Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.03.2010, 23:57:15
bubulyna
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Nu mai cred in Dumnezeu

O fata a lasat un bilet cu mesajul: "Nu mai cred in Dumnezeu" si apoi s-a sinucis. Era in liceul unde sunt eu. Avea doar 18 ani. Ce parere aveti despre asta? Eu cred ca si-a pierdut si ultima speranta, si-a dat seama ca viata nu ar avea rost fara Dumnezeu si a decis sa isi ia viata. Viata e un continuu zbucium ,oamenii sunt din ce in ce mai rai si mai indiferenti,singuratatea e grea,dar asta nu inseamna ca viata nu merita sa fie traita.E frumoasa ,cu bune, cu rele. Mereu i-am admirat pe oamenii cu o credinta puternica in Dumnezeu,sunt optimisti,sunt mai sanatosi,parca radiaza de fericire si sunt mult mai linistiti. Nu stiu ce ii face sa fie asa .Mi- as dori si eu sa fiu asa,dar din pacate nu cred ca mai am o sansa. Am urmarit documentare (de exemplu Zeitgeist,sau Secretul vietii pe pamant) ,si nu mai pot crede in Dumnezeu. Daca stiti documentare ,carti ,care sa ofere dovezi pentru existenta lui Dumnezeu,va rog sa-mi spuneti.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.03.2010, 00:01:45
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

bubulina ti s-a mai raspuns la acest topic.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.03.2010, 00:03:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Principala carte care oferă dovezi despre Dumnezeu se numește "Biblia": în ea sunt cuprinse mărturiile a mii de oameni care chiar au stat de vorbă cu Dumnezeu, cu ochii lor L-au văzut și cu urechile lor L-au auzit și s-au minunat de minunile lui.
Această carte e cea mai tradusă din lume, a apărut în cel mai mare număr de exemplare în care a apărut vreodată o carte, fiind urmată, la mare distanță, de operele lui Jules Verne care, luate la un loc, se află pe locul al doilea după Biblie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.03.2010, 00:03:17
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

iar ea nu a dat nici un raspuns....
esti fiinta vie bubulina? sau vreun emitator automat de astfel de mesaje?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.03.2010, 00:13:14
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Bubulina spune ca nu crede, dar ea, prin aceste mesaje, se vede ca are o sete nemaipomenita de a crede...
Bubulina, sa zici asa: "Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!" Si cauta, cauta si cerceteaza, caci stradania ta nu va ramane fara raspuns! Doamne ajuta!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.03.2010, 00:25:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bubulyna Vezi mesajul
O fata a lasat un bilet cu mesajul: "Nu mai cred in Dumnezeu" si apoi s-a sinucis. Era in liceul unde sunt eu. Avea doar 18 ani. Ce parere aveti despre asta? Eu cred ca si-a pierdut si ultima speranta, si-a dat seama ca viata nu ar avea rost fara Dumnezeu si a decis sa isi ia viata. Viata e un continuu zbucium ,oamenii sunt din ce in ce mai rai si mai indiferenti,singuratatea e grea,dar asta nu inseamna ca viata nu merita sa fie traita.E frumoasa ,cu bune, cu rele. Mereu i-am admirat pe oamenii cu o credinta puternica in Dumnezeu,sunt optimisti,sunt mai sanatosi,parca radiaza de fericire si sunt mult mai linistiti. Nu stiu ce ii face sa fie asa .Mi- as dori si eu sa fiu asa,dar din pacate nu cred ca mai am o sansa. Am urmarit documentare (de exemplu Zeitgeist,sau Secretul vietii pe pamant) ,si nu mai pot crede in Dumnezeu. Daca stiti documentare ,carti ,care sa ofere dovezi pentru existenta lui Dumnezeu,va rog sa-mi spuneti.
Invatatura ortodoxa spune ca ultimul stadiu al pacatului este deznadejdea.
Asta este ceea ce s-a intamplat.

Nu stiu altii, dar eu nu vad un suflet curat care sa zica "nu mai cred in Dumnezeu".

In ceea ce priveste "Zeitgeist" e bazat pe minciuni, sunt pe Internet analize a ceea ce se prezinta acolo, ideea este ca daca nu ai o credinta puternica, esti inclinat sa crezi orice iti trece prin fata ochilor..

