Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 27.10.2010, 15:03:14
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
------------------------va continua------------------------
impreunarea cu animalele ..va deveni ,,fireasca,,...poate si legala.

,,si pamantului Sodomei ii va fi mai usor in ziua judecatii,decat noua,,
Reply With Quote
  #282  
Vechi 27.10.2010, 15:07:53
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
...au descoperit in perversiuni pe D.zeu .

Da, chiar asa este. Am auzit pe multi oameni spunand, chiar si pe acest forum, ca l-au vazut pe dumnezeu. Dupa ce ca diavolul impinge omul la perversitati, sodomia fiind una dintre ele, ii mai da si impresia ca el ar fi dumnezeu si creatorul. Cum sa-l convingi pe un asemena om ca e doar o ratacire?!? El "stie" ce a vazut.
Reply With Quote
  #283  
Vechi 27.10.2010, 15:20:19
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Insa baiatul tau va trai intr-o lume sexualizata in care nu se va regasi in nici un fel; e ca si cum l-ai creste intr-un glob de sticla pentru a-l feri de microbi ca mai apoi sa-i "dai drumul in lume", care lume e contaminata de tot felul de bacterii si virusi. Nu stiu ce sa spun, e o chestiune f. spinoasa in opinia mea.
Nu inteleg ce va pierde. Nu va incepe viata sexuala de la 12-13 ani? Asta nu inseamna ca o pierde de tot. Si apoi unde scrie ca trebuie sa si-o inceapa la o varsta atat de frageda?
Reply With Quote
  #284  
Vechi 27.10.2010, 15:23:37
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
In ceea ce priveste stradaniile tale de-a-ti feri copilul de orice aluzie sexuala, trebuie sa-ti marturisesc ca am "mixed feelings".
Demersul tau este nobil in esenta lui si sper sa-ti ajute Dumnezeu sa reusesti ce ti-ai propus. Insa baiatul tau va trai intr-o lume sexualizata in care nu se va regasi in nici un fel; e ca si cum l-ai creste intr-un glob de sticla pentru a-l feri de microbi ca mai apoi sa-i "dai drumul in lume", care lume e contaminata de tot felul de bacterii si virusi. Nu stiu ce sa spun, e o chestiune f. spinoasa in opinia mea.
Cred ca ai dreptate: in conditiile in care si mergand pe strada vezi reclame cu tendinta sexuala, si in care copiii merg la scoala, nu cred ca solutia este sa ii protejezi in mod exagerat.
Ci sa le explici de mici ce nu este in regula cu aceste exagerari si ce inseamna cu adevarat sexualitatea (bineinteles, la nivelul lor).
Nu stiu, copiii mei sunt inca mici.. Dar acum asa gandesc.
Dar nici noi nu avem televizor, nu ca am fi impotriva, dar asa avem mai mult timp pentru noi si copii.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #285  
Vechi 27.10.2010, 15:41:13
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Si ori risca sa ramana niste inadaptati ori cand or sa prinda un strop de libertate or sa fie de nestapanit si cu siguranta vor face greseli mult mai mari decat cei care au trait intr-un mediu echilibrat.
Cum ai ajuns la concluzia asta, heaven? Gandeste-te ca toate generatiile anterioare au asteptat momentul nuntii pentru a-si incepe viata sexuala; fetele si baietii dupa liceu se gandeau la casatorie si doar in rare ocazii se proceda altfel. Nu tin minte sa fi vazut inadaptati sau nestapaniti. Azi, in schimb, exista multi nestapaniti: sa ne uitam cate anunturi in ziare, pe internet, cate agentii care se ocupa de gasirea de parteneri. Evolutia este alarmanta, dar nu poate fi oprita. Alegerea este individuala.
Reply With Quote
  #286  
Vechi 27.10.2010, 15:46:15
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Este vorba de cat de importanta ar trebui sa fie sexualitatea pentru un cuplu casatorit.
Chiar mai trebuie demonstrat acest lucru, Fani?!? E cineva care nu stie acest lucru si trebuie sa-l convingem?!?
Aici se discuta despre perversiuni, ca mijloc de a inviora viata sexuala a sotilor...
Reply With Quote
  #287  
Vechi 27.10.2010, 15:49:42
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cred ca ai dreptate: in conditiile in care si mergand pe strada vezi reclame cu tendinta sexuala, si in care copiii merg la scoala, nu cred ca solutia este sa ii protejezi in mod exagerat.
Ci sa le explici de mici ce nu este in regula cu aceste exagerari si ce inseamna cu adevarat sexualitatea (bineinteles, la nivelul lor).
Nu stiu, copiii mei sunt inca mici.. Dar acum asa gandesc.
Dar nici noi nu avem televizor, nu ca am fi impotriva, dar asa avem mai mult timp pentru noi si copii.
Daca nu-i protejezi, ci ii lasi la voia intamplarii.. ajung ca cei care se jucau in fata blocului in cartierul meu si care atunci cand incepea o emisiune imbecila a lui Dan Negru (cred ca asa il cheama) opreau totul si se risipeau tipand "hai sa vedem tzatzele lui mama natura". Grotesc!
Nu numai ca trebuie sa protejam copiii, dar sunt convinsa ca trebuie sa ne protejam si noi de erotizarea generala.

