harisma.

Cine e nedrept sa nedreptateasca inainte. Cine e spurcat sa se spurce inca. Cine este drept sa faca dreptate mai departe. Cine este sfant sa se sfinteasca inca.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 29.08.2006, 13:11:35
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Cum iti poti da seama daca esti bun de calugarie sau de casatorie?
cu scuzele de rigoare, dar intrebarea mi se pare aiurea. e aiurea sa intrebi asa ceva, in primul rind ca daca te gindesti la calugarie, nu poti sa ai in plan si cealalta optiune. chemarea catre calugarie e o chestie serioasa, nu o poti pune in balanta alaturi de optiunea casatoriei ca sa vezi care e mai atractiva...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 30.08.2006, 09:38:29
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de primus
Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Cum iti poti da seama daca esti bun de calugarie sau de casatorie?
cu scuzele de rigoare, dar intrebarea mi se pare aiurea. e aiurea sa intrebi asa ceva, in primul rind ca daca te gindesti la calugarie, nu poti sa ai in plan si cealalta optiune. chemarea catre calugarie e o chestie serioasa, nu o poti pune in balanta alaturi de optiunea casatoriei ca sa vezi care e mai atractiva...
Cred ca nu stii ce vorbesti! E firesc sa-ti pui acasta intrebare; "Doamne, ce m-ar implini mai mult, casatoria sau calugaria?".Intrebarea asta si-au pus-o multi, au aflat ce era pentru ei. Unii s-au calugarit,altii s-au casatorie, cum le-a fost dat la fiecare sa inteleaga menirea lui...asa ca nu e deloc aiurea intrebarea, iarta-ma!:angry::angry::dozingoff::hmmm:
Reply With Quote
  #38  
Vechi 30.08.2006, 09:49:52
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian
Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Cum iti poti da seama daca esti bun de calugarie sau de casatorie? Multa lume se plange de faptul ca nu poate distinge clar chemarea sau ca neputintele impiedica luarea unei decizii bine intemeiate. voi ce parere aveti, cum stau de fapt, lucrurile? ce sfat i-ati da unei persoane care se confrunta cu aceasta problema?:sleep::dozingoff:???
Iti voi da acelasi raspuns care l-am primit si eu. Imi venea acest gand si s-a intamplat ca la o conferinta organizata de LTCOR ( ceva gen ASCOR ) am ajuns sa pot vorbi cu un calugar inainte de ceilalti. Sa relatez intamplarea ( prin aceasta intamplare am cunoscut ceea ce este adevarata smerenie ). Ma uitam prin zona unde era conferinta la anunt ( de fapt l-am vazut pe calugar ca vine si fuga ma faceam ca ma uit pe anunt ). Nici calugarul nu s-a lasat mai prejos. Se facea si el ca se uita. Cand mi-am gasit curajul si l-am intrebat daca de cand era mic a fost mai bun. Mi-a dat un raspuns care m-a cam enervat putin la inceput. Raspunsul: eu nu sunt bun, numai Dumnezeu e bun. Imi venea sa-i spun ca doar stie la ce m-am referit dar Duhul Sfant mi-a insuflat intrebarea corect si anume daca avea o inclinatie spre Dumnezeu. Mi-a spus ca da. L-am intrebat cum a stiut daca e bine sa se faca calugar. Mi-a spus ca a stiut si m-a intrebat de ce il intreb, daca nu cumva vreau si eu sa ma fac calugar. I-am spus ca imi trece prin gand. Si mi-a spus ca prin rugaciune voi afla. Dupa aceea au venit altii si mi-era rusine sa mai povestesc cu calugarul ( parintele Calinic ). Cand s-a terminat conferinta si ne miruia m-a intrebat calugarul daca mai am acele ganduri si i-am spus ca nu stiu ( mi-era rusine de oameni ) desi eram sigur ca asta e voia lui Dumnezeu. Momentan nu sunt calugar dar dupa ce termin facultatea voi face o decizie. Sa te ajute Dumnezeu! Sfatul meu este cel dat de parintele Calinic: rugaciunea. Iti spun ca la unele conferinte la care am participat, cand povestea despre manastirea pe care a inceput s-o construiasca, dificultatile si minunile de care a avut parte imi venea sa plang de ciuda ca nu sunt si eu la acea manastire. De ce spun asta? Deoarece il vad pe parintele Calinic ca un calugar cu harisma.

