Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.01.2013, 13:29:30
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit Oameni care s-au sfintit in lume

Cu toti am auzit de Sf Nectarie, Par Arsenie Boca, Sf Serafim Rose, pentru un om care traieste in lume e cam greu sa ajunga la nivelul lor, de aceea eu cel putin as avea nevoie sa cunosc oameni care s-au sfintit in lume, care s-au luptat si au infruntat lumea, vreau exemple de sfinti si din trecutul indepartat dar mai ales contemporani cu noi. Doamne ajuta!
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.01.2013, 14:27:04
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Cu toti am auzit de Sf Nectarie, Par Arsenie Boca, Sf Serafim Rose, pentru un om care traieste in lume e cam greu sa ajunga la nivelul lor, de aceea eu cel putin as avea nevoie sa cunosc oameni care s-au sfintit in lume, care s-au luptat si au infruntat lumea, vreau exemple de sfinti si din trecutul indepartat dar mai ales contemporani cu noi. Doamne ajuta!
Ionut, imi vine acum in minte Sfantul Nicolae Planas, preot de mir. Atat de mult ii iubea pe semeni incat nu isi ingaduia sa arunce niciun pomelnic primit cu numele celor adormiti. Odata primite, acestea erau pomenite pentru tot restul vietii.

http://www.crestinortodox.ro/sfinti/...iti-97683.html
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.01.2013, 14:41:01
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Cu toti am auzit de Sf Nectarie, Par Arsenie Boca, Sf Serafim Rose, pentru un om care traieste in lume e cam greu sa ajunga la nivelul lor, de aceea eu cel putin as avea nevoie sa cunosc oameni care s-au sfintit in lume, care s-au luptat si au infruntat lumea, vreau exemple de sfinti si din trecutul indepartat dar mai ales contemporani cu noi. Doamne ajuta!
Mi se pare ca amestecam putin lucrurile; una e "sfintirea in lume" si alta "sfintirea prin calugarie si monahism"... Cei doi, Sf Nectarie si Sf Serafim Rose, n-au trait in lume, ci oarecum departe de ispitele grele. Cat despre Parintele Arsenie Boca, pana la decizia Bisericii Ortodoxe, nu pot sustine ca ar fi sfant, chiar daca ii cinstesc memoria la fel ca pe a Parintelui Arsenie Papacioc, sau Ilie Cleopa. Oricum, tot in manastiri si-au dus veacul...
Despre cei care s-au sfintit in lume, avem nenumarate exemple. Trebuie doar sa le cauti. Sf. Filofteia nu si-a imaginat ca va fi sfanta, la 12 ani. Si totusi a ajuns. Sf. Anastasia, vaduva si batrana, nu si-a imaginat ca, ducand o legatura de buruiana la boii adunati la marea sarbatoare de sfintire a unui lacas bisericesc (pe atunci nu se mergea cu autocare si alte mijloace de transport, ci cu carutele cu cai si boi), numele ei va ajunge sa fie inscris de insasi puterile ceresti pe sfanta biserica, desi altcineva contribuise cu bani la ridicarea ei.
Sunt oameni oranduiti de Dumnezeu, care nici macar nu se straduiesc prea mult sa devina mucenici, dar precum talharul de pe cruce, le apare dintr-o data sansa, iar ei o iau din zbor, in timp ce altii se straduiesc din greu intreaga viata, si clacheaza in ultimul moment!...
Bine ar fi sa fim mereu pregatiti si sa ne dea Dummnezeu mintea de pe urma!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.01.2013, 15:49:20
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit




cred ca sunt putini dintre cei care au citit cartile parintelui Cleopa Ilie si sa nu fi auzit si despre mosul Gheorghe Lazar.acesta nu e canonizat,insa a trait in lume,in tara noastra,ba chiar intr-o perioada apropiata zilelor noastre,drept dovada sta si poza de mai sus,care apare si in unul dintre volumele cartii Ne vorbeste Parintele Cleopa.de altfel,parintele Cleopa vorbeste foarte mult despre el in cartile sale,insa exista si o carte a Arhimandritului Ioanichie Balan intitulata Mosul Gheorghe Lazar, un sfant al zilelor noastre.osemintele sale se gasesc la manastirea Varatec.

...
un alt exemplu minunat care arata nu doar ca poti deveni sfant in lume traind,ci si ca se pot creste 13 copii.cititi tot articolul pt. ca este minunat,un adevarat izvor de intarire in credinta(mai ales pt.mame).

Sfanta Iuliana din Lazarevo, Rusia



http://www.ortodoxiatinerilor.ro/tin...evo-rusia.html


bineinteles ca exista multi,mult mai multi sfinti care au trait in lume,dar aceste 2 exemple pe mine m-au impresionat cel mai mult.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.01.2013, 16:48:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Martiri si marturisitori romani din secolul XX. Inchisorile comuniste din Romania

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Cu toti am auzit de Sf Nectarie, Par Arsenie Boca, Sf Serafim Rose, pentru un om care traieste in lume e cam greu sa ajunga la nivelul lor, de aceea eu cel putin as avea nevoie sa cunosc oameni care s-au sfintit in lume, care s-au luptat si au infruntat lumea, vreau exemple de sfinti si din trecutul indepartat dar mai ales contemporani cu noi. Doamne ajuta!
Foarte putin se indreapta gandul spre cei mai recenti martiri si marturisitori romani , draga Ionut , si insasi Biserica noastra Ortodoxa ii cam uita , voit sau nu , dar ii uita !
Iti recomand o carte scrisa de Fabian Sichie , care are cam 600 de pagini , dar merita sa o ai in casa ta , dar mai ales in casa sufletului tau .
Sa nu-i uitam oameni buni , nu merita uitarea noastra nicicand !
Cartea a aparut la Editura Agaton - 2010.
Ai mai jos cuvantul unui detinut , un cuvant in "deschidere "


