Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.07.2009, 00:16:13
camiluncan camiluncan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Locație: focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit ce sa cred?

azi am vazut la stirile de la protv cum au plecat maicutele de la manastirea cornu ,iar reporterul a precizat ca ele vor fi duse la manastirea poiana marului din vrancea si calugarii de la manastirea poiana marului vor fi dusi la manastirea corbul.
asa ca si piesele de pe o tabla de sah?cum vede o preasfintita fata bisericeasca asta?daca niste calugari si calugarite sunt asa tratati atunci noi ceilalti si mai pacatosi cum suntem vazuti de cei care sunt lasati cu har de la domnul sa ne ajute?
ba mai mult! pe realitatea focsani despre aceasi "rocada" dar alta varianta, ca si maicutele si calugarii sa stea in aceeasi manastire.da asa a spus o fata bisericeasca ,un trimis al episcopiei.
cei care au fost la fata locului spun ca maicutele de la manastirea corbu au fost mintite ca le aduce la o biserica parasita.
nu am inteles de ce acel preot trimis din partea episcopiei a repetat ca parintele macarie va ramane si ca nu-l va lua nimeni.
deci aici e ceva care-mi scapa, sunt consternata ca si in biserica se minte ne cred prosti si atunci va rog din suflet sa-mi spuneti care este diferenta intre politicienii prosti si hoti care ne conduc si cei care conduc biserica?
mi-a placut foarte mult ca o mana de romani au luat totusi atitudine.
e un inceput. un preot este pentru sufletele enoriasilor nu o piesa de sah.
l-am cunoscut personal pe parintele macarie si aceasta stire m-a tulburat, ma gandesc ca au ajuns sa-si bata joc si de credinta si de cei care cred.ma doare dar cred ca am gresit cand mi-am educat copii sa fie buni si cinstiti,sa invete si sa muncesca si sa nu plece din tara.
de maine voi incepe chiar eu sa le impun sa gandeasca diferit si pe primul loc va fi cum termina cu invatatul sa plece din acesta tara.

un suflet dezamagit
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu mai cred in Dumnezeu bubulyna Generalitati 11 08.03.2010 10:04:35
Asa cred io! consuela Generalitati 22 05.06.2007 16:01:03