Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.09.2009, 11:56:57
nbringer2 nbringer2 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Mesaje: 2
Implicit Talibanii - invataceii

Buna ziua dragi prieteni!

Am reusit (dupa multe incercari nereusite) sa imi fac cont pe site-ul dumneavoastra, dar sunt bucuros ca am reusit. Nu traiesc in Romania (vin adesea in vizita) si am incercat sa imi creez un utilizator pentru tara de unde vin.

Din pacate tara mea nu este listata in lista de tari in formularul de inregistrare, asa ca a trebuit sa aleg o tara vecina.

As dori sa va intreb ce parere aveti despre talibani, pentru ca lumea spune multe la noi (de unde vin eu) si doresc sa stiu ce parere aveti si voi aici in Romania. Va rog sa comentati cu seriozitate si responsabilitate, pentru ca pentru mine acesta este un subiect extrem de important.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.09.2009, 14:30:31
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Stiu ca sunt o factiune religioasa musulmana prezenta in mai multe tari. Mai stiu ca sunt fundamentalisti si aleg sa-si faca dreptate de capul lor, prin atentate sinucigase. Au fost atatia ani de zile la sefia Afghanistanului, cu rezultate dezastruoase. Sunt clasificati de multe tari ca organizatie terorista.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.09.2009, 18:20:12
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Talibanii sunt jihadisti, razboinici ai lui allah care vor sa impuna un regim politic si social strict islamic, cu reguli extrem de opresive.

Dar ei sunt adevaratii musulmani, musulmanii moderati nu sunt de fapt musulmani.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.09.2009, 19:55:52
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Adevarul este ca nu stim ce se intimpla!

Impresia ca intelegem alte culturi asa "din avion" sau din ce ni se serveste gata "incalzit" de altii este o mare inselare, lipsa de iubire, si include in plan personal un aspect grav psihologic omoritor de suflet si anume acceptarea cu buna stiinta a minciunii de sine.

Acum Andrei-Traditie cu "fratii" vor sari din nou ca sunt simpatizant musulman insa uitati de faptul ca in aprecierea voastra sunteti ghidati de programarea la care ati fost supusi de cind v-ati nascut.

GLOBALIZAREA nu are loc numai dpdv economic si administrativo-religios, adica negativ pentru credinciosi ci trebuie sa vedem si aspectul pozitiv pe care sa-l folosim si in avantajul nostru al umanitatii in lupta cu Premergatorii Antihristului.

UN ADEVARAT CRESTIN TREBUIE SA FIE SOLIDAR cu oricine duce o lupta activa impotriva tavalugului care niveleaza si sterge credinta si omoara sufletele si chiar GINDIREA

Ne apropiem cu viteza de momentul in care trebuie sa constientizam ca lupta a devenit UNICA, a tuturor credinciosilor indiferent de religie(majora), si ca DIVIZATI intr-o lume globalizata potrivnica crestinismului si a tot ce inseamna crestere a sufletului, vom pieri pe rind

Noi aici nu stim altceva decit sa ne lamentam academic si in mii de cuvinte cum si ce a dus la vinzarea tarii la dizolvarea traditiilor si a neamului insa toate ramin vorbe, iar nemernicii cei care o fac activ sunt bine-merci, isi vad de distrugere in continuare si mai si rid de noi cu fundul si de "smerenia" FOARTE CONVENABILA LOR si acceptarea tacita a "destinului".

Revenind la talibani , uiite ca ei nu accepta acest destin mioritic de resemnare sau "karma" ca niste "lorzi" si ajungind la disperare pentru fiinta lor si tot ce reprezinta ei ca natiune, se lupta ca David cu Goliath, pina la ultima suflare iar noi din cauza handicapului de a fi trepadusi care se gudura cu mic cu mare la picioarele EU si Nato ii consideram pe ei Antihristul

Este incredibil de cita incetosare si tulburare a mintii dam dovada daca am ajuns sa credem ca niste bieti oieri si fermieri din muntii Afganistanului sau Pakistanului care vor sa fie lasati in pace si sa-si continuie traditia milenara ASA CUM LE DICTEAZA CULTURA LOR, lupta cu disperare cu ei insisi si cu invadatorii nivelatori globalisti vicleni de mina carora , continuind in acelasi spirit mincinos vom pieri sufleteste si mintal cu totii.

Last edited by andreicozia; 03.09.2009 at 20:02:00.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.09.2009, 22:33:38
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nbringer2 Vezi mesajul
Buna ziua dragi prieteni!

Am reusit (dupa multe incercari nereusite) sa imi fac cont pe site-ul dumneavoastra, dar sunt bucuros ca am reusit. Nu traiesc in Romania (vin adesea in vizita) si am incercat sa imi creez un utilizator pentru tara de unde vin.

Din pacate tara mea nu este listata in lista de tari in formularul de inregistrare, asa ca a trebuit sa aleg o tara vecina.

As dori sa va intreb ce parere aveti despre talibani, pentru ca lumea spune multe la noi (de unde vin eu) si doresc sa stiu ce parere aveti si voi aici in Romania. Va rog sa comentati cu seriozitate si responsabilitate, pentru ca pentru mine acesta este un subiect extrem de important.
In nici un caz "teroristi" cum ii cheama occidentul si sua. Patrioti as spune. Pentru ca lupta pentru propria tara. Dar... sunt musulmani si cum bine stim islamul este o mare minciuna.

