Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 21.03.2011, 11:31:55
kouklakys kouklakys is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2010
Locație: capitala
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

"Daca ai prea mult timp liber, cheltuieste-l intr-un camin de batrani, intr-un orfelinat, cauta pe cei care n-au ce manca si unde dormi, care se drogheaza, si fa ceva pentru ei, asta da bine, asta da milostenie, nu timpul risipit cu fandositi."

Asta este si parerea mea.....
Dumnezeu sa te ajute , eu nu te inteleg.....
  #52  
Vechi 21.03.2011, 14:27:57
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

sincer mi-e mai mila de tine decat de ala ... daca ala e cum e si nu vrea ajutorul tau, se poarta urat cu tine, te jigneste, tu ce mai cauti langa el ??? in primul rand daca nu te respecti pe tine, cine vrei sa te respecte? si din moment ce te lasi calcata in picioare de unu' care se poarta cum se poarta, apoi inseamna ca nu ai nici un pic de demnitate.

pana si in Biblie zice "Nu dați cele sfinte câinilor, nici nu aruncați mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare și, întorcându-se, să vă sfâșie pe voi. "(Matei, 7,6). crestineste ai facut tot ce e posibil, dar daca vezi ca nu vrea si nu vrea pa frate, du-te incolo daca nu stii ce inseamna respect. si te porti foarte normal cu el. salut e salut, intalnirea in grup ramane intalnire in grup, chiar daca e si el acolo, ramane doar ca un coleg oarecare, ca toti ceilalti. ia incearca sa ii arati putin mai multa indiferenta, nu se va schimba oare? si daca nu se schimba apoi n-are decat sa ramana doar un coleg oarecare. daca se schimba si are nevoie de nevoie cu ceva , tu sa ramai deschisa oricand pentru el, dar mai mult nu.

eu zic ca sfaturi ai primit pe forumul asta destul de bune. ramane doar sa vrei sa le pui in aplicare.
  #53  
Vechi 21.03.2011, 14:54:55
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
eu zic ca sfaturi ai primit pe forumul asta destul de bune. ramane doar sa vrei sa le pui in aplicare.
Asa e Mirela draga,daca mai insistam, facem si noi ca ea cu baiatul acela..:-)) mai trebuie sa ne jigneasca ca vrem s-o ajutam..:-))

PS- cum te simti, a venit bebele?:-)
  #54  
Vechi 21.03.2011, 15:55:22
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ladyanda Vezi mesajul
Sunt un suflet trist
Va scriu cu lacrimi in ochi, pentru ca ma simt cea mai slaba fiinta...

De multe ori in viata Dumnezeu imi arata ca poate nu trebuie sa pun suflet, inima, pentru persoanele care nu ma merita,dar eu ma tot incapatez sa cred in miracole... Dumnezeu poate imi arata ca degeaba tin la o persoana, caci aceea persoana nu merita dar eu ma ghidez dupa "iubeste, iubeste,iubeste"....
Tuta de mine crede ca prin credinta, speranta poate sa conceapa un miracol.. Tuta de mine crede ca prin iubire, devotiune pot sa fac ceva ce Dumnezeu poate nu-si doreste...
Dumnezeu poate nu vrea ca eu sa ofer ceva cuiva care nu merita, dar eu tuta de mine il contrazic si spun "Doamne, merita!" si Dumnzeu pe urma imi zice "Bine!" si imi da o palma peste ceafa aratandu-mi "vezi ca nu a meritat, uite ce ti-a facut!acum degeaba te bocesti!"
Si atunci discut cu Dumnezeu si il intreb "Doamne daca tu spui sa fim buni, iertatori, sa speram, sa iubim, de ce trebuie sa fim asa doar fata de persoanele care merita si de ce trebuie sa ajungem sa cautam si sa alegem doar acele persoane care merita iubirea noastra?"
Chiar asa vrea Dumnezeu sa fac selectii intre cine merita si ce nu merita..sa ma leg de orice chichita si sa zic "pai nu merita, e prea asa, prea asa.."
De ce ma lasa Dumnezeu sa ma las afectata de fiecare gest urat primit, de fiecare cuvant? Sa-mi rada in nas ca sunt proasta? Pentru asta?
De ce nu am forta sa fiu dura , rece?
Dar poate Dumnezeu vrea sa-mi arate ca nu este bine sa fii bun, sa iubesti ca daca o faci vei fi ranit...poate trebuie sa iubesti doar anumite persoane, anumite evenimente...
Sincer si eu ma intreb lucrurile astea... ma regasesc oarecum in ce ai scris. Cand o sa gasesti vreun raspuns sa-mi scrii si mie.

