Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.06.2007, 02:38:13
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Xist
Era un manifest,cu durere spre cei indreptatiti sa faca ceva...din domeniu!!!...Stiu ce este ERMINIA,canoanele...,etc!!!Vorbesc in cunostinta de cauza,chiar din interiorul sistemului...din Atelierele Patriarhiei!!!
Pai, draga Xist, daca esti chiar in interiorul sistemului si tocmai la Patriarhie, de ce nu te duci acolo sa pui problema direct, la cei care au puterea de decizie?! Punerea ei in discutie pe un forum de internet nu cred sa fie prea efectiva...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.06.2007, 01:48:12
Xist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asta-i diferenta dintr-o furnica s-un...greiere!!!Banuiam,de fapt speram,ca cineva,cu o functie si autoritate in Sfintul Sinod,sa vada,sa citeasca si sa caute solitii,la nivelul lor!!!...Am fost angajat,dar problemele si mentalitatile,au facut rabat de calitate si de oameni foarte inzestrati,cu schema tipic ruseasca...a pumnului in gura,si a amenintarilor clasice cu lit.i,asta era acolo...!!!Doar comisioane si sume astronomice,cu astea erau speriati clientii,ce din bune intentii,sau din nostalgie,mai rataceau pe acolo,cu vreo comanda!!!...dar,foarte repede,venea si solutia,la costuri ceva mai mici,anumitor persoane li se dadeau acasa aceste comenzi,iar suma era impartita direct proportional,cu factorii de decizie implicati !!! Sa ma ierte Dumnezeu,dar adevarul trebuie spus...pacat,insa ca nu sint si ochi sa-l vada!!!Doamne ajuta,tuturor si sa-mi fie iertata cutezanta!!!Semneaza,aceasi buruiana dintre flori!!!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.06.2007, 04:28:18
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Xist, tu ai cumva impresia ca daca discuti anumite probleme aici ele se si rezolva ?!... La urma urmei, indiferent cum se numeste, tot un forum virtual este! Unde se schimba idei si se mai invata cate ceva, de la unul, de la altul...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.06.2007, 12:52:03
Xist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cine are ochi,sa vada si urechi sa auda,o va face!!!Poate dau dovada de naivitate sa mai sper,dar credinta pe asta se bazeaza,nu?!Cineva spunea ca mainile lenese,sint uneltele diavolului...asa ca din cind in cind,imi mai permit luxul sa-mi mai dezmortesc si degetele!!!...incep sa cred ca nu-i cea mai inspirata idee...aici,pt ca ignoranta,e trambulina prostiei!!!Slava Domnului,ca am de unde alege,din tomberonul asta mondial al internetului,cu perseverenta,poti gasi,mici dimante de lumina!!!Har si Pace de la Domnul,sa fie in sufletele voastre!!!...sa aprinda cineva o lumina,aici!!!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.09.2008, 18:55:11
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

"kitsch-ul este un tip de comportament specific revolutiei industriale, care a urbanizat masele Europei occidentale si ale Americii si a intemeiat ceea ce se cheama analfabetism universal... Se ignora, adesea, faptul ca rostul icoanei nu este doar acela de a infatisa fapte ori chipuri, sau de a impodobi, ci mai ales de a educa haric, in duhul rugaciunii. Ea nu ofera numai informatia de ordin hagiografic, imbogatind compartimentul cunostintelor, ci formeaza omul crestin in totalitatea capacitatilor sale de perceptie si manifestare, in acest context, coordonata estetica nu trebuie a fi socotita mai prejos decat cea intelectuala... " Mihaela Palade



Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.09.2008, 22:20:09
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

CINE ARE MULTE ICOANE IN CASA INSEAMNA CA II PLACE SA PRIVEASCA LA ELE ,IAR ACEST FAPT ESTE TOT UN REFLEX AL DRAGOSTEI DE CELE SFINTE!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.09.2010, 11:37:17
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Cred ca omul zilelor noastre isi foloseste uneori in mod gresit imaginatia si inventivitatea in ceea ce priveste arta bisericeasca. Un astfel de exemplu il constituie aceasta icoana a Maicii Domnului din oua vopsite.