Cine e nedrept sa nedreptateasca inainte. Cine e spurcat sa se spurce inca. Cine este drept sa faca dreptate mai departe. Cine este sfant sa se sfinteasca inca.
Sa te ajute Dumnezeu sa fie precum spui. insa ma indoiesc ca e doar o chestie de rugaciune.
Mi-ai putea spune de unde e acest pr. Calinic si unde se tinea aceasta conferinta(in ce oras)? Sper sa nu fie vorba de una si aceeasi persoana.
Multumesc!:);)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 06.09.2006, 15:24:09
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Sa te ajute Dumnezeu sa fie precum spui. insa ma indoiesc ca e doar o chestie de rugaciune.
Mi-ai putea spune de unde e acest pr. Calinic si unde se tinea aceasta conferinta(in ce oras)? Sper sa nu fie vorba de una si aceeasi persoana.
Multumesc!:);)
Prima chestie eu as fi de acord. Daca vrei sa afli voia lui Dumnezeu cum o faci altfel decat intrebandu-L pe Dumnezeu? Si intrebandu-L pe Dumnezeu tu de fapt vorbesti cu El. Dar a vorbi cu Dumnezeu este rugaciunea. Pricepi?:D

Sper ca nu.:D Conferinta s-a tinut in Bistrita ( de-acolo sunt eu ) si par. Calinic este de la Manastirea Sf. Calinic ( cand l-am intrebat eu scria schit dar mai tarziu, la alte conferinte din Bistrita la care a mai participat, scria manastire ) din Targu-Mures. Daca e aceeasi persoana ( sa speram ca ii:D) atunci vreau sa te intreb daca iti placea cum vorbea sau mi se parea mie. Parintele Calinic Greceanu este numele complet. Acum chiar ca trebuie sa stii daca vorbim despre aceeasi persoana.

Daca se intampla imprevizibilul si suntem din acelasi oras sa ma anunti sa stiu sa evit vreo confruntate cu tine...:D
Reply With Quote
  #40  
Vechi 07.09.2006, 09:58:09
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian
Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Sa te ajute Dumnezeu sa fie precum spui. insa ma indoiesc ca e doar o chestie de rugaciune.
Mi-ai putea spune de unde e acest pr. Calinic si unde se tinea aceasta conferinta(in ce oras)? Sper sa nu fie vorba de una si aceeasi persoana.
Multumesc!:);)
Prima chestie eu as fi de acord. Daca vrei sa afli voia lui Dumnezeu cum o faci altfel decat intrebandu-L pe Dumnezeu? Si intrebandu-L pe Dumnezeu tu de fapt vorbesti cu El. Dar a vorbi cu Dumnezeu este rugaciunea. Pricepi?:D

Sper ca nu.:D Conferinta s-a tinut in Bistrita ( de-acolo sunt eu ) si par. Calinic este de la Manastirea Sf. Calinic ( cand l-am intrebat eu scria schit dar mai tarziu, la alte conferinte din Bistrita la care a mai participat, scria manastire ) din Targu-Mures. Daca e aceeasi persoana ( sa speram ca ii:D) atunci vreau sa te intreb daca iti placea cum vorbea sau mi se parea mie. Parintele Calinic Greceanu este numele complet. Acum chiar ca trebuie sa stii daca vorbim despre aceeasi persoana.

Daca se intampla imprevizibilul si suntem din acelasi oras sa ma anunti sa stiu sa evit vreo confruntate cu tine...:D
Nu suntem din acelasi oras, fii pe pace! Credeam ca e pr. calinic de la Vorona...iertare...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Drumul spre calugarie antoniap Calugarul 237 02.02.2016 11:06:30
Noblete, convertire, pocainta, calugarie si martiriu antoniap Pocainta 3 15.11.2012 21:09:01
Ti-ai lasa sotia(-ul),copiii...pentru calugarie? bodo1222 Calugarul 106 08.09.2011 15:16:49
Patriarhul Daniel implineste 23 de ani de calugarie costel Stiri, actualitati, anunturi 1 08.08.2010 23:48:39