Astfel de materiale nu sunt pentru smintirea celor credinciosi ci celor cu o credinta superficiala.
Insa pentru cei care mai au totusi un dram de credinta, poate fi inceputul de a o pune la lucru.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.03.2010, 01:39:14
egabi70's Avatar
egabi70 egabi70 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.03.2010
Locație: Alba Iulia
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit O parere

Am trecut si eu prin iadul deznadejdii, al indepartarii de Dumnezeu.Am incercat si eu sa scap din aceasta lume.Poate o sa am credeti nebuna dar am simtit o izbitura imi piept si automat un gand mi-a fulgerat mintea incetosata:''sunt puternica''.Asta mi-am repetat minute in sir.Mai interesanta a fost rezolvarea problemei, a motivului pt. care am vrut sa parasesc aceasta lume......Cui pe cui se scoate.Uneori, din disperare recurgem la solutii pe care in mod normal le-am considera aberante.Si credeti-ma, chiar daca sunt decizii luate la disperare...functioneaza.Instinctul de conservare face minuni!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.03.2010, 07:26:56
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Cred ca numai rugaciunea poate salva un suflet de la necredinta. Pentru ca exista niste gânduri amagitoare care vin din faptul ca Dumnezeu nu a lasat la prima vedere semne sigure despre existenta Lui, dimpotriva, a facut totul ca lumea sa para ca exista fara El.

Dar si asa sunt niste lucruri care arata ca trebuie sa existe un creator:
-faptul ca nu are sens sa existe ceva conditionat cum e lumea, în lipsa unui principiu neconditionat
-extrema complexitate a lumii, mai ales a celei vii
-asa-zisele coincidente care au facut posibila aparitia vietii pe pamânt
-natura sufletului, a carui aparitie nu se explica daca totul e materie (chiar daca aparent fenomenele sufletesti sunt însotite de niste fenomene chimico-fizice în corp)



Ce a facut acea fata care s-a sinucis si sentimentele tale de zadarnicie dovedesc tocmai lipsa de sens si utilitate a necredintei. Ti se pare logic ca fiind înconjurata de o lume atât de minunata sa cazi în deznadejde si sa vezi în sinucidere un mod întelept de a te manifesta?

Sunt multe gânduri înselatoare care te fac sa crezi ca esti pe calea cea buna dar de fapt te ratacesc. Vrei sa crezi ca esti o fiinta mareata, care e la punct cu descoperirile stiintei si care respecta adevarul dar de fapt esti împinsa de orgoliu. Aceasta mândrie îi împinge pe multi la necredinta si chiar la sinucidere. Mândria e principiul tuturor pacatelor. Necredinta e o capcana a celor mândri si nesupusi.




Oricum, nu vad o mare diferenta între un om fara credinta si un credincios care urmareste lucruri materiale.

Dumnezeu nu rasplateste credinta ci faptele care decurg din ea (dracii au mai multa credinta ca sfintii dar sunt apostati), deci daca tu L-ai sluji pe Dumnezeu chiar si în lipsa credintei ai avea mai mari sanse de mântuire decât unul care are credinta fara fapte.




Dovezile convingatoare despre existenta lui Dumnezeu apar atunci când cineva ia hotarârea de a-si dedica viata lui Dumnezeu, dupa cum spune Scriptura:

Ioan 14, 21: Cel ce are poruncile Mele și le păzește, acela este care Mă iubește; iar cel ce Mă iubește pe Mine va fi iubit de Tatăl Meu și-l voi iubi și Eu și Mă voi arăta lui.

Poti sa zici ca ar fi un fenomen de autosugestie, dar daca nu e?




Ca sfat, cum zicea si Mihnea, citeste Scriptura, Noul Testament, poate ai sa reusesti sa sesizezi puterea cuvintelor Lui Iisus.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 08.03.2010 at 07:49:00.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.03.2010, 09:17:29
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

oricat de multe incercari vin, nu ne lepadam de credinta.....sunt oameni slabi, care se pierd daca nu au credinta, iar tineretul asta e foarte vulnerabil....viseaza cai verzi pe pereti....
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.03.2010, 09:35:24
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Bubulina spune ca nu crede, dar ea, prin aceste mesaje, se vede ca are o sete nemaipomenita de a crede...
Bubulina, sa zici asa: "Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!" Si cauta, cauta si cerceteaza, caci stradania ta nu va ramane fara raspuns! Doamne ajuta!
Si eu impartasesc aceeasi parere.

De multe ori, se intampla sa ne aflam intre indoiala lui Sfantului Apostol Toma si putina credinta a Sfantului Apostol Petru. Pe niciunul dintre ei Domnul nu l-a dat pierzarii. Sa luam seama insa ca necredinta noastra sa nu fie asemenea celei lui Iuda, care i-a adus deznadejdea si apoi moartea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Demonii cred Adevarul, ca Hristos este Fiul lui Dumnezeu.SI DEMONII SE MANTUIESC ? gpalama Secte si culte 23 31.05.2010 22:07:54
ce sa cred? camiluncan Stiri, actualitati, anunturi 37 18.07.2009 23:17:59
Asa cred io! consuela Generalitati 22 05.06.2007 16:01:03
Dumnezeu cred ca m-a adus in acest forum silviadobre Stiri, actualitati, anunturi 11 10.10.2006 13:29:50