Ai grija de tine!
  #55  
Vechi 21.03.2011, 16:57:59
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
PS- cum te simti, a venit bebele?:-)
inca nu a venit ... astept sa vina ... teoretic e pe 18 aprilie, dar depinde cum se grabeste sau intarzie....de obicei baietii stiu ca mai intarzie. fizic ma simt bine, doar arsurile la stomac ma mai supara, seara si in special noaptea, si obosesc usor, dar e normal in perioada asta.

mai rau stau cu psihicul mi-e frica de orice, in special ca nu am sa ma descurc, ma simt cam coplesita de situatie. bunica mea se simte cam rau si ea e singura care ma poate ajuta ... sotul e mai mult ocupat cu serviciul, mai rau e ca pleaca cate 2 zile pe saptamana, in delegatie la bucuresti. fata o duc de acuma la cresa si poate asa o sa imi vina mai usor dupa ce vine baiatul. sper sa imi dea Dumnezeu forta sa pot trece cu bine si peste nastere si peste orice fel de greutate. sper sa fie si baiatul in primul rand sanatos dar si cuminte, si sa doarma in special noaptea.

cu Dumnezeu inainte.

multa sanatate si numai bine.

ps: si mai inainte am vazut si accidentul asta din iasi (la 2 pasi de blocul meu) cu tramvaiul in care a murit un agent de la penitenciar, avea 36 de ani si avea un baiat si o fata ( ma termina cand aud de accidente de astea. si cand ma gandesc ca cu 2 3 ore inainte de accident am trecut prin zona ca sa iau fata de la cresa

Last edited by Mirela0110; 21.03.2011 at 17:07:27.
  #56  
Vechi 21.03.2011, 17:36:04
allisa's Avatar
allisa allisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Wink 99 de pasi

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Asa se intampla intotdeauna.Perfecta remarca ta!:-)
Parintele meu spunea ca pana la Dumnezeu sunt 100 de pasi,daca noi facem macar unul ceilalti 99 de pasi îl face Dumnezeu. Scuze, ca mi-am permis.
  #57  
Vechi 21.03.2011, 18:14:03
ladyanda ladyanda is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 81
Implicit

Am un mesaj catre toti...

Daca nu intelegeti clar mesajul meu ca TIN LA EL CA LA UN FRATE atunci taceti si nu mai scrieti nimic!
Nu am specificat nicaieri aici CA DE CE NU MA BAGA IN SEAMA, CA DE CE NU-MI RASPUNDE,CUM SA-L FAC SA-L ATRAG ETC...
Pur si simplu M-am referit la mine ca ma MA LAS AFECTATA DE COMPORTAMENTUL LUI SI CE ANUME SA FAC CA SA NU MA MAI LAS AFECTATA (ESTE VALABIL SI PENTRU VIITORUL MEU, CACI ASA SUNT CU TOTI-MA LAS USOR AFECTATA DE EVENIMENTE, CUVINTE ETC)

In niciun caz nu ii spun cum sa se comporte cu mine, sau ce sa faca....

Daca aveti chef de vorba si nu aveti ce face si veniti aici sa trancaniti (Mellisa, Mirella, Alin kouklais din grupul "sa ma bag si eu in seama!" va rog sa va duceti pe alte topicuri, forumuri etc...

Pentru cei care mi-au raspuns intelept, fara sa ma critice, judece, fara sa-si faca ei scenarii sau sa schimbe sensul cuvintelor mele le Multumesc din inima!
  #58  
Vechi 21.03.2011, 18:24:38
ladyanda ladyanda is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 81
Implicit

Zicea cineva aici kouklakys ca vai de ce nu ma duc sa ajut pe altii si nu toti "fandositii"..ar fi fost la fel draga kouksklan caci eu fiind mai emotiva din fire si acolo m-as fi lasat coplesita de emotii si as fi fost afectata de evenimente si as fi avut cu siguranta nopti nedormite....

Si daca imi aduc eu bine aminte NU AM SPUS NICIODATA CA DE CE IMI REFUZA AJUTORUL , CA DE CE NU-MI RASPUNDE ETC

DECI REPET...

MA REFER LA MINE , LA FAPTUL CA MA LAS AFECTATA... SI DACA M-AS DUCE SA MUNCESC IN AFRICA SI AS VEDEA COPII M-AS EMOTIONA CUMPLIT SI AS FI AFECTATA....

MA LAS AFECTATA, COPLESITA DE EMOTII ATAT LA STIMULI POZITIVI CAT SI LA CEI NEGATIVI!
  #59  
Vechi 21.03.2011, 18:28:40
ladyanda ladyanda is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 81
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Sincer si eu ma intreb lucrurile astea... ma regasesc oarecum in ce ai scris. Cand o sa gasesti vreun raspuns sa-mi scrii si mie.

Ai grija de tine!
Multumesc mult
  #60  
Vechi 21.03.2011, 19:32:15
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de allisa Vezi mesajul
Parintele meu spunea ca pana la Dumnezeu sunt 100 de pasi,daca noi facem macar unul ceilalti 99 de pasi îl face Dumnezeu. Scuze, ca mi-am permis.
Nu ai de ce sa-ti ceri scuze.:-)Iti multumesc ca ai intervenit.Foarte frumos spunea parintele tau..si foarte adevarat!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Trist ! Darkanian Pocainta 16 09.12.2010 22:30:24
Trist tot.eu Generalitati 5 18.08.2009 13:18:26
Cum s-a modificat textul Sfintei Liturghii la catedrala patriahala;Trist dar adevarat mihailt Biserica Ortodoxa Romana 41 06.01.2009 22:10:13
trist dorinel78 Generalitati 12 02.11.2007 20:49:36