Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.08.2006, 20:59:20
marlene marlene is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2006
Mesaje: 24
Implicit

Astazi a inceput Postul Adormirii Maicii Domnului.....merita sa-i dam o deosebita cinste,sa o cinstim dupa Dumnezeiestile invataturi curgatoare din Sf.Scriptura si Traditie, adevarat ca pe Maica Fiului lui Dumnezeu,ca pe Fecioara cea mai aleasa,cea mai sfanta si Preacurata, care dimpreuna cu Fiul ei Dumnezeu-Cuvantul, e marita in cer si pe pamant pentru virtutiile ei superioare.In aceste vremuri sunt multi crestini usuratici, prabusiti din dreapta credinta crestineasca in prapastiile feluritelor rataciri, care isi sfarma capetele pentru a trage pe Preasfanta Maica Fecioara in randul femeilor lumii.Acestia sunt niste cozi de topor ale diavolilor,hulitori asupra lui Dumnezeu a Numelui lui Dumnezeu si a sfintilor care locuiesc in cer.In fata acestora atacuri trebuie a ne ridica toti la lupta sfanta pentru apararea comorilor ortodoxiei dintre care cele mai alese este Cultul Maicii Domnului.Ea este cea mai curata si mai aleasda dintre fecioare si maici care cu vrednicie a primit Harul Dumnezeiesc, pe Domnul nostru Isus Hristos, Mantuitorul lumii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.08.2006, 15:07:26
CTIN CTIN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marlene
Astazi a inceput Postul Adormirii Maicii Domnului.....merita sa-i dam o deosebita cinste,sa o cinstim dupa Dumnezeiestile invataturi curgatoare din Sf.Scriptura si Traditie, adevarat ca pe Maica Fiului lui Dumnezeu,ca pe Fecioara cea mai aleasa,cea mai sfanta si Preacurata, care dimpreuna cu Fiul ei Dumnezeu-Cuvantul, e marita in cer si pe pamant pentru virtutiile ei superioare.In aceste vremuri sunt multi crestini usuratici, prabusiti din dreapta credinta crestineasca in prapastiile feluritelor rataciri, care isi sfarma capetele pentru a trage pe Preasfanta Maica Fecioara in randul femeilor lumii.Acestia sunt niste cozi de topor ale diavolilor,hulitori asupra lui Dumnezeu a Numelui lui Dumnezeu si a sfintilor care locuiesc in cer.In fata acestora atacuri trebuie a ne ridica toti la lupta sfanta pentru apararea comorilor ortodoxiei dintre care cele mai alese este Cultul Maicii Domnului.Ea este cea mai curata si mai aleasda dintre fecioare si maici care cu vrednicie a primit Harul Dumnezeiesc, pe Domnul nostru Isus Hristos, Mantuitorul lumii.
Este foarte frumos si adevarat ce ai spus, dar sa nu uitam de asemenea, ca tot ceea ce se intampla in lume - referitor la credinta - a fost proorocit mai dinainte. Cum a spus si Sf. Apostol Pavel: intai trebuie sa vina pierderea credintei, apoi va veni sfarsitul. Deci toate ratacirile de la dreapta credinta au fost si inainte - sa ne amintim de vremea iconoclastilor - sunt in prezent si se vor accentua cu trecerea vremii. In mass media nu mai apare nimic, sau extrem de putin, legat de religie, credinta si se incearca pe toate caile atragerea in special a tinerilor, spre tot felul de alunecari periculoase, pierzatoare de suflet. Aici ar trebui sa intervina in mod oficial, si in mod special, Biserica. Sa se ia atitudine oficializata fata de toate blestematiile care se manifesta deja si la noi: parade ale homosexualilor etc. Un lucru foarte grav se mai intampla: o serie de femei botezate probabil ortodox, dar fara prea multa cultura religioasa, s-au casatorit cu barbati musulmani si au trecut la islamism. Alt aspect: tot persoane probabil mai rudimentare spiritual, au parasit credinta drepslavitoare si s-au indreptat spre culte sectare care blasmemiaza pur si simplu pe Maica Sfanta, Sfanta traditie si in general tot ce este legat de Ortodoxie. Mai este ceva grav care se va manifesta mai pregnant indeosebi in viitor: pierderea duhovnicitatii unor fete bisericesti pana la cel mai inalt grad. Cine citeste sa reflecteze indeosebi la acest aspect. Exista o serie de proorociri referitoare la acest aspect, un exemplu este Sf. cuvios Serafim de Sarov. Bunul Dumnezeu sa ne ocroteasca. Prea Sfanta nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi. Amin.