“O carte care iti va rascoli sufletul. Din sirul celor enumerati in aceste pagini am cunoscut multi. Am baut impreuna din paharul amaraciunii, ne-am rugat impreuna. Am retrait momente sublime, cu toate inimaginabila suferinta prin care a trebuit sa trecem.
Omeneste gandind, cine poate sa inteleaga oceanul de ura ce a zamislit atata suferinta, atata jale, atatia morti. Cum sa pricepi spiritul de jertfa, de dragoste fata de cel de-alaturi, daca nu te-a patruns sfatul Mantuitorului: “Iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvantati pe cei ce va blestema, faceti bine celor ce va urasc…”(Mt.5,44) si mai ales indemnul Apostolului Pavel: “Dragostea toate le rabda, toate le crede, toate le nadajduieste, dragostea nu cade niciodata!”. De seninatatea cu care au intampinat martirii nostri tot soiul de chinuri, nascocite de minti bolnave aflate sub porunca lui lucifer, cum sa ne mai miram?… Ei sunt temelia de granit pe care neamul nostru se va ridica.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.01.2013, 17:12:38
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit



O fetita ,careia lumea din comuna Ghebacea i-a zis ,Randunica este o fetita precoce si cu mare credinta in Dumnezeu ...Pe numele ei de botez ,Monica copila ,isi castiga de mica existenta, scriind pe cruci mortii din cimitir...si dand cate o liturghie pentru sufletul celor uitati...Cand Randunica devine orfana de ambii parinti si inima ei indurerata pare infranta, ea inca mai are puterea sa mearga la conacul boieresc sa vorbeasca cu domnul Barbuceanu si sa-i transmita un mesaj de la Maica Domnului ,a carei copila a devenit ... Mesajul era acesta : Daca vrei sa ai acoperire la Judecata ,sa acoperi Biserica Fiului Sau...
Si boierul ,zguduit in sufletul sau de aceasta copila sarmana ,construieste un acoperis nou si trainic Bisericii din Ghebacea cu hramul Sfintei Parscheva...
Si tot asa , cu glasul ei bland si cristalin Randunica convinge un barbat sa nu mai fumeze : intrucat cei care fumeaza ,nici in ziua Judecatii nu se vor invrednici sa vada frumusetea Fiului lui Dumnezeu...
Randunica avea putere de convingere atat pentru adulti cat si pentru copii...ea este protejata pe pamant de familia preotului din sat iar in cer de Maica Domnului ....care transmite urmatoarea veste poporului sau : necazuri peste necazuri vor veni peste lume,din cauza necredintei !

Lepadati de la voi toata rautatea ,toata pizma ,vrajmasia ,nedreptatea ,viclenia si aruncati-le in spinarea celui Rau.Cei beti sa se lase de betie ,cel zgarcit sa se faca darnic ,cel ce a furat sa dea inapoi ce a furat si sa se umileasca,intinatul sa se curateasca,tutunarul sa lepede uneltele si fumul Satanei ,mincinosul si toti cei care au grait desertaciuni ,sa se bata peste gura ,sa-si spele trupul cu lacrimi si sufletul cu suspine de cainta...
De asemenea Monei i se permite sa afle ,ca se va duce la Maica Domnului,la varsta de 15ani...
O carte impresionanta care descrie lumea si obiceiurile ei de prin anii 1916- 1917 ,dintr-un sat cu case saracacioase , cu oameni simpli dar sufletisti unde arsita si gerul cu viscolele se bat ,iar o copila exceptionala vorbeste cu ingerii...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.01.2013, 18:31:14
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Iconarul fără mâini și fără picioare din Samara

tocmai am citit despre un pictor fara maini si picioare,un potential viitor sfant al Rusiei.se numeste Grigorii Juravlev si viata lui a fost un adevarat exemplu de jertfa pentru Hristos.
articolul este destul de lung,asa ca am sa postez doar link-ul:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/tin...maini-picioare
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.01.2013, 21:23:03
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele Constantin Voicescu., un ,,duhovnic al cetatii" prin cuvintele sale : „Genunchiul la rugaciune si nadejdea la Dumnezeu!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.01.2013, 00:18:46
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Parinte Constantin Voicescu, fericitule mucenic al suferintei intru Hristos Domnul, roaga-te pentru noi, pacatosii si nevrednicii!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.01.2013, 20:13:50
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu stiu (iertati-mi nestiinta) ca un om poate fi sfant doar dupa moarte in conditiile in care savarseste vreo minune. Iar in zilele noastre sa fim seriosi, poate daca traiesti izolat ca si pustnic, numai in rugaciune, poti ajunge. Cred ca pacatul a ajuns sa fie un sinonim al omului. Dar daca totusi cineva este fara de pacat sa arunce cu piatra.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 22:50:26
Despre lume si lepadarea de lume buiacu gabriel Intrebari utilizatori 12 10.08.2010 11:27:11
oameni care nu au crezut in Dumnezeu cozia Intamplari adevarate 5 28.07.2008 20:15:06