Mahomed a fost doar un profet mincinos! Defapt, despre acesti "profeti" ne vorbeste si Sfanta Scriptura!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.09.2009, 23:57:10
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Andrei, tu nu esti simpatizant musulman, esti doar afectat de mândrie si sub impresia contactelor cu oameni din acele culturi pe care le-ai vizitat.

Ai ajuns sa negi rolul pozitiv al NATO si UE pentru ca îl vezi ca o agresiune, stiind suferintele acelor oameni pe care i-ai cunoscut. Si totodata vrei sa ne dai lectii de "iesire din balcanism".




Încerci în multe din mesajele tale sa pari interesant, sa demonstrezi ca esti superior altora fiindca ai vizitat niste tari si ajungi la contradictii si afirmații ridicole. Caci ce cultura pot sa aiba talibanii, poate te referi la culturile de heroina? Sau la cultura rezervata doar baietilor, fetelor fiindu-le interzisa educatia? Sau la pedepsele aplicate pentru neîndeplinirea datoriilor religioase?

Talibanii sunt niste nebuni periculosi, pentru ca o data instaurat regimul strict islamic într-o tara se va întinde si în alta iar aceste tari vor ajunge pepiniere de terorism international. Islamul e o nebunie care se întinde daca nu e stopata, de aceea încearca NATO s-o opreasca, nu arunca miliarde de dolari degeaba, au niste interese.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.09.2009, 01:10:13
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Din partea mea ei pot fi socotiti eroi nationali, atata timp cat recurg la atentate abjecte si trimit copii sa moara pentru a-si avansa agenda sunt tot niste monstri.

Oricat de partinitoare ar fi presa vestica, actiunile talibanilor vorbesc de la sine. Ma intristez cand pe forumul asta presupus crestin gasesc tot mai multi simpatizanti, ba ai fascistilor si legionarilor, ba ai talibanilor, ba ai comunistilor.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.09.2009, 09:46:25
Stela Stela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2007
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Impresia ca intelegem alte culturi asa "din avion" sau din ce ni se serveste gata "incalzit" de altii este o mare inselare, lipsa de iubire, si include in plan personal un aspect grav psihologic omoritor de suflet si anume acceptarea cu buna stiinta a minciunii de sine.

Acum Andrei-Traditie cu "fratii" vor sari din nou ca sunt simpatizant musulman insa uitati de faptul ca in aprecierea voastra sunteti ghidati de programarea la care ati fost supusi de cind v-ati nascut.

GLOBALIZAREA nu are loc numai dpdv economic si administrativo-religios, adica negativ pentru credinciosi ci trebuie sa vedem si aspectul pozitiv pe care sa-l folosim si in avantajul nostru al umanitatii in lupta cu Premergatorii Antihristului.

UN ADEVARAT CRESTIN TREBUIE SA FIE SOLIDAR cu oricine duce o lupta activa impotriva tavalugului care niveleaza si sterge credinta si omoara sufletele si chiar GINDIREA

Ne apropiem cu viteza de momentul in care trebuie sa constientizam ca lupta a devenit UNICA, a tuturor credinciosilor indiferent de religie(majora), si ca DIVIZATI intr-o lume globalizata potrivnica crestinismului si a tot ce inseamna crestere a sufletului, vom pieri pe rind

Noi aici nu stim altceva decit sa ne lamentam academic si in mii de cuvinte cum si ce a dus la vinzarea tarii la dizolvarea traditiilor si a neamului insa toate ramin vorbe, iar nemernicii cei care o fac activ sunt bine-merci, isi vad de distrugere in continuare si mai si rid de noi cu fundul si de "smerenia" FOARTE CONVENABILA LOR si acceptarea tacita a "destinului".

Revenind la talibani , uiite ca ei nu accepta acest destin mioritic de resemnare sau "karma" ca niste "lorzi" si ajungind la disperare pentru fiinta lor si tot ce reprezinta ei ca natiune, se lupta ca David cu Goliath, pina la ultima suflare iar noi din cauza handicapului de a fi trepadusi care se gudura cu mic cu mare la picioarele EU si Nato ii consideram pe ei Antihristul

Este incredibil de cita incetosare si tulburare a mintii dam dovada daca am ajuns sa credem ca niste bieti oieri si fermieri din muntii Afganistanului sau Pakistanului care vor sa fie lasati in pace si sa-si continuie traditia milenara ASA CUM LE DICTEAZA CULTURA LOR, lupta cu disperare cu ei insisi si cu invadatorii nivelatori globalisti vicleni de mina carora , continuind in acelasi spirit mincinos vom pieri sufleteste si mintal cu totii.

Cozia , eu cred ca tu traiesti intr-o lume a ta in care talibanii sunt baieti buni si islamul e religie adevarata .

http://barenakedislam.wordpress.com/...raphic-images/

Daca reusesti sa vizionezi acest filmulet fara sa ti se faca rau , iti urez bun venit in lumea reala, Cozia.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.09.2009, 17:14:55
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Pentru cei carora le place sa afle lucruri prin intermediul literaturii, va recomand romanul 'A thousend splendid suns' - de Khaled Hosseini, un afgan. Este vorba desprre soarta a doua femei intre anii 70-2001, cand Afganistanul a trecut prin tot felul de forme politice, ultimul fiind cel al talibanilor.
Eu nu stau in Romania (se cerea parerea celor din Romania) insa daca tot scriu aici o sa-mi spun si parerea: talibaii mi se par o oroare de la A la Z.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde