Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.03.2008, 07:43:12
victor.r victor.r is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2008
Mesaje: 33
Implicit

Deoarece am vazut ca se discuta diverse si multe par a fi de la Dumnezeu desi nu toate sunt, unele fiind in raspunderea noastra. Sunt multe de discutat. Dar la inceput va intreb.
Este Dumnezeu permanent la mijloc?
Este Dumnezeu responsabil de toate ineptiile noastre?

"Dumnezeu da, da nu baga si-n traista."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.03.2008, 15:28:14
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victor.r
Este Dumnezeu responsabil de toate ineptiile noastre?
Nu, pentru ca daca El ar fi responsabil pentru tot ce facem noi, atunci noi nu am mai fi dacat niste roboti. Noi avem dreptul sa luam decizii. Deciziile pe care le luam pot fi dupa voia lui Dumnezeu, sau impotriva vointei lui Dumnezeu.

Pe acest forum intra tot felul de oameni unii intra incercand sa faca voia lui Dumnezeu, altii nu. Alegerea este a fiecaruia.

Noi trebuie sa ii ajutam pe cei care cauta sincer pe Dumnezeu, fara sa judecam intrebarile celor care sunt intorsi de curand la credinta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.03.2008, 16:22:35
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Omul este responsabil in intregime de faptele sale. Chiar si atunci cand este ispitit sa faca anumite lucruri. De aceea a fost inzestrat cu libertate. As mai adauga ca omul nu vine din Dumnezeu ci de la Dumnezeu. Astfel, nicio fapta a omului nu aduce modicare in Dumnezeu. El nu dobandeste nimic in plus in fiinta Sa prin faptul ca unii se mantuiesc, dupa cum nu pierde nimic din fiinta Sa prin fapul ca altii nu se mantuiesc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.03.2008, 22:21:38
victor.r victor.r is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2008
Mesaje: 33
Implicit

Vad ca va pasioneaza mai mult desfraul, orgasmul shi spermatozoizi decat adevarul, poate e mai bine asa.
Pana la urma eu sunt doar un om.
Virtuos nu e cel ce nu are greseli ci acela ce se ridica deasupra lor.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.03.2008, 16:58:46
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victor.r
Este Dumnezeu responsabil de toate ineptiile noastre?
Nu este un respect al libertatii noastre daca Dumnezeu ar trimite un inger si ne-ar spune ceea ce sa facem. El a facut cunoscut deja gandul Sau prin cei care su scris Sfanta Scriptura si prin scrierile Sfintilor Parinti.

Daca noi avem ineptii este datorita faptului ca inca nu l-am cautat suficient pe Dumnezeu, si nu am studiat suficient ceea ce El ne-a dat. Este vointa, puterea si alegerea noastra aici.

Citat:
În prealabil postat de victor.r
Vad ca va pasioneaza (...) decat adevarul
Adevarul e ca unele din lucrurile pe care le-ai spus nu sunt absolut deloc pacatoase in cadrul casatoriei dar sunt pacatoase in afara ei. Este exact la fel cum eu as pleca cu o bicicleta din fata blocului. Daca este bicicleta mea, e ok, dar daca e bicicleta altcuiva atunci e furt. A spune ca e furt in ambele cazuri, asta nu mai e adevarul!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.04.2008, 10:25:29
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Doamne ajuta!
Dumnezeu a lasat pe om sa aleaga intre bine si rau.
E decizia noastra...........
Dar in acelasi timp El a lasat si posibilitatea omului sa se indrepte adica sa se spovedeasca si sa se intoarca la calea cea dreapta. La fel ca si in cazul fiului risipitor.
Obisnuim sa dam vina pe Dmnezeu cand ni se intampla ceva rau (asa a vrut Dumnezeu sa fie) pentru ca asa este omul, cauta permanent responsabili pentru faptele sale, pentru ca ii este frica sa isi asume responsabilitatea actiunilor sale.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.04.2008, 18:22:51
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

7th_Brigade_TzHL; Nu este un respect al libertatii noastre daca Dumnezeu ar trimite un inger si ne-ar spune ceea ce sa facem. El a facut cunoscut deja gandul Sau prin cei care su scris Sfanta Scriptura si prin scrierile Sfintilor Parinti

Dar Ingerul Pazitor ce rol are? Oare el nu ne invata ce e bine de facut, iar noi din mandrie, nestiinta sau sub influenta diavolului, alegem alta solutie, intristandu-ne astfel propriul Ingerul Pazitor? Si mai avem si constiinta, care e Legea lui Dumnezeu. De cate ori nu nesocotim glasul constiintei.
Dealtfel libertatea nu trebuie inteleasa ca o acoperire pentru o alegere rea sau pentru pacate.
Dar se spune in I Corinteni 6.12. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu mă voi lăsa biruit de ceva.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.04.2008, 00:36:14
victor.r victor.r is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2008
Mesaje: 33
Implicit

Obisnuim sa dam vina pe Dmnezeu cand ni se intampla ceva rau (asa a vrut Dumnezeu sa fie) pentru ca asa este omul, cauta permanent responsabili pentru faptele sale, pentru ca ii este frica sa isi asume responsabilitatea actiunilor sale.

Adevar.
Asa este. Ne absolvim de orice vina desi o purtam intreaga.
Suntem pe deplin vinovati de ceea ce ni se intampla, bun sau rau.

Adevarul nu face atata bine in lume cat rau fac aparentele sale.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.04.2008, 20:12:35
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

1 Ioan 1
8. Dacă zicem că păcat nu avem, ne amăgim pe noi insine si adevărul nu este intru noi.
9. [color=red]Dacă mărturisim păcatele noastre, El este credincios si drept, ca să ne ierte păcatele si să ne curătească pe noi de toată nedreptatea.[/color]
10. Dacă zicem că n-am păcătuit, Il facem mincinos si cuvantul Lui nu este intru noi.


Unul din pasii de baza ai crestinului ortodox care se apropie de Dumnezeu cred ca este recunoasterea propriei sale stari de pacat. Recunoscand pacatul nostru noi ii dam dreptate lui Dumnezeu ca noi suntem cei care purtam responsabilitatea pacatului si in acelasi timp ii deschidem Lui usha sa ne ierte.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari despre actele biometrice elena20 Generalitati 1247 11.01.2014 17:29:38
Ce spuneti de actele biometrice? Daniel777 Stiri, actualitati, anunturi 107 12.10.2010 00:02:47
Ce se incearca cu actele biometrice? mihailt Generalitati 0 15.07.2009 03:30:05
Este semnul fiarei acum pe actele noastre? IT Stiri, actualitati, anunturi 35 21.06.2009 15:51:29
Despre actele de identitate electronice si intimitate BogdanF2 Generalitati 0 26.01.2009 21:23:30