(edit: acum imi amintesc ca tu nu locuiesti in Romania. Ooo, nu ai habar cum este acolo.. reviste cu femei goale peste tot, o lipsa de decenta generala. De cate ori merg in tara sunt uimita de nesimtirea barbatilor (nu vreau sa ofensez pe nimeni), efectiv auzi grosolanii la tot pasul pe strada.)

Last edited by anna21; 27.10.2010 at 15:57:52.
Reply With Quote
  #288  
Vechi 27.10.2010, 15:54:29
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fara a lua apararea lui Zaharia sau a altcuiva, adevarul este ca se manifesta un interes mult prea ciudat pentru "problemele sexuale", pe acest forum, fata de oricare alt subiect religios. In comparatie cu acest subiect, nici un altul nu rezista cadentei cu care se deruleaza mesajele. Am observat lucrul asta cu ceva timp in urma, dar n-am indraznit s-o spun. Acum s-a trecut la aratatul cu degetul.
Fratilor, pe de o parte nu cred ca e cazul sa despicam firul in patru despre anumite chestiuni care ar trebui sa fie intime, fiindca oricum nu se va rezolva problema de fond ascultand pareri si pareri. Pana la urma, fiecare traieste propriul moment din viata lui, dintr-un parcurs (ne)determinat, iar daca celor slabi de astazi, li se va oferi maine sansa unei reabilitari, nimeni in afara de Dumnezeu, nu poate sti. Daca cineva m-ar fi oprit cu niste ani in urma sa-mi spuna ce si cum, probabil ca i-as fi dat dreptate, dar nu ma simteam in stare sa spun "Gata!". Si-apoi, omul nu poate ingradi si nu poate convinge. Dumnezeu are propriile modalitati de a ne aduce intelepciunea si infranarea. Iti mai trage o palma, iti mai da o boala, iti mai arata pe langa ce-ai trecut dar n-ai meritat sa primesti, iar tu, daca ai minte, "vezi" ca esti prost, daca nu, ramai prost in continuare, fara sa stii ca esti!!
Pe de alta parte, nu sunt de acord cu judecarea omului in raport cu slabiciunile lui. Incerc sa-l inteleg si sa ma rog pentru el. Daca insa judecarea se face la persoana a III-a, la adresa cuiva care nu-i de fata si care are recunoscuta tinuta sa morala, atunci nimic nu ma retine sa nu ma dezlantui si sa nu sar in ajutorul acelei persoane (cazul Parintelui Calistrat, sau mai nou, al Parintelui Gheorghe)
Cunosc -cred- destul de bine, pozitia lui Zaharia, pentru ca eu insumi am fost candva tinta argumentelor lui... infailibile... Din pacate, in afara de vorbe, nimic concret si revelator. Teoretic, un inversunat al Sfintei Traditii! Practic, rautate si marire de sine. Personal m-am asteptat la un astfel de om sa se alature macar o data unui grup de rugaciune; abia atunci apreciam cu adevarat dragostea fata de aproapele, "duritatea" blandetii, jertfa pe Altarul crdintei mult-trambitate. Din pacate nimic. Si nu e singurul care impune prin atitudine si tonul din mesaje, respect si retinere. Dar la el am indraznit eu sa am... asteptari!...

