Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.01.2007, 23:30:32
Aalin Aalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2007
Mesaje: 58
Implicit

Care din voi aveti ca duhovnic un preot calugar???
Cum vi se pare? Mai rigid? Mai bun? Mai deschis la minte? Mai ingaduitor?
Impresii? macar atat!!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.01.2007, 06:31:34
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Eu m-am spovedit o data la un calugar si anume la parintele Teofil Paraian de la Manastirea Constantin Brancoveanu de la Sambata de Sus. Este un om foarte destept. Pe atunci eram bolnava si i-a spus mamei acest lucru si ca ma voi face bine daca vrea Dumnezeu.
Dar in general calugarii (eu cred) sunt mai aspri si au alte criterii decat duhovnicii de mir.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.01.2007, 13:41:07
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Cat am fost copil m-am spovedit la preotul de mir din cartierul meu,bine-nteles o spovedanie mai concisa,necerand mai mult la un copil.Apoi am mers cu mama la o manastire de calugari,pe la 14 ani si jumatate,m-a marturisit o jumatate de ora aproape,si mi-a pus o gramada de intrebari care nu le intelegeam nici macar sensul.Acest lucru a avut insa efect,pentru ca ulterior m-am apropiat mult mai mult de biserica si de cele duhovnicesti,dedicandu-mi aproape in totalitatate timpul liber rugaciunilor.Dar acest lucru,mi-a schimbat si viata,intr-un fel,caci ajunsesem,la scoala,dintr-o eleva silitoare,o eleva cu capul "in nori",in adevaratul sens al cuvantului,caci numai rai si imparatia cerurilor visam,ceaslovul era cartea mea nelipsita si de capatai,indiferent daca eram acasa sau la ore,la scoala,vecernia trebuia respectata si indeplinirea laudelor.Afost frumos...dar un frumos cu un pret social care-l resimt si astazi in viata.Bine-nteles,nu este responsabilitatea duhovnicilor,este atitudinea care a mers putin cam departe fata de ceea ce am simtit eu cand am mers pe la manastiri.Si,ce-i drept,este un sentiment profund si foarte placut,si nu-l regret,insa ca si dragostea cu cat intensitatea este prea mare la inceput,cu atat diminuarea ei este mai rapida,nu atat de rapida cat de sigura...De atunci,am avut numai duhovnici din manastiri,ieromonahi si episcopi,care intr-un fel au o mai mare capacitate sa determine crestinii spre o viata mai aproape de biserica....uneori prea aproape,caci ei nu inteleg pe deplin efectul social incompatibil cu realitatea.
In prezent sunt de-acord sa se apeleze doar la duhovnicii de mir,care au o viata sociala asemeni crestinilor,care inteleg mult mai profund trasaturile sociale,nu doar din "pareri"si carti.Viata calugareasca nu ar trebui perturbata de avalansa de crestini care vin tot mai des cu sacul de pacate sa-l descarce la duhovnicii calugari,intr-un fel,deranjandu-i de la viata lor casta si echilibrata in detasarea de societate.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.01.2007, 14:05:41
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ceea ce urmeaza sa spun este din experienta personala si concluzia este absolut subiectiva.
Mirenii este bine sa se spovedeasca la preotii de mir iar calugarii la preotii calugari...ca ai nevoie de un sfat sau de o alta parere,mirean fiind,poti sa mergi si la un calugar cu viata imbunatatita sa-ti dea un sfat sau o lamurire la problema ta...dar sa nu amesteci viata si trairea lui cu a ta...asta este motivul pt care multi ajung sa cada in extreme pt ca nu pricep ca diferenta este mare si vor sa le faca pe amandoua odata...nu poti trai in societate,avand familie si servici si sa participi zilnic la cele 7 Sf.Laude si la Sf.Liturghie si sa-ti faci si rugaciunile zilnice de ex.
Asta este motivul ,dupa parerea mea,pt care dreapta socoteala este cea mai mare...chiar si decat iubirea.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.01.2007, 16:24:38
djdragonalb djdragonalb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.01.2007
Mesaje: 22
Implicit