Este foarte frumos si adevarat ce ai spus, dar sa nu uitam de asemenea, ca tot ceea ce se intampla in lume - referitor la credinta - a fost proorocit mai dinainte. Cum a spus si Sf. Apostol Pavel: intai trebuie sa vina pierderea credintei, apoi va veni sfarsitul. Deci toate ratacirile de la dreapta credinta au fost si inainte - sa ne amintim de vremea iconoclastilor - sunt in prezent si se vor accentua cu trecerea vremii. In mass media nu mai apare nimic, sau extrem de putin, legat de religie, credinta si se incearca pe toate caile atragerea in special a tinerilor, spre tot felul de alunecari periculoase, pierzatoare de suflet. Aici ar trebui sa intervina in mod oficial, si in mod special, Biserica. Sa se ia atitudine oficializata fata de toate blestematiile care se manifesta deja si la noi: parade ale homosexualilor etc. Un lucru foarte grav se mai intampla: o serie de femei botezate probabil ortodox, dar fara prea multa cultura religioasa, s-au casatorit cu barbati musulmani si au trecut la islamism. Alt aspect: tot persoane probabil mai rudimentare spiritual, au parasit credinta drepslavitoare si s-au indreptat spre culte sectare care blasmemiaza pur si simplu pe Maica Sfanta, Sfanta traditie si in general tot ce este legat de Ortodoxie. Mai este ceva grav care se va manifesta mai pregnant indeosebi in viitor: pierderea duhovnicitatii unor fete bisericesti pana la cel mai inalt grad. Cine citeste sa reflecteze indeosebi la acest aspect. Exista o serie de proorociri referitoare la acest aspect, un exemplu este Sf. cuvios Serafim de Sarov. Bunul Dumnezeu sa ne ocroteasca. Prea Sfanta nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi. Amin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.08.2006, 16:31:46
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Maica Domnului a facut multe minuni pentru cei care s-au rugat Ei in timp de necaz sau au slujit-O neincetat. Din Ea s-a intrupat Iisus si astfel Dumnezeu s-a implicat direct in creatia Sa, in mijlocul oamenilor, El fiind om. Si totusi Maica Domnului nu este recunoscuta de anumite culte sau secte iar de unele este chiar hulita. Ea este, printre altele, aparatoarea fecioriei, dar se pare ca pastrarea fecioriei ori pana dupa casatorie ori toata viata, a devenit un mit, ceva fata de care tinerii au o atitudine rebela. Vor sa fie diferiti, nu vor sa mai respecte reguli, sa faca ce vor, din toate punctele de vedere si apoi rad cu rautate de virtutea aceasta, infranarea (ca un antonim pentru desfranare) si de cei care au capatat-o sau vor sa o capete. Din cauza aceasta Maica Domnului se intristeaza si plange. Pentru lacrimile ei sa respectam macar noi, care dorim sa ne numim crestini, Postul Adormirii Maicii Domnului si sa ne rugam din tot sufletul nostru ei, care sta in fata Sfintei Treimi si este mijlocitoare rugaciunilor noastre.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.02.2013, 20:50:13
pastorul pastorul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2013
Mesaje: 2
Implicit Despre practicile noastre