Dupa parerea mea, daca e cineva dintre cei care n-a prea trecut pe-aici si are cu adevarat ceva de spus, este bine-venit, fara insa a detalia prea mult, fiindca pentru unii acest subiect cu siguranta e motiv de sminteala. Daca nu suntem prudenti in amanuntele noastre, ne putem adauga pacatele celor care se smintesc prin noi. Pentru ceilalti insa, care ati descoperit in acest topic placerea barfelor de pe forumurile obisnuite, va sfatuiesc sa reveniti cu picioarele pe pamant. Nu intamplator va aflati pe un forum ortodox, iar daca vi se da o sansa sa va schimbati modul de viata, e greu de crezut ca o veti afla pe acest topic, cautand detalii despre sex si perversiuni! Parerea mea!
Reply With Quote
  #289  
Vechi 27.10.2010, 16:21:13
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Cunosc -cred- destul de bine, pozitia lui Zaharia, pentru ca eu insumi am fost candva tinta argumentelor lui... infailibile... Din pacate, in afara de vorbe, nimic concret si revelator. Teoretic, un inversunat al Sfintei Traditii! Practic, rautate si marire de sine. Personal m-am asteptat la un astfel de om sa se alature macar o data unui grup de rugaciune; abia atunci apreciam cu adevarat dragostea fata de aproapele, "duritatea" blandetii, jertfa pe Altarul crdintei mult-trambitate. Din pacate nimic. Si nu e singurul care impune prin atitudine si tonul din mesaje, respect si retinere. Dar la el am indraznit eu sa am... asteptari!...
Imi pare f rau ca se scrie astfel despre Zaharia. Neintelegerea si madria ne apartin. Si apoi, OmuBun, daca retin bine, nici tu nu ai participat la primul grup de rugaciune; ai fost chiar circumspect ca se vor gasi 7 care sa vrea sa se roage; dar nu a fost asa. Sa nu il judecam pe colegul nostru, care poate din lipsa de timp nu se alatura. sunt multi care mi-au spus, contactati fiind pe privat, ca se roaga separat, dar se roaga. Nu suntem noi in masura sa judecam.
trebuie insa sa-ti spun, ca in rest mi-au placut mesajele tale de pe acest topic, si nu numai...
Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
forum ortodox
Site-ul, da; dar forumul?!?
Reply With Quote
  #290  
Vechi 27.10.2010, 16:51:25
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
daca retin bine, nici tu nu ai participat la primul grup de rugaciune;
Poate ca ar trebui sa te las cu parerile tale, dar io-te ca nu poci! Chiar daca atunci noi doi eram intr-un mare conflict (stii tu de ce!) mi s-ar fi parut cu totul fatarnicie si absurditate sa initiez un thread in care sa indemn la raugaciune, apoi sa ma dezic. Da, m-am indoit ca se vor gasi 20 de persoane si am preferat sa ma limitez la Paraclisul Maicii Domnului care (iti spuneam atunci) chiar face parte din Psaltire. Imi imaginam ca "lantul" se va rupe, dar eu trebuia sa merg inainte. Acu', daca am facut bine sau nu, cu neincrederea mea, Dumnezeu stie. Cunosteam mult prea putin membrii acestui forum si mi s-a parut ca tocmai cei care sunt vehementi, nu indeplinesc conditiile cerute, ce sa mai astept de la altii? Acum stiu ca sunt cateva persoane de mare isprava pe care ne putem baza. Barbatii insa (de pe acest forum) au cam lasat de dorit mult timp...
Crede-ma ca stiu ce spun!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica ortodoxa marturiseste ca impreunarea din casatorie este foarte curata! mihailt Nunta 23 02.11.2010 21:03:03
permis biometric cosmin95 Generalitati 8 30.08.2009 16:11:12