Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.03.2009, 15:20:28
caesar caesar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2008
Locație: Galati
Mesaje: 36
Implicit Stie cineva?

Sunt interesat de cum se face botezul unui catolic care trece la ortodoxie?Persoana in cauza e de sex feminin si are 23 de ani.Va rog daca se poate as dori pareri foarte avizate eventual de la preoti sau teologi!E foarte important pentru mine!
Eu locuiesc in Germania,am fost la preotul ortodox din orasul in care locuiesc in dorinta de a se boteza ortodox prietena mea si ...stupoare,preotul i-a zis ca trebuie sa o bage intrun butoi cu apa,adica intreita afundare.Pana aici totul e ok,ceea ce nu mi se pare ok,e faptul ca preotul ii cere ca prietena mea sa se dezbrace complet,adica cum se spune,"cum a facut-o mama sa",ceea ce mie mi se pare revoltator!Totusi are 23 de ani si e femeie!!!
E canonic asa?Ce ziceti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.03.2009, 15:37:58
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Doar ce am vb. cu un pr. si razand mi-a spus ca ce-i frumos si lui Dumnezeu ii place, deci schimba preotul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.03.2009, 15:44:52
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Botezarea celor adulti se face imbracati fiind intr-o haina alba, gen camasa de noapte, adica foarte foarte simpla, si, daca nu ma insel, prin turnare apei asupra capului, deasupra cristelnitei.

In plus, botezarea celor veniti de la catolici este posibil sa se faca doar prin Mirungere, Botezul fiind recunoscut drept valid.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.03.2009, 14:33:19
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

In primul rand trecerea de la catolicism la ortodoxism, nu necesita botezul, i se face doar mirungerea, iar cel care trece trebuie sa marturiseasca credinta adevarata, sa rosteasca Crezul.
Iar in al doilea rand, in cazul in care un matur necesita botezul pentru trecerea la ortodoxie, acesta este imbracat intr-o haina lunga, alba, dintr-o singura bucata, se apleaca cu capul deasupra cristelnitei sau daca exista un alt vas mai mare, protejat de o cortina si se afunda de trei ori.
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.03.2009, 08:00:05
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caesar Vezi mesajul
Eu locuiesc in Germania,am fost la preotul ortodox din orasul in care locuiesc in dorinta de a se boteza ortodox prietena mea si ...stupoare,preotul i-a zis ca trebuie sa o bage intrun butoi cu apa,adica intreita afundare.Pana aici totul e ok,ceea ce nu mi se pare ok,e faptul ca preotul ii cere ca prietena mea sa se dezbrace complet,adica cum se spune,"cum a facut-o mama sa",ceea ce mie mi se pare revoltator!Totusi are 23 de ani si e femeie!!!
E canonic asa?Ce ziceti?
Nu este canonic ca o femeie adulta sa se dezbrace pentru a primi botezul, asta in cazul in care nu a fost niciodata botezata.
Trecerea de la catolici la ortodocsi, asa cum cineva ti-a spus deja aici se face fara botez
si stiu asta precis pentru ca sotul meu a fost catolic si a trecut la ortodocsi.
Botezul in Iisus Hristos este doar unul singur, nu se face rebotezarea.
Poate acel preot nu este bine informat.
Sfaturile primite aici de ceilalti membri, sint reale si bune.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stie cineva? delia31 Biserica Ortodoxa Romana 8 06.12.2013 21:08:13
Stie cineva...? Noesisaa Generalitati 14 07.05.2011 13:05:14
Stie cineva??????? pui Generalitati 10 24.10.2008 13:46:18
Stie cineva..???? tigerAvalo9 Generalitati 6 20.09.2008 18:18:04
Stie cineva? Laurentiu Generalitati 0 29.09.2006 15:07:52