Buna ziua,

In data de 02.02.2013, campusbuzau.ro a publicat articolul Drepturile copilului (II) - La noi si la nemti. Articolul e despre legarea copiilor in spitale, dar introducerea face referire si la practicile noastre
Varianta on line poate fi descarcata aici
http://www.campusbuzau.ro/drepturile...de-emil-moise/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.02.2013, 21:04:51
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pastorul Vezi mesajul
Buna ziua,

In data de 02.02.2013, campusbuzau.ro a publicat articolul Drepturile copilului (II) - La noi si la nemti. Articolul e despre legarea copiilor in spitale, dar introducerea face referire si la practicile noastre
Varianta on line poate fi descarcata aici
http://www.campusbuzau.ro/drepturile...de-emil-moise/
Cum așa, sunt legați copilașii în spitale? Nici nu știam... E strigător la Cer!
Nu știu... Uneori am impresia că nici n-am trăi într-o țară creștină... nici nu știu ce să mai spun, m-a impresionat profund mesajul dvs. Cum adică să se comporte în felul acesta exact cu ființele cele mai nevinovate și cele mai lipsite de apărare dintre oameni? E revoltător... și tragic!
Foarte bine că ați luat atitudine împotriva acestei practici. Încă n-am citit articolul pe care ni l-ați recomandat (acum am văzut mesajul), dar îl voi citi cu interes.
Să vă ajute Dumnezeu să-i apărați, prin ceea ce scrieți, pe copilașii bolnavi supuși unui astfel de tratament!

Să aveți o seară liniștită!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.02.2013, 21:16:04
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Cum așa, sunt legați copilașii în spitale? Nici nu știam... E strigător la Cer!
E strigator la cer si ca nu avem suficient personal pentru a se ingriji de acei copii, sa-i supravegheze, (posturile in sistemul sanitar sunt inghetate), caci daca am fi avut, cu siguranta nu s-ar fi recurs la astfel de metode. E trist sa vedem un asemenea tratament si o drama, daca un copilas ar fi cazut din pat, vatamandu-se, din cauza ca nu exista suficient personal sa-i monitorizeze permanent pe toti.

Oare domnul Emil Moise care a scris articolul este acela care militeaza pentru scoaterea icoanei din scoala sau e doar o coincidenta de nume? :)

Last edited by ioanna; 04.02.2013 at 21:21:37.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.02.2013, 21:21:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Oare domnul Emil Moise care a scris articolul este acela care militeaza pentru scoaterea icoanei din scoala sau e doar o coincidenta de nume? :)
Acelasi. Este inconfundabil. Si infatigabil, din pacate.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.02.2013, 21:30:38
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
E strigator la cer si ca nu avem suficient personal pentru a se ingriji de acei copii, sa-i supravegheze, (posturile in sistemul sanitar sunt inghetate), caci daca am fi avut, cu siguranta nu s-ar fi recurs la astfel de metode.

Oare domnul Emil Moise care a scris articolul este acela care militeaza pentru scoaterea icoanei din scoala sau e doar o coincidenta de nume? :)
A... Acum îmi dau seama că-l cheamă la fel ca pe cel care militează împotriva icoanelor din școli. Nu știu ce să zic, dacă este o coincidență de nume sau...
În legătură cu practica de a-i lega pe copiii bolnavi, chiar mi se pare... primitivă, anticreștină!
Știu că nu există personal suficient în spitale, dar totuși... un astfel de comportament față de copii îmi pare inacceptabil!
Și mă gândesc... că așa ceva li se poate întâmpla exact copiilor orfani din spitale (sau abandonați), fiindcă ceilalți sunt vizitați de către părinți (de fapt, știu că părinții se pot și interna împreună cu copiii, dacă vor). Foarte foarte trist... Chiar m-a indispus mesajul acela, sper să fie o exagerare... să nu fie întru totul real...

Oricum, Dumnezeu să-i ocrotească pe toți copilașii!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.02.2013, 21:31:38
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Acelasi. Este inconfundabil. Si infatigabil, din pacate.
Acuma am vazut primul alineat :) Eu citisem doar de la al doilea.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.02.2013, 21:33:12
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Acelasi. Este inconfundabil. Si infatigabil, din pacate.
Dacă este același, atunci mă gândesc că este posibil să mai și exagereze (ca să nu spunem altfel), așa cum face și în cazul "apărării copiilor" împotriva icoanelor din școli.
ÎNseamnă că ceea ce spune poate cuprinde un sâmbure de adevăr... dar doar atât.
M-am liniștit, credeam că ne-am întors chiar în preistorie.

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prietena mea nu este fecioara livadarufelix Nunta 184 11.08.2010 20:47:30
Sfanta Fecioara Maria MariaB Biserica Romano-Catolica 62 15.02.2010 00:44:33
FECIOARA MI-A DARUIT O MINUNE mamimaria Intamplari adevarate 6 21.03.2008 23:51:29
FECIOARA MARIA dorinel78 Generalitati 0 17.04.2007 18:20:23
Fecioara Maria in Sfanta Sfintelor ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 4 21.03.2007 23:10:33