Mai mult, icoana ar fi fost dusa in Biserica Sfanta Sofia din Kiev. La acest mozaic din oua s-a lucrat vreme de 9 luni. Are 7 m inaltime cantarind aproximativ 2,5 tone.
Attached Images
File Type: jpg egg icon 1.jpg (20,7 KB, 20 views)
File Type: jpg egg icon 2.jpg (29,5 KB, 18 views)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.11.2011, 15:46:19
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Exclamation

Pictura bizantina si muzica bizantina au numeroase lucruri in comun, dincolo de faptul ca au luat nastere in acelasi spatiu eclezial si socio-cultural. Asemanarile pleaca de la faptul ca ambele au un caracter iconic. Acestea ne descopera o realitate de dincolo de ele, pe cea duhovniceasca.

In icoanele bizantine autentice fondul auriu pe care se reprezinta chipul Mantuitorului, al Maicii Sale, sau cel al sfintilor, ne arata faptul ca acestia ne privesc din vesnicie. Asemenea, in cantarile psaltice, isonul pe al carui fond caruia se desfasoara linia melodica, ne arata aceeasi realitate a timpului fara de sfarsit.

Toate aceste asemanari isi pierd insa semnificatia in cazul kitsch-urilor.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.11.2011, 09:32:39
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Din pacate kitsch-ul e generalizat, raspandit peste tot. La noi , in magazinele de carti si obiecte bisericesti, se face comert cu poze prelucrate in photoshop si inramate pe post de “icoane”. E trist, insa nu tragic; tragedia e ca nici kitsch-urile “religioase” nu mai sunt cum au fost, s-au kitschit kitsch-urile: desenele sunt tot mai stridente, culorile tot ma tipatoare, imaginea Fecioarei Maria pare desprinsa dintr-o revista glossy, iar in biserici avem icoane cu leduri. Desigur nu toti isi permit o icoana pictata, dar cel putin reproduceri prin litografie a unor icoane bizantine consacrate sa existe pe piata si nu invazia asta infioratoare de kitsch kischios. E greu de oprit fenomenul, insa in magazinele patronate de episcopii n-ar trebui sa existe asemenea exponate, daca in celelalte nu poti interveni. Eu ii invit pe cei de la Arhiepiscopia Clujului sa faca o razie la magazinul din cartierul Manastur de pe strada Primaverii, sa vada ce "troneaza" in vitrina, sa nu se uite doar la carti (stiu ca au intreprins un demers in acest sens) sa studieze si problema "icoanelor" comercializate. Arta sacra comercializata a depasit cadrul dintre autentic si kitsch, acum penduleaza intre kitsch si kitsch kitschios.

Last edited by ioanna; 22.11.2011 at 09:53:13.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.11.2012, 18:02:55
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
E greu de oprit fenomenul, insa in magazinele patronate de episcopii n-ar trebui sa existe asemenea exponate, daca in celelalte nu poti interveni [...] Arta sacra comercializata a depasit cadrul dintre autentic si kitsch, acum penduleaza intre kitsch si kitsch kitschios.
M-am intristat sa vad comercializate astfel de obiecte (icoane pe brelocuri, pe cani, pe pietre etc. ) cu ocazia pelerinajului de Sfantul Dimitrie cel Nou, la baza Dealului Patriarhiei din Bucuresti.

De altfel, chiar si pe Colina Bucuriei, pe scena amenajata, erau expuse icoane de dimensiuni mari, tip banner, sfintite ... nesfintite ... nu stim...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arta predicii Nicolae Preotul 30 25.01.2013 12:42:25
Arta bisericii... Man Teo Arta bisericeasca in general 0 01.09.2011 03:13:50
Oare crestinismul autentic va supravietui? grecu Preotul 18 30.12.2007 20:19:25
Arta in lemn, catapeteasma cozia Pictura si Sculptura Bisericeasca 2 15.10.2007 14:29:54