Pt. Clausemi

Sa-ti zic ceva din experienta mea personala: Am ramas uimit,si nu o data,de raspunsurile primite de la duhovnicul meu(calugar)referitoare la framantarile mele legate de relatia mea cu prietena.S-ar putea ca, pentru oamenii casatoriti sa fie nevoie de duhovnic mirean,dar eu nu cred asta deocamdata.Duhovnicul te indruma la un preot mirean atunci cand intrebarea pusa este prea intima si numai cel mirean(cu o experienta asemanatoare- de om ce are o relatie intima cu o femeie[sotia sa]) iti poate da raspunsul cel mai bun pentru tine.
Cat despre "sa nu amesteci viata si trairea lui cu a ta...",asta nu prea e normal si nici posibil,intrucat fiecare este cu viata lui,iar duhovnicul stie/ar trebui sa stie asta.Duhovnicul este pentru fiul sau duhovnicesc Preot,Parinte,Frate si Prieten.
Despre rugaciuni:Sf. Ap. Pavel spune "Rugati-va neincetat",asa ca fiecare credincios e dator sa se roage cat/cum poate si nu este obligat de nici un duhovnic sa participe l toate slujbele,fie el mirean sau calugar.Duhovnicul nu-ti incalca liberul arbitru si nici nu te forteaza in vreun fel,caci nici Dumnezeu nu forteza pe nimeni,iar el(duhovnicul)incearca sa faca cele ale Domnului,sa INDRUME pe om pe calea cea dreapta,a relatiei continue cu Dumnezeu.
Cu "dreapta socoteala este cea mai mare...chiar si decat iubirea" nu sunt de acord.In Ortodoxie,in general,se vorbeste mai mult despre masura/totul cu masura,iar despre dreapta socotela vorbesc cei ce sunt imbunatatiti.Dar niciunul din cei imbunatatiti nu afirma ca dreapta socoteala ar fi mai mare decat iubirea,ci din contra.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.01.2007, 17:14:17
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

poi sigur ca da domnishoara, drepta socoteala este o virtute foarte mare, mult mai inainte de dragoste, chiar decat toate, dar daca ai credintza totusi cat un sambure de strugure ori de agrishe ori ribizli sau cum le spune, vei afla cata sperantza poate sa zaca intr-o banala brandushe, totusi otravitoare, luata pe stomacul gol, in cantitati industriale. Si apoi leacul la ale tale il vei gasi, mai bine mai tarziu decat niciodata, si inca de doua ori peatatea, pentru urechile infundate, care si ele simpaticele sunt tot un fel de nas, dar mai prelung, mai aplecat, si uneori chiar incovoiat... spre inlauntrul... oboselii celei de toate zilele spre care stai in neshtire, uneori chiar zile intregi alintat. Oricum shuierul noptzilor se limpezeste el pe undeva scotzandu-te la liman dar cu conditzia sa iei seama printr-o urgenta si simpla socoteala ca: una si cu una fac doua, doua si cu doua fac noua si raportat la trei fac exact cinci virgula shapte ca mai lucreaza shi fazele solare shi lunare, tzinandu-tzi din cand in cand cunnuna cand iasi pe strada la plimbare.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.01.2007, 19:18:27
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sovidiu
poi sigur ca da domnishoara, drepta socoteala este o virtute foarte mare, mult mai inainte de dragoste, chiar decat toate, dar daca ai credintza totusi cat un sambure de strugure ori de agrishe ori ribizli sau cum le spune, vei afla cata sperantza poate sa zaca intr-o banala brandushe, totusi otravitoare, luata pe stomacul gol, in cantitati industriale. Si apoi leacul la ale tale il vei gasi, mai bine mai tarziu decat niciodata, si inca de doua ori peatatea, pentru urechile infundate, care si ele simpaticele sunt tot un fel de nas, dar mai prelung, mai aplecat, si uneori chiar incovoiat... spre inlauntrul... oboselii celei de toate zilele spre care stai in neshtire, uneori chiar zile intregi alintat. Oricum shuierul noptzilor se limpezeste el pe undeva scotzandu-te la liman dar cu conditzia sa iei seama printr-o urgenta si simpla socoteala ca: una si cu una fac doua, doua si cu doua fac noua si raportat la trei fac exact cinci virgula shapte ca mai lucreaza shi fazele solare shi lunare, tzinandu-tzi din cand in cand cunnuna cand iasi pe strada la plimbare.
Adica?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.01.2007, 19:25:29
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de djdragonalb
Pt. Clausemi

Sa-ti zic ceva din experienta mea personala: Am ramas uimit,si nu o data,de raspunsurile primite de la duhovnicul meu(calugar)referitoare la framantarile mele legate de relatia mea cu prietena.S-ar putea ca, pentru oamenii casatoriti sa fie nevoie de duhovnic mirean,dar eu nu cred asta deocamdata.Duhovnicul te indruma la un preot mirean atunci cand intrebarea pusa este prea intima si numai cel mirean(cu o experienta asemanatoare- de om ce are o relatie intima cu o femeie[sotia sa]) iti poate da raspunsul cel mai bun pentru tine.
Cat despre "sa nu amesteci viata si trairea lui cu a ta...",asta nu prea e normal si nici posibil,intrucat fiecare este cu viata lui,iar duhovnicul stie/ar trebui sa stie asta.Duhovnicul este pentru fiul sau duhovnicesc Preot,Parinte,Frate si Prieten.
Despre rugaciuni:Sf. Ap. Pavel spune "Rugati-va neincetat",asa ca fiecare credincios e dator sa se roage cat/cum poate si nu este obligat de nici un duhovnic sa participe l toate slujbele,fie el mirean sau calugar.Duhovnicul nu-ti incalca liberul arbitru si nici nu te forteaza in vreun fel,caci nici Dumnezeu nu forteza pe nimeni,iar el(duhovnicul)incearca sa faca cele ale Domnului,sa INDRUME pe om pe calea cea dreapta,a relatiei continue cu Dumnezeu.
Cu "dreapta socoteala este cea mai mare...chiar si decat iubirea" nu sunt de acord.In Ortodoxie,in general,se vorbeste mai mult despre masura/totul cu masura,iar despre dreapta socotela vorbesc cei ce sunt imbunatatiti.Dar niciunul din cei imbunatatiti nu afirma ca dreapta socoteala ar fi mai mare decat iubirea,ci din contra.
Am specificat ca pt un sfat oricand poti apela si la un ieromonah...iar in privinta diferentei dintre dreapta socoteala si iubire tot sfintii parinti au facut-o...nu e de la mine...inca nu am ajuns la stadiul desavarsirii si al experientelor personale atat de inalte sa ma pot pronunta cu atata precizie.
Iar pt lamuriri iti dau exemplul clasic al pr.Arsenie Papacioc : daca nu ai dreapta socoteala cu Iubirea poti ucide...o mama din marea sa iubire pt copilul ei il strange la piept pana il sufoca si asta nu pt ca vrea sa-l omoare,ci pt ca il iubeste dar nu are dreapta socoteala,desigur...

