Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 09.05.2009, 14:19:34
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Molitfelnic, Randuiala Botezului, Rugaciune la tunderea parului

"Care ai acoperit capul cu peri, ca sa nu se vatame de schimbarile vremii."
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #72  
Vechi 09.05.2009, 18:15:27
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi-am adus aminte de expresia "Popa tuns".
Reply With Quote
  #73  
Vechi 09.05.2009, 18:17:56
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oricum afirmatia intrebarea mea referitoare la a un alt rol al parului de pe cap si ideea caar fi antene, cu care captam "ceva", nu a fost decat o provocare si va multumesc pentru raspunsuri. Din pacate nici eu nu am un raspuns mai exact ca voi. Poate il aflam odata si odata...
Reply With Quote
  #74  
Vechi 17.10.2017, 20:46:19
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

.................................................. ..............
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 14:26:59.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 20.10.2017, 22:46:24
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Thumbs down Adevarul trunchiat e de fapt minciuna!

Iorest link-ul ce l-ai pus imi aduce aminte de titlul filmului "Minciuni adevarate". Vezi ce frumos, presa romana desi cu siguranta stia un amanunt, ca se intampla la un Liceu Greco-catolic, nu se spunea nimic ca este Liceu Greco-Catolic .Amanuntul asta este foarte important.

Adica daca te duci la un Liceu militar, nu ai acolo niste reguli???...Vrei sa le respecti, te duci, nu,nu te duci si nu incurci pe nimeni.La fel trebuie sa fie si la un Liceu Teologic.A fost o ofensiva mediatica inclusiv pe Facebook ,ma rog acolo toti sunt filozofi si rusinea a plecat din casele si viata unora.
http://www.digi24.ro/stiri/actualita...iceului-813175
http://www.mediafax.ro/social/scoala...-foto-16771184

Ce e mai trist e ca noi facem prea iute pasul inapoi in fata oricui:
http://www.digi24.ro/stiri/actualita...iceului-813175
Un fragment:" Directorul a anunțat că regulamentul se va discuta în curând în consiliul de administrație, unde vor participa elevi, părinți și profesori, iar dacă cineva vrea să fie modificat, schimbările se vor vota."
Vine un copilandru dinasta care nu stie pe ce lume traieste, si ma intreb ce cauta el de fapt la un Liceu Teologic, si incepe sa faca legi si modificari si el nu are nici 18 ani?
Ma intreb daca la un moment dat ar merge la un Liceu militar, unul dinasta care sa spuna stai :"Domnule vreau sa fac instructie cat vreau eu,cand vreau eu si mai ales DACA VREAU EU". Si dupa aia sa spuna, tot pe Facebook "Stateam linistit in clasa, si aia mia-u dat un sut in sezut si m-au trimis acasa."
P.S. La radio eu tot asa am auzit, nu s-a spus(sau nu am auzit) nimic ca era de fapt Liceu Teologic.Am avut noroc ca un cunoscut mi-a spus ca tanarul era la un Liceu Teologic,si culmea el nici nu e prea bisericos si si lui i s-a parut de bun simt parerea, ca tanarul trebuia sa se conformeze si sa taca.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 20.10.2017 at 22:50:12.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 21.10.2017, 02:16:18
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

.................................................. ..............
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 14:27:44.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 21.10.2017, 08:48:48
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Aici nu e vorba decât de ascultare. N-are nimic confesional în el acest "conflict".
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #78  
Vechi 24.10.2017, 00:36:05
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Da Dragos ai dreptate ,este vorba de ascultare aici.Si ca sa sintetizam pe scurt ce a spus Iorest as zice asa:Cativa au intrat pe usa din spate ,la intamplare inteleg,dar acum unul vrea sa faca schimbari ca si cand ar fi intrat prin fata. Ce ar trebui sa stie tinerii dinastia, care au nimerit la intamplare poate ,aici la un Liceu teologic ,ca sunt niste reguli de conduita care trebuie respectate,si daca nu sunt liberi sa incerce altundeva.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #79  
Vechi 24.10.2017, 12:58:49
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
E la liceu teologic, dar nu era la o secție pastorală ori de misiune, ci la sociologie sau așa ceva.
Ce căuta acolo, poate nu a fost prima opțiune dar l-a repartizat calculatorul în funcție de balotajul mediilor de la admitere, un transfer la un liceu mai bun nu e posibil pentru că nu mai sunt locuri ori se dă concurs cu alții care vor chiar și de s-ar transfera cineva de acolo și ar face loc.
Să știi că există și ortodocși care nimeresc repartizați de calculator pe la licee la neoprotestanți, depinde ce licee au în preajmă, a câta opțiune pun și cât de serios completează (fără să vrea să se convertească).

În al treilea rând ideea că părul lung și barba sunt incompatibile cu profilul teologic e o manipulare de stil CTP, să ne amintim că la teologie ortodoxă vin și călugări cu păr lung și barbă ori asta nu mai e o problemă.
Nu e musai semn de neigienă părul lung și barba!


De câte ori greco-catolicii spumegă împotriva bărbii și a părului lung ei trebuie să taie greco din titulatură fiindcă escrochează această calitate, sunt mai mult „romano” decât greco.

Ar trebui pictat și Iisus în iconografie cu părul scurt și ras după regulamentele ăstora nu ?

Nici Iisus n-ar avea loc la Inochentie Micu dacă ar apărea ca în iconografie.
Mi se pare fortata comparatia privind tinuta lui Iisus. Oare noi mirenii ne imbracam precum Iisus?

Te invit sa vizitezi un Seminar teologic ortodox; sa vezi acolo tinute ingrijite, camasi apretate, pantaloni calcati, fire de par aranjate minutios...iar daca barbatii au par lung, il poarta legat; barba lunga e aranjata.
Elevii seminarului ortodox din Cluj, nu doar cei de la pastorala ci si cei de la filo, nu sunt lasati in scoala daca nu poarta pantaloni negri. Sunt trimisi acasa sa se echipeze conform regulamentului cu care au fost de acord prin semnatura si ei si parintii lor. S-a razvratit cineva?
Rebelul pletos daca nu se simte in largul sau intr-un liceu confesional, sa isi convinga parintii sa-l inscrie la alt liceu - de arte, de meserii sau de mate-info, unde e normal sa ai plete, care nu are in regulament indicatii privind tinuta si unde profesorii sau elevii pot veni cu tatuaje pe chelie si in bermude fosforescente.
Daca mergi la orice scoala din Londra o sa vezi numai camasute si gulerase apretate. Idem in Scotia, o sa-i vezi pe toti cu cravata si mantii, mai ceva ca in Harry Potter. Daca mergi in Milano sau NY la un liceu evreiesc, o sa ii gasesti pe toti elevii la patru ace si pe fete cu fuste ce acopera genunchii.
De ce sa fim ipocriti si sa strigam acolo unde nu e cazul? doar pentru ca un rebel pletos nu respecta regulamentul scolar.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #80  
Vechi 26.10.2017, 19:35:34
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

.................................................. ..............
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 14:28:36.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare