Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.07.2006, 21:53:23
marlene marlene is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2006
Mesaje: 24
Implicit

Desi exista Acatistul lui Stefan cel Mare si Sfant...totusi acestui sfant nu ma pot ruga...de ce oare nu-l pot asemana cu Sfantul Mina cu sf Nicolae cu sf.Ioan Rusu cu sf Ioan Botezatorul ...sau ceilalti sfinti?!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.07.2006, 14:53:48
cornelpr cornelpr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2006
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marlene
Desi exista Acatistul lui Stefan cel Mare si Sfant...totusi acestui sfant nu ma pot ruga...de ce oare nu-l pot asemana cu Sfantul Mina cu sf Nicolae cu sf.Ioan Rusu cu sf Ioan Botezatorul ...sau ceilalti sfinti?!
Cred eu ca inca nu a venit vremea sa te rogi lui. Mai asteapta. De ce nu il poti asemana altor sfintii? Pai, eu cred ca ai auzit multe lucruri mai putin frumoase despre el. Parintele de la biserica mea a zis ca sunt au fost editate multe biografii pt a insela opinia publica si pt a-l face pe sfant sa para un om comun. Totusi ierarhii nostri au decis ca e sfant. Eu cred ca Sfantul Sinod nu se grabeste sa ia decizii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.07.2006, 08:40:58
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marlene
Desi exista Acatistul lui Stefan cel Mare si Sfant...totusi acestui sfant nu ma pot ruga...de ce oare nu-l pot asemana cu Sfantul Mina cu sf Nicolae cu sf.Ioan Rusu cu sf Ioan Botezatorul ...sau ceilalti sfinti?!
La inceput si eu m-am indoit de sfintenia voievodului. Insa ascultand explicatiile duhovnicului, am inteles ca intradevar este bine sa fie asezat intre sfinti. Daca nu ar fi fost el poate acum am fi fost o tara musulmana. Si el a fost om si care om este fara greseala? Eu am incredere in conducatorii nostrii spirituali si sunt de acord cu ei. Acum fiecare este liber sa simta cum crede.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.07.2006, 16:39:55
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Dupa cate stiu eu,Stefan cel Mare si sfant a alungat demonii dintr-o fata cand era chiar deasupra mormantului,chiar el spunandu-i ca este deasupra osemintelor sale,initial,osemintele sale fiind stiute in alt loc.Oricum,la aflarea vestii,Biserica noastra dreptmaritoare prin Sfantul sinod nu s-a grabit cu canonizarea.Cu dovezile pentru canonizare nu-i de joaca,eu cred ca argumente sunt,numai ca noi suntem din pacate prea legati de lumea asta...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.10.2006, 20:25:50
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

nici eu nu cred ca Stefan cel Mare e sfant, dar, asta e.. oricum are biserica destui sfinti la care sa te rogi, si cel mai indicat e sa te rogi Domnului si Maicii Sale, eu asa cred ca e bine, parerea mea, Domnul sa ne ajute
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.11.2006, 08:39:01
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Trebuie sa gandim pozitiv despre eroi acestui neam. Sa ne gandim ca inainte de toate toti eroi au fost crestini. Inclusiv cei care au murit in 1989.
Despre Stefan Cel Mare, Ioan T. Morar a spus in cadrul emisiunii Cei mai mari romani , ca drumul catre iad e pavat cu bune intentii. Nu pot sa nu aduc vorba de ce a spus. E ca si cum am spune ca diavolul a construit prin domnitor manastiri pentru credinciosi , iar razboaiele au fost sa faca exercitii de lupta diavolul cu el insusi.

Nu credeti ce va lasa altii sa credeti despre Ei, eroi crestini ai neamului. Grecia si Bulgaria au fost cucerite de turci. Noi NU. De ce? Pentru l-am avut pe Stefan Cel Mare, l-am avut pe Constantin Brancoveanu la a carui manastire ma duc in week-end-ul acesta si al carui ajutor il cer, si care si el este Sfant, impreuna cu fii lui, care au preferat sa fie decapitati decat sa se lepede de credinta. Daca cititi putin din viata lor o sa-i declarati Sfinti in sufletul vostru, nu pentru ca Biserica ii vrea sfinti.

Sa avem noi un gram din barbatia lor crestineasca am ajunge departe. Ei au fost adevarati misionari pe acest pamant vesnic calcati de eretici. Atunci au incercat sa ne cucereasca tara si pe toti odata cu ea. Acuma ne cuceresc si nu facem nimic , unul cate unul. Pe cei care raman mai in urma il si inhata vreun iehovist. Nu vedeti ca si-au facut un alt fel de armata? Chiar au si un nume cei care au misiunea asta.

Si atunci noi radem ca Stefan Cel Mare este declarat Sfant. Ca datorita lui noi astazi vorbim ortodoxia. El a desenat cu sange ceea ce otodoxia a lasat in urma ei de-a lungul timpului sub asupririle celor neimpartasiti.

Desi Europa este pe noi, purtati in suflet credinta lor si duceti-o mai departe, marturisind pe Dumnezeu cu preotia domneasca data prin botez. Nu va sfiiti sa aparati credinta caci cel ce se rusineaza de Iisus si Iisus se va rusina de el.

Dumnezeu sa ne calauzeasca pasii si sa nu ne lase ajutorului pamantesc.

Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.11.2006, 13:36:55
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darius
Trebuie sa gandim pozitiv despre eroi acestui neam. Sa ne gandim ca inainte de toate toti eroi au fost crestini. Inclusiv cei care au murit in 1989.
Despre Stefan Cel Mare, Ioan T. Morar a spus in cadrul emisiunii Cei mai mari romani , ca drumul catre iad e pavat cu bune intentii. Nu pot sa nu aduc vorba de ce a spus. E ca si cum am spune ca diavolul a construit prin domnitor manastiri pentru credinciosi , iar razboaiele au fost sa faca exercitii de lupta diavolul cu el insusi.

Nu credeti ce va lasa altii sa credeti despre Ei, eroi crestini ai neamului. Grecia si Bulgaria au fost cucerite de turci. Noi NU. De ce? Pentru l-am avut pe Stefan Cel Mare, l-am avut pe Constantin Brancoveanu la a carui manastire ma duc in week-end-ul acesta si al carui ajutor il cer, si care si el este Sfant, impreuna cu fii lui, care au preferat sa fie decapitati decat sa se lepede de credinta. Daca cititi putin din viata lor o sa-i declarati Sfinti in sufletul vostru, nu pentru ca Biserica ii vrea sfinti.

Sa avem noi un gram din barbatia lor crestineasca am ajunge departe. Ei au fost adevarati misionari pe acest pamant vesnic calcati de eretici. Atunci au incercat sa ne cucereasca tara si pe toti odata cu ea. Acuma ne cuceresc si nu facem nimic , unul cate unul. Pe cei care raman mai in urma il si inhata vreun iehovist. Nu vedeti ca si-au facut un alt fel de armata? Chiar au si un nume cei care au misiunea asta.

Si atunci noi radem ca Stefan Cel Mare este declarat Sfant. Ca datorita lui noi astazi vorbim ortodoxia. El a desenat cu sange ceea ce otodoxia a lasat in urma ei de-a lungul timpului sub asupririle celor neimpartasiti.

Desi Europa este pe noi, purtati in suflet credinta lor si duceti-o mai departe, marturisind pe Dumnezeu cu preotia domneasca data prin botez. Nu va sfiiti sa aparati credinta caci cel ce se rusineaza de Iisus si Iisus se va rusina de el.

Dumnezeu sa ne calauzeasca pasii si sa nu ne lase ajutorului pamantesc.
Poate ca Stefan cel Mare este un bun exemplu si pentru contemporani ca a fi credincios, nu este strict legat de respectarea unor canoane. Iata, pana si biserica l-a recunoscut in primul rand pentru nestramutatat lui credinta in Dumnezeu. Si asta este adevarul. Eu nu uit ca Stefan l-a avut ca sfatuitor pa Daniil Sihastrul. Ca in inima lui a exista o nemarginita dragoste de tara si de popor. Si dragostea lui s-a extins si catre alte "sectoare". Putem spune ca a iubit mult, si femeile printre altele. Si a avut si mai multi copii chiar daca erau proveniti in afara casatoriei. Si unde este pacatul?
A iubit mai mult decat altii si poate pruncii lui au fost reusiti. Credeti ca Dumnezeu nu l-a iubit asa cum a fost el? Din cate imi amintesc, a murit in patul lui si cat a trait a fost ajutat in tot ce a vrut sa faca din toata inima. Si poate ca tocmai asta este secretul.
Sufletul unui om este judecat pentru faptele lui cele mai inalte si pentru ceea ce simte. Si dupa cateva sute de ani vine si Biserica si recunoaste...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.11.2006, 15:02:49
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Stefan cel Mare nu a murit in patul lui ci a murit calugar, ceea ce inseamna ca s-a pocait de toate pacatele si ca Dumnezeu l-a iertat.Numai noi, oamenii, nu putem ierta nici dupa sute de ani.De fapt ce nu-i putem ierta, faptul ca e sfant? Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.11.2007, 15:31:23
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Poate ca iubit multe femei, dar voi nu va ganditi ca daca nu era el, noi astazi eram musulmani, fara sa mai fim botezati in ortodoxie? Eu cred ca Dumnezeu l-a iertat pe el, astfel Stefan dobandind Raiul, pentru ca ce a facut el pentru poporul roman au fost fapte ce au stralucit mult, astfel incat pacatele pe care le-a facut au fost rasplatite cu toata ravna lui de a pastra credinta ortodoxa in tara noastra, cu toate ca armata lui era de trei ori mai mica decat a turcilor, dar cum Sf. Gheorghe a mijlocit mereu pentru el, Dumnezeu a avut purtare de grija ca o mica armata sa tina piept gigantei armate turcesti!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.11.2007, 15:38:29
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mioara
Stefan cel Mare nu a murit in patul lui ci a murit calugar, ceea ce inseamna ca s-a pocait de toate pacatele si ca Dumnezeu l-a iertat.Numai noi, oamenii, nu putem ierta nici dupa sute de ani.De fapt ce nu-i putem ierta, faptul ca e sfant? Doamne ajuta!
Asta n-am mai auzit-o pana acum.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stefan cel Mare si Sfant georgeval Generalitati 80 05.07.2013 03:27:54
Stefan cel Mare si Sfant in rasa monahala? costel Pelerinaje la locuri Sfinte 17 02.07.2010 15:23:24
stefan cel mare si manastirile lui cosmin95 Generalitati 4 16.09.2009 23:09:56
A MURIT MARE STEFAN IORDACHE iulyaan Generalitati 17 14.09.2008 21:11:05