Concluzia : pe ce te bazezi cand spui "niciunul din cei imbunatatiti nu afirma ca dreapta socoteala ar fi mai mare decat iubirea,ci din contra."?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.01.2007, 19:30:02
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

cum adica? adica !?
poi unde nu-i cap, e vai de picioare, si unde nu e picioare, la acela dejaba-i mai pui o intrebare, fiindca, vezi dumneata, drepta socoteala cu 1 la %inspiratzie si restu aproape transpiratzie se tzine ea asha... fireshte
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.01.2007, 23:09:10
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aalin
Care din voi aveti ca duhovnic un preot calugar???
Cum vi se pare? Mai rigid? Mai bun? Mai deschis la minte? Mai ingaduitor?
Impresii? macar atat!!!
Aalin, duhovnicul meu e preot calugar. O sa evoc cateva aspecte, mai ales ca profit ca sunt anonima pe aici. Altfel cred ca m-ar "canoni" bine duhovnicul sa stie ca spun ce stiu despre el. Cred ca inainte de a-ti raspunde, trebuie sa expun putin felul lui de a trai, ca sa intelegem mai bine modul lui de a se manifesta in spovedanie si fata de ucenicii lui.

Deci, ca sa-l "pârasc": posteste in zilele de post pana seara, iar seara mananca niste paine sau seminte. Se roaga un minim 8-9 ore pe zi, incercand chiar sa prelungeasca acest timp cu rugaciunea inimii sau o ramanere inaintea lui Dumnezeu. Cand este un hram el e cel care serveste la masa si incearca sa-i primeasca pe toti. Cand sunt ei numai intre monahi sau cu putini oameni in jur, el le citeste in timpul mesei, apoi mananca singur (daca mananca). Proscomidia o face in genunchi si pomeneste toate pomelnicele, chiar daca asta inseamna sa se trezeasca cu 2 ore mai devreme. Slujeste Sf. Liturghie zilnic si ii slujeste cu tot ce poate pe oameni. Acestea sunt cateva apecte mai exterioare.

Legat de legatura mea cu el. Pot sa spun ca Dumnezeu m-a alintat si duhovnicul imi permite sa-i trimit mesaj la orice problema care ma macina. Imi raspunde cat mai repede, evident dupa ce se roaga si daca are cuvant. Si e clar ca nu ma duc decat rar cu probleme la el, nu va imaginati ca zilnic sau saptamanal sunt pe capul lui. Nu sunt chiar o povara asa mare. Spovedania e de cate ori am nevoie si cat doresc sa stau. In general cam o ora si lunar. Daca imi da canon, isi ia si el canon pentru greseala mea, ceea ce ma face mult mai atenta la ce fac apoi, ca sincer ma doare sa-l ingreunez si cu pacatele mele. In spovedanie se roaga ca Dumnezeu sa-i dea cuvant. Chiar mi-a zis la un moment dat ca daca nu are cuvant, nu-mi raspunde. S-a intamplat, dar rar. Asta mi se pare extraordinar, ca se roaga in timpul spovedaniei, ca se roaga inainte de a incepe predica in Biserica, ca isi transforma viata intr-o rugaciune.

Si de aici se intelege ca fiind in dialog cu Dumnezeu, e si mai deschis la minte si la inima, stie cand sa fie ingaduitor si cand sa fie f rigid, are medicamentul necesar pentru orice suferinta de-a mea, intr-un cuvant este un om al lui Dumnezeu. Nu sunt eu vrednica de un asa duhovnic, dar il primesc ca un dar de Sus, asa cum toate cele bune pe care le avem sunt daruri de la Domnul si Dumnezeul nostru.

Elena

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cazare la manastiri ffflorina Generalitati 2 11.07.2012 12:58:51
Manastiri anaxor Generalitati 5 12.01.2008 15:39:07